Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Petanque - Tulospörssi kausi 2012


Finnish Veterans, 1.12.2012 Hämeenlinna

1. Henri Palmqvist (KAL), Pertti Rinkkala (KVP), Reijo Taka-Eilola (KVP)
2. Antero Lehti (PCP), Pauli Piiparinen (KAL), Kati Nieminen (PCP)
3.-4. Mauri A. Kuitunen (ANJ), Esko Nenonen (ANJ), Mikko Neuvonen (MPC)
3.-4. Harri Näsilä (PCP), Vesa Tuominen (UTU), Heikki Haapanen (LOI)
5.-8. Kai Aalto (KOT), Kari Harsia (KOT), Pekka Barck (PKK)
5.-8. Urpo Vinnari (LIN), Veikko Tuovinen (LIN), Alpo Turkulainen (LIN)
5.-8. Tapani Kalmi (TUR), Seppo Havukainen (PCP), Seppo Tuominen (PCP)
5.-8. Harry Uschanov (KIS), Daniel Duhamel (KVP), Pekka Kokkonen (KIS)


4.-7.10.2012 Miesten MM-kilpailut Marseille Ranska

Kisajärjestäjän sivut - Keskustelua Forumissa - LIVE-raportit

Suomen joukkue: Seppo Lindman, Mika Metsä-Eerola, Michel Simon-Bellamy ja Arto Stenberg

Tulokset:

Trippeli:
1. Ranska (Henri Lacroix, Philippe Suchaud, Bruno Le Boursicaud, Dylan Rocher)
2. Thaimaa
3. Belgia ja Italia

Suomen pelit:

Swiss  Suomi-Kambodzha  13-12
       Suomi-Belgia      4-13
       Suomi-Irlanti    13-6
       Suomi-Saksa      12-13
       Suomi-Kiina      12-11  Suomi jatkoon
Poule  Suomi-Laos       13-2
       Suomi-Marokko     3-13
       Suomi-Laos       11-13  Suomi sijoille 17.-24.
Cdn    Suomi-Viro       12-9
       Suomi-Puola      13-?
       Suomi-Kambodzha   1-13  Suomen sijoitus B3.


25.8.2012 Seura-SM, Euran Raiku (23 seurajoukkuetta)

1. Loimaan Petanque 1 (Arto Stenberg, Eero Ravantti, Markku Nieminen, Michel Simon-Bellamy, Mika Metsä-Eerola, Pirjo Kivinen, Seija Uusitalo, Seppo Lindman)
2. Petanque Sport Club Järvenpää 1 (Mari Lohman, Juha-Pekka Siro, Arttu Poikolainen, Veli-Matti Myllymäki, Salim Fadillioglu, Mikael Paakkanen, Jari Eronen)
3. Petanque Club de Pori 2 (Helena Kuivasniemi-Lehti, Antero Lehti, Kati Nieminen, Harri Näsilä, Mirva Näsilä, Ritva Peltomaa, Merja Salonranta)
4. Euran Raiku (Viljo Stenberg, Pekka Suominen, Petri Hakala, Kalevi Tuominiemi, Jarmo Alho, Kalevi Kähönen, Juha Karvonen)
5. Koovee 1, Tampere (Lauri Kolehmainen, Timo Salminen, Harri Lehtinen, Daniel Duhamel, Paavo Ranne, Martti Ylämäki, Jari Suominen, Reijo Taka-Eilola)
6. Savo-Karjalan Petanque-seura Kanuunat, Varkaus (Jarkko Immonen, Pentti Taskinen, Erkki Hyttinen, Antti Koponen, Tero Rasimäki, Kuisma Helstola, Timo Hyttinen)
7. Turun Petanque-Seura (Tapani Kalmi, Esa Kallio, Pertti Heiskanen, Vesa Ekström, Kari Randell, Heikki Rajaniemi, Jukka Virtanen)
8. Helsingin Boule-yhdistys (Mikko Kamppuri, Ville Punta, Jari Lukkarila, Anssi Viinikainen, Sami Lukka, Miikka Kouvonen, Yrjö Munukka, Mikael Gripenberg)
9. MAP Räime 1, Hyvinkää (Heikki Pirtinaho, Tiia Salo, Raimo Monto, Pekka Kaihevaara, Mika Nietula, Sirpa Korkeamäki, Armas Hursti, Jarmo Räty)
10. Petanque Sport Club Järvenpää 2 (Ari Luoma, Pia Anttonen, Rainet Kukkonen, Simo Kukkonen, Jari Minerva, Leevi Myllymäki, Toni Siro)
11. Uotilan Työväen Urheilijat, Rauma (Riitta Heino, Juhani Hirvonen, Pekka Urponen, Jorma Mäkitalo, Olavi Nieminen, Vesa Tuominen, Reijo Rantanen, Jorma Potila)
12. Linnan Petanquistit 2, Hämeenlinna (Mika Vuori, Simo Olkinuora, Esa Ylivarvi, Anita Olkinuora, Pirjo Koskenmäki, Eveliina Ylivarvi, Jarno Lahti)
13. Kalvolan Isku, Hämeenlinna (Maire Kinnunen, Kirsi Tikka, Harry Uschanov, Pertti Kinnunen, Tapio Valariutta, Mikko Siren, Jouni Sinkkonen, Pekka Vilponen)
14. Kallion Kirkas, Helsinki (Aziz el Fatine, Thanakorn Singthong, Jari Hakuli, Seppo Töllikkö, Mikael Tötterman, Sakari Pankkonen, Stiina Kamppuri)
15. MAP Räime 2, Hyvinkää 2 (Kari Korkeamäki, Eero Lalu, Janina Nietula, Gunnar Wallin, Jonna Nietula, Mikko Koskimäki, Jyrki Salo)
16. Espoon Patonki (Thomas Fourssier, Martti Hakonen, Tapio Saarti, Eija Suolinna, Tuukka Syrjänen, Daniel Tislar, Narinder Virk, Jari Hänninen)
17. Bitankki, Helsinki (Jouni Heinonen, Ilkka Konola, Mirja Laine, Marja Mattila, Mikko Mäkinen, Esko Riste, Rauli Rämö, Mirja Paatero)
18. Koski-Petankki 1, Valkeakoski (Anneli Laitila, Sirkka Laine, Ari Reijonen, Oiva Rajala, Anja Santaluoto, Jari Santaluoto, Ilpo Vuorinen)
19. Koski-Petankki A, Valkeakoski (Taru Saarela, Pirjo Saarela, Petri Mehtonen, Pekka Mehtonen, Vesa Ala-Kulju, Reijo Heinonen, Erkki Lintunen)
20. Loimaan Petanque 2 (Asko Haapanen, Kari Jaakkola, Matti Haapanen, Minna Jokinen, Päivi Jaakkola, Tiina Rosnell, Toni Hongisto, Tuija Haapanen)
21. Linnan Petanquistit 1, Hämeenlinna (Eija Suominen, Jaana Alanoja, Sirkka-Liisa Vinnari, Veikko Tuovinen, Kari Hirvelä, Urpo Vinnari, Esko Korhonen, Kalevi Lehtinen)
22. Koovee 2, Tampere (Matti Lehtimäki, Pentti Mehtonen, Aulis Ahonen, Arto Ranne, Aarno Kaijankoski, Rauno Käpynen, Janne Rissanen)
23. Petanque Club de Pori 1 (Juha Jutila, Emmanuel Simon-Bellamy, Patrick Simon-Bellamy, Seppo Havukainen, Seppo Tuominen, Timo Stenfors, Pasi Kallioinen)


Yleinen SM-singeli, 4.7.2012, Koovee, Tampere (66 pelaajaa)

1. Seppo Lindman (LOI)
2. Ilkka Konola (BIT)
3. Anssi Viinikainen (HBY)
4. Petri Seppä (RIE)
5. Ilkka Railio (KAL)
6. Mikael Gripenberg (HBY)
7.-8. Arttu Poikolainen (PSC)
7.-8. Samuli Kankkunen (PSC)

Yleinen SM-duppeli, 5.-6.7.2012, Koovee, Tampere (51 joukkuetta)

1. Arto Stenberg (LOI), Mika Metsä-Eerola (LOI)
2. Anssi Viinikainen (HBY), Mikael Gripenberg (HBY)
3. Arttu Poikolainen (PSC), Mikko Lehti (RIE)
4. Eero Ravantti (LOI), Markku Nieminen (LOI)
5. Henry Myyryläinen (PSC), Petri Seppä (RIE)
6. Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS)
7. Harri Lehtinen (KVP), Ilkka Railio (KAL)
8. Ari-Pekka Mäkelä (PSC), Antti Lehtonen (PSC)

Yleinen SM-trippeli, 6.-7.7.2012, Koovee, Tampere (27 joukkuetta)

1. Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Mika Metsä-Eerola (LOI)
2. Samuli Kankkunen (PSC), Juha-Pekka Siro (PSC), Marko Jakonen (HBY)
3. Mikael Gripenberg (HBY), Mikko Kamppuri (HBY), Anssi Viinikainen (HBY)
4. Arttu Poikolainen (PSC), Mikko Lehto (KAL), Pauli Piiparinen (KAL)
5. Marko Aalto (KAL), Thanakorn Singthong (KAL), Mikko Lehti (RIE)
6. Kari Korkeamäki (MAP), Jyrki Salo (MAP), Gunnar Wallin (MAP)
7. Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS), Jukka Holopainen (NAS)
8. Veli-Matti Myllymäki (PSC), Salim Fadillioglu (PSC), Jussi Lehti (RIE)

Yleinen SM-ammunta, karsinta 4.-6.7.2012, finaali 7.7.2012, Koovee, Tampere (33 pelaajaa)

1. Pertti Rinkkala (KVP) 40 (vet. SE), 30, 28, 24
2. Marko Aalto (HBY) 38, 18, 39, 15
3. Seppo Lindman (LOI) 38, 36, 35, 37
4. Antero Lehti (PCP) 30, 25, 17, 22
5. Jukka Holopainen (NAS) 37, 14
6. Miska Nieminen (PSI) 29, 21
7. Mikko Soikkeli (HBY) 28, 16
8. Pauli Piiparinen (KAL) 27, 28

Naisten SM-singeli, 5.7.2012, Koovee, Tampere (41 pelaajaa)

1. Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP)
2. Riitta Kangas (KAL)
3. Mirva Näsilä (PCP)
4. Tuula Ahonen (KAL)
5. Mirja Paatero (BIT)
6. Outi Raitasuo (HBY)
7. Pirjo Saarela (KOP)
8. Paula Kiiveri (KAU)

Naisten SM-duppeli, 6.-7.7.2012, Koovee, Tampere (27 joukkuetta)

1. Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL)
2. Kirsi Tikka (KIS), Maire Kinnunen (KIS)
3. Pirjo Saarela (KOP), Taru Saarela (KOP)
4. Anu Uusio (PSC), Outi Raitasuo (HBY)
5. Kirsi Kuusijärvi (PHN), Tiina Rosnell (LOI)
6. Kati Nieminen (PCP), Merja Salonranta (PCP)
7. Pirjo Kivinen (LOI), Seija Uusitalo (LOI)
8. Mari Lohman (PSC), Mira Kyllönen (PSC)

Naisten SM-trippeli, 4.7.2012, Koovee, Tampere (15 joukkuetta)

1. Tuula Ahonen (KAL), Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL)
2. Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP), Mirva Näsilä (PCP), Ritva Peltomaa (PCP)
3. Ninna Hätönen (PSC), Anu Uusio (PSC), Marita Railio (PSC)
4. Kirsi Tikka (KIS), Maire Kinnunen (KIS), Anja Santaluoto (KOP)
5. Seija Tikka (BOU), Mari Kuukasjärvi (BOU), Tiia Kekkonen (BOU)
6. Mari Lohman (PSC), Anja Parviainen (KAL), Vuokko Majander (KOU)
7. Mirja Laine (BIT), Sirpa Korkeamäki (MAP), Tuula Rantanen (TUR)
8. Eila Nummila (LOI), Pirjo Pennanen (LOI), Maaret Komsi (BAL)

Naisten SM-ammunta, karsinta 4.-5.7.2012, finaali 6.7.2012, Koovee, Tampere (21 pelaajaa)

1. Pirjo Kivinen (LOI) 16, 23, 25, 13
2. Mari Kuukasjärvi (BOU) 14, 9, 6, 3
3. Riitta Kangas (KAL) 15, 16, 4, 12 (8)
4. Mirja Laine (BIT) 17, 20, 5, 12 (3)
5. Outi Raitasuo (HBY) 20, 8
6. Mirva Näsilä (PCP) 17, 15
7. Ninna Hätönen (PSC) 15, 19
8. Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP) 14, 10

Veteraanien SM-singeli, 2.7.2012, Koovee, Tampere (52 pelaajaa)

1. Kari Korkeamäki (MAP)
2. Harry Uschanov (KIS)
3. Markku Nieminen (LOI)
4. Antero Lehti (PCP)
5. Harri Näsilä (PCP)
6. Karl-Erik Romar (ORA)
7. Heikki Haapanen (LOI)
8. Ossi Valpio (CDC)

Veteraanien SM-duppeli, 3.7.2012, Koovee, Tampere (68 joukkuetta)

1. Henri Palmqvist (KAL), Antero Lehti (PCP)
2. Harri Näsilä (PCP), Mirva Näsilä (PCP)
3. Heikki Rajaniemi (TUR), Jukka Virtanen (TUR)
4. Harry Ulvi (PKP), Harri Reinikainen (PKP)
5. Kai Aalto (KOT), Pekka Barck (PKK)
6. Veikko Tuovinen (LIN), Urpo Vinnari (LIN)
7. Jaakko Juoperi (VUF), Timo Hänninen (VUF)
8. Stig Svens (ORA), Karl-Erik Romar (ORA)

Veteraanien SM-trippeli, 4.7.2012, Koovee, Tampere (31 joukkuetta)

1. Riitta Heino (UTU), Juhani Hirvonen (UTU), Vesa Tuominen (UTU)
2. Veikko Tuovinen (LIN), Kari Hirvelä (LIN), Urpo Vinnari (LIN)
3. Eero Ravantti (LOI), Kari Jaakkola (LOI), Markku Nieminen (LOI)
4. Harry Ulvi (PKP), Heikki Kananen (PKP), Harri Reinikainen (PKP)
5. Stig Svens (ORA), Karl-Erik Romar (ORA), Viljo Stenberg (ERP)
6. Paavo Ranne (KVP), Jari Suominen (KVP), Timo Mehtonen (KVP)
7. Juhani Hakkarainen (KAL), Pekka Hakala (KAL), Voitto Yliaho (TYR)
8. Pertti Rinkkala (KVP), Aulis Ahonen (KVP), Alpo Ahonen (KVP)

Veteraanien SM-ammunta, karsinta 2.-3.7.2012, finaali 4.7.2012, Koovee, Tampere (33 pelaajaa)

1. Henri Palmqvist (KAL) 29, 17, 35, 19
2. Urpo Vinnari (LIN) 29, 22, 18, 6
3. Jaakko Juoperi (VUF) 27, 23, 17, 21
4. Karl-Erik Romar (ORA) 26, 13, 11, 20
5. Harry Uschanov (KIS) 35, 10
6. Seppo Havukainen (PCP) 31, 18
7. Tarmo Sipilä (KOP) 28, 12
8. Heikki Haapanen (LOI) 27, 16

Vanhempien veteraanien SM-singeli, 2.7.2012, Koovee, Tampere (51 pelaajaa)

1. Harry Ulvi (PKP)
2. Anja Liila (KOK)
3. Matti Kaseva (HBY)
4. Paula Järvisalo (KOK)
5. Matti Halonen (TUR)
6. Aulis Ahonen (KVP)
7. Ossi Kurvi (ANJ)
8. Alpo Turkulainen (LIN)

Nuorempien junioreiden SM-singeli, 2.7.2012, Koovee, Tampere (8 pelaajaa)

1. Antti Pasanen (PKK)
2. Niko Lehtinen (LIN)
3. Tiia Salo (MAP)
4. Jonna Nietula (MAP)
5. Jani Mäkinen (TYR)
6. Eveliina Jokinen (LOI)
7. Janina Nietula (MAP)
8. Jasmiina Leppämäki (LOI)

Nuorempien junioreiden SM-duppeli, 3.7.2012, Koovee, Tampere (4 joukkuetta)

1. Jonna Nietula (MAP), Janina Nietula (MAP)
2. Antti Pasanen (PKK), Jani Mäkinen (TYR)
3. Tiia Salo (MAP), Niko Lehtinen (LIN)
4. Jasmiina Leppämäki (LOI), Eveliina Jokinen (LOI)

Nuorempien junioreiden SM-ammunta, karsinta 2.-3.7.2012, finaali 3.7.2012, Koovee, Tampere (6 pelaajaa)

1. Antti Pasanen (PKK) 15, 20, 28 (nuor. jun. SE)
2. Tiia Salo (MAP) 21, 13, 12
3. Niko Lehtinen (LIN) 7, 7, 21
4. Jani Mäkinen (TYR) 7, 8, 1
5. Jonna Nietula (MAP) 1
6. Janina Nietula (MAP) 0


9.6.2012 SM-sekaduppeli (YD), PSC Järvenpää (54 joukkuetta)

1. Stiina Kamppuri (KAL), Aziz El Fatine (KAL)
2. Kirsi Tikka (KIS), Petri Seppä (RIE)
3. Mira Kyllönen (PSC), Jari Eronen (PSC)
4. Taru Saarela (KOP), Petri Mehtonen (KOP)
5. Kirsi Aalto (PSC), Marko Aalto (KAL)
6. Mirja Laine (BIT), Vesa Ekström (TUR)
7. Jaana Alanoja (LIN), Harri Lehtinen (KVP)
8. Seija Uusitalo (LOI), Seppo Lindman (LOI)

19.5.2012 Turku Open 2012 (YTR), Turun Petanque-Seura (19 joukkuetta)

1) Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Mika Metsä-Eerola (LOI)
2) Kati Nieminen (PCP), Merja Salonranta (PCP), Kirsi Aalto (PSC)
3) Jukka Virtanen (TUR), Eero Pajala (TUR), Heikki Rajaniemi (TUR)
4) Sirpa Korkiamäki (MAP), Kari Korkiamäki (MAP), Eero Lalu (MAP)
5) Teuvo Pajuoja (LIN), Harry Uschanov (KIS), Daniel Duhamel (KVP)
6) Marko Aalto (KAL), Thanakorn Singthong (KAL), Jouni Heinonen (BIT)
7) Michel Simon-Bellamy (LOI), Petri Mehtonen (KOP), Pekka Mehtonen (KOP)
8) Timo Puska, Kimmo Keränen, Esa Kallio (TUR)

6.5.2012 Tampere-turnaus (YTR), Tampere Petanque (22 joukkuetta)

1. Mikko Kamppuri (HBY), Marko Jakonen (HBY), Mikael Paakkanen (PSC)
2. Eija-Liisa Laakso (KIS), Harry Uschanov (KIS), Jouni Heinonen (BIT)
3. Pekka Mehtonen (KOP), Petri Mehtonen (KOP), Ari Reijonen (KOP)
4. Tapio Salomäki (TPQ), Jaakko Seppälä (TPQ), Aulis Ahonen (KVP)
5. Sirpa Korkeamäki (MAP), Kari Korkeamäki (MAP), Gunnar Wallin (MAP)
6. Arto Brand (KVP), Pertti Rinkkala (KVP), Martti Ylämäki (KVP)
7.-8. Mika Metsä-Eerola (LOI), Sami Lukka (HBY), Ville Punta (HBY)
7.-8. Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI)

5.5.2012 Naisten ylimääräinen EM-karsinta (NTR), Kalvola, Helsinki

Helena Kuivasniemi-Lehti, Kati Nieminen, Mirva Näsilä, Merja Salonranta (13, 13)
Jaana Alanoja, Sirkka-Liisa Vinnari, Eija Suominen (2, 5)

Helena Kuivasniemi-Lehti, Kati Nieminen, Mirva Näsilä, Merja Salonranta naisten EM-kisoihin Belgian Ghent’iin 1.-4.11.2012

21.4.2012 Miesten MM-karsinta 2/2 (YTR), Kallion Kirkas, Helsinki (12 joukkuetta)

1. Mika Metsä-Eerola, Michel Simon-Bellamy, Arto Stenberg, Seppo Lindman
2. Mikko Kamppuri, Marko Jakonen, Anssi Viinikainen, Mikael Gripenberg
3.-4. Jari Eronen, Mikael Paakkanen, Antero Lehti
3.-4. Arttu Poikolainen, Olli Sinnemaa, Juha-Pekka Siro, Tuukka Ylönen

Mika Metsä-Eerola, Michel Simon-Bellamy, Arto Stenberg, Seppo Lindman miesten MM-kisoihin Ranskan Marseilles´n 4.-7.10.

21.4.2012 Naisten EM-karsinta 2/2 (NTR), Kallion Kirkas, Helsinki (8 joukkuetta)

1. Helena Kuivasniemi-Lehti, Kati Nieminen, Mirva Näsilä, Merja Salonranta
2. Pirjo Kivinen, Seija Uusitalo, Annikki Saarinen
3.-4. Riitta Kangas, Stiina Kamppuri, Tuula Ahonen, Anja Parviainen
3.-4. Mira Kyllönen, Satu Lehtonen, Mari Lohman, Katri Piira

24.3.2012 Veteraanien ylimääräinen EM-karsinta (VTR), Pasilan halli, Helsinki

Henri Palmqvist, Mikko Lehto, Pauli Piiparinen, Antero Lehti (13,13)
Kati Nieminen, Marita Railio, Mirva Näsilä (5, 8)

Henri Palmqvist, Mikko Lehto, Pauli Piiparinen ja Antero Lehti veteraanien EM-kisoihin 17.-19.8.2012 Tanskan Hvidovreen.

17.3.2012 Miesten MM-karsinta 1/2 (YTR), Turun Petanque-Seura (12 joukkuetta)

1. Mika Metsä-Eerola, Michel Simon-Bellamy, Arto Stenberg, Seppo Lindman
2. Arttu Poikolainen, Olli Sinnemaa, Juha-Pekka Siro, Tuukka Ylönen
3.-4. Patrick Simon-Bellamy, Emmanuel Simon-Bellamy, Juha Jutila, Ari Nevo
3.-4. Jarmo Heinonen, Mikko Lehto, Iivo Paaso, Pauli Piiparinen

17.3.2012 Naisten EM-karsinta 1/2 (NTR), Turun Petanque-Seura (8 joukkuetta)

1. Jaana Alanoja, Sirkka-Liisa Vinnari, Eija Suominen
2. Kirsi Kuusijärvi, Maarit Flink-Soini, Tiina Rosnell, Seija Vaarala
3.-4. Kirsi Aalto, Ninna Hätönen, Marita Railio, Anu Uusio
3.-4. Mirja Laine, Sirkka Laine, Pirjo Saarela, Taru Saarela

10.3.2012 Veteraanien EM-karsinta 2/2 (VTR), Petanque Club de Pori (11 joukkuetta)

1. Kati Nieminen, Marita Railio, Mirva Näsilä 
2. Pirjo Kivinen, Eero Ravantti, Markku Nieminen, Kari Jaakkola 
3.-4. Seppo Havukainen, Harri Näsilä, Seppo Tuominen, Vesa Tuominen 
3.-4. Mikko Lehto, Henri Palmqvist, Pauli Piiparinen, Antero Lehti (3, +21, 44)

4.3.2012 Naisten duppeli (NDR), Linnan Petanquistit, Hämeenlinna (14 joukkuetta)

1. Anneli Laitila (KOP), Eila Ahtola (KOP)
2. Eila Nummila (LOI), Tuija Haapanen (LOI)
3. Taru Saarela (KOP), Pirjo Saarela (KOP)
4. Minna Jokinen (LOI), Päivi Jaakkola (LOI)
5. Kati Nieminen (PCP), Merja Salonranta (PCP)
6. Sirkka Laine (KOP), Anja Santaluoto (KOP)
7. Sirkka-Liisa Vinnari (LIN), Eija Suominen (LIN)
8. Annikki Saarinen (LOI), Pirjo Pennanen (LOI)

21.1.2012 Suomen Cup 2012, Peesi, Helsinki

1. Petanque Sport Club Järvenpää (Mikael Paakkanen, Iivo Paaso, Juha-Pekka Siro, Mari Lohman, Veli-Matti Myllymäki, Arttu Poikolainen, Jari Eronen, Pia Anttonen)
2. Helsingin Boule-yhdistys (Sami Lukka, Miikka Kouvonen, Marko Jakonen, Outi Raitasuo, Mikael Gripenberg, Mikko Kamppuri)
3.-4. Bitankki, Helsinki (Jouni Heinonen, Antti Komi, Mikko Mäkinen, Mirja Laine, Ilkka Konola, Rauli Rämö, Marja Mattila, Tapio Laitinen)
3.-4. Koski-Petankki, Valkeakoski (Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen, Ari Reijonen, Pirjo Saarela, Vesa Ala-Kulju, Ilpo Vuorinen, Tarmo Sipilä, Taru Saarela)

28.1.2012 Veteraanien EM-karsinta 1/2, Loimaan Petanque (11 joukkuetta)

1. Mikko Lehto, Henri Palmqvist, Pauli Piiparinen, Antero Lehti
2. Kati Nieminen, Marita Railio, Mirva Näsilä
3.-4. Pirjo Kivinen, Eero Ravantti, Markku Nieminen, Kari Jaakkola
3.-4. Pekka Kokkonen, Pertti Kinnunen, Gunnar Wallin, Harry Uschanov

11.2.2012 Finnish Masters 2012, Helsinki (16 joukkuetta)

1. Mikko Kamppuri, Marko Jakonen, Miikka Kouvonen
2. Anssi Viinikainen, Mikael Gripenberg, Iivo Paaso
3.-4. Mikael Paakkanen, Jari Eronen, Mikko Soikkeli
3.-4. Samuli Kankkunen, Petri Seppä, Jarmo Heinonen
5.-8. Simo Linteri, Jussi Lehti, Mikko Lehti
5.-8. Juha-Pekka Siro, Olli Sinnemaa, Antti Riihikanto
5.-8. Ismo Ristolainen, Ville Sappinen, Jarkko Kallio
5.-8. Arto Stenberg, Arttu Poikolainen, Mika Metsä-Eerola


Muiden harraste- ja liikuntatapahtumien tuloksia Petankistien Forumilla