Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Petanque - Tulospörssi kausi 2007

19.-23.9.2007 MM-kilpailut Pattaya Thaimaa

TRIPPELI, 52 joukkuetta 50 maasta

1. Ranska 1 / Thierry Grandet, Bruno Leboursicaud, Philippe Suchaud, Henri Lacroix
2. Madagaskar / Andrianiaina, Rakotoarivelo, Dinmamod, Maminiarina
3.-4. Italia ja Tunisia
...
9.-12. Suomi / Jani-Petteri Laasonen, Iivo Paaso, Olli Sinnemaa, Tuukka Ylönen

Kansojen cup
1. Belgia / Weibel, Van der Bist, Van Campenhout, Lozano
2. Thaimaa 1

  Alkulohko  Suomi - Ranska 2        0-13
             Suomi - Espanja        13-11
             Suomi - Iso-Britannia  13-9
             Suomi - Puola          13-8
             Suomi - Norja          13-11

  1. poule   Suomi - Djibouti        5-13
             Suomi - Monaco         13-5
             Suomi - Djibouti       13-6

  2. poule   Suomi - Marokko        13-6
             Suomi - Saksa           6-13
             Suomi - Marokko         6-13

AMMUNTA, 48 kilpailijaa 48 maasta

1. Madagaskar / Carlos Rakotoarivelo (36, 39, 32, 36, 52)
2. Ranska / Pascal Millei (36, 49, 44, 35, 41)
3.-4. Marokko / Abdessamad Menkari (33, 42, 46, 18)
3.-4. Tahiti / Yann Nauta (52, 33, 20)
...
43. Suomi / Olli Sinnemaa (10)


1.9.2007 Seura-SM, PSC Järvenpää, 26 joukkuetta

 1. Club des Champions 1 / Kati Nieminen, Olli Sinnemaa, Pekka Stark,
    Mikko Soikkeli, Juha-Pekka Siro, Jani-Petteri Laasonen, Jarmo Heinonen
 2. Droppi Petanque / Anssi Viinikainen, Jussi Savolainen, Jukka Salminen,
    Jari Alanen, Harri Tyyskä, Antti Tuukkanen, Pasi Matilainen
 3. Club des Champions 2 / Ossi Valpio, Iivo Paaso, Samuli Kankkunen,
    Pasi Räntilä, Markus Lähdesniemi, Sami Lukka, Tuukka Ylönen
 4. Kallion Kirkas 1
 5. Petanquen Erikoisseura Espoon Sivukuula
 6. Mikkelin Petanque Club
 7. PSC Järvenpää 1
 8. Petanque Club de Pori
 9. Loimaan Petanque
10. PSC Anjalankoski
11. Espoon Patonki
12. Kotka Petanque
13. Bitankki 1
14. Martin Petanque
15. Riemukaari
16. KOO-VEE
17. Turun Petanque-seura
18. Savo-Karjalan Petanque-seura Kanuunat
19. PSC Järvenpää 3
20. PSC Järvenpää 2
21. Koski-Petankki
22. Kallion Kirkas 2
23. Bitankki 2
24. Koski-Kuula
25. Linnan Petanquistit
26. Savi-Kuula


26.8.2007 Lopulliset arvopistetilanteet


25.-26.8.2007 SM-sekaduppeli, Linnan Petanquistit Hämeenlinna, 63 joukkuetta

1. Outi Raitasuo (PSI), Mikael Gripenberg (HBY)
2. Mirja Laine (TUR), Kari Randell (TUR)
3. Pirjo Kivinen (LOI), Markku Nieminen (LOI)
4. Tuula Jokinen (KOP), Ilpo Vuorinen (KOP)
5. Kati Nieminen (CDC), Marko Jakonen (PSC)
6. Ninna Hätönen (PSC), Harri Näsilä (PCP)
7. Katri Piira (PSI), Miikka Kouvonen (LBO)
8. Salla Kalliosalo (PSI), Miska Nieminen (PSI)

24.-25.8.2007 Veteraanien SM-duppeli, Linnan Petanquistit Hämeenlinna, 36 joukkuetta

1. Esa Kouvonen (PSC), Simo Kukkonen (PSC)
2. Erkki Hyttinen (KAN), Mikko Neuvonen (MPC)
3. Viljo Stenberg (PCP), Tuomo Lehtinen (PCP)
4. Heikki Pirtinaho (MAP), Eero Lalu (MAP)
5. Eero Ravantti (KOU), Matti Manninen (KOU)
6. Seppo Jalonen (BAL), Martti Hokkanen (EPA)
7. Reijo Pusa (PKP), Pekka Iivanainen (PKP)
8. Tapio Valariutta (KOP), Reijo Heinonen (KOP)


17.-19.8.2007 Naisten EM-kilpailut Ankara Turkki

TRIPPELI, 24 joukkuetta 23 maasta

1. Ruotsi / Jessica Johansson, Lotta Larsson, Sara Lindelöf, Lotta Bromer
2. Tsekki
3. Italia ja Hollanti
...
13.-16. Suomi / Mira Kyllönen, Ninna Hätönen, Mirva Näsila, Outi Raitasuo

Suomen pelit alkulohkossa
    Suomi - Turkki 1   5-13
    Suomi - Puola     13-12
    Suomi - Bulgaria  13-0
    Suomi - Ruotsi     7-13
    Suomi - Tanska     4-13
Suomen pelit alemmassa loppusarjassa
    Suomi - Unkari    13-11
    Suomi - Viro      10-13

AMMUNTA, 23 kilpailijaa 23 maasta

1. Hollanti / Karin Rudolfs (28, 31, 26, 31)
2. Espanja / Ines Rosario (27, 35, 35, 30)
3. Ranska / Angelique Papon (41, 27, 21)
3. Saksa / Anna Lazaridis (24, 33, 12)
...
19. Suomi / Mirva Näsilä (8)

Kisajärjestäjän sivut


18.8.2007 Pori Open, Petanque Club de Pori, 7 joukkuetta

1. Elina Ylirönni (PCP), Sauli Ylirönni (PCP)
2. Emmanuel Simon-Bellamy (PCP), Arto Stenberg (PCP)
3. Mirja Laine (TUR), Kari Randell (TUR)
4. Harri Näsilä (PCP), Viljo Stenberg (PCP)
5. Helena Kankaanpää (PCP), Antero Lehti (RIE)
6. Tarja Roslöf (PCP), Seppo Havukainen (PCP)
7. Markus Laaksonen (PCP), Teuvo Jokiniemi (PCP)


11.8.2007 Sarjojen tuloksia


4.-5.8.2007 PM-kilpailut Helsinki


22.7.2007 Petanque Kouvolan 20-v. juhlasingeli, 24 pelaajaa

1. Petri Seppä (RIE)
2. Ville Sappinen (NAS)
3. Jyri Suksi (KAL)
4. Sakari Pankkonen (KAL)
5. Kai Markkanen (KOU)
6. Jani Kuitunen (KOU)
7. Simo Linteri (RIE)
8. Sulo Niiranen (ANJ)


13.-15.7.2007 Juniorien MM, Suwa Japani

Trippeli, 24 joukkuetta 23 maasta

Suomi: Salim Fadillioglu, Mikko Kamppuri, Mikko Talja, Tommi Talja

Alkulohko      Suomi - Ranska      0-13
               Suomi - Tanska      1-13
               Suomi - Vietnam    13-4
               Suomi - Taiwan     13-5
               Suomi - Singapore  13-5
Jatkolohko     Suomi - Unkari     13-12
               Suomi - Belgia      8-13
               Suomi - Hollanti   13-6
Puolivälierä   Suomi - Ranska      2-13

1. Ranska / Mathias Camacaris, Dylan Rocher, Angy Savin, Logan Clere
2. Espanja
3. Tahiti ja Italia
5.-8. Suomi

Ammunta, 23 kilpailijaa 23 maasta

Alkukarsinta: 12. Suomi / Salim Fadllioglu (18)
Jatkokarsinta: 7. Suomi / Salim Fadillioglu (33)
Puolivälierät: 7. Suomi / Salim Fadillioglu (28)

1. Thaimaa / Kaewpudpong Sarayoot (38, 38, 43, 29)
2. Espanja / Lorenzo Mendez
3. Ranska / Dylan Rocher
3. Ruotsi / Jessica Johansson
5.-8. Suomi / Salim Fadillioglu

Kisajärjestäjän sivut
Tulokset: Trippeli - Ammunta


3.-7.7.2007 Petanque SM 2007 Mikkeli

MM-karsinnan lopputilanne 3/3 osakilpailun jälkeen:

Sinnemaa, Ylönen, Paaso, Laasonen             5 +  3 + 20 = 28
Stenberg, Lindman, Lukka, Jakonen             0 + 10 + 16 = 26
Heinonen, Kankkunen, Siro, Poikolainen       10 +  6 + 10 = 26
Matilainen, Viinikainen, Kimari, Lukkarila    6 +  8 +  0 = 14
Seppä, Linteri, Lehti                         4 +  5 +  2 = 11
Metsäsalo, Laouini, Salminen, Duhamel         0 +  1 +  8 =  9
Tikkanen, Guezri, Bekkouche, Hachemi          8 +  0 +  0 =  8
Simon-Bellamy, Simon-Bellamy, Jutila, Nevo    1 +  4 +  0 =  5
Ristolainen, Kallio, Nikki, Sappinen          3 +  2 +  0 =  5
Gripenberg, Häkkinen, Lehtinen, Aalto         2 +  0 +  0 =  2
Heinonen, Konola, Rämö                        0 +  0 +  0 =  0
Ikonen, Järvi, Nieminen, Palmqvist            0 +  0 +  0 =  0
Soikkeli, Tyyskä, Kouvonen, Lähdesniemi       0 +  0 +  0 =  0


16.6.2007 KOO-VEE Trippeli / MM-karsinta 2/3, KOO-VEE Tre, 17 joukkuetta

1. Arto Stenberg (PCP), Seppo Lindman (LOI), Sami Lukka (CDC), Marko Jakonen (PSC)
2. Pasi Matilainen (DRO), Anssi Viinikainen (DRO), Jaakko Kimari (MPC), Jari Lukkarila (DRO)
3. Jarmo Heinonen (CDC), Samuli Kankkunen (CDC), Juha-Pekka Siro (CDC)
4. Petri Seppä (RIE), Simo Linteri (RIE), Mikko Lehti (RIE)
5. Patrick Simon-Bellamy (PCP), Michel Simon-Bellamy (PCP), Juha Jutila (PCP), Ari Nevo (PCP)
6. Olli Sinnemaa (CDC), Tuukka Ylönen (CDC), Iivo Paaso (CDC), Jani-Petteri Laasonen (CDC)
7. Ismo Ristolainen (NAS), Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS), Ville Sappinen (NAS)
8. Ilkka Metsäsalo (KVP), Abdelaziz Laouini (KVP), Timo Salminen (KVP)

MM-karsinnan tilanne 2/3 osakilpailun jälkeen:

Heinonen, Kankkunen, Siro, Poikolainen       10 +  6 = 16
Matilainen, Viinikainen, Kimari, Lukkarila    6 +  8 = 14
Stenberg, Lindman, Lukka, Jakonen             0 + 10 = 10
Seppä, Linteri, Lehti                         4 +  5 =  9
Tikkanen, Guezri, Bekkouche, Hachemi          8 +  0 =  8
Sinnemaa, Ylönen, Paaso, Laasonen             5 +  3 =  8
Simon-Bellamy, Simon-Bellamy, Jutila, Nevo    1 +  4 =  5
Ristolainen, Kallio, Nikki, Sappinen          3 +  2 =  5
Gripenberg, Häkkinen, Lehtinen, Aalto         2 +  0 =  2
Metsäsalo, Laouini, Salminen, Duhamel         0 +  1 =  1
Heinonen, Konola, Rämö                        0 +  0 =  0
Ikonen, Järvi, Nieminen, Palmqvist            0 +  0 =  0
Soikkeli, Tyyskä, Kouvonen, Lähdesniemi       0 +  0 =  0


2.6.2007 Viro-Suomi Tallinna 12-13

Tarkemmat tulokset Viron liiton nettisivuilla


26.5.2007 XVI Kymi Tour, Koski-Kuula Kuusankoski, 11 joukkuetta

1. Pekka Kokkonen (KIS), Teuvo Pajuoja (KIS)
2. Maire Kinnunen (KIS), Pertti Kinnunen (KIS)
3. Mauri Kuitunen (KOU), Jani Kuitunen (KOU)
4. Esko Nenonen (ANJ), Matti Manninen (KOU)
5. Hilkka Kauppinen (KOK), Arvid Kauppinen (KOK)
6. Veli-Matti Verho (KOU), Kai Markkanen (KOU)
7. Merja Salonranta (BIT), Mirja Laine (TUR)
8. Katri Piira (PSI), Mari Lohman (PSI)


26.5.2007 PEESI Trippeli / MM-karsinta 1/3, PEESI Espoo, 19 joukkuetta

1. Jarmo Heinonen (CDC), Samuli Kankkunen (CDC), Juha-Pekka Siro (CDC), Arttu Poikolainen (CDC)
2. Jukka Tikkanen (KVP), Yousseff Guezri (TUR), Ali Bekkouche (HBY), Karim Hachemi (HBY)
3. Pasi Matilainen (DRO), Anssi Viinikainen (DRO), Jaakko Kimari (MPC)
4. Olli Sinnemaa (CDC), Tuukka Ylönen (CDC), Iivo Paaso (CDC), Jani-Petteri Laasonen (CDC)
5. Petri Seppä (KOT), Simo Linteri (KOT), Mikko Lehti (RIE)
6. Ismo Ristolainen (NAS), Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS), Ville Sappinen (NAS)
7. Mikael Gripenberg (HBY), Jari Häkkinen (HBY), Harri Lehtinen (HBY), Marko Aalto (HBY)
8. Patrick Simon-Bellamy (PCP), Michel Simon-Bellamy (PCP), Juha Jutila (PCP), Ari Nevo (PCP)


19.5.2007 Pekka Vihtalahden muistoturnaus, Petanque Club de Pori, 10 joukkuetta

1. Lasse Pakkanen (PCP), Eero Ravantti (KOU)
2. Reino Kaartinen (HAR), Tapio Laine (HAR)
3. Jorma Mäkitalo (UTU), Olavi Nieminen (UTU)
4. Tuomo Lehtinen (PCP), Viljo Stenberg (PCP)
5. Jussi Salminen (UTU), Eero Vaahtera (UTU)
6. Teuvo Jokiniemi (PCP), Markus Laaksonen (PCP)
7. Seppo Tuominen (HAR), Tauno Lahdenperä (HAR)
8. Aulis Ahonen (TPQ), Aarne Alho (KOP)


12.5.2007 Tampere-turnaus, Tampere Petanque TPQ, 21 joukkuetta

1. Sami Lukka (CDC), Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (PCP)
2. Jukka Tikkanen (KVP), Karim Hachemi (HBY), Ali Bekkouche (HBY)
3. Toni Ikonen (KAL), Ville Järvi (PSI), Miska Nieminen (PSI)
4. Teuvo Pajuoja (KIS), Daniel Duhamel (KVP), Timo Salminen (KVP)
5. Maire Kinnunen (KIS), Pertti Kinnunen (KIS), Jukka Voivala (BOM)
6. Ilpo Vuorinen (KOP), Reijo Heinonen (KOP), Vesa Ala-Kulju (KOP)
7.-8. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Rauli Rämö (BIT)
7.-8. Marko Aalto (HBY), Harri Lehtinen (HBY), Mikael Gripenberg (HBY)


31.3.2007 Suomen cup loppuottelut, Helsinki Petanque

Välierät
PSC Järvenpää – Linnan Petanquistit 4-0
Club des Champions – Riemukaari 4-0

Finaali 
Club des Champions - PSC Järvenpää 4-0

1. Club des Champions
2. PSC Järvenpää
3. Linnan Petanquistit
3. Riemukaari


24.3.2007 Lemminkäinen-duppeli, Mikkelin Petanque Club, 13 joukkuetta

1. Jari Alanen (DRO), Jaakko Kimari (MPC)
2. Ismo Lidner (DRO), Anssi Viinikainen (DRO)
3. Antti Tuukkanen (DRO), Pasi Matilainen (DRO)
4. Erkki Hyttinen (KAN), Antti Miettinen (KAN)
5. Tero Nikki (NAS), Ville Sappinen (NAS)
6. Pekka Kokkonen (KIS), Teuvo Pajuoja (KIS)
7. Timo Hyttinen (KAN), Markku Pellikainen (KAN)
8. Niko Parviainen (NAL), Heikki Kananen (NAL)


10.3.2007 Suomen cup, alkuryhmä B, Linnan Petanquistit Hämeenlinna

1. kierros
KOP - 
MYN - RIE 1-4
BOU - 
LIN -

2. Kierros
KOP - RIE 0-4
BOU - LIN 3-4

Välieriin RIE (Riemukaari) ja LIN (Linnan Petanquistit)


4.3.2007 Suomen cup, alkuryhmä A, Helsinki Petanque

1. kierrros
PSC -
KAL -
HBY - BIT 4-1
CDC - PSI 4-0

2. kierros
PSC - KAL 4-0
HBY - CDC 3-4

Välieriin PSC (PSC Järvenpää) ja CDC (Club des Champions)


17.2.2007 Ystävien sekaduppeli, PEESI / HPet Hki, 25 joukkuetta

1. Mira Kyllönen (PSC), Juha-Pekka Siro (CDC)
2. Seija Uusitalo (LOI), Seppo Lindman (LOI)
3. Katri Piira (PSI), Miska Nieminen (PSI)
4. Salla Kalliosalo (PSI), Mikael Gripenberg (HBY)
5. Kati Nieminen (CDC), Marko Jakonen (PSC)
6. Mari Lohman (PSI), Miikka Kouvonen (LBO)
7. Irja Niemelä (BIT), Rauli Rämö (BIT)
8. Eija Hurri (MPC), Jaakko Kimari (MPC)


10.-11.2.2007 Suomi-Ruotsi, SP-L / HPet Helsinki


21.1.2007 Veteraanien Ruotsi-maaottelun karsinta 2/2, Koski-Kuula Kuusankoski, 12 joukkuetta

1. Pekka Kokkonen (KIS), Urpo Vinnari (LIN), Kalevi Lehtinen (LIN)
2. Matti Manninen (KOU), Mauri Kuitunen (KOU), Eero Ravantti (KOU)
3. Ari Autio (KAR), Tauno Vuorio (KAR), Reijo Sintero (KAR)
4. Mikko Lahti (RIE), Rauno Kiviniemi (RIE), Alpo Turkulainen (RIE)
5. Vesa Ala-Kulju (KOP), Reijo Heinonen (KOP), Hannu Ranta (KOP)
6. Mikko Lehto (HPK), Kari Ahonen (KAL), Tuula Ahonen (KAL)
7. Esko Nenonen (ANJ), Risto Huusari (ANJ), Sulo Niiranen (ANJ)
8. Paula Järvisalo (KOK), Seppo Järvisalo (KOK), Pekka Suorsa (KOK)


13.1.2007 Veteraanien Ruotsi-maaottelun karsinta 1/2, Harjunpään Tuisku / Petanque Club de Pori, 5 joukkuetta

1. Olavi Nieminen (UTU), Matti Saarela (UTU), Jorma Mäkitalo (UTU)
2. Tapio Laine (HAR), Seppo Tuominen (HAR), Reino Kaartinen (HAR)
3. Lasse Pakkanen (PCP), Tuomo Lehtinen (PCP), Viljo Stenberg (PCP)
4. Tauno Lahdenperä (HAR), Tauno Mattila (HAR), Tapani Terho (HAR)
5. Jussi Salminen (UTU), Eero Vaahtera (UTU), Pekka Urponen (UTU)


2.12.2006 Juniorien duppeli, PEESI / HPet Hki, 2 joukkuetta

1. Mikko Kamppuri (HPK), Kenshi Kobe (PSC)
2. Tanja Lehti (RIE), Salim Fadillioglu (PSC)

2.12.2006 Naisten trippeli, PEESI / HPet Hki, 7 joukkuetta

1. Mira Kyllönen (PSC), Mirva Näsilä (PSC), Ninna Hätönen (PSC)
2. Outi Raitasuo (HBY), Mari Lohman (KOT), Katri Piira (ANJ)
3. Helena Kankaanpää (PCP), Tarja Roslöf (PCP), Anja Parviainen (HPK)
4. Kirsi Aalto (KAL), Tuula Ahonen (KAL), Riitta Kangas (KAL)
5. Pia Anttonen (PSC), Anni Sihvonen (PSC), Päivi Vainio (PSC)
6. Mirja Paatero (BIT), Leni Pakkala (BIT), Marja Mattila (BIT)
7. Anu Sutinen (HPK), Stiina Kamppuri (HPK), Seija Järvi (PSI)

2.12.2006 Veteraanien duppeli, PEESI / HPet Hki, 11 joukkuetta

1. Tuukka Syrjänen (EPA), Martti Hakonen (EPA)
2. Pekka Koivunen (KAR), Raimo Vakkari (KAR)
3. Viljo Stenberg (PCP), Tuomo Lehtinen (PCP)
4. Pirjo Suksi (KAL), Juhani Hakkarainen (KAL)
5. Eero Äikää (VUF), Pekka Jokinen (VUF)
6. Mauri Kuitunen (KOU), Matti Manninen (KOU)
7. Martti Hokkanen (EPA), Seppo Jalonen (BAL)
8. Risto Huusari (ANJ), Seppo Järvisalo (KOK)


18.11.2006 Marrasduppeli, Kallion Kirkas / HPet Hki, 23 joukkuetta

1. Juha-Pekka Siro (CDC), Samuli Kankkunen (CDC)
2. Arto Stenberg (PCP), Juha Jutila (PCP)
3. Patrick Simon-Bellamy (PCP), Mikael Gripenberg (HBY)
4. Henri Palmqvist (KAL), Toni Ikonen (KAL)
5. Kenshi Kobe (PSC), Jaakko Kimari (MPC)
6. Kalle Järvi (HPK), Mikko Kamppuri (HPK)
7. Marko Aalto (NAS), Daniel Duhamel (KVP)
8. Sakari Pankkonen (KAL), Kari Poikolainen (KAL)


4.11.2006 Pyhis-Duppeli, Droppi Petanque Mikkeli, 14 joukkuetta

1. Simo Linteri (KOT), Marko Jakonen (LBO)
2. Joel Anttonen (PSC), Jukka-Pekka Kimari (HUL)
3. Jyri Suksi (KAL), Toni Ikonen (KAL)
4. Esa Ylivarvi (LIN), Tuomo Kolhonen (LIN)
5. Ismo Lidner (DRO), Jari Alanen (DRO)
6. Markku Pellikainen (KAN), Tero Rasimäki (KAN)
7. Pekka Pirskanen (NAL), Eero Rissanen (NAL)
8. Arvo Haikonen (HUL), Jesse Korhonen (HUL)


28.10.2006 Trippeli, Linnan Petanquistit Hlinna, 12 joukkuetta

1. Kalle Järvi (HPK), Mikko Kamppuri (HPK), Joel Anttonen (PSC)
2. Mikael Gripenberg (HBY), Marko Jakonen (LBO), Kenshi Kobe (PSC)
3. Arto Stenberg (PCP), Patrick Simon-Bellamy (PCP), Seppo Lindman (LOI)
4. Mira Kyllönen (PSC), Ninna Hätönen (PSC), Anu Sutinen (HPK)
5. Teuvo Pajuoja (KIS), Pekka Kokkonen (KIS), Daniel Duhamel (KVP)
6. Gunnar Wallin (MAP), Kari Korkeamäki (MAP), Heikki Pirtinaho (MAP)
7-8. Toni Ikonen (KAL), Ville Järvi (PSI), Miska Nieminen (PSI)
7-8. Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS), Jukka Holopainen (LBO)


28.10.2006 Euroopan cup

Puolivälierä:
Star Masters Barbizon Ranska - Club des Champions Suomi
5-0 (13-9, 13-7, 13-6, 13-0, 13-0)


Muiden harraste- ja liikuntatapahtumien tuloksia Petankistien Forumilla