Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Tuomaritoiminta


Päätuomari

Arto Brand


Muut tuomarit

Tuomarien jakautuminen Suomen kartalle 2009


Kunniatuomarit

Matti Huhtakangas, Mustankivenkatu 3 A 15, 00980 Helsinki
Jouko Ojala, Ankkuritie 6 A 4, 02320 Espoo

Ole Nyberg, Elimäki, 1932 - 2005


Kurinpitolautakunta

Tuomarijäsenet: Arto Brand ja Jukka Salminen
Pelaajajäsenet: Outi Raitasuo ja Lasse Ahlroth


Tuomaritehtävät 2009

(Alustava työnjako, muutokset mahdollisia)

    16.5.   Pekka Vihtalahden muistoturnaus, Pori: ?
    17.5.   EM-karsinta 1/2, Pori: ?
    23.5.   Veteraanien sarjakierros, Rauma: Pasi Punta
    6.6.    Sarjakierros, Kotka: Tarmo Sipilä
    13.6.   Mikkeli-trippeli: Jorma Nöjd
    14.6.   EM-karsinta 2/2, Mikkeli: Jorma Nöjd
    27.6.   Veteraanien SM-sarjan finaalit ja karsinta, Valkeakoski: Tarmo Sipilä
    6.7.    SM-kisat, Kokemäki: Kati Nieminen, Pasi Punta, Jorma Nöjd, Jari Nieminen
    7.7.    SM-kisat, Kokemäki: Kati Nieminen, Pasi Punta, Jorma Nöjd
    8.7.    SM-kisat, Kokemäki: Arto Brand, Jari Nieminen, Mikael Tötterman, Ismo Lidner
    9.7.    SM-kisat, Kokemäki: Arto Brand, Jari Nieminen, Ismo Lidner, Seppo Havukainen, Janne Rissanen, Vesa Tuominen
    10.7.   SM-kisat, Kokemäki: Arto Brand, Juha Komsi, Seppo Havukainen
    11.7.   SM-kisat, Kokemäki: Arto Brand, Seppo Havukainen
    18.7.   Sarjakierros, Mikkeli: Jorma Nöjd
    1.8.    Sarjojen finaalit, Järvenpää: Jari Nieminen
    15.8.   Pori Open: Mirja Laine
    22.8.   SM-sekaduppeli, Mikkeli: Jukka Salminen
    12.9.   Seura-SM, Järvenpää: Mikael Tötterman


Tuomaritehtävät 2008

    La 23.2.   Suomen cup alkukarsinta Hki                Arto Brand
    La 23.2.   Suomen cup alkukarsinta Hlinna             Mirja Laine
    La 15.3.   Suomen cup loppuottelut Hki                Jari Nieminen
    La 8.3.    Maalistrippeli YTR, KAL Hki                Teuvo Kamunen
    La 17.5.   Pekka Vihtalahden VDR, PCP Pori            Reino Laaksonen tai Pekka Punta
    La 24.5.   Sarjat VTR, UTU Rauma                      Vesa Tuominen
    Su 25.5.   Tampere-turnaus YTR, TPQ Tre               Janne Rissanen
    La 31.5.   Suomi-Viro maaottelu YNJT, SP-L Suomi      Jorma Kujanpää
    La 7.6.    Sarjat YT NTR JDR VTR, KOO-VEE Tre         Arto Brand
    Su 8.6.    MM-karsinta YTR, KOO-VEE Tre               Arto Brand
    La 14.6.   MM-karsinta YTR, KAL Hki                   Mikael Tötterman
    La 14.6.   Sarjat VTR, LIN Hlinna                     Jari Nieminen
    La 28.6.   Sarjat VTR, PSC Anjalankoski               Juha Komsi
    Ma 7.7.    SM-kilpailut YNJLVSDTAR, SP-L Hki          Arto Brand, Jorma Kujanpää
    Ti 8.7.    SM-kilpailut YNJLVSDTAR, SP-L Hki          Arto Brand, Jorma Kujanpää, Sami Korkalainen, Kati Nieminen
    Ke 9.7.    SM-kilpailut YNJLVSDTAR, SP-L Hki          Arto Brand, Jorma Kujanpää, Kati Nieminen
    To 10.7.   SM-kilpailut YNJLVSDTAR, SP-L Hki          Arto Brand, Jorma Kujanpää
    Pe 11.7.   SM-kilpailut YNJLVSDTAR, SP-L Hki          Arto Brand, Jorma Kujanpää, Juha Komsi
    La 12.7.   SM-kilpailut YNJLVSDTAR, SP-L Hki          Arto Brand, Jorma Kujanpää
    La 19.7.   Sarjat YT NTR JDR VTR, PSC Jpää            Jari Nieminen
    La 2.8.    Sarjafinaalit YT NTR JDR, MYN              Arto Brand
    La 9.8.    Pori-Open YDR, PCP Pori                    Pasi Punta
    Su 10.8.   MM-karsinta YTR, PCP Pori                  Arto Brand
    La 23.8.   SM-sekaduppeli YDR, KOO-VEE Tre            Janne Rissanen
    La 30.8.   Tursunperän turnaus YDR, MYN               Mirja Laine
    La 6.9.    Seura-SM YDDT, HBY Hki                     Mikael Tötterman
    Su 14.9.   MM-karsinta YTR, HPet Hki                  Jari Nieminen


Tuomaritehtävät 2007

    La 13.1.   VT Harjunpää                               Arto Stenberg
    Su 21.1.   VT Kuusankoski                             Jukka Pöyry
    La 10.2.   Ruotsi-maaottelu Hki                       Jorma Kujanpää
    Su 11.2.   Ruotsi-maaottelu Hki                       Jorma Kujanpää
    La 17.2.   Sekaduppeli Hki                            Matti Törrönen
    Su 4.3.    Suomen cup Helsinki                        Jari Nieminen
    La 10.3.   Suomen cup Hämeenlinna                     Arto Brand
    La 24.3.   Lemminkäinen-duppeli Mikkeli               Jorma Nöjd
    La 31.3.   Suomen cup loppuottelut Helsinki           Teuvo Kamunen
    La 12.5.   Tampere-turnaus YTR                        Arto Brand
    La 19.5.   Pekka Vihtalahden muistoturnaus VDR Pori   Arto Brand
    La 26.5.   PEESI Trippeli YTR Espoo                   Jari Nieminen
    La 26.5.   Kymi Tour YDR Kuusankoski                  Jorma Nöjd
    La 9.6.    Sarjat 1. pelipäivä Helsinki               Jari Hakuli
    La 16.6.   KOO-VEE Trippeli YTR Tampere               Arto Brand
    La 30.6.   Veteraanisarjan 2. pelipäivä Harjunpää     Vesa Tuominen
    Ti 3.7.    SM-kilpailut Mikkeli                       Jorma Kujanpää, Jorma Nöjd
    Ke 4.7.    SM-kilpailut Mikkeli                       Jorma Kujanpää, Jorma Nöjd, Jukka Salminen
    To 5.7.    SM-kilpailut Mikkeli                       Jorma Kujanpää, Arto Brand
    Pe 6.7.    SM-kilpailut Mikkeli                       Jorma Kujanpää, Arto Brand, Juha Komsi
    La 7.7.    SM-kilpailut Mikkeli                       Jorma Kujanpää, Arto Brand, Juha Komsi
    La 21.7.   Sarjat 2. pelipäivä Kouvola                Arto Brand
    Su 22.7.   20v-juhlakisa YSR Kouvola                  Juha Komsi
    La 4.8.    PM-kilpailut Hki                           Juha Komsi, Arto Brand
    Su 5.8.    PM-kilpailut Hki                           Juha Komsi, Arto Brand
    La 11.8.   Sarjojen finaalit ja karsinnat Helsinki    Jorma Kujanpää
    La 18.8.   Pori-Open YDR                              Arto Brand
    Pe 24.8.   Veteraanien SM-duppeli Hämeenlinna         Mirja Laine
    La 25.8.   Veteraanien SM-duppeli Hämeenlinna         Arto Brand
    La 25.8.   SM-sekaduppeli Hämeenlinna                 Arto Brand
    Su 26.8.   SM-sekaduppeli Hämeenlinna                 Arto Brand
    La 1.9.    Seura-SM Järvenpää                         Arto Brand


Tuomaritehtävät 2006

    Su 22.1.   VTR Kuusankoski                            Matti Törrönen
    La 18.2.   Sekaduppeli YDR PSI Helsinki               Juha Komsi
    La 25.2.   YTR KAL Helsinki                           Jorma Kujanpää
    La 4.3.    YDR DRO Mikkeli                            Jukka Salminen
    Su 5.3.    Suomen cup Helsinki                        Jari Nieminen
    La 18.3.   Suomen cup Hämeenlinna                     Arto Brand
    La 25.3.   JTR NTR TAV Helsinki                       Matti Törrönen, Teuvo Kamunen
    La 1.4.    YTR CDC Helsinki                           Jari Nieminen
    La 8.4.    YTR HUL Mikkeli                            Jukka Salminen
    La 13.5.   Riemukaari-duppeli YDR, Kärkölä            Arto Brand
    La 13.5.   Turku Ranking YTR, Turku                   Seppo Havukainen
    La 20.5.   Tampere-turnaus YTR, Tampere               Arto Brand
    La 27.5.   Suomi-Viro maaottelu YNJT, Helsinki        Juha Komsi
    La 27.5.   Mikkeli-Trippeli YTR, Mikkeli              Jorma Nöjd
    Su 28.5.   XIV Kymi Voikkaa Tour YDR, Kuusankoski     Jorma Nöjd
    La 10.6.   Sarjat 1. pelipäivä YT NVTR, Tampere       Arto Brand
    Su 11.6.   Singelit YNJSR, Tampere                    Arto Brand
    La 17.6.   Vet. SM-sarjan ylim. pelipäivä VTR, Rauma  Vesa Tuominen
    La 1.7.    Hullu Hirvi Trippeli YTR, Mikkeli          Pekka Pirskanen
    Ke 5.7.    SM-kilpailut, Helsinki                     Arto Brand, Jorma Kujanpää, Juha Komsi
    To 6.7.    SM-kilpailut, Helsinki                     Arto Brand, Jorma Kujanpää, Matti Törrönen
    Pe 7.7.    SM-kilpailut, Helsinki                     Arto Brand, Jorma Kujanpää, Jukka Pöyry
    La 8.7.    SM-kilpailut, Helsinki                     Arto Brand, Jorma Kujanpää
    Su 9.7.    SM-kilpailut, Helsinki                     Arto Brand, Jorma Kujanpää, Jari Hakuli
    La 15.7.   Sarjat 2. pelipäivä YT NVTR, Helsinki      Arto Brand
    La 22.7.   Lahti Boule Duppeli YDR, Lahti             Jukka Pöyry
    La 22.7.   Euroopan cup Suomi-Luxemburg, CDC          Jorma Kujanpää
    La 5.8.    Pori Open YDR, Pori                        Mirja Laine
    La 5.8.    Vanha Selli -duppeli YDR, Mikkeli          Jukka Salminen
    La 12.8.   Sarjojen loppuottelut YT NTR, Mikkeli      Sami Korkalainen
    Su 13.8.   Sarjojen loppuottelut YT, Mikkeli          Sami Korkalainen
    Pe 25.8.   Yli 50-v. SM-duppeli VD, Järvenpää         Arto Brand
    La 26.8.   Yli 50-v. SM-duppeli VD, Järvenpää         Arto Brand
    La 26.8.   SM-sekaduppeli YNDR, Järvenpää             Arto Brand
    Su 27.8.   SM-sekaduppeli YNDR, Järvenpää             Jari Hakuli
    La 2.9.    Seura-SM YDDT, Pori                        Arto Brand
    La 16.9.   Ranking-finaalit YNJVSR, Mikkeli           Tarmo Sipilä
    La 28.10.  Trippeli YTR, Hlinna                       Arto Brand
    La 4.11.   Pyhis-Duppeli YDR, Mikkeli                 Jukka Salminen
    La 18.11.  Marrasduppeli YDR, Hki                     Jorma Kujanpää
    La 2.12.   VDR / JTR / NTR, Hki                       Jari Nieminen


Tuomaritehtävät 2005

    Su 9.1.    XI Kymi Voikkaa Tour Kuusankoski           Jukka Pöyry
    La 15.1.   Sekaduppeli Helsinki                       Matti Törrönen
    Su 30.1.   Yli 55-v. duppeli Kuusankoski              Jorma Nöjd
    La 26.2.   Suomi-Ruotsi Helsinki                      Jukka Pöyry
    Su 27.2.   Suomi-Ruotsi Helsinki                      Jukka Pöyry
    Su 6.3.    Yleinen trippeli Helsinki                  Teuvo Kamunen
    La 9.4.    PEESI JDR NTR YNJAR Helsinki               Kati Nieminen + Jari Nieminen + Teuvo Kamunen
    La 16.4.   Tavastia YTR Helsinki                      Matti Törrönen
    La 14.5.   Naisten duppeli Anjalankoski               Mikko Jaanu
    Su 15.5.   Tampere-turnaus Tampere                    Arto Brand
    La 21.5.   EPA-trippeli Espoo                         Matti Törrönen
    Su 29.5.   XII Kymi-Voikkaa Tour Kuusankoski          Jorma Nöjd
    La 4.6.    Suomi-Viro Pääkaupunkiseutu                Jorma Kujanpää
    La 11.6.   Sarjat 1. pelipäivä Helsinki               Seppo Havukainen
    Su 19.6.   Yli 55-v. duppeli Anjalankoski             Mikko Jaanu
    La 2.7.    Hullu Hirvi trippeli Mikkeli               Pekka Pirskanen
    Su 3.7.    Veteraanisarja Anjalankoski                Jari Hakuli
    La 9.7.    Lahti Boule Duppeli Lahti                  Jukka Pöyry

    Ke 13.7.   SM-kilpailut Kouvola                       Arto Brand + Pekka Pirskanen + Mikko Jaanu
    To 14.7.   SM-kilpailut Kouvola                       Arto Brand + Jorma Kujanpää
    Pe 15.7.   SM-kilpailut Kouvola                       Arto Brand + Seppo Havukainen
    La 16.7.   SM-kilpailut Kouvola                       Arto Brand + Seppo Havukainen
    Su 17.7.   SM-kilpailut Kouvola                       Arto Brand + Seppo Havukainen

    La 23.7.   Sarjat 2. pelipäivä + vet.fin. Mikkeli     Sami Korkalainen
    La 6.8.    Pori Open YDR VDR Pori                     Arto Brand
    La 13.8.   Sarjojen finaalit ja karsinnat Järvenpää   Arto Brand
    Su 14.8.   Yleisen sarjan finaali Järvenpää           Arto Brand
    Pe 26.8.   Yli 50-v. SM-duppeli Tampere               Arto Brand
    La 27.8.   Yli 50-v. SM-duppeli Tampere               Arto Brand
    La 27.8.   SM-sekaduppeli Tampere                     Arto Brand
    Su 28.8.   SM-sekaduppeli Tampere                     Arto Brand
    La 3.9.    Seura-SM Mikkeli                           Arto Brand
    La 10.9.   Pallo Hukassa Turku                        Mirja Laine
    La 17.9.   Ranking-finaalit Kärkölä                   Tarmo Sipilä

    La 15.10.  YDR CDC Helsinki                           Jari Nieminen
    La 5.11.   YDR DRO Mikkeli                            Arto Brand
    Su 20.11.  YSR PSI Helsinki                           Juha Komsi
    La 3.12.   YDR DRO Mikkeli                            Jorma Nöjd
    La 3.12.   JDR NTR VDR TAV Helsinki                   Teuvo Kamunen, Matti Törrönen

    Alueet kutsuvat itse tuomarit yleisen II-divisioonan peleihin


Tuomaritehtävät 2004

    17.1.      Suomen Cup finaalit Turku                  Juhani Sucksdorff
    1.2.       Yli 55-v. maaottelukarsinta Pori           Seppo Havukainen
    1.2        Yli 55-v. maaottelukarsinta Kuusankoski    Mikko Jaanu
    7.3.       Naisten duppeli Helsinki                   Jari Nieminen
    24.4.      Naisten trippeli Helsinki                  Jukka Pöyry
    8.5.       Tampere Turnaus trippeli Tampere           Arto Brand
    15.5.      EPA-trippeli Espoo                         Jari Nieminen
    29.5.      IPC-singeli Helsinki                       Jari Nieminen
    30.5.      IPC-trippeli Helsinki                      Hannu Laukkanen
    30.5.      X Kymi Voikkaa Tour duppeli Kuusankoski    Jari Hakuli
    5.6.       SM-sarjat + I-divisioona länsi Pori        Robert Simon-Bellamy
    5.6.       I-divisioona itä Kouvola                   Jari Hakuli
    12.6.      KOO-VEE 75 v. duppeli Tampere              Arto Brand
    19.6.      Hullu Hirvi Trippeli Mikkeli               Pekka Pirskanen
    3.7.       I-divisioona itä Kotka                     Juha Komsi

    5.7.       SM-kilpailut Turku                         Jorma Kujanpää, Mirja Laine
    6.7.       SM-kilpailut Turku                         Jorma Kujanpää, Jari Hakuli, Seppo Havukainen
    7.7.       SM-kilpailut Turku                         Jorma Kujanpää, Arto Brand
    8.7.       SM-kilpailut Turku                         Hannu Laukkanen, Arto Brand, Seppo Havukainen
    9.7.       SM-kilpailut Turku                         Hannu Laukkanen, Arto Brand
    10.7.      SM-kilpailut Turku                         Arto Brand, Seppo Havukainen

    24.7.      SM-sarja + I-divisioona itä Mikkeli        Sami Korkalainen
    24.7.      I-divisioona länsi Turku                   Juhani Sucksdorff
    31.7.      Pori Open duppeli Pori                     Robert Simon-Bellamy
    14.-15.8.  SM-sarjojen finaalit Järvenpää             Jari Nieminen
    20.-21.8.  Yli 50-v. SM-duppeli Hämeenlinna           Arto Brand
    21.-22.8.  SM-sekaduppeli Hämeenlinna                 Jari Hakuli
    29.8.      Pelimanni duppeli Mikkeli                  Jukka Salminen
    4.-5.9.    Seura-SM Helsinki                          Juha Komsi, Jari Hakuli
    12.9.      Pallo Hukassa duppeli Turku                Arto Brand
    18.9.      Ranking-finaalit singeli Joensuu           Sami Korkalainen
    17.10.     Yleinen singeli Helsinki                   Jari Nieminen
    5.12.      Naisten duppeli Helsinki                   Matti Törrönen


Tuomaritehtävät 2003

SM-kisaviikko Lahdessa:

    Tiistai         Arto Brand, Pekka Pirskanen
    Keskiviikko     Arto Brand, Pekka Pirskanen
    Torstai         Juha Komsi, Arto Brand, Sami Korkalainen
    Perjantai       Juha Komsi / Hannu Laukkanen (vaihto iltap.), Sami Korkalainen
    Lauantai        Juha Komsi, Sami Korkalainen, Hannu Laukkanen
    Sunnuntai       Hannu Laukkanen

Muut lisenssikilpailut:

    10.5.      Tampere-turnaus                   Arto Brand
    24.5.      Ylimääräinen karsinta Espoo       Jari Nieminen
    31.5.      Kymi-Voikkaa Tour Kuusankoski     Jari Nieminen
    7.6.       1. sarjakierros Kotka             Arto Brand
    29.6.      Yli 60-v. maaottelukarsinta       Jari Nieminen
    26.7.      2. sarjakierros Loimaa            Robert Simon-Bellamy
    26.7.      2. sarjakierros Mikkeli (itädiv.) Sami Korkalainen
    2.-3.8.    PM-kilpailut Tampere              Juha Komsi
    9.8.       Singeli Mikkeli                   Jukka Salminen
    16.-17.8.  Sarjafinaalit/karsinnat Kouvola   Sami Korkalainen
    22.-23.8.  Yli 50v. SM-duppeli Helsinki      Arto Brand
    23.-24.8.  Sekaduppelin SM Helsinki          Jari Nieminen
    31.8.      Lahti Boule Duppeli               Jukka Pöyry
    6.9.       Pelimanni Duppeli Mikkeli         Pekka Pirskanen
    7.9.       Pallo hukassa Turku               Arto Brand
    13.9.      Pori Open                         Robert Simon-Bellamy
    21.9.      Ranking-"finaalit" Lahti          Jukka Pöyry
    11.10.     Seura-SM Anjalankoski             Jorma Kujanpää
    21.12.     Joulukinkkukisa Anjalankoski      (Mikko Jaanu) Jorma Nöjd


Veppimestari