Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Länsi

Länsi-Suomen seurojen yhteyshenkilöt 2017:

  • Rauma (UTU) Vesa Tuominen
  • Turku (TUR) Jorma Karhunen
  • (HAR) Jukka Hatanpää
  • Loimaa (LOI) Eero Ravantti
  • (PHN) Maarit Flink-Soini
  • Eura (ERP) Kalevi Tuominiemi
  • Mynämäki (MYN) Pasi Punta
  • Pori (PCP) Antero Lehti

Liiton yhteyshenkilö alueella Mika Metsä-Eerola, mika piste metsaeerola ät gmail piste com, 040-3540005

Alueen tili: SP-L Länsi-Suomen aluetoimikunta Nordea 126935-243199


2014

Länsi-Suomen alueen avoin VD-sarja +55

Länsi-Suomen alueen avoin VD-sarja +65


2010

Su 6.6.2010 Länsi-Suomen alueen 2. divisioona YT, Pori, Kirjurinluoto, ilmoittautumiset hannu.aaltonen ät euranraiku.fi 7.5.2010 mennessä.

La 10.7.2010 Länsi-Suomen alueen 2. divisioona YT, Mynämäki, Tursunperä (varapäivä jos tarvetta).

Su 25.7.2010 Länsi-Suomen alueen Mestaruuskilpailut YD, Loimaa, Hirvikosken petanque-areena, ilmoittautumiset 19.7.2010 mennessä heikki.haapanen ät pp7.inet.fi tai 040-5307870.


2009

La 14.3. 10.00 Länsi-Suomen hallimestaruuskilpailut YD, Euran Raiku Pitkäjärvi, Hannu Aaltonen 040-5154335

Alueellisen 2. divisioonan ensimmäinen kierros pelataan Ulvilassa Harjunpään ala-asteen kentällä 30.5.2009 ja toinen kierros 5.7.2009 Kokemäellä Pitkäjärven petankkialueella. Sarja pelataan tietysti trippelinä ja joukkueet tulee ilmoittaa 15.5.2009 mennessä os. Hannu Aaltonen s-postilla hannu.aaltonen(at)pp3.inet.fi tai puhelimitse 040-5154335. Osallistumismaksu on 90 euroa per joukkue ja se tulee maksaa Länsi-Suomen aluetoimikunnan tilille ilmoittautumisen yhteydessä tili nro 126935-243199.

Aluemestaruusturnaus (duppeli) järjestetään Porissa (PCP) la 25.7.2009 klo 10:00. Ilmoittautumiset kuten edellä 15.7.3009 mennessä. Osallistumismaksu 5 euroa per pelaaja ja koko maksu palautetaan stipendeinä.

5.7.2009 klo 10:00 Avoin duppelikisa Kokemäen Pitkäjärvellä SM:n lämmittelykilpailuna. Ilmoittautumiset ennakkoon Hannu Aaltonen os. yllä.

Länsi-Suomen alueen 2. divisioona 2009

Joukkue Pelaajat

ERP 1   Helppolainen Pertti, Kähönen Kalevi, Ollonqvist Alpo
ERP 2   Aaltonen Hannu, Hirvonen Juhani, Suominen Pekka
LOI     Nummila Eila, Haapanen Matti, Pohjanoksa Erkki
TUR     Aalto Pekka, Abrahamsson Crister, Lindberg Tom
HAR     Ahokas Raimo, Korpunen Vesa, Mäkiranta Esa
PCP     Havukainen Seppo, Lehtinen Tuomo, Tuominen Seppo
PHN 1   Perttula Juha, Soini Juha, Vesterlund Raimo
PHN 2   Flink-soini Maarit, Kuusijärvi Kirsi, Lunteri Ari, Ylikulju Veikko

	ENSIMMÄINEN TURNAUS ULVILASSA HARJUNPÄÄN KOULUN PIHA 30.5.2009 klo 10:00

Kierros 1      ERP 1 0  - 13 ERP 2
                 LOI 13 – 7  PHN 1
                 TUR 12 - 13 PCP
                 HAR 10 - 13 PHN 2

Kierros 2      ERP 1 6  - 13 PCP
		ERP 2 13 – 6  HAR
                 LOI 13 – 2  TUR
               PHN 1 13 – 9  PHN 2

Kierros 3      ERP 1 0  – 13 LOI
                 TUR 13 – 10 PHN 1
                 HAR 7  - 13 PCP
               ERP 2 13 – 2  PHN 2

Kierros 4      ERP 1 4  - 13 TUR
               ERP 2 12 - 13 LOI
                 HAR 13 – 8  PHN 1
                 PCP 13 - 11 PHN 2

	TOINEN KIERROS KOKEMÄELLÄ PITKÄJÄRVEN VAPAA-AJAN KESKUS 05.7.2009 klo 10:00

Kierros 5      ERP 1 __ - __ HAR
               ERP 2 __ - __ TUR
                 PCP __ - __ PHN 1
                 LOI __ - __ PHN 2

Kierros 6      ERP 1 __ - __ PHN 1
               ERP 2 __ - __ PCP
                 LOI __ - __ HAR
                 TUR __ - __ PHN 2

Kierros 7      ERP 1 __ - __ PHN 2
               ERP 2 __ - __ PHN 1
                 LOI __ - __ PCP
                 TUR __ - __ HAR


              1   2   3   4   5   6   7   8    V-H    v-h    Sija

 1. ERP 1    XX  __  __  __  __  __  __  __   __-__  __-__   __
 2. ERP 2    __  XX  __  __  __  __  __  __   __-__  __-__   __
 3. LOI      __  __  XX  __  __  __  __  __   __-__  __-__   __
 4. TUR      __  __  __  XX  __  __  __  __   __-__  __-__   __
 5. HAR      __  __  __  __  XX  __  __  __   __-__  __-__   __
 6. PCP      __  __  __  __  __  XX  __  __   __-__  __-__   __
 7. PHN 1    __  __  __  __  __  __  XX  __   __-__  __-__   __
 8. PHN 2    __  __  __  __  __  __  __  XX   __-__  __-__   __


2008

10.5. klo 10 2. divisioonan pelit Porin Kirjurinluodolla
8.6. klo 10 2. divisioonan pelit Loimaalla
20.7. klo 10 aluemestaruuskisat (duppeli) Eurassa

2. divisioona

UTU / Vesa Tuominen, Olavi Nieminen, Jorma Potila
ERP / Juhani Hirvonen, Kari Jaakkola, Jani Lehtonen
TUR / Pekka Aalto, Raimo Karppinen, Lassi Mäki
MYN / Kaija Hämäläinen, Matti Utriainen, Raimo Repo, Hemmo Järvinen, Tauno Komulainen
HAR1 / Jukka Hatanpää, Mirja Fetula, Heikki Mastomäki
HAR2 / Vesa Korpunen, Esa Mäkiranta, Raimo Ahokas
PHN / Seppo Saarinen, Raimo Vesterlund, Joni Soini (luovutti, ottelutulokset mitätöity)
LOI / Jari Santaluoto, Heikki Haapanen, Erkki Pohjanoksa

Kierros 1   HAR1 - HAR2  13-1
            UTU - MYN    13-1
            LOI - TUR    13-4

Kierros 2   HAR1 - UTU   13-12
            LOI - MYN    13-2
            ERP - TUR    13-12

Kierros 3   HAR1 - LOI   5-13
            HAR2 - UTU   2-13
            ERP - MYN    13-2

Kierros 4   HAR1 - ERP   13-5
            HAR2 - LOI   13-6
            TUR - MYN    13-10

Kierros 5   HAR1 - TUR   10-13
            HAR2 - ERP   7-13
            UTU – LOI    9-13

Kierros 6   HAR1 - MYN   5-13
            HAR2 - TUR   13-6
            UTU - ERP    13-6

Kierros 7   HAR2 - MYN   13-9
            UTU - TUR    13-2
            LOI - ERP    13-0

Lopullinen sarjatilanne:

Joukkue    P   V   H   +    -    +/-
LOI        6   5   1   71   33   +38
UTU        6   4   2   73   37   +36
HAR1       6   3   3   59   57   +2
ERP        6   3   3   50   60   -10
HAR2       6   3   3   49   60   -11
TUR        6   2   4   50   72   -22
MYN        6   1   5   37   70   -33


Tiedotteita, kilpailukutsuja, kilpailutuloksia ja keskustelua Petankistien Forumilla otsikolla Alueet/Länsi