Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Petanque - Tulospörssi kausi 2008

12.-16.11.2008 MM-kilpailut Dakar Senegal

TRIPPELI, 56 joukkuetta 54 maasta

1. Ranska B / Thierry Grandet, Henry Lacroix, Bruno Leboursicaud, Philippe Suchaud
2. Thaimaa / Phusa At Thaloengkiat, Piachan Suksan, Phukram Pakin, Sriboonpeng Sarawut
3.-4. Belgia / Michel Vancampenhout, Michael Masuy, Claudy Weibel, Jean François Hemon
3.-4. Ranska A / Zwonko Radnic, Michel Loy, Stéphane Robineau, Pascal Milei
...
33.-40. Suomi / Samuli Kankkunen, Iivo Paaso, Arttu Poikolainen, Mikko Soikkeli

  Alkulohko  Suomi - Monaco       5-13
             Suomi - Marokko      9-13
             Suomi - Ranska A     4-13
             Suomi - Puola       12-13
             Suomi - Viro        13-0
             Suomi - Unkari      13-2

Kansojen cup, 40 joukkuetta

1. Espanja
2. Ruotsi
...
17.-24. Suomi

  1. poule   Suomi - Saksa        5-13
             Suomi - Slovakia    13-1
  2. poule   Suomi - Espanja     13-8
             Suomi - Hollanti     8-13
             Suomi - Espanja      3-13

AMMUNTA, 51 kilpailijaa 51 maasta

1. Marokko / Abdessamad El Mankari (43, 37, 42, 39)
2. Senegal / Francois N'Diaye (46, 45, 64, 33)
3.-4. Ranska / Pascal Milei (47, 47, 36)
3.-4. Burkina Faso / Boureima Ouadraogo (39, 45, 41, 35)
...
48. Suomi / Iivo Paaso (10)

Kisasivut - Tulokset - LIVE! - Valokuvia - Videoita


10.-12.10.2008 Naisten MM-kilpailut Samsun Turkki

TRIPPELI, 38 joukkuetta 36 maasta

1. Espanja / Yolanda Matarranz, Silvia Garces, Rosario Ines, Jeronima Ballesta
2. Thaimaa A / Sujittra Chuamung, Janjira Hansuwan, Kannika Limwanich, Suphannee Wongsut
3.-4. Ranska ja Thaimaa B
...
25.-32. Suomi / Mirva Näsilä, Outi Raitasuo, Anu Sutinen, Anu Uusio

  Alkulohko  Suomi - Saksa       12-13
             Suomi - Ruotsi       5-13
             Suomi - Italia      13-9
             Suomi - Bulgaria    13-5

Kansojen cup, 23 joukkuetta

1. Belgia
2. Sveitsi
3.-4. USA ja Hollanti
5.-8. Suomi

  Cup        Suomi - Unkari      13-0
             Suomi - Australia   13-12
             Suomi - USA          5-13

AMMUNTA, 36 kilpailijaa 36 maasta

1. Ranska / Angelique Papon (46, 41, 36, 47)
2. Hollanti / Karin Rudolfs (26, 44, 35, 44, 19)
3.-4. Thaimaa / Thongdri Thamakord (48, 26, 33)
3.-4. Tunisia / Mouna Beji (37, 25, 23)
...
9. Suomi / Anu Sutinen (21, 27)

Kisajärjestäjän sivut - Tulokset - Valokuvia - Videoita


14.9.2008 Yleisen MM-karsinnan loppuottelut, SP-L / HPet Helsinki

Välierät:
CDC - HBY 2-0 (13-3, 13-1)
KVP - KAL 2-1 (13-11, 9-13, 13-2)

Finaali:
CDC - KVP 2-0 (13-6, 13-6)

Suomen joukkue Senegalin MM-kilpailuihin:
CDC / Samuli Kankkunen, Iivo Paaso, Arttu Poikolainen, Mikko Soikkeli


6.9.2008 Seura-SM, Helsingin Boule-yhdistys, 26 joukkuetta

 1. Helsingin Boule-yhdistys / Miska Nieminen, Mikko Kamppuri, Matti Törrönen,
    Anssi Viinikainen, Pasi Matilainen, Antti Tuukkanen, Mikael Gripenberg
 2. Kallion Kirkas 1 / Toni Ikonen, Henri Palmqvist, Ali Bekkouche,
    Jyri Suksi, Pauli Piiparinen, Mikko Lehto, Sakari Pankkonen
 3. Loimaan Petanque / Jari Santaluoto, Erkki Pohjanoksa, Markku Nieminen,
    Annikki Saarinen, Seija Uusitalo, Pirjo Kivinen, Seppo Lindman
 4. Club des Champions
 5. Kallion Kirkas 2
 6-8. Petanque Club de Pori
 6-8. Riemukaari
 6-8. PSC Järvenpää 1
 9. Linnan Petanquistit
10. Savo-Karjalan Kanuunat
11. PSC Anjalankoski
12. Koski-Petankki
13. Bitankki 1
14. Kalvolan Isku
15-16. Kotka Petanque
15-16. KOO-VEE
17. PSC Järvenpää 2
18. Turun Petanque-seura
19. Koski-Kuula
20. Petanque Kuopio
21. PSC Järvenpää 3
22. Karhu-Petankki
23. Bitankki 2
24. Petanquen Erikoisseura Espoon Sivukuula
25. Espoon Patonki
26. Savi-Kuula


30.8.2008 Lopulliset arvopistetilanteet


30.8.2008 Tursunperän turnaus, Mynämäen Petanque-seura, 10 joukkuetta

1. Seppo Lindman (LOI), Seija Uusitalo (LOI)
2. Mikko Talja (MYN), Tommi Talja (MYN)
3. Hemmo Järvinen (MYN), Ville Punta (MYN)
4. Vesa Ekström (TUR), Kari Randell (TUR)
5. Annikki  Saarinen (LOI), Erkki Pohjanoksa (LOI)
6. Aulikki Lassila (MYN), Terttu Lamminpää (TUR)
7. Mirja Asklöf (TUR), Jouko Asklöf (TUR)
8. Lassi  Mäki (TUR), Riitta Vesamäki (TUR)


23.8.2008 SM-sekaduppeli, KOO-VEE Tampere, 52 joukkuetta

1. Mari Lohman (PSI), Juha-Pekka Siro (CDC)
2. Mirva Näsilä (PSC), Arto Stenberg (PCP)
3. Kati Nieminen (CDC), Marko Jakonen (PSC)
4. Eija Hurri (MPC), Jaakko Kimari (MPC)
5. Anu Uusio (PSI), Pauli Piiparinen (KAL)
6. Seija Uusitalo (LOI), Seppo Lindman (LOI)
7. Eila Ahtola (KOP), Tarmo Sipilä (KOP)
8. Kirsi Aalto (PSI), Tommi Talja (MYN)


16.-17.8.2008 PM-kilpailut, Kalundborg Tanska

Pronssia Suomen junioreille Laura Kyllönen, Thanakorn Singthong ja Mikko Kamppuri.
Pronssia Suomen naisille Anu Uusio, Mirva Näsilä ja Outi Raitasuo.

Tulokset kisajärjestäjän sivuilla


16.8.2008 Veteraanien avoimet PM-kilpailut, Allingåbro Tanska

Hopeaa Suomen joukkueelle Pekka Kokkonen, Reijo Sainio, Harry Uschanov ja Tapio Välimaa.

Tulokset kisajärjestäjän sivuilla


8.-10.8.2008 Juniorien EM-kilpailut, Nieuwegein Hollanti

TRIPPELI, 22 joukkuetta 21 maasta

1. Ranska / Dylan Rocher, Vianney Moureau-Fontan, Gaetan Blaszczak, Florent Coutanson
2. Italia / Diego Rizzi, Mattia Chiapello, Alessio Farina, Mattia Balestra
3.-4. Espanja / Francisco Bernabe Guillen, Pedro Luis Garcia Lison, Juan Carlos Sogorb Mancheno, Marc Diaz Martinez
3.-4. Hollanti / Davey Koojiman, Joey van Doorn, Kees Koogje, Tom van der Voort
5.-8. Suomi / Mikko Talja, Joel Anttonen, Mikko Kamppuri, Ville Punta

  Alkulohko  Suomi - Turkki    13-7
             Suomi - Italia     7-13
             Suomi - Belgia    13-8
             Suomi - Israel    13-4
  Cup        Suomi - Espanja    1-13

Kansojen cup, 14 joukkuetta

1. Tshekki
2. Slovenia

AMMUNTA, 21 kilpailijaa 21 maasta

1. Espanja / Juan Carlos Sogorb (48, 37, 52, 34)
2. Italia / Mattia Chiapello (34, 30, 45, 24)
3.-4. Ruotsi / Alexander Norin (40, 29, 19)
3.-4. Ranska / Dylan Rocher (48, 36, 40)
...
17. Suomi / Mikko Talja (13)

Kisajärjestäjän sivut


10.8.2008 Yleisen MM-karsinnan tilanne

1. Paaso, Poikolainen, Kankkunen, Soikkeli         10 + 10 +  5 = 25
2. Salminen, Metsäsalo, Lehtinen                    4 +  7 + 10 = 21
3. Ikonen, Lehto, Matikainen, Piiparinen            7 +  5 +  8 = 20
4. Nieminen, Aalto, Kamppuri, Tikkanen              8 +  4 +  7 = 19
5. Heinonen, Konola, Rämö, Salonranta               5 +  8 +  4 = 17
6. Ristolainen, Niemeläinen, Sappinen, Sappinen     3 +  3 +  0 =  6

Välieriin 1. - 4. ja 2. - 3.


10.8.2008 Yleinen MM-karsinta 3/4, Petanque Club de Pori, 5 joukkuetta

1. Arto Stenberg (PCP), Ilkka Metsäsalo (KVP), Harri Lehtinen (KVP) 
2. Toni Ikonen (KAL), Mikko Lehto (KAL), Jyrki Matikainen (PSI), Pauli Piiparinen (KAL) 
3. Miska Nieminen (HBY), Marko Aalto (HBY), Jukka Tikkanen (HBY) 
4. Iivo Paaso (CDC), Samuli Kankkunen (CDC), Mikko Soikkeli (CDC)
5. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Rauli Rämö (BIT), Merja Salonranta (BIT) 


9.8.2008 Pori Open, Petanque Club de Pori, 12 joukkuetta

1. Patrick Simon-Bellamy (PCP), Arto Stenberg (PCP)
2. Mikko Lehto (KAL), Pauli Piiparinen (KAL)
3. Samuli Kankkunen (CDC), Mikko Soikkeli (CDC)
4. Toni Ikonen (KAL), Jyrki Matikainen (PSI)
5. Markus Laaksonen (PCP), Seppo Havukainen (PCP)
6. Tuomo Lehtinen (PCP), Lasse Pakkanen (PCP)
7.-8. Miska Nieminen (HBY), Marko Aalto (HBY)
7.-8. Seppo Tuominen (HAR), Viljo Stenberg (PCP)


2.8.2008 Sarjojen loppuottelut ja karsinnat, Mynämäen Petanque-seura

Tulokset - Sarjasivut


19.7.2008 Veteraanien SM-sarja

Runkosarja - Loppuottelut - Sarjasivut


7.-12.7.2008 SM-kilpailut Helsinki

Tulokset


14.6.2008 Yleinen MM-karsinta 2/4, Kallion Kirkas Helsinki, 6 joukkuetta

1. Iivo Paaso (CDC), Arttu Poikolainen (CDC), Samuli Kankkunen (CDC), Mikko Soikkeli (CDC)
2. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Rauli Rämö (BIT), Merja Salonranta (BIT) 
3. Timo Salminen (KVP), Ilkka Metsäsalo (KVP), Harri Lehtinen (KVP) 
4. Toni Ikonen (KAL), Mikko Lehto (KAL), Jyrki Matikainen (PSI), Pauli Piiparinen (KAL) 
5. Miska Nieminen (HBY), Marko Aalto (HBY), Mikko Kamppuri (HBY), Jukka Tikkanen (HBY) 
6. Ismo Ristolainen (NAS), Hannu Niemeläinen (NAS), Ville Sappinen (NAS), Tapio Sappinen (NAS) 


8.6.2008 Yleinen MM-karsinta 1/4, KOO-VEE Tampere, 6 joukkuetta

1. Iivo Paaso (CDC), Arttu Poikolainen (CDC), Samuli Kankkunen (CDC), Mikko Soikkeli (CDC)
2. Miska Nieminen (HBY), Marko Aalto (HBY), Mikko Kamppuri (HBY), Jukka Tikkanen (HBY) 
3. Toni Ikonen (KAL), Mikko Lehto (KAL), Jyrki Matikainen (PSI), Pauli Piiparinen (KAL) 
4. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Rauli Rämö (BIT), Merja Salonranta (BIT) 
5. Timo Salminen (KVP), Ilkka Metsäsalo (KVP), Harri Lehtinen (KVP) 
6. Ismo Ristolainen (NAS), Hannu Niemeläinen (NAS), Ville Sappinen (NAS), Tapio Sappinen (NAS) 


31.5.2008 Suomi-Viro

Suomi voitti 17-8

Tarkemmat tulokset


25.5.2008 Tampere-turnaus YTR, Tampere Petanque, 18 joukkuetta

1. Jukka Holopainen (LBO), Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS)
2. Marko Aalto (HBY), Ali Bekkouche (KAL), Karim Hachemi (KAL)
3. Seija Uusitalo (LOI), Seppo Lindman (LOI), Markku Nieminen (LOI)
4. Jaakko Seppälä (TPQ), Martti Ylämäki (TPQ), Tuukka Hursti (TPQ)
5. Ville Punta (MYN), Pasi Punta (MYN), Mikko Talja (MYN)
6. Mirja Asklöf (TUR), Mirja Laine (TUR), Terttu Lamminpää (TUR)
7. Jukka Tikkanen (TUR), Jyrki Matikainen (PSI), Miikka Kouvonen (LBO)
8. Ari Reijonen (KVP), Petri Mehtonen (KVP), Pekka Mehtonen (KVP)


17.-18.5.2008 Veteraanien EM, Tanska


17.5.2008 Pekka Vihtalahden muistoturnaus VDR, PC de Pori, 10 joukkuetta

1. Tuomo Lehtinen (PCP), Tarja Roslöf (PCP)
2. Lasse Pakkanen (PCP), Eero Ravantti (LOI)
3. Gunnar Wallin (LIN), Urpo Vinnari (LIN)
4. Olavi Nieminen (UTU), Eero Vaahtera (UTU)
5. Jussi Salminen (UTU), Jorma Mäkitalo (UTU)
6. Heikki Haapanen (LOI), Erkki Pohjanoksa (LOI)
7. Pauli Mehtonen (KVP), Pentti Mehtonen (KVP)
8. Teuvo Jokiniemi (PCP), Markus Laaksonen (PCP)


16.-18.4.2008 U23 EM-kilpailut / puolivälierät, Ranska

Suomen joukkue: Jukka-Pekka Kimari (MPC), Jussi Lehti (PSC), Henri Lukka (LIN), Tommi Talja (MYN)

Suomi-Saksa 8-13, 13-7, 12-13
Suomi-Espanja 4-13, 0-13, 3-13
Suomi-Hollanti 9-13, 4-13, 9-13

Suomen sijoitus 5.-8.


15.3.2008 Suomen cup loppuottelut, HPet Helsinki

Välierät:  CDC-PSC 4-1
           PSI-LIN 4-2

Finaali:   CDC-PSI 4-1

1. Club des Champions
2. Petanquen Erikoisseura Espoon Sivukuula
3. PSC Järvenpää
3. Linnan Petanquistit


8.3.2008 Maalistrippeli YTR, HPet / Kallion Kirkas Helsinki, 16 joukkuetta

1. Timo Salminen (KVP), Ilkka Metsäsalo (KVP), Harri Lehtinen (KVP)
2. Juha-Pekka Siro (CDC), Marko Jakonen (PSC), Samuli Kankkunen (CDC)
3. Mikael Gripenberg (HBY), Mikko Kamppuri (HBY), Outi Raitasuo (PSI)
4. Ismo Ristolainen (NAS), Ville Sappinen (NAS), Tero Nikki (NAS)
5. Toni Ikonen (KAL), Pauli Piiparinen (KAL), Jyrki Matikainen (PSI)
6. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Rauli Rämö (BIT)
7. Jukka Tikkanen (TUR), Kenshi Kobe (PSC), Ali Bekkouche (KAL)
8. Marko Aalto (HBY), Miikka Kouvonen (LBO), Miska Nieminen (HBY)


23.2.2008 Suomen cup alkukarsinnat, HPet Helsinki ja LIN Hlinna

CDC-KOP 5-0
PSI-RIE 4-1
LIN-BIT 5-0
PSC-HBY 4-1


9.-10.2.2008 Ruotsi-Suomi, Eskilstuna Ruotsi

Ruotsi voitti 28-12, tarkemmat tulokset


Muiden harraste- ja liikuntatapahtumien tuloksia Petankistien Forumilla