Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Petanque - Tulospörssi kesä 2004

Lopulliset rankingpisteet


23.-26.9.2004 MM-kilpailut Grenoble Ranska

Suomen joukkue:  Tuukka Ylönen (Club des Champions)
                 Arto Stenberg (Petanque Club de Pori)
                 Seppo Lindman (Turun Petanque-Seura)
                 Anssi Viinikainen (Helsingin Boule-yhdistys)

Valmentaja:      Veli-Matti Myllymäki

TRIPPELI, 53 joukkuetta 52 maasta

1. Ranska 1 / Rocher, Leboursicaud, Loy, Hureau
2. Belgia / Van Campenhout, Podor, Weibel, Hemon
3. Kambodza / Sok Chan, Sophorn, Heng
3. Ranska 2 / Lacroix, Quintais, Sirot, Suchaud
...
41.-48. Suomi

Suomen pelit:
Alkulohko  Suomi - Italia 12-13
Alkulohko  Suomi - Hollanti 3-13
Alkulohko  Suomi - Djibouti 13-6
Alkulohko  Suomi - Norsunluurannikko 12-13
Alkulohko  Suomi - Luxemburg 8-13
Alkulohko  Suomi - Thaimaa 2-13

Kansojen Cup, 37 joukkuetta 37 maasta

1. Saksa / Bourouba, Rieger, Bloch, Koch
2. Mali
3. Tanska
3. Luxemburg
...
5.-8. Suomi

Suomen pelit:
1. poule  Suomi - Iso-Britannia 4-13
2. poule  Suomi - Kanada 13-2
2. poule  Suomi - Saksa 13-2
Cup 1-16  Suomi - Norja 13-3
Cup 1-8   Suomi - Saksa 4-13

AMMUNTA, 52 kilpailijaa 52 maasta

1. Tunisia / Attalah (28, 45, 47, 35, 41)
2. Madagaskar / Randrianandrasana (44, 50, 38, 20)
3. Benin / Agossa (43, 46, 22, 31)
3. Thaimaa / Phusa-Ad (49, 39, 27)
...
25. Suomi / Arto Stenberg (27)

Kisajärjestäjän sivut - Vaihtoehtoinen tulossivu - Valokuvia


25.9.2004 U-25 maaottelu Ruotsi

Finland vann U-25 landskampen, det avgjordes i de sista matcherna! Danmark kom tvåa och Sverige fick nöja sig med en tredje och sista plats!

1. Suomi, 10 voittoa, 8 häviötä, +18 pistettä
2. Tanska, 9 voittoa, 9 häviötä, +1 pistettä
3. Ruotsi, 8 voittoa, 10 häviötä, -19 pistettä

Suomi 1: Simo Linteri (KOT), Marko Jakonen (HBY), Henry Myyryläinen (HPK) 
Suomi 2: Toni Kulmala (TYR), Mikko Lehti (RIE), Jussi Lehti (RIE) 
Suomi 3: Tero Haapanen (LOI), Simo Olkinuora (LIN), Jussi Savolainen (PKP)

Kisajärjestäjän sivut


18.9.2004 Ranking-finaalit R, Susirajan Petanque Joensuu

Yleinen singeli, 13 pelaajaa
1. Jaakko Kimari (HUL)
2. Jarkko Immonen (KAN)
3. Päivi Kuivalainen (SUS)
4. Pekka Suihko (SUS)
5. Jari Hukka (SUS)
6. Kauko Juvonen (SUS)
7. Raimo Piiroinen (SUS)
8. Matti Lehtinen (SUS)

Naisten singeli
-

Juniorien singeli
-


12.9.2004 Pallo Hukassa R, Turun Petanque-Seura, 10 joukkuetta

1. Arto Stenberg (PCP), Seppo Lindman (TUR)
2. Michel Simon-Bellamy (PCP), Patrick Simon-Bellamy (PCP)
3. Tom Lindberg (TUR), Kari Randell (TUR)
4. Pirjo Kivinen (LOI), Markku Nieminen (LOI)
5. Seija Hukkanen (TUR), Mirja Laine (TUR)
6. Riitta Vesamäki (TUR), Narinder Virk (TUR)
7. Juhani Airaksinen (TUR), Teuvo Kyllönen (TUR)
8. Pekka Aalto (TUR), Matti Janhunen (TUR)


11.-12.9.2004 Juniorien EM-kilpailut Luxemburg

Trippeli, 20 joukkuetta 19 maasta

1. Ranska / Tony Perret, Angy Savin, Jérémy Darodes, Mickaël Jacquet
2. Espanja / Javier Hildago, Sergio Julin Muñoz, Abel Fernandez, José Luis Piñero
3. Ruotsi / Victor von Rggers Patron, Tonny von Houten, Alexander Lindquist, Leo Brood Björk
3. Tanska / Eric Geraci, Marc Geraci, Anders Erlandsen, Steffensen Slot

Kansojen Cup

1. Luxemburg 1 / Mirko Kayser, Massimo Santioni, Damiano Buttiglione, Kevin Sliwinski

Suomen joukkue ja pelit

Pelaajat:      Tommi Talja (Mynämäen Petanque-seura)
               Mikko Talja (Mynämäen Petanque-seura)
               Ville Punta (Mynämäen Petanque-seura)
               Mikko Kamppuri (Munkan Petankki)

Valmentaja:    Arto Savolainen

Alkulohko:     Suomi - Slovenia  13-10
               Suomi - Espanja    2-13
               Suomi - Unkari     3-13
               Suomi - Tanska     7-13

Kansojen Cup:  Suomi - Israel    12-13

Sijoitus:      Kansojen Cup 5., kokonaiskilpailu 13.

Ammunta, 19 kilpailijaa

1. Ranska / Jérémy Darodes (19, 36, 31, 28)
2. Sveitsi / Justin Metrailler (21, 34, 26, 17)
3. Espanja / Abel Fernandez (26, 19, 23)
3. Tanska / Eric Geraci (30, 28, 24)
...
10. Suomi / Mikko Kamppuri (16)

Lisätietoja


5.9.2004 Seura-SM Tavastia Pallo Helsinki


29.8.2004 Pelimanni duppeli R, Hullu Hirvi Mikkeli, 9 joukkuetta

1. Jaakko Kimari (HUL), Tom Noro (HUL)
2. Henry Myyryläinen (HPK), Jussi Lehti (RIE)
3. Ari-Pekka Mäkelä (CDC), Anssi Viinikainen (HBY)
4. Jukka-Pekka Kimari (HUL), Eija Hurri (HUL)
5. Pasi Matilainen (DRO), Hannu Kaatranen (DRO)
6. Juha-Pekka Rajalainen (HUL), Pekka Puntanen (HUL)
7. Mikko Neuvonen (HUL), Hannu Haajanen (HUL)
7. Marko Jakonen (HBY), Mikael Gripenberg (HBY)


21.-22.8.2004 SM-sekaduppeli R, Linnan Petanquistit Hlinna, 79 joukkuetta

1. Mirva Näsilä, Tatu Kuusisto (Helsingin Boule-yhdistys / Turun Petanque-Seura)
2. Outi Raitasuo, Mikko Soikkeli (Helsingin Boule-yhdistys / Lahti Boule)
3. Riitta Vesamäki, Markku Nieminen (Turun Petanque-Seura / Loimaan Petanque)
4. Anja Parviainen, Anssi Viinikainen (Helsingin Boule-yhdistys)
5. Salla Kalliosalo, Olli Sinnemaa (PEESI Espoo / Club des Champions Hki)
6. Stiina Kamppuri, Tauno Sevon (Munkan Petankki / Helsingin Petanque Klubi)
7. Pirjo Kivinen, Seppo Lindman (Loimaan Petanque / Turun Petanque-Seura)
8. Katri Ripatti, Juha-Pekka Siro (Helsingin Petanque Klubi)

20.-21.8.2004 Yli 50-v. SM-duppeli, Linnan Petanquistit Hlinna, 54 joukkuetta

1. Pekka Barck, Kai Aalto (Karhu-Petankki Kotka)
2. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg (Petanque Club de Pori)
3. Pekka Urponen, Vesa Tuominen (UTU-Petankki Rauma)
4. Seppo Jalonen, Martti Hokkanen (Boule Baltique Hki / Espoon Patonki)
5. Daniel Duhamel, Bachir Benhammoud (KOO-VEE Tre / Loimaan Petanque)
6. Rauno Kallio, Tapio Sappinen (Nassu Nastola)
7. Tarja Roslöf, Eero Ravantti (Petanque Club de Pori)
8. Jussi Lindblom, Seija Hukkanen (Turun Petanque-Seura)


15.8.2004 Sarjojen lopputulokset


7.-8.8.2004 PM-kilpailut Tanska

Yleinen

1. Tanska 1 / Per Bentsen, Launy Larsen, Claus Bentzen
2. Suomi 1 / Anssi Viinikainen (HBY), Tuukka Ylönen (CDC), Mikael Gripenberg (HBY)
3. Ruotsi 2 / Björn 2 Johansson, Joachim Andersson, Rickard Nilsson
4. Norja 1 / Robert Pettersen, Benny Bel-Lafkih, Ole Christian Hågensen
5. Ruotsi 1 / Anders Bondesson, Johan Karlsson, Roger Söder
6. Suomi 2 / Antti Riihikanto (HPK), Juha-Pekka Siro (HPK), Arto Stenberg (PCP)
7. Norja 2 / Bjørn Lyster, Steinar Andersen, Roger Johansen
8. Tanska 2 / Ronnu Larsen, Jørgen Daugaard, Jesper Davidsen

Naiset

1. Ruotsi 1 / Linda Silfverberg, Anna Thomasson, Linda Bengtsson
2. Suomi 2 / Anja Parviainen (HBY), Kirsi Aalto (KAL), Helena Kankaanpää (PCP)
3. Suomi 1 / Anu Uusio (PSI), Katri Ripatti (HPK), Outi Raitasuo (HBY)
4. Tanska 1 / Henriette Holm, Mette Olsen, Pia Svendsen
5. Tanska 2 / Susanne Berthelsen, Rikke Deutschbein, Camilla Svensson
6. Ruotsi 2 / Emelie Brännström, Cecilia Forsell, Lisa Alvén
7. Norja 1 / Elisabeth Hågensen, Elin Rue, Lisbeth Bruu
8. Norja 2 / Ingri Hauger, Camilla Hovind, Signe Hovind

Juniorit

1. Ruotsi 1 / Jessica Johansson, Robin Johansson, Fredrik Wilhelmsson
2. Tanska 2 / Dennis Nielsen, Dennis Steffensen, Simon Meldgaard
3. Tanska 1 / Jonas Kristensen, Kasper Bak Laursen, Jacob Rasmussen
4. Ruotsi 2 / Niklas Andersson, Patrik Nicklasson, Tobias Edman
5. Suomi 1 / Ville Punta (MYN), Mikko Talja (MYN), Tommi Talja (MYN)
6. Suomi 2 / Iiro Panula (KVP), Joel Anttonen (PSC), Jukka-Pekka Kimari (HUL)
7. Norja / Kenneth Danielsen, Kim André Akselsen, Kim Roger Johansen

55-vuotiaat

1. Ruotsi 2 / Hasse Larsson, Pelle Carlsson, Jürgen Keuter
2. Ruotsi 1 / Sture Öhman, Stefan Landell, Håkan Nordenstein
3. Tanska 2 / Erik Frederiksen, Thorsten Johnsen, Glenn Bernstein
4. Suomi 1 / Reijo Taka-Eilola (KVP), Viljo Stenberg (PCP), Erkki Pohjanoksa (LOI)
5. Tanska 1 / Lars Juul, Niels Plum, Finn Søholm
6. Suomi 2 / Seppo Järvisalo (KOK), Matti Kaseva (CDC), Tapio Valariutta (KOP)
7. Norja 2 / Tore Tøgersen, Arne Lund, Paavo Tikkanen
8. Norja 1 / Jean Jacques Razaka, Thor Haugen, Frank Pedersen

Tanskan liiton tulossivut - Valokuvia


31.7.2004 Pori Open R, PC de Pori, 20 joukkuetta

1. Arto Stenberg (PCP), Juha Jutila (PCP)
2. Maarit Flink-Soini (PCP), Raimo Vesterlund (PCP)
3. Jarmo Heinonen (CDC), Hannu Muuri (LIN)
4. Sauli Ylirönni (TYR), Toni Kulmala (TYR)
5. Tuukka Ylönen (CDC), Mikael Gripenberg (HBY)
6. Pauli Piiparinen (KAL), Mikko Lehto (KAL)
7. Patrick Simon-Bellamy (PCP), Seppo Havukainen (PCP)
8. Harri Kankaanpää (PCP), Ari Nevo (PCP)


31.7.2004 Euroopan Cup

1. kierros - 1/8-finaalit

SV Odin Saksa - Helsingin Petanque Klubi 5-2

HPK:n joukkue:  Katri Ripatti, Samuli Kankkunen, Henry Myyryläinen,
                Arttu Poikolainen, Antti Riihikanto, Juha-Pekka Siro
Huoltajat:      Rainer Lindgren, Kristiina Lehtonen, Matti Törrönen

HPK:n oma raportti


8.-11.7.2004 Naisten MM-kilpailut Maspalomas Espanja

TRIPPELI, 35 maata / 36 joukkuetta

1. Thaimaa / Thonsgri Thamakord, Phantipha Wongchuvej, Noknoi Youngcham, Boomyoum Kamsawaung
2. Saksa / Lara Eble, Annick Hess, Daniel Thelen, Gudrun Deterding
3. Israel / Esther Rachmon, Gau Shriki, Margalit Oss, Sivan Siri
3. Sveitsi / Natalia Poget Rizzardi, Ludivine Maitre, Prescila Mufale, Corinne Althaus
...
9.-16. Suomi / Outi Raitasuo, Katri Ripatti, Anu Uusio, Mirva Näsilä

AMMUNTA, 34 kilpailijaa

1. Thaimaa / Thonsgri Thamakord
2. Kanada / Marise Bergeron
3. Espanja / Rosario Ines
3. Israel / Margalit Ossi
...
31. Suomi / Outi Raitasuo

Lisätietoja


10.7.2004 Turun SM-kilpailujen tulokset


19.6.2004 Hullu Hirvi Trippeli R, Hullu Hirvi Petanque Mikkeli, 13 joukkuetta

1. Henry Myyryläinen (HPK), Arttu Poikolainen (HPK), Juha-Pekka Siro (HPK)
2. Hannu Haajanen (HUL), Jaakko Kimari (HUL), Tom Noro (HUL)
3. Mikael Gripenberg (HBY), Jari Lukkarila (HBY), Anssi Viinikainen (HBY)
4. Seppo Härkönen (HUL), Martti Korhonen (HUL), Jukka Särkkä (HUL)
5. Mari Lohman (ANJ), Veli-Matti Myllymäki (PSC), Harri Tyyskä (DRO)
6. Jari Alanen (DRO), Jukka Salminen (DRO), Janne Ylönen (DRO)
7. Arja Ahlroth (KOK), Paula Järvisalo (KOK), Seppo Järvisalo (KOK)
8. Marko Jakonen (HBY), Harri Lehtinen (LIN), Seppo Lindman (TUR)


30.5.2004 X Kymi Voikkaa Tour R, Koski-Kuula Kuusankoski, 14 joukkuetta

1. Marko Jakonen (HBY), Henry Myyryläinen (HPK)
2. Hannu Haajanen (HUL), Mikko Neuvonen (HUL)
3. Simo Linteri (KOT), Petri Seppä (KOT)
4. Sulo Niiranen (ANJ), Veikko Stavén (ANJ)
5. Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS)
6. Markku Latvanen (ANJ), Marko Latvanen (ANJ)
7. Tom Noro (HUL), Heikki Pyrhönen (HUL)
8. Helinä Grön (KOU), Markku Immonen (KOU)


30.5.2004 IPC-turnaus trippeli R, Itäkeskuksen PC, 9 joukkuetta

1. Mehmet Güzel (IPC), Selhattin Güzel (IPC), Ilkka Railio (IPC)
2. Pauli Piiparinen (KAL), Arttu Poikolainen (HPK), Juha-Pekka Siro (HPK)
3. Mikael Gripenberg (HBY), Anja Parviainen (HBY), Anssi Viinikainen (HBY)
4. Matti Kaseva (CDC), Pekka Stark (CDC), Ossi Valpio (CDC)
5. Anu Uusio (PSI), Katri Ripatti (HPK), Outi Raitasuo (HBY)
6. Jaakko Juopperi (HPK), Mika Taavila (HPK), Kari Vartiainen (HPK)
7. Tuula Ahonen (KAL), Kirsi Lampinen (KAL), Riitta Kangas (KAL)
8. Onni Huttunen (VUF), Pekka Jokinen (VUF), Kaarlo Vierula (VUF)


29.5.2004 Viro-Suomi 10-14

EST1: Veiko Proos, Raido Raamat, Margo Veskimeister
EST2: Rain Uusküla, Andrus Treiman, Peep Puiestik, Janek Kiisk
EST3: Indrek Vaho, Tarmo Väli, Marko Neemelaik, Peeter Kulm
ESTN: Marju Velga, Külli Kariste, Merike Aava, Katri Aavekukk
ESTJ: Roger Viks, Harry Kanistik, Rainer Vaga, Margus Berkmann
 
FIN1: Antti Riihikanto (HPK), Tuukka Ylönen (CDC), Iivo Paaso (CDC) 
FIN2: Mika Metsä-Eerola (LIN), Olli Sinnemaa (CDC), Jussi Lehti (RIE) 
FIN3: Jarmo Heinonen (CDC), Marko Jakonen (HBY), Henry Myyryläinen (HPK) 
FINN: Anu Uusio (PSI), Outi Raitasuo (HBY), Katri Ripatti (HPK) 
FINJ: Hanna Alkila (LIN), Jukka-Pekka Kimari (HUL), Mikko Kamppuri (MUN)

EST1-FIN1 12-12
EST1-FIN2 13-5
EST1-FIN3 2-13
EST1-FINN 13-6
EST1-FINJ 13-3

EST2-FIN1 4-11
EST2-FIN2 13-5
EST2-FIN3 6-13
EST2-FINN 6-5
EST2-FINJ 13-2

EST3-FIN1 7-8
EST3-FIN2 4-13
EST3-FIN3 1-13
EST3-FINN 13-11
EST3-FINJ 8-9

ESTN-FIN1 4-13
ESTN-FIN2 5-13
ESTN-FIN3 12-13
ESTN-FINJ 13-7
ESTN-FINN 8-9

ESTJ-FIN1 3-13
ESTJ-FIN2 13-5
ESTJ-FIN3 6-13
ESTJ-FINN 6-10
ESTJ-FINJ 13-1


29.5.2004 IPC-turnaus singeli R, Itäkeskuksen PC, 16 pelaajaa

1. Mikko Lehto (KAL)
2. Mehmet Güzel (IPC)
3. Pauli Piiparinen (KAL)
4. Anssi Viinikainen (HBY)
5. Selhattin Güzel (IPC)
6. Mikael Gripenberg (HBY)
7. Stiina Kamppuri (MUN)
8. Antero Lehti (RIE)


15.5.2004 EPA-trippeli R, Espoon Patonki, 11 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen (HPK), Antti Riihikanto (HPK), Arto Stenberg (PCP)
2. Marko Jakonen (HBY), Henry Myyryläinen (HPK), Juha-Pekka Siro (HPK)
3. Salla Kalliosalo (PSI), Kati Nieminen (PSI), Katri Ripatti (HPK)
4. Simo Linteri (KOT), Mari Lohman (ANJ), Mikko Soikkeli (LBO)
5. Mirva Näsilä (HBY), Outi Raitasuo (HBY), Anu Uusio (PSI)
6. Antti Kortela (LIN), Veli-Matti Myllymäki (PSC), Miska Nieminen (LBO)
7. Tuula Ahonen (KAL), Riitta Kangas (KAL), Kirsi Lampinen (KAL)
8. Marko Aalto (LBO), Jyrki Matikainen (LBO), Esa Saastamoinen (SUS)


8.5.2004 Tampere-turnaus R, Tampere Petanque, 18 joukkuetta

1. Mikael Gripenberg (HBY), Marko Jakonen (HBY), Seppo Lindman (TUR)
2. Kati Nieminen (PSI), Outi Raitasuo (HBY), Anu Uusio (PSI)
3. Miikka Kouvonen (LBO), Antti Lehtonen (LBO), Mikko Soikkeli (LBO)
4. Veli-Matti Myllymäki (PSC), Harri Lehtinen (LIN), Mika Metsä-Eerola (LIN)
5. Pauli Mehtonen (KVP), Pentti Mehtonen (KVP), Reijo Mehtonen (KVP)
6. Timo Salminen (TYR), Jukka Salonoja (TYR), Sauli Ylirönni (TYR)
7. Heikki Haapanen (LOI), Tero Haapanen (LOI), Markku Nieminen (LOI)
8. Daniel Duhamel (KVP), Abdelaziz Laouini (KVP), Jukka Lehto (KVP)


Muiden harraste- ja liikuntatapahtumien tuloksia Petankistien Forumilla