Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Juniorien MM-kisat

2009

Monastir Tunisia 2.-4.10.

2007

Suwa Japani 13.-15.7.

Suomen joukkue: Salim Fadillioglu (PSC), Mikko Kamppuri (PSI), Mikko Talja (MYN), Tommi Talja (MYN)

Valmentaja: Veli-Matti Myllymäki
Delegaation johtaja: Matti Törrönen

Trippeli, 24 joukkuetta 23 maasta

Suomi: Salim Fadillioglu, Mikko Kamppuri, Mikko Talja, Tommi Talja

Alkulohko      Suomi - Ranska      0-13
               Suomi - Tanska      1-13
               Suomi - Vietnam    13-4
               Suomi - Taiwan     13-5
               Suomi - Singapore  13-5
Jatkolohko     Suomi - Unkari     13-12
               Suomi - Belgia      8-13
               Suomi - Hollanti   13-6
Puolivälierä   Suomi - Ranska      2-13

1. Ranska / Mathias Camacaris, Dylan Rocher, Angy Savin, Logan Clere
2. Espanja
3. Tahiti ja Italia
5.-8. Suomi

Ammunta, 23 kilpailijaa 23 maasta

Alkukarsinta: 12. Suomi / Salim Fadllioglu (18)
Jatkokarsinta: 7. Suomi / Salim Fadillioglu (33)
Puolivälierät: 7. Suomi / Salim Fadillioglu (28)

1. Thaimaa / Kaewpudpong Sarayoot (38, 38, 43, 29)
2. Espanja / Lorenzo Mendez
3. Ranska / Dylan Rocher
3. Ruotsi / Jessica Johansson
5.-8. Suomi / Salim Fadillioglu

Kisajärjestäjän sivut
Tulokset: Trippeli - Ammunta

2005

Longueuil/Montreal Kanada 21.-24.7.

Suomen joukkue: Jukka-Pekka Kimari (HUL), Mikko Talja (MYN), Ville Punta (MYN)

Valmentaja: Arto Stenberg

Trippeli, 25 joukkuetta 24 maasta

1. Ranska
2. Espanja
3. Viro ja Tunisia
...
9.-16. Suomi

Alkulohko:
Suomi - Ruotsi         6-13
Suomi - Ranska         2-13
Suomi - Iso-Britannia  4-13
Suomi - Japani         13-3
Suomi - Kanada2        13-11

2. kierroksen poule:
Suomi - Tunisia        2-13
Suomi - Viro           0-13

Kansojen Cup

1. Ruotsi
2. Belgia
...
5.-8. Suomi

Suomi - Tsekki         13-8
Suomi - Ruotsi         9-13

Ammunta, 22 kilpailijaa 22 maasta

1. Ranska
2. Espanja
3. Belgia ja Italia
...
Suomi / Jukka-Pekka Kimari, karsinnassa 17/26 pistettä

Lisätietoja

2003

Brno Tsekki 5.-7.9.

Mukana oli 29 joukkuetta 27 maasta.

Tulokset:

1. Madagaskar / Sitraka Adriamampiadana, Lahatra Randriamanantany, Zoël-Tonitsihoarana Alhenj, Mahefa Andriamampiadana
2. Algeria / Sofiane Boukhobza, Mohamed Talha, Mohamed Merezi
3. Espanja / Jesus Perez, Ruben Gonzales, Sergio Munoz, Javier Hidalgo
4. Italia
...
9.-16. Suomi / Henry Myyryläinen, Henri Lukka, Jussi Lehti, Mikko Kamppuri

Ammuntakilpailu

1. Cedric Roquet (Belgia)
2. Simon Salto (Italia)
3. Heithem Sellami (Tunisia) ja Jedrzej Sliz (Puola)
...
7.-9. / 14.-15. Henry Myyryläinen (Suomi)

Lisätietoja

2001

Lons le Saunier Ranska 2.-4.11.

Mukana oli 29 joukkuetta 27 maasta. Suomelle voitto kakkoskilpailussa eli Kansojen Cupissa!

Tulokset:

1. Belgia / Jeremy Pardoens, Julien Goblet, Renaat Borre, Robin Henderyckx
2. Ruotsi / Jimmy Van Houten, Tonny Van Houten, Patrik Noren, Edward Karp
3. Espanja / Antonio Ciguentes, Sergio Fernandez, Sergio Heredia, Javier Hidalgo

Coupe des Nations (B-sarja), 12 joukkuetta

1. Suomi / Jussi Lehti, Henri Lukka, Henry Myyryläinen, Jussi Savolainen

Ammunta, 27 kilpailijaa

1. Tanska / Johnni Chortzen
2. Belgia / Jeremy Pardoen
3. Espanja / Sergio Fernandez
...
20.-22. Suomi / Jussi Lehti

Lisätietoja

1999

Phuket Thaimaa 28.-30.10.

Kautta aikojen ensimmäinen MM-mitali Suomelle!

Lehdistötiedote - Matti Törrösen raportti - Saapuneita onnitteluja.

1997

Geneve 25.-26.10.

Mukana oli 26 joukkuetta 25 maasta. Sveitsi isäntämaana sai mukaan kaksi joukkuetta.

Tulokset:

1. Espanja
2. Thaimaa (Suomen alkulohkosta, 11-13)
3. Tunisia
4. Marokko
...
8. Ruotsi (Suomen alkulohkosta, 10-13)

Coupe des Nations: (B-sarja)

1. Suomi (Kimmo Rantanen, Jani Saarinen, Juha-Pekka Siro)
2. Hollanti

Finaali päättyi 13-10. Taakse jäivät suurista petankkimaista mm. Italia ja Belgia. Kokonaissijoitus oli siis yhdeksäs. Pojat pelasivat todella hyvät kisat.

Jallu

Lisätietoja: Mondiaux juniors de pétanque - Boulodrome de la Queue d'Arve


Kaikkien aikojen MM-tulokset


Suomen Petanque-Liitto ry