Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


PM 2007 HELSINKI

PM-kilpailut Helsingissä 4.-5.8.2007

Välkommen till Nordisk Mästerskap 4.-5.8.2007 i Helsingfors


Pohjoismaiset petanque-mestaruudet ratkotaan tänä vuonna elokuun ensimmäisenä viikonloppuna Helsingissä Kaisaniemen puistossa. Osanottajat tulevat Suomesta, Ruotsista, Tanskasta ja Norjasta.

Sarjoina ovat yleinen, naiset, juniorit (alle 18-v.), nuoret (alle 23-v.) ja veteraanit (yli 55-v.). Pelimuotona kussakin sarjassa on trippeli.

Norja lähettää kisoihin ennakkotietojen mukaan vain veteraanijoukkueen, joten isäntämaa eli Suomi saa lähettää muihin sarjoihin kaksi joukkuetta.

Kunkin sarjan neljä joukkuetta pelaavat muita vastaan kahdesti, eli pelikierroksia tulee yhteensä kuusi.

Lisäksi järjestetään yleisen sarjan ammuntakilpailu.

Tervetuloa! - Välkommen! - Suomen Petanque-Liitto ry

Aikataulu

La 4.8. 12.00 Avajaiset
12.15 1. pelikierros
13.45 Lounas
14.30 2. pelikierros
16.00 3. pelikierros
17.30 4. pelikierros
21.00 Banketti
Su 5.8. 09.00 5. pelikierros
10.30 Ammunnan alkusarja
11.30 Lounas
12.30 6. pelikierros
14.00 Ammunnan loppuottelut
15.00 Palkintojenjako


PET-CAM

PET-CAM & chat - Diskutera på Forum - Valokuvia/Photos


YLEINEN / ÖPPEN

1. SWE: Björn Ivarsson, Björn Johansson, Henrik Hugosson, Kenneth Köhalmi
2. FIN2: Sami Lukka (CDC), Arto Stenberg (PCP), Marko Jakonen (PSC), Samuli Kankkunen (CDC)
3. FIN1: Tuukka Ylönen (CDC), Iivo Paaso (CDC), Jani-Petteri Laasonen (CDC), Juha-Pekka Siro (CDC)
4. DEN: Mikkel Schmidt Hjort, Mikail Svendsen, Jacob Christian Lindeløv

TRIPPELIFIN1FIN2SWEDENFIN1FIN2SWEDENVoitotPisteetSija
FIN1 XXX 13 4 13 XXX 8 0 12 2   3.
FIN2 8 XXX 3 13 13 XXX 6 13 3   2.
SWE 13 13 XXX 13 13 13 XXX 13 6   1.
DEN 4 3 0 XXX 13 8 12 XXX 1   4.

AMMUNTAKarsintaPronssiFinaaliSija
SWE / Björn Ivarsson 40   43 1.
DEN / Anders Vestergaard Erlandsen 23   39 2.
FIN / Arto Stenberg 17 33   3.
NOR / Maija Juva 19 17   4.


NAISET / DAMER

1. SWE: Lotta Larsson, Jessica Johansson, Lotta Bromér, Sara Lindelöf
2. FIN1: Mira Kyllönen (PSC), Ninna Hätönen (PSC), Mirva Näsilä (PSC), Helena Kankaanpää (PCP)
3. FIN2: Mari Lohman (PSI), Katri Piira (PSI), Outi Raitasuo (PSI), Tarja Roslöf (PCP)
4. DEN: Camilla Halberg Svensson, Mia Nordbeck Carlsson, Tanja Watson Gromada

TRIPPELIFIN1FIN2SWEDENFIN1FIN2SWEDENVoitotPisteetSija
FIN1 XXX 13 13 10 XXX 8 2 13 3 +59-55=+4 2.
FIN2 8 XXX 7 13 13 XXX 13 8 3 +62-63=-1 3.
SWE 2 13 XXX 13 13 11 XXX 8 3 +60-49=+11 1.
DEN 13 5 1 XXX 6 13 13 XXX 3 +51-65=-14 4.


JUNIORIT / JUNIORER

1. FIN1: Tommi Talja (MYN), Ville Punta (MYN), Mikko Kamppuri (PSI)
2. SWE: Måns Daniel, Fredrik Wilhelmsson, Anton Oskarsson
3. DEN: Rasmus Bolt Laursen, Daniel Kold Presutti, Marcus Kold Presutti
4. FIN2: Ville Pyykkö (RIE), Oskari Siren (KIS), Mikko Talja (MYN)

TRIPPELIFIN1FIN2SWEDENFIN1FIN2SWEDENVoitotPisteetSija
FIN1 XXX 13 13 13 XXX 1 13 13 5   1.
FIN2 7 XXX 0 9 13 XXX 4 2 1   4.
SWE 4 13 XXX 13 7 13 XXX 13 4   2.
DEN 0 13 3 XXX 2 13 12 XXX 2   3.


NUORET / U23

1. DEN: Morten Saxild Hansen, Jacob Vestergaard Erlandsen, Lars Slot, Anders Vestergaard Erlandsen
2. FIN2: Ville Järvi (PSI), Henri Lukka (LIN), Jukka-Pekka Kimari (MPC)
3. SWE: Viktor von Eggers Patron, Alexander Lindquist, Daniel Andersson
4. FIN1: Kenshi Kobe (PSC), Henry Myyryläinen (PSC), Jussi Lehti (RIE)

TRIPPELIFIN1FIN2SWEDENFIN1FIN2SWEDENVoitotPisteetSija
FIN1 XXX 3 13 9 XXX 8 13 12 2 +37-45=-8 4.
FIN2 13 XXX 11 2 13 XXX 8 3 2 +45-37=+8 2.
SWE 8 13 XXX 6 11 13 XXX 0 2 +45-45=0 3.
DEN 13 13 13 XXX 13 13 13 XXX 6   1.


VETERAANIT / VETERANER

1. SWE: Adalbert Kamerer, Per Carlsson, Bengt-Åke Håkansson
2. DEN: Jens Erik Andresen, Gerhard Gruhs Rasmussen, Lars Juul
3. NOR: Larry Young, Maija Juva, Bror Bøhler
4. FIN: Tapio Laine (HAR), Seppo Tuominen (HAR), Reino Kaartinen (HAR)

TRIPPELIFINSWEDENNORFINSWEDENNORVoitotPisteetSija
FIN XXX 6 13 0 XXX 3 4 13 2 +13-21=-8 4.
SWE 13 XXX 13 13 13 XXX 13 10 5   1.
DEN 5 10 XXX 13 13 4 XXX 13 3   2.
NOR 13 6 4 XXX 8 13 6 XXX 2 +21-13=+8 3.


Aikaisemmat PM-kilpailut