Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


PM 2003 TAMPERE

PM-kilpailut Tampereella 2.-3.8.2003


Pohjoismaiset petanquemestaruudet ratkotaan tänä vuonna elokuun ensimmäisenä viikonloppuna Tampereella Hämeenpuistossa. Osanottajat tulevat Suomesta, Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta.

Kisojen avauspäivänä lauantaina 2.8. pelataan kaikissa sarjoissa (miehet, naiset, juniorit) alkulohkojen viisi ensimmäistä kierrosta alkaen kello 9.00. Sunnuntaina jatketaan alkulohkojen viimeisillä peleillä kello 9.00, jonka jälkeen pelataan välierät ja finaalit. Kunkin sarjan mestarit ovat selvillä sunnuntaina n. kello 14.00.

Seniorit, eli yli 60-vuotiaat käyvät lauantaina 2.8. maaottelun trippelijoukkuein Ruotsia vastaan kello 9.00 alkaen. Maaottelu on ensimmäistä kertaa ohjelmistossa ja antaa varmasti lisäväriä PM-kisaviikonloppuun.

Jotta Suomen joukkueet saavat parhaan teränsä esiin, niin kaikki joukolla Tampereelle kannustamaan Suomi pohjolan petanquevaltiaaksi!

Tervetuloa! - Välkommen!

Suomen Petanque-Liitto ry / KOO-VEE ry / Tampere

Pe 1.8. 20.00 Arvonta
21.00 Kapteenien tapaaminen
La 2.8. 08.30 Avajaiset
09.00 1. kierros + 60-v.
10.30 2. kierros + 60-v.
12.00 3. kierros + 60-v.
13.30 Lounas
14.30 4. kierros + 60-v.
16.00 5. kierros
19.30 Nordisk Bouleallians tapaaminen
20.00 Banketti
Su 3.8. 09.00 6. kierros + 60-v.
10.30 Semifinaalit + sijat 5-8 + 60-v.
12.00 Lounas
12.30 Finaalit
14.00 Palkintojen jako


Julkaisuvapaita valokuvia - Free press photos / © Jukka Pöyry

Lisää kuvia - Mera bilder / © Jukka Pöyry


Lopputulokset: - Final results:


Yleinen - Öppen

1.SWE1Håkan Berg, Björn Ivarsson, Niklas Marklund
2.FIN2Hannu Muuri (LIN), Anssi Viinikainen (SUS), Mikael Gripenberg (HBY)
3.DEN1Morten Jøhnk, Henrik Toft, Benny Koch
4.SWE2Kenneth Köhalmi, Magnus Wedel, Maths Lind
5.FIN1Jarmo Heinonen (CDC), Harri Lehtinen (LIN), Arto Stenberg (PCP)
6.DEN2Jan Kristensen, Brian Schildt Knudsen, Mikael L. Laursen
7.NOR2Jan Slevigen, Benny Bel-Lafkih, Trygve Fjerdingstad
8.NOR1Steinar Andersen, Freddy Storaker Bruu, Bjørn Lyster

Alkusarja12345678VoitotPisteetSija
1 FIN1 XXX XXX 12 9 13 13 13 8 3   5.
2 FIN2 XXX XXX 13 13 13 13 3 13 5   1.
3 SWE1 13 10 XXX XXX 13 13 13 13 5   2.
4 SWE2 13 3 XXX XXX 13 13 8 13 4   4.
5 NOR1 11 8 9 2 XXX XXX 10 11 0   8.
6 NOR2 3 6 4 1 XXX XXX 1 13 1   7.
7 DEN1 5 13 6 13 13 13 XXX XXX 4   3.
8 DEN2 13 5 10 8 13 3 XXX XXX 2   6.

Välierä 1-4FIN2 - SWE213 - 7
Välierä 2-3SWE1 - DEN113 - 7
PronssiotteluSWE2 - DEN110 - 13
FinaaliFIN2 - SWE111 - 13
Sijat 5-6FIN1 - DEN213 - 4
Sijat 7-8NOR2 - NOR113 - 8


Naiset - Damer

1.SWE2Emma Olsson, Marina Edman, Ingrid Wahlbin
2.DEN1Sonja Paulsen, Iben Sass Büchert, Anette Vest Henriksen
3.SWE1Karin Rohnström, Linda Bengtsson, Lotta Larsson
4.FIN2Salla Kalliosalo (LIN), Tuula Ahonen (KAL), Katri Ripatti (ANJ)
5.DEN2Tina Christensen, Linda Christensen, Maria Sonasson
6.FIN1Anja Parviainen (HBY), Mirva Näsilä (HBY), Jaana Alkila (LIN)
 NOR1-
 NOR2-

Alkusarja12345678VoitotPisteetSija
1 FIN1 XXX XXX 4 13 - - 10 8 1 -11 5.
2 FIN2 XXX XXX 8 8 - - 1 13 1 -10 4.
3 SWE1 13 13 XXX XXX - - 11 13 3 +17 2.
4 SWE2 7 13 XXX XXX - - 13 13 3 +18 1.
5 NOR1 - - - - XXX XXX - - - - -
6 NOR2 - - - - XXX XXX - - - - -
7 DEN1 13 13 13 5 - - XXX XXX 3 +9 3.
8 DEN2 13 1 8 2 - - XXX XXX 1 -23 6.

Välierä 1-4SWE2 - FIN213 - 4
Välierä 2-3SWE1 - DEN110 - 13
PronssiotteluFIN2 - SWE111 - 13
FinaaliSWE2 - DEN113 - 5
Sijat 5-6FIN1 - DEN26 - 13


Juniorit - Juniorer

1.SWE1Mattias Stenman, Albin Plantin, Edward Karp
2.SWE2Viktor Lantz, Robin Johansson, Leo Brood-Björk
3.DEN1Anders Erlandsen, Emil Slot, Jesper Dreyer
4.DEN2Eric Geraci, Marc Geraci, Anders Bonde
5.FIN1Mikko Kamppuri (MUN), Jussi Lehti (RIE), Henry Myyryläinen (DRO)
5.FIN2Mikko Melamies (BOU), Henri Lukka (LIN), Jukka-Pekka Kimari (HUL)
 NOR1-
 NOR2-

Alkusarja12345678VoitotPisteetSija
1 FIN1 XXX XXX 12 13 - - 10 6 1 -3 5.
2 FIN2 XXX XXX 1 1 - - 13 3 1 -28 6.
3 SWE1 13 13 XXX XXX - - 13 13 4   1.
4 SWE2 5 13 XXX XXX - - 10 13 2 +9 2.
5 NOR1 - - - - XXX XXX - - - - -
6 NOR2 - - - - XXX XXX - - - - -
7 DEN1 13 7 9 13 - - XXX XXX 2 -4 4.
8 DEN2 13 13 9 5 - - XXX XXX 2 +5 3.

Välierä 1-4SWE1 - DEN113 - 0
Välierä 2-3SWE2 - DEN213 - 4
PronssiotteluDEN1 - DEN213 - 6
FinaaliSWE1 - SWE213 - 7
Sijat 5-6FIN1 - FIN2x - x


Yli 60-v. Suomi-Ruotsi -maaottelu

1.SWE1Hasse Lindberg, Lars Rahme, Per Carlsson
1.SWE2Claes Svensson, Carlos Soto, Willis Lundwall
1.SWE3Lennart Johansson, Bengt Åkvist, Per-Olof Stenman
2.FIN1Ritva Pousi, Reijo Pousi, Tauno Sevon (KUU)
2.FIN2Pekka Urponen, Eero Vaahtera, Jussi Salminen (UTU)
2.FIN3Viljo Stenberg, Pekka Vihtalahti, Martti Hokkanen (PCP/PCP/EPA)

Sarja112233445566VoitotPisteetSija
1 FIN1 XXX XXX XXX XXX XXX XXX 0 11 8 7 13 13 2   4.
2 FIN2 XXX XXX XXX XXX XXX XXX 5 10 13 6 9 1 1 -18 5.
3 FIN3 XXX XXX XXX XXX XXX XXX 2 7 10 1 13 8 1 -31 6.
4 SWE1 13 13 13 13 13 13 XXX XXX XXX XXX XXX XXX 6   1.
5 SWE2 13 13 8 13 13 13 XXX XXX XXX XXX XXX XXX 5   2.
6 SWE3 0 10 13 13 6 13 XXX XXX XXX XXX XXX XXX 3   3.

1.SWE14 voittoa
2.FIN4 voittoa