Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Petanque - Tulospörssi kausi 2011


Finnish Masters, 12.2.2011, SP-L, Helsinki (16 joukkuetta)

1. Mika Metsä-Eerola, Ville Punta, Jukka Tikkanen
2. Iivo Paaso, Pauli Piiparinen, Mikko Lehto
3.-4. Tuukka Ylönen, Olli Sinnemaa, Ismo Ristolainen
3.-4. Ville Sappinen, Henri Palmqvist, Rauno Kallio
5.-8. Miska Nieminen, Miikka Kouvonen, Marko Jakonen
5.-8. Juha-Pekka Siro, Jarmo Heinonen, Antti Lehtonen
5.-8. Mikko Soikkeli, Jari Eronen, Mikael Paakkanen
5.-8. Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Helena Kankaanpää

Arvokilpailukarsinnat, 5.3.2011, Turun Petanque-Seura / SP-L, Turku

Miesten EM-karsinta (9 joukkuetta)

1. Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI), Markku Nieminen (LOI)
2. Arttu Poikolainen (PSC) Olli Sinnemaa (CDC), Juha-Pekka Siro (PSC), Tuukka Ylönen (CDC)
3. Mikael Gripenberg (HBY), Anssi Viinikainen (HBY), Mikko Kamppuri (HBY), Marko Jakonen (HBY)
4. Mika Metsä-Eerola (HBY), Ville Punta (HBY), Jukka Tikkanen (HBY), Miska Nieminen (PSI)
5. Marko Aalto (KAL), Toni Ikonen (KAL), Thanakorn Singthong (KAL), Juho Heikkinen (KAL)
6. Heikki Rajaniemi (TUR), Ville Vartiainen (TUR), Lassi Mäki (TUR), Kari Randell (TUR)
7. Lauri Kolehmainen (KVP), Daniel Duhamel (KVP), Timo Salminen (KVP)
8. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Mikko Mäkinen (BIT), Rauli Rämö (BIT)
9. Ari-Pekka Mäkelä (PSC), Antti Lehtonen (PSC), Jukka Holopainen (NAS)

Naisten MM-karsinta (7 joukkuetta)

1. Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL), Anu Sutinen (KAL)
2. Mira Kyllönen (PSC), Mirva Näsilä (PCP), Helena Kankaanpää (PCP), Ninna Hätönen (PSC)
3. Kirsi Aalto (BIT), Mirja Laine (BIT), Marita Railio (HBY), Merja Salonranta (BIT)
4. Anja Parviainen (PSI), Outi Raitasuo (HBY), Anu Uusio (PSI), Kati Nieminen (PSI)
5. Eila Nummila (LOI), Elvi Aaltonen (LOI), Annikki Saarinen (LOI), Päivi Jaakkola (LOI)
6. Tiina Rosnell (LOI), Kirsi Kuusijärvi (PHN), Maarit Flink-Soini (PHN), Maija Törnqvist (PHN)
7. Eija Suominen (LIN), Jaana Alanoja (LIN), Tuula Ojansivu-Lämsä (LIN), Sirkka-Liisa Vinnari (LIN)

Suomen Cupin finaalit, 12.3.2011, SP-L, Helsinki (6 seurajoukkuetta)

1. Petanque Sport Club Järvenpää (Antti Riihikanto, Arttu Poikolainen, Iivo Paaso, Mari Lohman, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro, Pia Anttonen, Veli-Matti Myllymäki)
2. Helsingin Boule-yhdistys (Marko Jakonen, Anssi Viinikainen, Jukka Tikkanen, Outi Raitasuo, Mikael Gripenberg, Mikko Kamppuri, Marita Railio, Ilkka Railio)
3.-4. Linnan Petanquistit, Hämeenlinna (Urpo Vinnari, Sirkka-Liisa Vinnari, Alpo Turkulainen, Eija Suominen, Teuvo Pajuoja, Kalevi Lehtinen, Mika Vuori, Jarno Lahti)
3.-4. Petanque Club de Pori (Helena Kankaanpää, Antero Lehti, Mirva Näsilä, Harri Näsilä, Ari Nevo, Juha Jutila, Ritva Peltomaa, Seppo Havukainen)
---
karsinnoissa (5.2.2011) lisäksi:
Kallion Kirkas, Helsinki (Anu Sutinen, Pauli Piiparinen, Mikko Lehto, Toni Ikonen, Marko Aalto, Thanakorn Singthong)
Bitankki, Helsinki (Ilkka Konola, Merja Salonranta, Rauli Rämö, Jouni Heinonen, Mikko Mäkinen, Tapio Laitinen, Marja Mattila)

Naisten trippeli, 19.3.2011, Kallion Kirkas, Helsinki (6 joukkuetta) 

1. Stiina Kamppuri (KAL), Anu Sutinen (KAL), Riitta Kangas (KAL) 
2. Anja Parviainen (PSI), Anu Uusio (PSI), Kati Nieminen (PSI) 
3. Kirsi Aalto (BIT), Marita Railio (HBY), Merja Salonranta (BIT) 
4. Eija Suominen (LIN), Jaana Alanoja (LIN), Tuula Ojansivu-Lämsä (LIN) 
5. Pirjo Saarela (KOP), Taru Saarela (KOP), Sirkka Laine (KOP) 
6. Kirsi Kuusijärvi (PHN), Maarit Flink-Soini (PHN), Tiina Rosnell (LOI) 

Veteraanien duppeli, 19.3.2011, Kallion Kirkas, Helsinki (19 joukkuetta) 

1. Tuula Ahonen (KAL), Teuvo Kamunen (TAV) 
2. Pekka Urponen (UTU), Vesa Tuominen (UTU) 
3. Jouni Sinkkonen (KIS), Mikko Siren (KIS) 
4. Jari Nieminen (CDC), Pentti Kuvaja (PSI) 
5. Sirkka-Liisa Vinnari (LIN), Anita Olkinuora (LIN) 
6. Esa Kouvonen (PSC), Simo Kukkonen (PSC) 
7. Seppo Havukainen (PCP), Seppo Tuominen (PCP) 
8. Matti Koskue (VUF), Keijo Salo (VUF) 

Arvokilpailukarsinnat, 17.4.2011, Linnan Petanquistit / SP-L, Hämeenlinna

Miesten EM-karsinta (9 joukkuetta)

1. Arttu Poikolainen (PSC) Olli Sinnemaa (CDC), Juha-Pekka Siro (PSC), Tuukka Ylönen (CDC)
2. Mikael Gripenberg (HBY), Anssi Viinikainen (HBY), Mikko Kamppuri (HBY), Marko Jakonen (HBY)
3. Marko Aalto (KAL), Toni Ikonen (KAL), Thanakorn Singthong (KAL), Juho Heikkinen (KAL)
4. Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI), Markku Nieminen (LOI)
5. Lauri Kolehmainen (KVP), Daniel Duhamel (KVP), Timo Salminen (KVP)
6. Ari-Pekka Mäkelä (PSC), Antti Lehtonen (PSC), Jukka Holopainen (NAS)
7. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Mikko Mäkinen (BIT), Rauli Rämö (BIT)
8.-9. Heikki Rajaniemi (TUR), Ville Vartiainen (TUR), Lassi Mäki (TUR), Kari Randell (TUR)
8.-9. Mika Metsä-Eerola (HBY), Ville Punta (HBY), Jukka Tikkanen (HBY), Miska Nieminen (PSI)

Naisten MM-karsinta (7 joukkuetta)

1. Tiina Rosnell (LOI), Kirsi Kuusijärvi (PHN), Maarit Flink-Soini (PHN), Maija Törnqvist (PHN)
2. Kirsi Aalto (BIT), Mirja Laine (BIT), Marita Railio (HBY), Merja Salonranta (BIT)
3. Mira Kyllönen (PSC), Mirva Näsilä (PCP), Helena Kankaanpää (PCP), Ninna Hätönen (PSC)
4. Anja Parviainen (PSI), Outi Raitasuo (HBY), Anu Uusio (PSI), Kati Nieminen (PSI)
5. Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL), Anu Sutinen (KAL)
6. Eila Nummila (LOI), Elvi Aaltonen (LOI), Annikki Saarinen (LOI), Päivi Jaakkola (LOI)
7. Eija Suominen (LIN), Jaana Alanoja (LIN), Tuula Ojansivu-Lämsä (LIN), Sirkka-Liisa Vinnari (LIN)

Ylimääräinen arvokilpailukarsinta, 25.4.2011, Linnan Petanquistit / SP-L, Hämeenlinna

Miesten EM-karsinta

13 10 13 Arttu Poikolainen (PSC) Olli Sinnemaa (CDC), Juha-Pekka Siro (PSC), Tuukka Ylönen (CDC)
8 13 4 Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI), Markku Nieminen (LOI)

Naisten MM-karsinta

13 13 Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL), Anu Sutinen (KAL)
0 7 Tiina Rosnell (LOI), Kirsi Kuusijärvi (PHN), Maarit Flink-Soini (PHN), Maija Törnqvist (PHN)

Tampere-turnaus, 15.5.2011, Tampere Petanque (16 joukkuetta)

1. Michel Simon-Bellamy (LOI), Arto Stenberg (LOI), Seppo Lindman (LOI)
2. Tero Nikki (NAS), Jukka Holopainen (NAS), Jarkko Kallio (NAS)
3. Lauri Kolehmainen (KVP), Daniel Duhamel (KVP), Timo Salminen (KVP)
4. Marko Jakonen (HBY), Mikael Paakkanen (PSC), Jari Eronen (PSC)
5. Ville Punta (HBY), Harri Näsilä (PCP), Mika Metsä-Eerola (HBY)
6. Mirja Laine (BIT), Stiina Kamppuri (KAL), Vesa Ekström (TUR)
7. Martti Ylämäki (KVP), Pertti Rinkkala (KVP), Matti Lehtimäki (KVP)
8. Jouni Heinonen (BIT), Ilkka Konola (BIT), Rauli Rämö (BIT)

Mikkeli-duppeli, 2.6.2011, Droppi Mikkeli (7 joukkuetta)

1. Jari Lukkarila (HBY), Anssi Viinikainen (HBY)
2. Heikki Pyrhönen (MPC), Mikko Neuvonen (MPC)
3. Vesa Ekström (TUR), Mirja Laine (BIT)
4. Erkki Hyttinen (KAN), Samuli Ilmonen (KAN)
5. Armi Rikkonen (DRO), Jouko Haajanen (DRO)
6. Sari Alanen (DRO), Jari Alanen (DRO)
7. Timo Hyttinen (KAN), Kuisma Helstola (KAN)

SM-sekaduppeli, 11.6.2011, Koski-Petankki / SP-L, Valkeakoski (57 joukkuetta)

1. Kati Nieminen (Petanquen Erikoisseura Espoon Sivukuula), Arto Stenberg (Loimaan Petanque)
2. Anu Uusio (Petanquen Erikoisseura Espoon Sivukuula), Miska Nieminen (Petanquen Erikoisseura Espoon Sivukuula)
3. Mari Lohman (Petanque Sport Club Järvenpää), Juha-Pekka Siro (Petanque Sport Club Järvenpää)
4. Taru Saarela (Koski-Petankki, Valkeakoski), Petri Mehtonen (Koski-Petankki, Valkeakoski)
5. Mira Kyllönen (Petanque Sport Club Järvenpää), Harri Näsilä (Petanque Club de Pori)
6. Pirjo Kivinen (Loimaan Petanque), Markku Nieminen (Loimaan Petanque)
7. Marita Railio (Bitankki, Helsinki), Jari Eronen (Petanque Sport Club Järvenpää)
8. Kirsi Kuusijärvi (Petankkiharrastajat Niittymaa, Pori), Viljo Stenberg (Euran Raiku)

Yleinen SM-singeli, 13.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (56 pelaajaa)

1. Juha-Pekka Siro (Petanque Sport Club Järvenpää)
2. Mika Metsä-Eerola (Helsingin Boule-yhdistys)
3. Samuli Kankkunen (Petanque Sport Club Järvenpää)
4. Hemmo Järvinen (Mynämäen Petanque-seura)
5. Jari Lukkarila (Helsingin Boule-yhdistys)
6. Jari Peltosola (Savo-Karjalan Petanque-seura Kanuunat, Varkaus)
7.-8. Anssi Viinikainen (Helsingin Boule-yhdistys)
7.-8. Marko Jakonen (Helsingin Boule-yhdistys)

Yleinen SM-duppeli, 14.-15.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (41 joukkuetta)

1. Marko Jakonen (Helsingin Boule-yhdistys), Mikko Kamppuri (Helsingin Boule-yhdistys)
2. Marko Aalto (Kallion Kirkas, Helsinki), Thanakorn Singthong (Kallion Kirkas, Helsinki)
3. Seppo Lindman (Loimaan Petanque), Samuli Kankkunen (Petanque Sport Club Järvenpää)
4. Mikael Gripenberg (Helsingin Boule-yhdistys), Anssi Viinikainen (Helsingin Boule-yhdistys)
5. Jani Hatanpää (Vaasa Petanque), Janne Mansikkamäki (Vaasa Petanque)
6. Jari Eronen (Petanque Sport Club Järvenpää), Mikael Paakkanen (Petanque Sport Club Järvenpää)
7. Rauli Rämö (Bitankki, Helsinki), Ilkka Konola (Bitankki, Helsinki)
8. Jari Peltosola ((Savo-Karjalan Petanque-seura Kanuunat, Varkaus), Timo Hyttinen (Savo-Karjalan Petanque-seura Kanuunat, Varkaus)

Yleinen SM-trippeli, 15.-16.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (27 joukkuetta)

1. Seppo Lindman (Loimaan Petanque), Arto Stenberg (Loimaan Petanque), Mika Metsä-Eerola (Helsingin Boule-yhdistys)
2. Jari Nieminen (Club des Champions, Helsinki), Samuli Kankkunen (Petanque Sport Club Järvenpää), Petri Lohman (Petanque Sport Club Anjalankoski)
3. Mikael Gripenberg (Helsingin Boule-yhdistys), Anssi Viinikainen (Helsingin Boule-yhdistys), Mikko Kamppuri (Helsingin Boule-yhdistys)
4. Jari Eronen (Petanque Sport Club Järvenpää), Mikael Paakkanen (Petanque Sport Club Järvenpää), Tero Nikki (Nassu, Nastola)
5. Lauri Kolehmainen (Koovee, Tampere), Timo Salminen (Koovee, Tampere), Daniel Duhamel (Koovee, Tampere)
6.-8. Veli-Matti Myllymäki (Petanque Sport Club Järvenpää), Joel Anttonen (Riemukaari, Kärkölä), Simo Linteri (Kotka Petanque)
6.-8. Toni Ikonen (Kallion Kirkas, Helsinki), Arttu Poikolainen (Petanque Sport Club Järvenpää), Juha-Pekka Siro (Petanque Sport Club Järvenpää)
6.-8. Jani Hatanpää (Vaasa Petanque), Janne Mansikkamäki (Vaasa Petanque), Toni Kallinki (Vaasa Petanque)

Yleinen SM-ammunta, karsinta 11.-15.7.2011, loppupelit 16.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (77 pelaajaa)

1. Seppo Lindman (Loimaan Petanque) 38, 31, 32, 40
2. Mikko Kamppuri (Helsingin Boule-yhdistys) 33, 19, 34, 30
3. Arttu Poikolainen (Petanque Sport Club Järvenpää) 28, 41, 24, 26
4. Anssi Viinikainen (Helsingin Boule-yhdistys) 30, 20, 15, 11
5. Toni Ikonen (Kallion Kirkas, Helsinki) 38, 15
6. Juha-Pekka Siro (Petanque Sport Club Järvenpää) 32, 16
7. Harri Näsilä (Petanque Club de Pori) 29, 11
8. Pertti Rinkkala (Koovee, Tampere) 28, 20

Naisten SM-singeli, 14.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (35 pelaajaa)

1. Merja Salonranta (Bitankki, Helsinki)
2. Tiina Rosnell (Loimaan Petanque)
3. Mari Lohman (Petanque Sport Club Järvenpää)
4. Maarit Flink-Soini (Petankkiharrastajat Niittymaa, Pori)
5. Mirja Laine (Bitankki, Helsinki)
6. Ninna Hätönen (Petanque Sport Club Järvenpää)
7. Kirsi Kuusijärvi (Petankkiharrastajat Niittymaa, Pori)
8. Pirjo Kivinen (Loimaan Petanque)

Naisten SM-duppeli, 15.-16.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (23 joukkuetta)

1. Helena Kankaanpää (Petanque Club de Pori), Mirva Näsilä (Petanque Club de Pori)
2. Stiina Kamppuri (Kallion Kirkas, Helsinki), Mirja Laine (Bitankki, Helsinki)
3. Eija-Liisa Leino (Tyrvää Petanque, Sastamala), Teija Lähdeniemi (Tyrvää Petanque, Sastamala)
4. Merja Salonranta (Bitankki, Helsinki), Kirsi Aalto (Bitankki, Helsinki)
5. Kirsi Tikka (Kalvolan Isku, Hämeenlinna), Maire Kinnunen (Kalvolan Isku, Hämeenlinna)
6. Ninna Hätönen (Petanque Sport Club Järvenpää), Mari Lohman (Petanque Sport Club Järvenpää)
7. Pirjo Kivinen (Loimaan Petanque), Seija Uusitalo (Loimaan Petanque)
8. Anja Santaluoto (Koski-Petankki, Valkeakoski), Maire Sinkkonen (Kalvolan Isku, Hämeenlinna)

Naisten SM-trippeli, 13.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (12 joukkuetta)

1. Helena Kankaanpää (Petanque Club de Pori), Mirva Näsilä (Petanque Club de Pori), Ritva Peltomaa (Petanque Club de Pori)
2. Maarit Flink-Soini (Petankkiharrastajat Niittymaa, Pori), Kirsi Kuusijärvi (Petankkiharrastajat Niittymaa, Pori), Tiina Rosnell (Loimaan Petanque)
3. Kati Nieminen (Petanquen Erikoisseura Espoon Sivukuula), Mari Lohman (Petanque Sport Club Järvenpää), Outi Raitasuo (Helsingin Boule-yhdistys)
4. Sirkka Laine (Koski-Petankki, Valkeakoski), Pirjo Saarela (Koski-Petankki, Valkeakoski), Taru Saarela (Koski-Petankki, Valkeakoski)
5. Kirsi Tikka (Kalvolan Isku, Hämeenlinna), Maire Kinnunen (Kalvolan Isku, Hämeenlinna), Anja Santaluoto (Koski-Petankki, Valkeakoski)
6. Pirjo Kivinen (Loimaan Petanque), Annikki Saarinen (Loimaan Petanque), Seija Uusitalo (Loimaan Petanque)
7. Stiina Kamppuri (Kallion Kirkas, Helsinki), Riitta Kangas (Kallion Kirkas, Helsinki), Anu Sutinen (Kallion Kirkas, Helsinki)
8. Eila Nummila (Loimaan Petanque), Tuija Haapanen (Loimaan Petanque), Ritva Mäkelä (Loimaan Petanque)

Naisten SM-ammunta, karsinta 11.-14.7.2011, loppupelit 15.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (19 pelaajaa)

1. Helena Kankaanpää (Petanque Club de Pori) 19, 17, 18, 22
2. Mirva Näsilä (Petanque Club de Pori) 17, 12, 15, 20
3. Ninna Hätönen (Petanque Sport Club Järvenpää) 13, 12, 4, 18 (3)
4. Mari Lohman (Petanque Sport Club Järvenpää) 12, 19, 13, 18 (0)
5. Tuula Ahonen (Kallion Kirkas, Helsinki) 21, 16
6. Riitta Kangas (Kallion Kirkas, Helsinki) 16, 8
7. Anu Sutinen (Kallion Kirkas, Helsinki) 13, 4
8. Mirja Laine (Bitankki, Helsinki) 12, 7

Veteraanien (+55) SM-singeli 11.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (64 pelaajaa)

1. Karl-Erik Romar (Oravais Petanque)
2. Eero Ravantti (Loimaan Petanque)
3. Matti Manninen (Petanque Sport Club Anjalankoski)
4. Riitta Heino (Euran Raiku)
5. Vesa Tuominen (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma)
6. Seija Uusitalo (Loimaan Petanque)
7. Harry Ulvi (Petanque Kuopio Petku)
8. Risto Ukkola (Koski-Kuula, Kuusankoski)

Veteraanien (+55) SM-duppeli 12.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (63 joukkuetta)

1. Reijo Taka-Eilola (Koovee, Tampere), Tarmo Sipilä (Koski-Petankki, Valkeakoski)
2. Vesa Ala-Kulju (Koski-Petankki, Valkeakoski), Erkki Lintunen (Koski-Petankki, Valkeakoski)
3. Seppo Havukainen (Petanque Club de Pori), Seppo Tuominen (Petanque Club de Pori)
4. Matti Utriainen (Mynämäen Petanque-seura), Pasi Punta (Mynämäen Petanque-seura)
5. Matti Saarela (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma), Jussi Salminen (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma)
6. Markku Nieminen (Loimaan Petanque), Eero Ravantti (Loimaan Petanque)
7. Juhani Hirvonen (Euran Raiku), Pekka Suominen (Euran Raiku)
8. Mikko Neuvonen (Mikkelin Petanque Club), Ossi Valpio (Club des Champions, Helsinki)

Veteraanien (+55) SM-trippeli 13.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (36 joukkuetta)

1. Stig Svens (Oravais Petanque), Karl-Erik Romar (Oravais Petanque), Viljo Stenberg (Euran Raiku)
2. Jaakko Juoperi (Voimistelu- ja Urheiluseura Femma, Helsinki), Timo Hänninen (Voimistelu- ja Urheiluseura Femma, Helsinki), Keijo Salo (Voimistelu- ja Urheiluseura Femma, Helsinki)
3. Jukka Virtanen (Turun Petanque-Seura), Teuvo Kyllönen (Turun Petanque-Seura), Heikki Rajaniemi (Turun Petanque-Seura)
4. Mikko Neuvonen (Mikkelin Petanque Club), Risto Ukkola (Koski-Kuula, Kuusankoski), Raili Ojonen (Koski-Kuula, Kuusankoski)
5. Heikki Haapanen (Loimaan Petanque), Eero Ravantti (Loimaan Petanque), Markku Nieminen (Loimaan Petanque)
6. Seppo Myllylä (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma), Matti Peltola (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma), Olavi Nieminen (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma)
7. Eero Vaahtera (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma), Pekka Urponen (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma), Vesa Tuominen (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma)
8. Pekka Ojajärvi (Club des Champions, Helsinki), Ossi Valpio (Club des Champions, Helsinki), Pekka Stark (Club des Champions, Helsinki)

Veteraanien (+55) SM-ammunta, karsinta 11.-12.7.2011, loppupelit 13.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (28 pelaajaa)

1. Pertti Rinkkala (Koovee, Tampere) 28, 16, 25, 21
2. Henri Palmqvist (Kallion Kirkas, Helsinki) 20, 22, 15, 11
3. Harry Uschanov (Kalvolan Isku, Hämeenlinna) 23, 17, 13, 13
4. Jaakko Juoperi (Voimistelu- ja Urheiluseura Femma, Helsinki) 19, 25, 15, 8
5. Harri Näsilä (Petanque Club de Pori) 29, 17
6. Tarmo Sipilä (Koski-Petankki, Valkeakoski) 20, 5
7. Markku Nieminen (Loimaan Petanque) 20, 15
8. Esa Kouvonen (Petanque Sport Club Järvenpää) 19, 12

Vanhempien veteraanien (+65) SM-singeli 11.7.2011, Euran Raiku / SP-L, Kokemäki (43 pelaajaa)

1. Veikko Lavonen (Koski-Kuula, Kuusankoski)
2. Vesa Ala-Kulju (Koski-Petankki, Valkeakoski)
3. Aulis Ahonen (Koovee, Tampere)
4. Simo Kukkonen (Petanque Sport Club Järvenpää)
5. Pekka Ojajärvi (Club des Champions, Helsinki)
6. Tapio Valariutta (Kalvolan Isku, Hämeenlinna)
7.-8. Matti Saarela (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma)
7.-8. Aimo Söderdahl (Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma)

Pori Open –duppeli 30.7.2011, YD, Petanque Club de Pori (9 joukkuetta)

1. Tuomo Lehtinen (PCP), Heikki Pirtinaho (MAP)
2. Juha Jutila (PCP), Ari Nevo (PCP)
3. Mirva Näsilä (PCP), Harri Näsilä (PCP)
4. Viljo Stenberg (ERP), Jukka Hatanpää (HAR)
5. Seppo Havukainen (PCP), Seppo Tuominen (PCP)
6. Antero Lehti (PCP), Helena Kankaanpää (PCP)
7. Johanna Simon-Bellamy (LOI), Emmanuel Simon-Bellamy (LOI)
8. Marko Aalto (KAL), Jyrki Matikainen (KAL)
9. Arto Stenberg (LOI), Daniel Duhamel (KVP)


Seura-SM 27.8.2011, Koovee, Tampere (20 seurajoukkuetta)

1. LOI 1, Loimaan Petanque (Pirjo Kivinen, Seija Uusitalo, Eero Ravantti, Arto Stenberg, Michel Simon-Bellamy, Seppo Lindman, Markku Nieminen)
2. HBY, Helsingin Boule-yhdistys (Mikael Gripenberg, Mika Metsä-Eerola, Mikko Kamppuri, Jari Lukkarila, Jukka Tikkanen, Ville Punta, Anssi Viinikainen, Marko Jakonen)
3. KVP 1, Koovee, Tampere (Daniel Duhamel, Patrick Simon-Bellamy, Timo Salminen, Lauri Kolehmainen, Reijo Taka-Eilola, Paavo Ranne, Aulis Ahonen, Rauno Käpynen)
4. KAN, Savo-Karjalan Petanque-seura Kanuunat, Varkaus (Tero Rasimäki, Samuli Ilmonen, Antti Koponen, Kuisma Helstola, Jari Peltosola, Erkki Hyttinen, Timo Hyttinen)
5. PSC, Petanque Sport Club Järvenpää (Klaus Tuppurainen, Pia Anttonen, Ari Luoma, Simo Kukkonen, Veli-Matti Myllymäki, Päivi Vainio, Ninna Hätönen)
6. TUR, Turun Petanque-Seura (Heikki Rajaniemi, Jukka Virtanen, Kari Randell, Esa Tuominen, Jari Marttinen, Vesa Ekström, Toni Hongisto, Ville Vartiainen)
7. KIS, Kalvolan Isku, Hämeenlinna (Mikko Rajala, Jouni Sinkkonen, Mikko Siren, Reijo Sainio, Tapio Välimaa, Anja Välimaa, Kirsi Tikka, Tapio Valariutta)
8. KAL, Kallion Kirkas, Helsinki (Toni Ikonen, Marko Aalto, Mikko Lehto, Pauli Piiparinen, Henri Palmqvist, Sakari Pankkonen, Juho Heikkinen, Thanakorn Singthong)
9. LIN 2, Linnan Petanquistit, Hämeenlinna (Urpo Vinnari, Esa Ylivarvi, Jarno Lahti, Kalevi Lehtinen, Harri Lehtinen, Mika Vuori, Simo Olkinuora)
10. LOI 3, Loimaan Petanque (Eila Nummila, Elvi Aaltonen, Johanna Simon-Bellamy, Tiina Rosnell, Minna Jokinen, Emmanuel Simon-Bellamy, Heikki Haapanen, Pekka Airo)
11. ERP, Euran Raiku (Kalevi Kähönen, Pekka Suominen, Pertti Helppolainen, Pekka Silver, Jouko Silvola, Viljo Stenberg, Hannu Aaltonen)
12. MAP, MAP Räime, Hyvinkää/Riihimäki (Sirpa Korkeamäki, Kari Korkeamäki, Heikki Pirtinaho, Gunnar Wallin, Raimo Monto, Pekka Kaihevaara, Armas Hursti, Eero Lalu)
13. BIT, Bitankki, Helsinki (Jouni Heinonen, Antti Komi, Tapio Laitinen, Mikko Mäkinen, Esko Riste, Rauli Rämö, Merja Salonranta)
14. KOP-A, Koski-Petankki, Valkeakoski (Vesa Ala-Kulju, Reijo Heinonen, Erkki Lintunen, Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen, Ari Reijonen, Jari Santaluoto, Ilpo Vuorinen)
15. KVP 2, Koovee, Tampere (Matti Lehtimäki, Martti Ylämäki, Arto Ranne, Jari Suominen, Timo Mehtonen, Tuula Hallikainen, Pentti Mehtonen, Pauli Mehtonen)
16. KAU, Karkkilan Urheilijat (Marko Taipalvesi, Harri Lindfors, Jukka-Pekka Ropponen, Allan Degerstedt, Alpo Kärkäs, Erkki Saarinen, Paula Kiiveri, Pertti Heiskanen)
17. KOP-E, Koski-Petankki, Valkeakoski (Eila Ahtola, Sirkka Laine, Ossi Kekkonen, Veikko Markkanen, Oiva Rajala, Hannu Ranta, Tarmo Sipilä, Ari Saliniemi)
18. LOI 2, Loimaan Petanque (Annikki Saarinen, Tuija Haapanen, Päivi Jaakkola, Erkki Pohjanoksa, Harri Pirhonen, Kari Jaakkola, Matti Haapanen)
19. LIN 1, Linnan Petanquistit, Hämeenlinna (Sirkka-Liisa Vinnari, Anita Olkinuora, Pirjo Koskenmäki, Eija Suominen, Teuvo Pajuoja, Alpo Turkulainen, Jussi Hakulinen, Asko Alkila)
20. SAV, Savi-Kuula, Savitaipale (Matti Käyhty, Henrik Pakkanen, Matti Nuutilainen, Osmo Kylliäinen, Martti Haimila, Erkki Puonti, Sanna Käyhty)


Finnish Veterans 2011, 3.12.2011 Linnan Petanquistit, Hämeenlinna (16 joukkuetta)

1. Jukka Virtanen, Heikki Rajaniemi, Jouko Asklöf
2. Henri Palmqvist, Reijo Taka-Eilola, Esa Kouvonen
3.-4. Heikki Pirtinaho, Lasse Pakkanen, Kari Korkeamäki
3.-4. Urpo Vinnari, Alpo Turkulainen, Veikko Tuovinen
5.-8. Harry Uschanov, Pekka Kokkonen, Gunnar Wallin
5.-8. Vesa Ala-Kulju, Reijo Heinonen, Ari Reijonen
5.-8. Seppo Havukainen, Harri Näsilä, Seppo Tuominen
5.-8. Mauri Kuitunen, Sulo Niiranen, Esko Nenonen


Muiden harraste- ja liikuntatapahtumien tuloksia Petankistien Forumilla