Suomen Petanque-Liitto SP-L ry - http://petanque.fi/


Petanque - Tulospörssi kausi 2013


Finnish Veterans 2013 (VTR), 30.11.2013, Linnan Petanquistit, Hämeenlinna (16 joukkuetta)

1. Kari Korkeamäki, Harry Uschanov, Pauli Piiparinen
2. Harri Näsilä, Seppo Lindman, Reijo Taka-Eilola
3.-4. Tapani Kalmi, Pertti Rinkkala, Paavo Ranne
3.-4. Eero Ravantti, Markku Nieminen, Pirjo Kivinen
5.-8. Ari Reijonen, Jari Santaluoto, Tarmo Sipilä
5.-8. Mauri Kuitunen, Sulo Niiranen, Esko Nenonen
5.-8. Vesa Ala-Kulju, Harri Reinikainen, Harry Ulvi
5.-8. Jaakko Juoperi, Timo Hänninen, Pekka Hakala


Yleinen trippeli (YTR), 16.11.2013, Linnan Petanquistit, Hämeenlinna (14 joukkuetta)

1. Jari Eronen (RIE), Jarno Lahti (LIN), Mika Vuori (LIN)
2. Lauri Kolehmainen (KVP), Pekka Mehtonen (KVP), Petri Mehtonen (KVP)
3. Mika Metsä-Eerola (HBY), Harri Lehtinen (KVP), Jukka Tikkanen (HBY)
4. Daniel Duhamel (KIS), Thomas Foussier (EPA), Marko Aalto (KAL)
5. Eija Suominen (LIN), Mirja Laine (BIT), Sirpa Korkeamäki (MAP)
6. Jouni Heinonen (PCP), Merja Salonranta (PCP), Harry Uschanov (KIS)
7. Paavo Ranne (KVP), Arto Ranne (KVP), Rauno Käpynen (KVP)
8. Vesa Ekström (BIT), Rauli Rämö (BIT), Mikko Mäkinen (BIT)


Veteraanien trippeli (VTR), 19.10.2013, Turun Petanque-Seura (8 joukkuetta)

1. Lauri Kolehmainen (KVP), Paavo Ranne (KVP), Pertti Rinkkala (KVP)
2. Jari Santaluoto (LOI), Seija Uusitalo (LOI), Seppo Lindman (LOI)
3. Juhani Hirvonen (UTU), Riita Heino (UTU), Vesa Tuominen (UTU) 
4. Pirjo Kivinen (LOI), Tuija Haapanen (LOI), Matti Haapanen (LOI)
5. Tapani Kalmi (TUR), Christer Abrahamsson (TUR), Eero Pajala (TUR)
6. Harry Uschanov (KIS), Daniel Duhamel (KIS), Eero Ravantti (LOI)
7. Jukka Virtanen (TUR), Lassi Mäki (TUR), Teuvo Kyllönen (TUR)
8. Raimo Karppinen (TUR), Paavo Puhakka (TUR), Matti Halonen (TUR)


Järvenpää-duppeli (YDR), 31.8.2013, Petanque Sport Club Järvenpää (13 joukkuetta)

1. Eronen Jari (RIE), Kamppuri Mikko (HBY)
2. Lindman Seppo (LOI), Jakonen Marko (LOI)
3. Hätönen Ninna (PSC), Lohman Mari (PSC)
4. Mehtonen Pekka (KVP), Mehtonen Petri (KVP)
5. Kobe Kenshi (PSC), Järvi Ville (PSC)
6. Poikolainen Arttu (PSC), Seppä Petri (PSC)
7. Kouvonen Miikka (HBY), Lehti Mikko (RIE)
8. Anttonen Pia (PSC), Luoma Ari  (PSC)


Seura-SM (YDTR), 24.8.2013, Koski-Petankki, Valkeakoski (21 seurajoukkuetta)

1. Petanque Sport Club Järvenpää Y (Arttu Poikolainen, Iivo Paaso, Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen, Mikael Paakkanen, Petri Seppä, Veiko Proos)
2. Helsingin Boule-yhdistys (Mikko Kamppuri, Anssi Viinikainen, Jari Lukkarila, Jukka Tikkanen, Yrjö Munukka, Mika Metsä-Eerola, Ville Punta, Thanakorn Singthong)
3. Petanque Club de Pori 2 (Antero Lehti, Helena Kuivasniemi-Lehti, Kati Nieminen, Harri Näsilä, Mirva Näsilä, Ritva Peltomaa, Merja Salonranta)
4. Bitankki, Helsinki (Rauli Rämö, Vesa Ekström, Ilkka Konola, Mikko Mäkinen, Mirja Laine, Mirja Paatero, Marja Mattila)
5. Nassu, Nastola (Ismo Ristolainen, Jukka Holopainen, Jarkko Kallio, Rauno Kallio, Tero Nikki, Ville Sappinen, Risto Tuiskula, Tapio Hirvonen)
6. Koovee, Tampere 1 (Lauri Kolehmainen, Harri Lehtinen, Timo Salminen, Petri Mehtonen, Pekka Mehtonen, Jari Suominen, Paavo Ranne, Reijo Taka-Eilola)
7.-8. Kallion Kirkas, Helsinki (Henri Palmqvist, Mikko Lehto, Pauli Piiparinen, Ilkka Railio, Riitta Kangas, Marko Aalto, Antti Kortela, Otto Rinne)
7.-8. Loimaan Petanque 1 (Seppo Lindman, Seija Uusitalo, Arto Stenberg, Michel Simon-Bellamy, Markku Nieminen, Pirjo Kivinen, Eero Ravantti)
9. Petanque Sport Club Järvenpää N (Mira Kyllönen, Laura Kyllönen, Kirsi Aalto, Anu Uusio, Pia Anttonen, Marita Railio, Mari Lohman)
10. Riemukaari, Kärkölä (Jussi Lehti, Katja Lehti, Mikko Lehti, Simo Linteri, Mikko Lahti, Pie Lahti, Jari Eronen, Rauno Kiviniemi)
11. Linnan Petanquistit (Kari Hirvelä, Esko Korhonen, Kalevi Lehtinen, Tuula Ojansivu-Lämsä, Eija Suominen, Veikko Tuovinen, Alpo Turkulainen)
12. Espoon Patonki (Martti Hakonen, Eija Suolinna, Tapio Saarti, Narinder Virk, Daniel Tislar, Tuukka Syrjänen, Juhani Kaskimies, Liisa Kaskimies)
13. Koski-Petankki, Valkeakoski (Vesa Ala-Kulju, Sirkka Laine, Anneli Laitila, Ari Reijonen, Pirjo Saarela, Taru Saarela, Tarmo Sipilä, Ilpo Vuorinen)
14. Koovee, Tampere 2 (Pertti Rinkkala, Janne Rissanen, Martti Ylämäki, Aulis Ahonen, Matti Lehtimäki, Pentti Mehtonen, Arto Ranne, Aarno Kaijankoski)
15. Karkkilan Urheilijat (Paula Degerstedt, Allan Degerstedt, Taito Pietilä, Raili Pietilä, Jukka-Pekka Ropponen, Jyrki Salo, Marko Taipalvesi, Erkki Saarinen)
16. Petanque Club de Pori 1 (Emmanuel Simon-Bellamy, Patrick Simon-Bellamy, Jouni Heinonen, Seppo Havukainen, Seppo Tuominen, Pasi Kallioinen, Alpo Onnela)
17. Loimaan Petanque 2 (Asko Haapanen, Pirjo Pennanen, Eila Nummila, Harri Pirhonen, Tiina Rosnell, Heikki Haapanen, Riku Peltonen, Minna Jokinen)
18. Kalvolan Isku (Tapio Valariutta, Daniel Duhamel, Pekka Kokkonen, Teuvo Pajuoja, Tapio Välimaa, Jouni Sinkkonen, Maire Sinkkonen, Pirkko Paavola)
19. MAP Räime, Hyvinkää/Riihimäki (Mika Nietula, Jonna Nietula, Sirpa Korkeamäki, Mikko Koskimäki, Kimmo Tuovinen, Jarmo Räty, Kari Korkeamäki, Eero Lalu)
20. Savo-Karjalan Petanque-seura Kanuunat, Varkaus (Jarkko Immonen, Pentti Taskinen, Erkki Hyttinen, Antti Koponen, Tero Rasimäki, Kuisma Helstola, Timo Hyttinen)
21. Savi-Kuula, Savitaipale (Matti Nuutilainen, Heino Laari, Henrik Pakkanen, Martti Haimila, Sanna Käyhty, Raakel Haimila, Matti Käyhty)


Yleinen SM-trippeli (YTR), 20.7.2013, Turun Petanque-Seura (32 joukkuetta)

1. Mikael Paakkanen (PSC), Veiko Proos (PSC), Juha-Pekka Siro (PSC)
2. Anssi Viinikainen (HBY), Jari Lukkarila (HBY), Jukka Tikkanen (HBY)
3. Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI)
4. Jukka Holopainen (NAS), Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS)
5.-8. Jouni Heinonen (PCP), Mikko Mäkinen (BIT), Tapio Laitinen (BIT)
5.-8. Eija-Liisa Laakso (KIS), Harry Uschanov (KIS), Daniel Duhamel (KIS)
5.-8. Rauli Rämö (BIT), Ilkka Konola (BIT), Vesa Ekström (BIT)
5.-8. Samuli Kankkunen (PSC), Arttu Poikolainen (PSC), Petri Seppä (PSC)


Yleinen SM-singeli, 10.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (52 pelaajaa)

1. Arttu Poikolainen (PSC)
2. Marko Aalto (KAL)
3. Iivo Paaso (PSC)
4. Jouni Heinonen (PCP)
5.-8. Tero Nikki (NAS)
5.-8. Kimmo Keränen (TUR)
5.-8. Seppo Lindman (LOI)
5.-8. Mikko Lehti (RIE)

Yleinen SM-duppeli, 12.-13.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (36 joukkuetta)

1. Miska Nieminen (PSI), Daniel Duhamel (KIS)
2. Arttu Poikolainen (PSC), Mikko Lehti (RIE)
3. Marko Jakonen (LOI), Mikko Kamppuri (HBY)
4. Kimmo Keränen (TUR), Kari Randell (TUR)
5.-8. Tarmo Sipilä (KOP), Ari Reijonen (KOP)
5.-8. Patrick Simon-Bellamy (PCP), Emmanuel Simon-Bellamy (PCP)
5.-8. Mika Metsä-Eerola (HBY), Arto Stenberg (LOI)
5.-8. Jari Eronen (RIE), Petri Lohman (ANJ)

Yleinen SM-trippeli, 20.7.2013, Turun Petanque-Seura (32 joukkuetta)

1. Mikael Paakkanen (PSC), Veiko Proos (PSC), Juha-Pekka Siro (PSC)
2. Anssi Viinikainen (HBY), Jari Lukkarila (HBY), Jukka Tikkanen (HBY)
3. Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI)
4. Jukka Holopainen (NAS), Jarkko Kallio (NAS), Tero Nikki (NAS)
5.-8. Jouni Heinonen (PCP), Mikko Mäkinen (BIT), Tapio Laitinen (BIT)
5.-8. Eija-Liisa Laakso (KIS), Harry Uschanov (KIS), Daniel Duhamel (KIS)
5.-8. Rauli Rämö (BIT), Ilkka Konola (BIT), Vesa Ekström (BIT)
5.-8. Samuli Kankkunen (PSC), Arttu Poikolainen (PSC), Petri Seppä (PSC)

Yleinen SM-ammunta, kars. 10.-11.7.2013, loppupelit 12.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (24 pelaajaa)

1. Ville Punta (HBY) 27, 32, 27, 28
2. Petri Seppä (PSC) 39, 23, 44, 19
3. Seppo Lindman (LOI) 24, 23, 23, 36
4. Miska Nieminen (PSI) 24, 29, 15, 18
5. Arttu Poikolainen (PSC) 37, 19
6. Jukka Tikkanen (HBY) 33, 10
7. Marko Aalto (KAL) 29, 28
8. Mikko Kamppuri (HBY) 23, (38), 17

Naisten SM-singeli, 10.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (38 pelaajaa)

1. Mira Kyllönen (PSC)
2. Mari Lohman (PSC)
3. Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP)
4. Merja Salonranta (PCP)
5.-8. Maarit Flink-Soini (PHN)
5.-8. Kirsi Kuusijärvi (PHN)
5.-8. Anu Uusio (PSC)
5.-8. Mirja Laine (BIT)

Naisten SM-duppeli, 13.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (22 joukkuetta)

1. Taru Saarela (KOP), Pirjo Saarela (KOP)
2. Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP), Mirva Näsilä (PCP)
3. Mari Lohman (PSC), Mira Kyllönen (PSC)
4. Kirsi Tikka (KIS), Maire Kinnunen (KIS)
5.-8. Mirja Laine (BIT), Eija Suominen (LIN)
5.-8. Pirjo Kivinen (LOI), Seija Uusitalo (LOI)
5.-8. Jonna Nietula (MAP), Tiia Salo (KAU)
5.-8. Sirkka Laine (KOP), Anja Santaluoto (KOP)

Naisten SM-trippeli, 12.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (15 joukkuetta)

1. Mari Lohman (PSC), Mira Kyllönen (PSC), Ninna Hätönen (PSC)
2. Kirsi Kuusijärvi (PHN), Tiina Rosnell (LOI), Maarit Flink-Soini (PHN)
3. Kati Nieminen (PCP), Merja Salonranta (PCP), Kirsi Aalto (PSC)
4. Eila Nummila (LOI), Elvi Aaltonen (LOI), Maaret Komsi (BAL)
5.-8. Mirja Laine (BIT), Marja Mattila (BIT), Mirja Paatero (BIT)
5.-8. Taru Saarela (KOP), Pirjo Saarela (KOP), Sirkka Laine (KOP)
5.-8. Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP), Mirva Näsilä (PCP), Ritva Peltomaa (PCP)
5.-8. Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL), Tuula Ahonen (KAL)

Naisten SM-ammunta, kars. 10.-12.7.2013, loppupelit 12.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (19 pelaajaa)

1. Mirva Näsilä (PCP) 18, 6+5. 22, 24
2. Outi Raitasuo (HBY) 16, 14, 20, 10
3. Tuula Ahonen (KAL) 19, 11, 10, 22
4. Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP) 30, 12, 11, 7
5. Mari Lohman (PSC) 22, 13
6. Mirja Laine (BIT) 20, 6+0
7. Tiina Rosnell (LOI) 19, 9
8. Merja Salonranta (PCP) 15, 9

Veteraanien (+55) SM-singeli, 8.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (53 pelaajaa)

1. Harri Näsilä (PCP)
2. Kai Aalto (ANJ)
3. Eero Ravantti (LOI)
4. Jukka Virtanen (TUR)
5.-8. Daniel Duhamel (KIS)
5.-8. Vesa Tuominen (UTU)
5.-8. Jouni Sinkkonen (KIS)
5.-8. Kari Harsia (KOT)

Veteraanien (+55) SM-duppeli, 9.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (63 joukkuetta)

1. Harri Näsilä (PCP), Mirva Näsilä (PCP)
2. Kari Korkeamäki (MAP), Heikki Pirtinaho (MAP)
3. Eero Ravantti (LOI), Markku Nieminen (LOI)
4. Harry Ulvi (PKK), Harri Reinikainen (PKP)
5.-8. Jouni Sinkkonen (KIS), Mikko Siren (KIS)
5.-8. Stig Svens (ORA), Karl-Erik Romar (ORA)
5.-8. Antero Lehti (PCP), Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP)
5.-8. Teuvo Kamunen (TAV), Mikael Udd (TAV)

Veteraanien (+55) SM-trippeli, 10.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (31 joukkuetta)

1. Stig Svens (ORA), Karl-Erik Romar (ORA), Lasse Wallin (ORA)
2. Timo Mehtonen (KVP), Jari Suominen (KVP), Lauri Kolehmainen (KVP)
3. Matti Manninen (ANJ), Esko Nenonen (ANJ), Kai Aalto (ANJ)
4. Seppo Havukainen (PCP), Seppo Tuominen (PCP), Tapani Kalmi (TUR)
5.-8. Kari Korkeamäki (MAP), Eero Lalu (MAP), Jarmo Räty (MAP)
5.-8. Lassi Mäki (TUR), Heikki Rajaniemi (TUR), Jukka Virtanen (TUR)
5.-8. Riitta Heino (UTU), Juhani Hirvonen (UTU), Vesa Tuominen (UTU)
5.-8. Viljo Stenberg (ERP), Kalevi Kähönen (ERP), Pasi Punta (MYN)

Veteraanien (+55) SM-ammunta, kars. 8.-9.7.2013, loppupelit 10.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (25 pelaajaa)

1. Kari Jaakkola (LOI) 24, 15, 15, 15
2. Harri Näsilä (PCP) 22, 22, 26, 1
3. Mirva Näsilä (PCP) 28, 38+15, 18, 19
4. Juhani Mäki (KAL) 25, 17, 6, 3
5. Urpo Vinnari (LIN) 31, 7
6. Seppo Havukainen (PCP) 26, 13
7. Tapani Kalmi (TUR) 26, 13
8. Seppo Lindman (LOI) 23, 38+12

Vanhempien veteraanien (+65) SM-singeli, 8.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (59 pelaajaa)

1. Vesa Ala-Kulju (KOP)
2. Harry Ulvi (PKP)
3. Jaakko Juoperi (VUF)
4. Tapani Kalmi (TUR)
5.-8. Alpo Ahonen (KVP)
5.-8. Sulo Niiranen (ANJ)
5.-8. Matti Saarela (UTU)
5.-8. Pekka Suorsa (KOK)

SM-sekaduppeli, 11.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (55 joukkuetta)

1. Seppo Lindman (LOI), Seija Uusitalo (LOI)
2. Ninna Hätönen (PSC), Mikko Kamppuri (HBY)
3. Anja Parviainen (KAL), Mikko Lehti (RIE)
4. Riitta Kangas (KAL), Sakari Pankkonen (KAL)
5.-8. Kirsi Tikka (KIS), Petri Seppä (PSC)
5.-8. Kati Nieminen (PCP), Arto Stenberg (LOI)
5.-8. Kirsi Aalto (PSC), Marko Aalto (KAL)
5.-8. Pirjo Saarela (KOP), Ilpo Vuorinen (KOP)

Junioreiden (alle 18 v) SM-singeli, 12.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (6 pelaajaa)

1. Tiia Salo (KAU)
2. Jani Mäkinen (TYR)
3. Jonna Nietula (MAP)
4. Eveliina Jokinen (LOI)
5. Jasmiina Leppämäki (LOI)
6. Neea Salo (KAU)

Junioreiden (alle 18 v) duppeli, 10.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (3 joukkuetta)

1. Tiia Salo (KAU), Jonna Nietula (MAP)
2. Jani Mäkinen (TYR). Neea Salo (KAU)
3. Eveliina Jokinen (LOI), Jasmiina Leppämäki (LOI)

Junioreiden (alle 18 v) trippeli, 12.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (2 joukkuetta)

1. Jani Mäkinen (TYR), Jonna Nietula (MAP), Jasmiina Leppämäki (LOI)
2. Tiia Salo (KAU), Eveliina Jokinen (LOI), Neea Salo (KAU)

Junioreiden (alle 18 v) SM-ammunta, 10.7.2013, Euran Raiku, Kokemäki (4 pelaajaa)

1. Jani Mäkinen (TYR) 13, 4, 12
2. Tiia Salo (KAU) 7, 12, 9
3. Jonna Nietula (MAP) 1, 8, 6
4. Neea Salo (KAU) 0, 0, 5


Hurstin heitot (YTR), 8.6.2013, MAP-Räime, Hyvinkää (11 joukkuetta)

1. Seppo Lindman (LOI), Marko Jakonen (LOI), Mikael Paakkanen (PSC)
2. Jyrki Salo (KAU), Arto Stenberg (LOI), Marko Taipalvesi (KAU)
3. Mika Metsä-Eerola (HBY, Ville Punta (HBY), Jukka Tikkanen (HBY)
4. Heikki Pirtinaho (MAP), Eero Lalu (MAP), Eija Suominen (LIN)
5. Petri Mehtonen (KVP), Pekka Mehtonen (KVP), Emmanuel Simon-Bellamy (PCP)
6. Harry Uschanov (KIS), Pekka Kokkonen (KIS), Daniel Duhamel (KIS)
7. Jouni Heinonen (PCP), Merja Salonranta (PCP), Jari Eronen (RIE)
8. Paula Degerstedt (KAU), Allan Degerstedt (KAU), Asko Räsänen (KAU)


Veteraanien PM-karsinta (VT), 25.5.2013, Karkkilan Urheilijat ry / Petankkijaosto (16 joukkuetta)

1.-2. Lehto Mikko (KAL), Piiparinen Pauli (KAL), Palmqvist Henri (KAL)
1.-2. Lehti Antero (PCP), Kuivasniemi-Lehti Helena (PCP), Näsilä Harri (PCP), Näsilä Mirva (PCP)
3.-4. Manninen Matti (ANJ), Nenonen Esko (ANJ), Aalto Kai (ANJ)
3.-4. Heino Riitta (UTU), Tuominen Vesa (UTU), Hirvonen Juhani (UTU), Suominen Pekka (ERP)
5.-8. Virtanen Jukka (TUR), Mäki Lassi (TUR), Rajaniemi Heikki (TUR), Kyllönen Teuvo (TUR)
5.-8. Korkeamäki Sirpa (MAP), Lalu Eero (MAP), Pirtinaho Heikki (MAP), Korkeamäki Kari (MAP)
5.-8. Ravantti Eero (LOI), Nieminen Markku (LOI), Kivinen Pirjo (LOI) 
5.-8. Lindman Seppo (LOI), Uusitalo Seija (LOI), Railio Ilkka (KAL), Uschanov Harry (KIS)  

Joukkueet:
- Lehto Mikko (KAL), Piiparinen Pauli (KAL), Palmqvist Henri (KAL)
- Lehti Antero (PCP), Kuivasniemi-Lehti Helena (PCP), Näsilä Harri (PCP), Näsilä Mirva (PCP)
lähtevät veteraanien PM-kisoihin 3.-4.8. Middelfart’iin Tanskaan.


Tampere-turnaus (YTR), 5.5.2013 Tampere Petanque (20 joukkuetta)

1. Arto Stenberg (LOI), Seppo Lindman (LOI), Lauri Kolehmainen (KVP)
2. Ilkka Konola (BIT), Mikko Mäkinen (BIT), Vesa Ekström (BIT)
3. Mika Metsä-Eerola (HBY), Kari Randell (TUR), Tapio Salomäki (TPQ)
4. Pertti Rinkkala (KVP), Martti Ylämäki (KVP), Arto Brand (KVP)
5. Kati Nieminen (PCP), Merja Salonranta (PCP), Jouni Heinonen (PCP)
6. Mika Nietula (MAP), Jyrki Salo (KAU), Jari Eronen (RIE)
7. Jukka Salonoja (TYR), Voitto Yliaho (TYR), Jani Mäkinen (TYR)
8. Juhani Hirvonen (UTU), Pekka Suominen (ERP), Riitta Heino (UTU)


Naisten ylimääräinen MM-karsinta (NT), 4.5.2013, Linnan Petanquistit, Hämeenlinna

Mirja Laine (BIT), Taru Saarela (KOP), Pirjo Saarela (KOP), Sirkka Laine (KOP) 8 13 13
Tuula Ahonen (KAL), Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL), Anja Parviainen (KAL) 13 13 3
Laine, Saarela, Saarela, Laine lähtevät MM-kisoihin 2.-6.10.


Naisten MM/PM -karsinta 2/2, 20.4.2013, Turun Petanque-Seura (8 joukkuetta)

1. Mirja Laine (BIT), Taru Saarela (KOP), Pirjo Saarela (KOP), Sirkka Laine (KOP)
2. Kirsi Kuusijärvi (PHN), Tiina Rosnell (LOI), Seija Vaarala (PHN), Maarit Flink-Soini (PHN)
3. Mirva Näsilä (PCP), Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP), Kati Nieminen (PCP), Merja Salonranta (PCP)
4. Tuula Ahonen (KAL), Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL), Anja Parviainen (KAL)
5. Pirjo Kivinen (LOI), Seija Uusitalo (LOI), Annikki Saarinen (KAL)
6. Eija Suominen (LIN), Jaana Alanoja (LIN), Sirkka-Liisa Vinnari (LIN), Sirpa Korkeamäki (MAP)
7. Kirsi Aalto (PSC), Ninna Hätönen (PSC), Marita Railio (PSC), Anu Uusio (PSC)
8. Mira Kyllönen (PSC), Mari Lohman (PSC), Katri Piira (PSC), Laura Kyllönen (PSC)

Osakilpailun voittajat (Mirja Laine (BIT), Taru Saarela (KOP), Pirjo Saarela (KOP), Sirkka Laine (KOP),
sekä Tuula Ahonen (KAL), Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL), Anja Parviainen (KAL) molemmat
PM-kisoihin Åstrupiin, Tanskaan 17.-19.5.
Osakilpailujen voittajien kesken pelataan ylimääräinen karsinta 4.5. Hämeenlinnassa, jonka voittaja
lähtee MM-kisoihin Monastiv’iin, Tunisiaan 2.-6.10.


Miesten EM/PM -karsinta 2/2, 20.4.2013, Turun Petanque-Seura (11 joukkuetta)

1. Mikael Paakkanen (PSC), Juha-Pekka Siro (PSC), Arttu Poikolainen (PSC), Samuli Kankkunen (PSC)
2. Harri Lehtinen (KVP), Timo Salminen (KVP), Petri Mehtonen (KVP), Lauri Kolehmainen (KVP)
3. Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI), Marko Jakonen (LOI)
4. Harri Näsilä (PCP), Antero Lehti (PCP), Jouni Heinonen (PCP), Ilkka Railio (KAL)
5. Jyrki Salo (KAU), Ilpo Vuorinen (KOP), Marko Taipalvesi (KAU), Kari Korkeamäki (MAP)
6.-7. Tuukka Ylönen (CDC), Iivo Paaso (PSC), Olli Sinnemaa (CDC), Mikko Lehti (RIE)
6.-7. Emmanuel Simon-Bellamy (PCP), Juha Jutila (PCP), Patrick Simon-Bellamy (PCP)
8. Mikko Kamppuri (HBY), Anssi Viinikainen (HBY), Mika Metsä-Eerola (HBY), Mikael Gripenberg (HBY)
9. Jari Eronen (RIE), Jussi Lehti (RIE), Marko Aalto (KAL), Harry Uschanov (KIS)
10. Ilkka Konola (BIT), Mikko Mäkinen (BIT), Rauli Rämö (BIT), Vesa Ekström (BIT)
11. Ismo Ristolainen (NAS), Ville Sappinen (NAS), Jarkko Kallio (NAS), Risto Tuiskula (NAS)

Mikael Paakkanen (PSC), Juha-Pekka Siro (PSC), Arttu Poikolainen (PSC), Samuli Kankkunen (PSC)
EM-kisoihin Roomaan, Italiaan 10.-13.10. ja PM-kisoihin Åstrupiin, Tanskaan 17.-19.5.
Kummankin osakilpailun yhteenlaskettujen sijalukupisteiden (3+3) perusteella myös Seppo Lindman (LOI),
Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI), Marko Jakonen (LOI) PM-kisoihin Åstrupiin, Tanskaan 17.-19.5.


Veteraanien trippeli (+55) (YTR), 17.3.2013, Turun Petanque-Seura (11 joukkuetta)

1. Seppo Lindman (LOI), Jari Santaluoto (KOP), Seija Uusitalo (LOI)
2. Christer Abrahamsson (TUR), Tapani Kalmi (TUR), Eero Pajala (TUR)
3. Viljo Stenberg (ERP), Pekka Suominen (ERP), Kalevi Tuominiemi (ERP)
4. Lassi Mäki (TUR), Heikki Rajaniemi (TUR), Jukka Virtanen (TUR)
5. Daniel Duhamel (KIS), Pekka Kokkonen (KIS), Harry Uschanov (KIS)
6. Raimo Monto (MAP), Heikki Pirtinaho (MAP), Urpo Vinnari (LOI)
7. Riitta Heino (UTU), Juhani Hirvonen (UTU), Vesa Tuominen (UTU)
8. Heikki Haapanen (LOI), Matti Haapanen (UTU), Tuija Haapanen (UTU)


Miesten EM/PM -karsinta 1/2, 16.3.2013, SP-L, Helsinki (12 joukkuetta)

1. Mikael Paakkanen (PSC), Juha-Pekka Siro (PSC), Arttu Poikolainen (PSC), Samuli Kankkunen (PSC)
2. Tuukka Ylönen (CDC), Iivo Paaso (PSC), Olli Sinnemaa (CDC), Mikko Lehti (RIE)
3. Seppo Lindman (LOI), Arto Stenberg (LOI), Michel Simon-Bellamy (LOI), Marko Jakonen (LOI)
4. Jari Eronen (RIE), Jussi Lehti (RIE), Marko Aalto (KAL), Harry Uschanov (KIS)
5. Jari Lukkarila (HBY), Ville Punta (HBY), Jukka Tikkanen (HBY), Thanakorn Singthong (HBY)
6. Mikko Kamppuri (HBY), Anssi Viinikainen (HBY), Mika Metsä-Eerola (HBY), Mikael Gripenberg (HBY)
7. Harri Näsilä (PCP), Antero Lehti (PCP), Jouni Heinonen (PCP), Ilkka Railio (KAL)
8. Emmanuel Simon-Bellamy (PCP), Juha Jutila (PCP), Patrick Simon-Bellamy (PCP)
9.-12. Ilkka Konola (BIT), Mikko Mäkinen (BIT), Rauli Rämö (BIT), Vesa Ekström (BIT)
9.-12. Jyrki Salo (KAU), Ilpo Vuorinen (KOP), Marko Taipalvesi (KAU), Kari Korkeamäki (MAP)
9.-12. Harri Lehtinen (KVP), Timo Salminen (KVP), Petri Mehtonen (KVP), Lauri Kolehmainen (KVP)
9.-12. Ismo Ristolainen (NAS), Ville Sappinen (NAS), Jarkko Kallio (NAS), Risto Tuiskula (NAS)


Naisten MM/PM -karsinta 1/2, 16.3.2013, SP-L, Helsinki (8 joukkuetta)

1. Tuula Ahonen (KAL), Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL), Anja Parviainen (KAL)
2. Pirjo Kivinen (LOI), Seija Uusitalo (LOI), Annikki Saarinen (KAL)
3. Mirja Laine (BIT), Taru Saarela (KOP), Pirjo Saarela (KOP), Sirkka Laine (KOP)
4. Mirva Näsilä (PCP), Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP), Kati Nieminen (PCP), Merja Salonranta (PCP)
5. Kirsi Aalto (PSC), Ninna Hätönen (PSC), Marita Railio (PSC), Anu Uusio (PSC)
6. Kirsi Kuusijärvi (PHN), Tiina Rosnell (LOI), Seija Vaarala (PHN), Maarit Flink-Soini (PHN)
7. Mira Kyllönen (PSC), Mari Lohman (PSC), Katri Piira (PSC), Laura Kyllönen (PSC)
8. Eija Suominen (LIN), Jaana Alanoja (LIN), Sirkka-Liisa Vinnari (LIN), Sirpa Korkeamäki (MAP)


Veteraanien trippeli (VTR), 23.2.2013, Kallion Kirkas, Helsinki (10 joukkuetta)

1. Antero Lehti (PCP), Harri Näsilä (PCP), Jari Nieminen (CDC)
2. Jaakko Juoperi (VUF), Matti Koskue (VUF), Eero Äijänaho (VUF)
3. Sirpa Korkeamäki (MAP), Kari Korkeamäki (MAP), Heikki Pirtinaho (MAP)
4. Tuomas Huikku (PSI), Reijo Taka-Eilola (KVP), Pertti Rinkkala (KVP)
5. Keijo Salo (VUF), Risto Salo (VUF), Toivo Rokkanen (VUF)
6. Seppo Tuominen (PCP), Seppo Havukainen (PCP), Tapani Kalmi (TUR)
7. Kari Ahonen (KAL), Teuvo Kamunen (TAV), Juhani Mäki (KAL)
8. Matti Manninen (ANJ), Esko Nenonen (ANJ), Kai Aalto (ANJ)


Naisten duppeli (NDR), 23.2.2013, Kallion Kirkas, Helsinki (9 joukkuetta)

1. Mira Kyllönen (PSC), Mari Lohman (PSC)
2. Helena Kuivasniemi-Lehti (PCP), Merja Salonranta (PCP)
3. Kati Nieminen (PCP), Mirva Näsilä (PCP)
4. Mirja Laine (BIT), Eija Suominen (LIN)
5. Stiina Kamppuri (KAL), Riitta Kangas (KAL)
6. Tuula Ahonen (KAL), Anja Parviainen (KAL)
7. Kirsi Aalto (PSC), Ninna Hätönen (PSC)
8. Tiina Rosnell (LOI), Kirsi Kuusijärvi (PHN)


Finnish Masters, 9.2.2013 Pasilan halli, Helsinki, SP-L

1. Arto Stenberg, Michel Simon-Bellamy, Jari Eronen
2. Marko Jakonen, Olli Sinnemaa, Miikka Kouvonen
3.-4. Seppo Lindman, Juha-Pekka Siro, Mikko Lehto
3.-4. Anssi Viinikainen, Arttu Poikolainen, Jari Lukkarila
5.-8. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Pauli Piiparinen
5.-8. Timo Salminen, Petri Mehtonen, Lauri Kolehmainen
5.-8. Petri Seppä, Samuli Kankkunen, Harri Lehtinen
5.-8. Mika Metsä-Eerola, Mikko Kamppuri, Jukka Tikkanen


Synttäritrippeli (YTR), 26.1.2013, Linnan Petanquistit, Hämeenlinna (15 joukkuetta)

1. Michel Simon-Bellamy (LOI), Marko Jakonen (LOI), Arto Stenberg (LOI)
2. Lauri Kolehmainen (KVP), Timo Salminen (KVP), Harri Lehtinen (KVP)
3. Mika Metsä-Eerola (HBY), Mikko Kamppuri (HBY), Mikael Gripenberg (HBY)
4. Kirsi Aalto (PSC), Marko Aalto (KAL), Harry Uschanov (KIS)
5. Vesa Ekström (BIT), Mirja Laine (BIT), Rauli Rämö (BIT)
6. Pekka Kaihevaara (MAP), Mika Nietula (MAP), Raimo Monto (MAP)
7. Jari Eronen (RIE), Mikko Lehti (RIE), Petri Mehtonen (KVP)
8. Mikko Lehto (KAL), Juha-Pekka Siro (PSC), Seppo Lindman (LOI)


Suomen Cup, 19.1.2013, Linnan Petanquistit, Hämeenlinna

1. Petanque Sport Club Järvenpää (Samuli Kankkunen, Iivo Paaso, Arttu Poikolainen, Mari Lohman, Juha-Pekka Siro, Veiko Proos, Mira Kyllönen, Mikael Paakkanen)
2. Loimaan Petanque (Arto Stenberg, Michel Simon-Bellamy, Heikki Haapanen, Seija Uusitalo, Markku Nieminen, Seppo Lindman)
3.-4. Riemukaari, Kärkölä (Mikko Lehti, Simo Linteri, Mikko Soikkeli, Katja Lehti, Jari Eronen, Jussi Lehti)
3.-4. Bitankki, Helsinki (Marja Mattila, Ilkka Konola, Rauli Rämö, Mirja Laine, Vesa Ekström, Mikko Mäkinen)


Muiden harraste- ja liikuntatapahtumien tuloksia Petankistien Forumilla