Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Petanque - Tulospörssi kausi 2009


13.-15.11.2009 Naisten MM-kilpailut Thaimaassa

Trippeli, 37 joukkuetta 35 maasta

1. Thaimaa / Thong Thamakord, Ph. Wongchevej, Suphannee Wongsut, Sansithon Jaichun
2. Ranska / Angelique Papon, Ranya Kouadri, Ludivine D'Isidoro, M-Christine Virebayre
3.-4. Espanja / Jeronima Ballesta, Sylvia Garces, Ines Rosario, Yolanda Matarranz
3.-4. Vietnam / Phan Thi Thuy, Ang Hong, Nyuyen Truc Mai, Nguyen Thi Thi
...
9.-16. Suomi / Helena Kankaanpää, Kati Nieminen, Mirva Näsilä, Outi Raitasuo

Alkusarja (swiss):
Suomi-Taipei 9-10
Suomi-Kambodza 13-7
Suomi-Vietnam 13-9
Suomi-Kanada 8-13
Suomi-USA 11-10

1/8-finaali:
Suomi-Ranska 1-13

Ammunta, 33 kilpailijaa 33 maasta

1. Ranska / Angelique Papon (35, 30, 40, 41)
2. Espanja / Ines Rosario (21, 45, 26, 35, 33)
3.-4. Thaimaa / Phantipa Wongchuvej (37, 37, 32)
3.-4. Kanada / Maryse Bergeron (37, 36, 19)
...
26. Suomi / Mirva Näsilä (9)


2.-4.10.2009 Juniorien MM-kilpailut Tunisiassa

Trippeli, 31 joukkuetta 30 maasta

1. Italia / Basso, Farino, Rizzi, Rattenni
2. Ranska / Moureaux Fontan, Champigneuil, Sans, Blazczak
3.-4. Espanja / Garcia, Cabarello, Sogorb, Bernabe
3.-4. Marokko / Belahsen, Ben Mmidouch, Souabni, El Berdichi

Alkusarja:
Suomi-Madagaskar 7-9
Suomi-Sveitsi 8-9
Suomi-Luxemburg 1-13
Suomi-Puola 13-2
Suomi-Kanada 10-9

Alempi jatko-cup:
Suomi-Taiwan 13-2
Suomi-Slovenia 13-3
Suomi-Puola 9-13
Suomen sijoitus 3.-4.

Ammunta, 27 kilpailijaa 27 maasta

1. Thaimaa / Kaewpudpong (24, 40, 40, 36, 30)
2. Belgia / Longo (21, 40, 22, 31, 23)
3.-4. Madagaskar / Randrianarison (22, 36, 26, 25)
3.-4. Italia / Rizzi (36, 27, 32)
...
27. Suomi / Ville Punta (8)


12.9.2009 Seura-SM, PSC Järvenpää, 27 joukkuetta

 1. PSC Järvenpää 1 / Marko Jakonen, Samuli Kankkunen, Jussi Lehti, Iivo Paaso,
    Arttu Poikolainen, Antti Riihikanto, Juha-Pekka Siro
 2. Helsingin Boule-yhdistys / Mikael Gripenberg, Mehmet Güzel, Mikko Kamppuri,
    Yrjö Munukka, Miska Nieminen, Ilkka Railio, Anssi Viinikainen
 3. Mikkelin Petanque Club / Hannu Haajanen, Arvo Haikonen, Eija Hurri,
    Jaakko Kimari, Jukka-Pekka Kimari, Martti Korhonen, Heikki Pyrhönen
 4. Petanque Club de Pori
 5. Kallion Kirkas 1
 6. PSC Järvenpää 2
 7. Bitankki 1
 8. Kalvolan Isku
 9. PSC Anjalankoski
10. Loimaan Petanque
11. Karhu-Petankki
12. Kallion Kirkas 2
13. Savo-Karjalan Petanque-seura Kanuunat
14. Riemukaari
15. PSC Järvenpää 3
16. Droppi Petanque
17. Turun Petanque-Seura
18. Linnan Petanquistit 2
19. Linnan Petanquistit 1
20. Kotka Petanque
21. Bitankki 2
22. Koski-Petankki
23. Espoon Patonki
24. Martin Petanque
25. Koski-Kuula
26. Savi-Kuula
27. KOO-VEE


22.8.2009 Arvopistetilanteet


22.8.2009 SM-sekaduppeli, Droppi Petanque Mikkeli, 54 joukkuetta

1. Anu Uusio (HBY), Miska Nieminen (HBY)
2. Outi Raitasuo (HBY), Jari Lukkarila (DRO)
3. Eija-Liisa Laakso (KIS), Harry Uschanov (KIS)
4. Kati Nieminen (HBY), Arto Stenberg (KVP)
5. Pirjo Kivinen (LOI), Markku Nieminen (LOI)
6. Merja Salonranta (BIT), Jouni Heinonen (BIT)
7. Vuokko Majander (KOU), Mauri Kuitunen (ANJ)
8. Mari Lohman (PSC), Juha-Pekka Siro (PSC)


15.8.2009 Pori Open YDR, PC de Pori, 11 joukkuetta

1. Seppo Lindman (LOI), Michael Simon-Bellamy (KVP)
2. Arto Stenberg (KVP), Patrick Simon-Bellamy (PCP)
3. Mikko Kamppuri (HBY), Miska Nieminen (HBY)
4. Aulis Ahonen (KVP), Tapio Salomäki (TPQ)
5. Mirva Näsilä (PCP), Harri Näsilä (PCP)
6. Tuomo Lehtinen (PCP), Seppo Havukainen (PCP)
7. Viljo Stenberg (PCP), Daniel Duhamel (KVP)
8. Lasse Pakkanen (PCP), Eero Ravantti (LOI)


1.8.2009 Sarjojen lopputulokset


24.-26.7.2009 EM-kilpailut, Nizza Ranska

Ranska voitti Espanjan finaalissa 13-8. Suomen joukkueelle Mikko Kamppuri, Anssi Viinikainen, Mikael Gripenberg ja Miska Nieminen B-sarjan hopeaa, eli kokonaiskilpailun 18. sija.


16.-26.7.2009 World Games Petanque, Kaohsiung Taiwan - Tulokset


6.-11.7.2009 Petanque SM 2009 Tuloksia


13.6.2009 Mikkeli-trippeli, Droppi Petanque Mikkeli, 6 joukkuetta

1. Antti Tuukkanen (MPC), Jaakko Kimari (MPC), Anssi Viinikainen (HBY)
2. Jukka Salminen (DRO), Jouko Haajanen (DRO), Ismo Lidner (DRO)
3. Sari Alanen (DRO), Mirja Laine (TUR), Merja Salonranta (BIT)
4. Armi Rikkonen (DRO), Jari Alanen (DRO), Vesa Ekström (TUR)
5. Jouni Heinonen (BIT), Rauli Rämö (BIT), Ilkka Konola (BIT)
6. Matti Käyhty (SAV), Henrik Pakkanen (SAV), Markku Loisa (SAV)


16.5.2009 Pekka Vihtalahden muistoturnaus, PC de Pori, 16 joukkuetta

1. Viljo Stenberg (PCP), Seppo Tuominen (PCP)
2. Eero Ravantti (LOI), Lasse Pakkanen (PCP)
3. Vesa Tuominen (UTU), Pekka Urponen (UTU)
4. Riitta Heino (ERP), Hannu Aaltonen (ERP)
5. Jouko Asklöf (TUR), Seppo Havukainen (PCP)
6. Heikki Haapanen (LOI), Matti Haapanen (LOI)
7. Tarja Roslöf (PCP), Tuomo Lehtinen (PCP)
8. Jukka Hatanpää (HAR), Heikki Mastomäki (HAR)


1.3.2009 Naisten PM-karsinta, Mikkeli, 8 joukkuetta

1. Mari Lohman (PSC), Katri Piira (HBY), Anja Parviainen (HBY)
2. Kati Nieminen (HBY), Anu Uusio (HBY), Outi Raitasuo (HBY)
3. Salla Kalliosalo (PSI), Kirsi Aalto (PSI), Anu Sutinen (PSI)
4. Helena Kankaanpää (PCP), Mirva Näsilä (PCP), Tarja Roslöf (PCP)
5. Sari Alanen (DRO), Merja Salonranta (BIT), Mirja Laine (TUR)
6. Tuula Ojansivu-Lämsä (LIN), Eija Suominen (LIN), Anita Olkinuora (LIN)
7-8. Sanna Käyhty (SAV), Raakel Haimila (SAV), Annika Salo (SAV)
7-8. Tuula Ahonen (KAL), Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL)


28.2.2009 Yleisen sarjan PM-karsinta, Mikkeli, 12 joukkuetta

1. Marko Aalto (HBY), Mikko Kamppuri (HBY), Toni Ikonen (KAL)
2. Jussi Lehti (PSC), Joel Anttonen (PSC), Veli-Matti Myllymäki (PSC)
3. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Rauli Rämö (BIT)
4. Arttu Poikolainen (PSC), Juha-Pekka Siro (PSC), Samuli Kankkunen (PSC)
5. Mika Metsä-Eerola (LOI), Kari Randell (LOI), Jaakko Kimari (MPC)
6. Jouko Haajanen (DRO), Hannu Haajanen (MPC), Martti Korhonen (MPC)
7-8. Ismo Ristolainen (NAS), Jarkko Kallio (NAS), Jukka Holopainen (NAS)
7-8. Marko Jakonen (PSC), Iivo Paaso (PSC), Olli Sinnemaa (CDC)


7.2.2009 Suomen cupin puolivälierät, Hämeenlinna

HBY-
PCP-KAL 4-1
PSC-LIN 4-1
BIT-RIE 4-2

Välieriin HBY-PCP ja PSC-BIT


Muiden harraste- ja liikuntatapahtumien tuloksia Petankistien Forumilla