Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Petanque - Tulospörssi kesä 2003


11.10.2003 Seura-SM, Pohjois-Kymen seurayhtymä Anjalankoski

                              S + D + T  = Yht.

 1. Club des Champions        3   2   1  =   6
Olli Sinnemaa, Iivo Paaso, Markus Lähdesniemi,
Jarmo Heinonen, Pekka Stark, Tuukka Ylönen

 2. Linnan Petanquistit I     4   6   5  =  15
Jarmo Pitkäkangas, Mika Metsä-Eerola, Hannu Muuri,
Simo Olkinuora, Ilkka Kankare, Harri Lehtinen

 3. Helsingin Petanque Klubi  9   5   9  =  23
Samuli Kankkunen, Ilkka Railio, Arttu Poikolainen,
Matti Törrönen, Antti Riihikanto, Juha-Pekka Siro

 4. Petanque Club de Pori     8  12  10  =  30
 5. Lahti Boule               5   3  24  =  32
 6. Kallion Kirkas           15  15   4  =  34
 7. Turun Petanque-Seura     19   4  14  =  37
 8. Oravais Petanque         11   8  18  =  37
 9. Nassu                     2  24  13  =  39
10. Droppi Petanque           1  27  12  =  40
11. PC de Strömfors          16   9  16  =  41
12. Loimaan Petanque         12  23  11  =  46
13. PEESI                    22  17   8  =  47
14. Savo-Karjalan Kanuunat   29  13   6  =  48
15. Kuulankierittäjät        10   7  34  =  51
16. Hullu Hirvi              31  18   3  =  52
17. Linnan Petanquistit II   20  16  17  =  53
18. Petanque Kouvola          6  19  28  =  53
19. Bitankki                 26  14  15  =  55
20. PSC Anjalankoski          7  28  21  =  56
21. Petanque Kuopio          27   1  29  =  57
22. PSC Järvenpää            23  11  23  =  57
23. Karhu-Petankki           32  25   2  =  59
24. Munkan Petankki          14  31  19  =  64
25. Les Bombardiers          24  20  25  =  69
26. Tavastia Pallo           33  10  26  =  69
27. Harjunpään Tuisku        13  26  33  =  72
28. Petosen Nallet           34  33   7  =  74
29. Varkauden Tarmo          18  29  27  =  74
30. Kalvolan Isku            21  22  32  =  75
31. Riemukaari               17  30  30  =  77
32. Koski-Petankki           25  21  31  =  77
33. Martin Petanque          28  34  20  =  82
34. Koski-Kuula              30  32  22  =  84

SINGELI
1. Hannu Kaatranen (DRO)
2. Tero Nikki (NAS)
3. Olli Sinnemaa (CDC)

DUPPELI
1. Arto Savolainen, Jussi Savolainen (PKP)
2. Iivo Paaso, Markus Lähdesniemi (CDC)
3. Marko Jakonen, Jukka Pöyry (LBO)

TRIPPELI
1. Jarmo Heinonen, Pekka Stark, Tuukka Ylönen (CDC)
2. Veli-Matti Sillanpää, Pekka Barck, Timo-Pekka Eväkoski (KAR)
3. Seppo Härkönen, Heikki Pyrhönen, Jaakko Kimari (HUL)


27.9.2003 10-v. Juhlakisa, PSC Anjalankoski

DUPPELI, 28 joukkuetta
1. Petri Seppä, Markku Rinne (PC de Strömfors)
2. Miikka Kouvonen, Marko Jakonen (Lahti Boule)
3. Henry Myyryläinen, Jari Alanen (Droppi Petanque)
4. Martti Menna, Eira Menna (Koski-Kuula)

SINGELI, 16 kilpailijaa
1. Mikko Neuvonen (Hullu Hirvi)
2. Heikki Pyrhönen (Hullu Hirvi)
3. Seppo Järvisalo (Koski-Kuula)
4. Hilkka Kauppinen (Koski-Kuula)


21.9.2003 Ranking-"finaalit" (L), Lahti Boule

YLEINEN SINGELI, 20 pelaajaa
1. Henry Myyryläinen (DRO)
2. Mikael Gripenberg (HBY)
3. Antti Lehtonen (LBO)
4. Petri Seppä (PCS)
5. Jussi Lehti (RIE)
6. Marko Jakonen (LBO)
7. Harri Lehtinen (LIN)
8. Arttu Poikolainen (HPK)

NAISTEN SINGELI, 6 pelaajaa
1. Mirva Näsilä (HBY)
2. Anja Parviainen (HBY)
3. Stiina Kamppuri (MUN)
4. Pirjo-Liisa Frangén (MUN)
5. Tuula Ahola (MUN)
6. Seija Järvi (MUN)

JUNIORIEN SINGELI, 5 pelaajaa
1. Henry Myyryläinen (DRO)
2. Jussi Lehti (RIE)
3. Mari Lohman (ANJ)
4. Mikko Kamppuri (MUN)
5. Markus Sohlman (RIE)


13.9.2003 Ruska-duppeli, Karhu-Petankki Kotka, 20 joukkuetta

1. Juha Kansonen, Markus Barck (KAR)
2. Jari Häkkinen, Timo-Pekka Eväkoski (TUR/KAR)
3. Kai Aalto, Veli-Matti Sillanpää (KAR)
4. Kari Harsia, Tommi Kiviranta (PCS)
 
B-sarja
1. Paula Järvisalo, Seppo Järvisalo (KOK)
2. Tuula Jyrälä, Raimo Vakkari (KAR)
3. Ari Autio, Osmo Joensuu (KAR)


13.9.2003 Pori Open (L), Petanque Club de Pori, 20 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Tuomas Kettunen (TUR/LOI)
2. Patrick Simon-Bellamy, Harri Kankaanpää (PCP)
3. Ilkka Kankare, Harri Lehtinen (LIN)
4. Mirva Näsilä, Outi Raitasuo (HBY)
5. Samuli Kankkunen, Mikael Gripenberg (HBY)
6. Ari Nevo, Juha Jutila (PCP)
7. Jukka Salonoja, Timo Salminen (TYR)
8. Raimo Vesterlund, Joni Soini (PCP)

B-sarja
1. Eero Ravantti, Markku Nieminen (HAR/LOI)


5.-7.9.2003 Juniorien MM-kilpailut Brno Tsekki, 27 maata / 29 joukkuetta

1. Madagaskar / Sitraka Adriamampiadana, Lahatra Randriamanantany, Zoël-Tonitsihoarana Alhenj, Mahefa Andriamampiadana
2. Algeria / Sofiane Boukhobza, Mohamed Talha, Mohamed Merezi
3. Espanja / Jesus Perez, Ruben Gonzales, Sergio Munoz, Javier Hidalgo
4. Italia
...
9.-16. Suomi /  Henry Myyryläinen, Henri Lukka, Jussi Lehti, Mikko Kamppuri

Ammuntakilpailu
1. Cedric Roquet (Belgia)
2. Simon Salto (Italia)
3. Heithem Sellami (Tunisia) ja Jedrzej Sliz (Puola)
...
7.-9. / 14.-15. Henry Myyryläinen (Suomi)

Lisätietoja


7.9.2003 Pallo Hukassa (L), Turun Petanque-Seura, 15 joukkuetta

1. Tatu Kuusisto, Seppo Lindman (TUR)
2. Arto Stenberg, Juha Jutila (PCP)
3. Viljo Stenberg, Jukka Lehto (PCP)
4. Ville Punta, Hemmo Järvinen (MYN)
5.-8. Teuvo Kyllönen, Jari Marttinen (TUR)
5.-8. Christer Abrahamsson, Juhani Hirvonen (TUR)
5.-8. Elvi Aaltonen, Eila Nummila (LOI)
5.-8. Pekka Åhman, Juhani Airaksinen (TUR)

B-sarja
1. Terttu Lamminpää, Reijo Lamminpää (MYN)


6.9.2003 Pelimanni-duppeli (L), Hullu Hirvi Petanque Mikkeli, 10 joukkuetta

1. Pasi Matilainen, Hannu Kaatranen (DRO)
2. Hannu Haajanen, Mikko Neuvonen (HUL)
3. Harri Lehtinen, Jukka Lehto (LIN/PCP)
4. Seppo Järvisalo, Jukka Salminen (KOK/DRO)
5. Mikko Soikkeli, Harri Tyyskä (TAV/DRO)
6. Arvo Haikonen, Heikki Pyrhönen (HUL)
7. Jaakko Kimari, Seppo Härkönen (HUL)
8. Pekka Puntanen, Juha Rajalainen (HUL)


31.8.2003 Lahti Boule Duppeli (L), Lahti Boule, 14 joukkuetta

1. Marko Jakonen, Miikka Kouvonen (LBO)
2. Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro (HPK)
3. Pasi Matilainen, Anssi Viinikainen (DRO/SUS)
4. Rauno Kallio, Veli-Matti Myllymäki (TAV/PSC)
5. Ismo Ristolainen, Ville Sappinen (NAS)
6. Henry Myyryläinen, Antti Tuukkanen (DRO)
7. Hannu Niemeläinen, Markku Uusi-Piuhari (NAS/LBO)
8. Jukka Holopainen, Jarkko Kallio (LBO/NAS)

Toplite Duppeli, 6 joukkuetta
1. Mikael Gripenberg, Hannu Muuri (Helsinki)
2. Jarmo Heino, Mika Lönnqvist (Lahti)
3. Antero Lehti, Jussi Lehti (Kärkölä)

Valokuvia


30.-31.8.2003 Viking Cup trippeli Ahvenanmaa, Tavastia Pallo, 23 joukkuetta

1. Ann-May Moberg, Martin Jansson, Mats Aronsson (SWE)
2. Nataya Näs, Jona Näs, Peter Bengtsson (SWE)
3. Jari Nieminen, Miska Nieminen, Ville Järvi (FIN)
3. Arto Stenberg, Tatu Kuusisto, Seppo Lindman (FIN)


30.-31.8.2003 Siikarantaturnaus, PC de Pori

30.8.2003 Trippeli, 7 joukkuetta
1. Ari Nevo, Patrick Simon-Bellamy, Harri Kankaanpää (PCP)
2. Pentti Mehtonen, Pauli Mehtonen, Reijo Mehtonen (KVP)
3. Jouni Väliviita, Seppo Tuominen, Matti Viljanen (HAR)

31.8.2003 Singeli, 18 pelaajaa
1. Harri Kankaanpää (PCP)
2. Jouni Väliviita (HAR)
3. Tarja Roslöf (HAR)


30.8.2003 Mestari-duppeli yli 60-v., Karhu-Petankki Kotka, 19 joukkuetta

1. Erkki Hyttinen, Markku Pellikainen (KAN)
2. Eero Äikää, Matti Marjanen (VUF)
3. Timo Toikka, Pekka Koivunen (KAR)

B-sarja
1. Aarre Kaipiainen, Pauli Björninen (KAR)
2. Maija Kärkkäinen, Folke Roberts
3. Kaarlo Lindholm, Reijo Luostarinen (VUF)


30.8.2003 Työpaikkaliikunnan Festivaali, PHLU ja Lahti Boule, 17/21 joukkuetta

1. Soon 3 / Ari Reijonen, Risto Vartiamäki, Jarmo-Kalle Kaijanen, Timo Koskinen, Kauko Aurola
2. Kesko I / Jouni Heinonen, Merja Salonranta, Ulla Heikkilä
3. UPM-Kymmene Voikkaa / Veli-Matti Verho, Matti Koste, Martti Ollikainen
4. OYS TK-osasto / Kimmo Melamies, Pekka Mattila, Tapani Lakkala

B-sarja
1. SU-HI I / Veijo Rantio, Martti Poutanen, Kari Kaitosaari
2. SU-HI II / Heikki Hietanen, Kari Noroviita, Harri Nummela
3. Postin Petankkivirtuoosit / Jorma Orenius, Matti Jokelainen, Ilkka Parviainen, Janne Valtanen, Markku Valtanen

Lisätietoja - Valokuvia


22.-24.8.2003 Yli 50-v. SM-duppeli ja SM-sekaduppeli

Lisätietoja, tulokset ja valokuvia


10.8.2003 Loimaa Open, Loimaan Petanque 11 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Tuomas Kettunen (Loimaa)
2. Jouni Väliviita, Seppo Tuominen (Harjunpää)
3. Heikki Haapanen, Erkki Pohjanoksa (Loimaa)
4. Kari Randell, Lassi Mäki (Salo/Turku)

B-sarja
1.Terttu Lamminpää, Reijo Lamminpää (Mynämäki)


9.8.2003 Waltikka-turnaus, Koski-Petankki Valkeakoski, 18 joukkuetta

1. Tuomas Kettunen, Seppo Lindman, Markku Nieminen
2. Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen, Ari Reijonen
3. Jari Haapanen, Jukka Lehto, Pertti Rinkkala
4. Ritva Matikainen, Krister Cederlöf, Hannu Ranta

B-sarja
1. Ossi Kekkonen, Tapio Valariutta, Ilpo Vuorinen
2. Pauli Mehtonen, Pentti Mehtonen, Reijo Mehtonen
3. Reijo Heinonen, Erik Johansson, Veikko Roulamo


9.8.2003 Singeli (L), Hullu Hirvi Mikkeli, 16 pelaajaa

1. Mikael Gripenberg (HBY)
2. Mikko Neuvonen (HUL)
3. Marko Jakonen (LBO)
4. Henry Myyryläinen (DRO)
5. Seppo Havukainen (PCP)
5. Markku Pellikainen (KAN)
5. Harri Tyyskä (DRO)
5. Pasi Matilainen (DRO)


3.8.2003 Patonkipetankki, KOO-VEE Tampere, 16 joukkuetta

1. Anu Uusio, Kati Nieminen, Outi Raitasuo
2. Kari Pyykkö, Henry Salo, Tero Törrönen
3. Juha Jutila, Tuomo Lehtinen, Jukka Lehto
4. Iivo Paaso, Juha-Pekka Siro, Pertti Taipale

B-sarja
1. Ari Reijonen, Pentti Mehtonen, Reijo Mehtonen
2. Matti Vasama, Jukka Toikko, Iiro Panula
3. Anja Salminen, Tuula Niemi, Paula Virta


2.8.2003 i-Trippeli, Kalvolan Isku Iittala, 11 joukkuetta

1. Jouni Sinkkonen, Matti Hakala, Jussi Hakulinen (KIS)
2. Teuvo Pajuoja, Pekka Kokkonen, Mikko Rajala (KIS)
3. Sami Lukka, Esa Ylivarvi, Jarmo Pitkäkangas (LIN)
4. Harry Uschanov, Jukka Voivala, Jarno Lahti (BOM)

B-sarja
1. Salme Wikström, Harri Jokinen, Osmo Jonsson (KIS)
2. Reijo Heinonen, Vesa Ala-Kulju, Eila Ahtola (KOP)
3. Tapio Valariutta, Ilpo Vuorinen, Ossi Kekkonen (KIS/KOP)


2.-3.8.2003 PM-kilpailut ja yli 60-v. Suomi-Ruotsi -maaottelu, KOO-VEE Tampere

YLEINEN, 8 joukkuetta

1. Ruotsi 1 / Håkan Berg, Björn Ivarsson, Niklas Marklund
2. Suomi 2 / Hannu Muuri (LIN), Anssi Viinikainen (SUS), Mikael Gripenberg (HBY)
3. Tanska 1 / Morten Jøhnk, Henrik Toft, Benny Koch

NAISET, 6 joukkuetta

1. Ruotsi 2 / Emma Olsson, Marina Edman, Ingrid Wahlbin
2. Tanka 1 / Sonja Paulsen, Iben Sass Büchert, Anette Vest Henriksen
3. Ruotsi 1 / Karin Rohnström, Linda Bengtsson, Lotta Larsson

JUNIORIT, 6 joukkuetta

1. Ruotsi 1 / Mattias Stenman, Albin Plantin, Edward Karp
2. Ruotsi 2 / Viktor Lantz, Robin Johansson, Leo Brood-Björk
3. Tanska 1 / Anders Erlandsen, Emil Slot, Jesper Dreyer

YLI 60-V. SUOMI-RUOTSI, 3+3 joukkuetta

1. Ruotsi  14 voittoa
2. Suomi    4 voittoa

Lisätietoja, tarkemmat tulokset ja valokuvia


27.7.2003 Meripäivä-duppeli, Karhu-Petankki Kotka, 18 joukkuetta

1. Timo Toikka, Pekka Koivunen (Karhu-Petankki)
2. Simo Linteri, Petri Seppä (PC de Strömfors)
3. Sulo Niiranen, Jarmo Kuosmanen (Anjalankoski)

B-sarja
1. Mari Lohman, Mikko Soikkeli
2. Tuula Jyrälä, Irmeli Miikkulainen
3. Arja Miikkulainen, Kari Miikkulainen


26.7.2003 IV Pitsiturnaus, UTU-Petankki Rauma, 27 joukkuetta

1. Reijo Rantanen, Jussi Salminen (UTU)
2. Matti Saarela, Eero Vaahtera (UTU)
3. Jari Santaluoto, Kari Lehtonen (LOI/TUR)
4. Pekka Urponen, Vesa Tuominen (UTU)

B-sarja
1. Eero Ravantti, Raimo Westerlund (HAR/PCP)
2. Terttu Lamminpää, Reijo Lamminpää (MYN)
3. Veijo Savolainen, Paavo Klytseroff (UTU)


19.7.2003 Mikkeli-trippeli, Droppi Petanque Mikkeli, 14 joukkuetta

1. Jukka Salminen, Keijo Nykänen, Mauno Lind (DRO)
2. Martti Korhonen, Hannu Haajanen, Ari Jokinen (HUL)
3. Marko Latvanen, Markku Latvanen, Arto Rantakaulio (PCS)
4. Antti Veijonen, Ismo Lidner, Jari Alanen


16.-20.7.2003 Yleiset MM-kilpailut Geneve Sveitsi, 50 maata

Trippeli, 52 joukkuetta

1. Ranska 2 / Philippe Quintais, Henri Lacroix, Eric Sirot, Philippe Suchaud
2. Ranska 1 / Michel Loy, Damien Hureau, Bruno Rocher, Bruno Leboursicaud
3. Belgia / Serge Podor, Fabrice Uytterheoven, Michel Van Campenhout, Charles Weibel
4. Thaimaa
...
9.-12. Suomi / Arttu Poikolainen, Antti Riihikanto, Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen

Kansojen Cup (B-sarja, sijat 21.-52.)

1. Mauritius
2. Tanska
3. Seychellit
3. Luxemburg

Ammuntakilpailu, 48 kilpailijaa (suluissa pisteet)

1. Ranska / Quintais (40, 45, 50, 43, 50)
2. Belgia / Weibel (45, 47, 45, 48)
3. Norsunluurannikko / Kouande (46, 31, 29)
3. Espanja / Garcia (32, 40, 44, 43)
...
18./20. Suomi / Arttu Poikolainen (32, 20)


19.7.2003 Hirviheitot, Loimaan Petanque, 23 joukkuetta

1. Tatu Kuusisto, Seppo Lindman (Turku/Loimaa)
2. Pekka Kokkonen, Teuvo Pajuoja (Iittala)
3. Arto Stenberg, Jukka Lehto (Pori)
4. Tauno Sevon, Toivo Rokkanen (Vantaa)

B-sarja
1. Anu Sutinen, Jouni Hokkinen (Vantaa)


1.-6.7.2003 SM-kilpailut Lahti

Tulokset
Lisätietoja, valokuvia ym


29.6.2003 Yli 60-v. Suomi-Ruotsi -maaottelun karsinta, Kuulankierittäjät Vantaa, 8 joukkuetta

1. Viljo Stenberg, Pekka Vihtalahti, Martti Hokkanen (PCP/PCP/EPA)
2. Pekka Urponen, Eero Vaahtera, Jussi Salminen (UTU)
3. Ritva Pousi, Reijo Pousi, Tauno Sevon (KUU)


28.6.2003 Hullu Hirvi Trippeli, Hullu Hirvi Mikkeli, 19 joukkuetta

1. Jarmo Heinonen, Marko Jakonen, Harri Lehtinen
2. Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro
3. Hannu Kaatranen, Pasi Matilainen, Henry Myyryläinen
4. Olli Sinnemaa, Markus Lähdesniemi, Tuukka Ylönen

B-sarja
1. Harri Tyyskä, Mikko Soikkeli, Jukka Holopainen
2. Timo Hyttinen, Tero Rasimäki, Matti Penttinen
3. Jari Alanen, Ismo Lidner, Antti Tuukkanen


19.6.2003 Mittumaari-duppeli, Linnan Petanquistit Hämeenlinna, 39 joukkuetta

1. Iivo Paaso, Arttu Poikolainen
2. Jarmo Heinonen, Sami Lukka
3. Esa Ylivarvi, Jarmo Pitkäkangas
4. Tuukka Ylönen, Olli Sinnemaa

B-cup
1. Antti Tuukkanen, Henry Myyryläinen
2. Lauri Kolehmainen, Daniel Duhamel
3. Jukka Voivala, Jarno Lahti

C-cup
1. Teija Muuri, Tarja Grönvall
2. Pekka Kokkonen, Teuvo Pajuoja

D-cup
1. Anita Olkinuora, Kirsi Tikka


15.6.2003 Puistokisa, Loimaan Petanque, 19 joukkuetta

1. Tatu Kuusisto, Seppo Lindman (Turku/Loimaa)
2. Sami Lukka, Esa Ylivarvi (Hämeenlinna)
3. Mika Metsä-Eerola, Jarmo Pitkäkangas (Hämeenlinna)

B-sarja
1. Bachir Benhammoud, Markku Nieminen (Loimaa)


15.6.2003 50-v. Petankkitreffit, PSC Anjalankoski, 15 joukkuetta

1. Kai Aalto, Pekka Barck (KAR)
2. Tauno Mänttäri, Kalevi Ukkola (ANJ)
3. Seppo Järvisalo, Paula Järvisalo (KOK)
4. Keijo Toikander, Veijo Toikander (ANJ)


14.6.2003 50-v. duppeli, UTU-Petankki Rauma, 17 joukkuetta

1. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg (PCP)
2. Reijo Taka-Eilola, Erkki Rantanen (Tre/Salo)
3. Tarja Roslöf, Eero Ravantti (HAR)
4. Jorma Mäkitalo, Rauno Nieminen (UTU)

B-sarja
1. Matti Lehtimäki, Pentti Mehtonen (KOO-VEE)
2. Olavi Nieminen, Raimo Leivo (UTU)


8.6.2003 Jannen Kilkkaus, PSC Järvenpää, 8 joukkuetta

1. Samuli Kankkunen, Antti Riihikanto, Olli Sinnemaa
2. Marko Jakonen, Miikka Kouvonen, Henry Myyryläinen
3. Jarmo Heinonen, Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro
4. Mikael Gripenberg, Tuukka Hursti, Tuomas Leskinen


1.6.2003 Kymi-Voikkaa Tour (L), Koski-Kuula Kuusankoski, 19 joukkuetta

1. Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro (HPK)
2. Marko Aalto, Anssi Viinikainen (SUS)
3. Juha Jutila, Arto Stenberg (PCP)
4. Arttu Poikolainen, Antti Riihikanto (HPK)
5. Marko Jakonen, Miikka Kouvonen (LBO)
6. Ismo Ristolainen, Ville Sappinen (NAS)
7. Henry Myyryläinen, Antti Tuukkanen (DRO)
8. Mikko Jaanu, Jukka Pöyry (ANJ/LBO)


1.6.2003 Kesän avaus, Petanque Club de Pori, 13 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud (Loimaa)
2. Juhani Hirvonen, Olavi Lähteenmäki (Mynämäki)
3. Vesa Korpunen, Tapani Terho (Ulvila)
4. Joni Soini, Raimo Vesterlund (Pori)


1.6.2003 IPC-trippeli, Itäkeskuksen Petanque Club Hki, 8 joukkuetta

1. Mehmet Güzel, Selhattin Güzel, Pauli Piiparinen
2. Pekka Jokinen, Tapio Lehto, Mika Taavila
3. Jaakko Juoperi, Aimo Leinilä, Kari Vartiainen
4. Kenan Güzel, Onni Huttunen, Kaarlo Vierula


31.5.2003 IPC-singeli, Itäkeskuksen Petanque Club Hki, 24 pelaajaa

1. Selhattin Güzel
2. Juha-Pekka Siro
3. Mehmet Güzel
4. Marko Jakonen

B-sarja
1. Pauli Piiparinen
2. Taisto Pekkarinen


29.5.2003 60-v. Mestariduppeli, UTU-Petankki Rauma, 15 joukkuetta

1. Pekka Urpponen, Jussi Salminen (UTU)
2. Jorma Mäkitalo, Rauno Nieminen (UTU)
3. Pekka Vihtalahti, Viljo Stenberg (PCP)
4. Aarne Alander, Keijo Orre (RIE)

B-sarja
1. Veijo Savolainen, Raimo Leivo (UTU)
2. Eero Vahtera, Matti Saarela (UTU)
3. Aimo Söderdahl, Antero Nieminen (UTU)


29.5.2003 Baltique Duppeli, Boule Baltique Helsinki, 57 joukkuetta

1. Harri Lehtinen, Juha-Pekka Siro (LIN/HPK)
2. Mehmet Güzel, Selhattin Güzel (IPC)
3. Arttu Poikolainen, Kari Poikolainen (HPK/SLP)
4. Raido Raamat, Meelis Munt (SK Optima Viro)

B-sarja
1. Jyrki Matikainen, Mikko Soikkeli (HPet)
2. Pentti Kuvaja, Jari Nieminen (PSI)
3. Marko Ahola, Tuomas Leskinen (MAP)

C-sarja
1. Tuula Ahola, Toivo Ahola (MUN)
2. Toivo Rokkanen, Tauno Sevon (KUU)


29.5.2003 Helatorstai-duppeli, Karhu-Petankki Kotka, 23 joukkuetta

1. Petri Seppä, Markku Rinne (PCS)
2. Arja Miikkulainen, Kari Miikkulainen (KAR)
3. Kai Aalto, Veli-Matti Sillanpää (KAR)
4. Timo-Pekka Eväkoski, Jari Häkkinen (KAR/TUR)

B-sarja
1. Aki Seppä, Mika Rantala (PCS)
2. Mari Lohman, Simo Linteri (ANJ/PCS)
3. Jarno Lahti, Keijo Pöllänen (BOM)


25.5.2003 Turku Open, Turun Petanque-Seura, 13 joukkuetta

1. Bachir Benhammoud, Tuomas Kettunen, Markku Nieminen (Loimaa)
2. Terttu Lamminpää, Reijo Lamminpää, Olli Lähteenmäki (Mynämäki)
3. Youssef Guezri, Kimmo Keränen, Kari Randell (Turku)
4. Erkki Hiltunen, Juhani Hirvonen, Seppo Laakso (Mynämäki)

B-sarja
1. Riitta Vesamäki, Raimo Karppinen, Kari Lehtonen (Turku)


25.5.2003 Peesi-trippeli, PEESI Espoo, 10 joukkuetta

1. Miikka Kouvonen, Marko Jakonen, Juha-Pekka Siro
2. Arto Savolainen, Jussi Savolainen, Kari Huttunen
3. Iivo Paaso, Mikko Soikkeli, Jyrki Matikainen
4. Anu Uusio, Salla Kalliosalo, Kati Nieminen


24.5.2003 Yleisen SM-sarjan ylimääräinen karsinta, PEESI Espoo, 20 joukkuetta

Sarjaan nousivat:

- Riemukaari 1
- Riemukaari 2
- Petanque Kuopio
- Petanque Kouvola
- Kuulankierittäjät
- Turun Petanque-Seura
- Lahti Boule


24.5.2003 Työpaikkajoukkueiden mestaruusturnaus, Linnan Petanquistit Hämeenlinna, 18 joukkuetta

1. Hämeenlinnan Kirjatyöntekijäin yhdistys / Keijo Pöllänen, Harri Uschanov, Janne Syrjälä
2. Hämeenlinnan Seudun Invalidit / Raimo Rantanen, Urpo Vinnari, Tauno Haapalainen
3. Skanska Oy HML / Jarno Lahti, Kari Hokkanen, Pasi Karvola, Heikki Pirttiaho
4. UPM Kymmene Voikkaa / Matti Koste, Ari Piira, Veli-Matti Verho


18.5.2003 Kesäkauden avaus, PSC Anjalankoski, 18 joukkuetta

1. Petri Seppä, Markku Rinne (PCS)
2. Paula Järvisalo, Seppo Järvisalo (KOK)
3. Juha Kansonen, Markus Barck (KAR)
4. Mikko Jaanu, Seppo Koistiola (ANJ)


17.5.2003 EPA-trippeli, Espoon Patonki, 10 joukkuetta

1. Jyrki Matikainen, Arto Stenberg, Miska/Kati Nieminen
2. Jarmo Heinonen, Jukka Holopainen, Ari-Pekka Mäkelä
3. Toni Ikonen, Mika Nyström, Henri Koskinen (KAL)
4. Seppo Kaukiainen, Mehmet Güzel, Selhattin Güzel (IPC)


10.5.2003 Tampere-trippeli (L), Tampere Petanque, 16 joukkuetta

1. Juha-Pekka Siro, Antti Riihikanto, Samuli Kankkunen (HPK)
2. Miikka Kouvonen, Jarmo Heinonen, Seppo Lindman (LBO/CDC/TUR)
3. Arto Stenberg, Marko Jakonen, Arttu Poikolainen (PCP/LBO/HPK)
4. Salla Kalliosalo, Kati Nieminen, Anu Uusio (LIN/PSI/PSI)
5-8. Jari Lukkarila, Henry Myyryläinen, Anssi Viinikainen (SUS/DRO/SUS)
5-8. Ilkka Kankare, Harri Lehtinen, Mika Metsä-Eerola (LIN)
5-8. Marko Aalto, Olli Sinnemaa, Tuukka Ylönen (SUS/CDC/CDC)
5-8. Bachir Benhammoud, Tuomas Kettunen, Markku Nieminen (LOI)


10.5.2003 Riemukaari-duppeli, Riemukaari Kärkölä, 11 joukkuetta

1. Ismo Ristolainen, Ville Sappinen (Nassu)
2. Jussi Lehti, Pontus Vainionpää (Riemukaari)
3. Aarre Alander, Antero Lehti (Riemukaari)
4. Ari Koskela, Alpo Turkulainen (Riemukaari)

B-sarja
1. Nestori Miikkulainen, Reijo Sintero (Karhu-Petankki)