Petanque - SM-sarjat ja divisioonat 2001

YLEINEN SM-SARJA (20 joukkuetta)

Lopputulokset / pelaajat:

1. Helsinki Boule / Samuli Kankkunen, Harri Lehtinen, Arttu Poikolainen, Arto Stenberg
2. Helsingin Petanque Klubi / Joachim Eriksson, Iivo Paaso, Olli Sinnemaa
3. PSC Järvenpää I / Jari Häkkinen, Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen, Juha-Pekka Siro
4. PSC Järvenpää II / Marko Jakonen, Tatu Kuusisto, Seppo Lindman, Ari-Pekka Mäkelä
5. SLP III / Marko Aalto, Henri Palmqvist, Tuukka Ylönen
5. Hämeenlinna I / Jarmo Heinonen, Ilkka Kankare, Antti Riihikanto


Mestarit, takana manageri Henrik Gripenberg ja Aatu, edessä Arttu, Samuli ja Hate

Lisää kuvia: | Finalistit ennen pelien alkua | Helsinki Boule | Helsingin Petanque Klubi |
| Ohessa pelatun KOO-VEE -duppelin mestareiksi Viljo Stenberg ja Reijo Taka-Eilola (PCP/KOO-VEE) |
| Viljo täytti muuten samana päivänä 60 v. ja ykköspalkinto kruunasi hänen juhlapäivänsä |

Loppuottelut 25.-26.8.2001 Tampere:

FINAALI         Helsinki Boule              10  13  13  13
                Helsingin Petanque Klubi    13   6   0  12

PRONSSIOTTELU   PSC Järvenpää I             13
                PSC Järvenpää II             9

VÄLIERÄT        Helsingin Petanque Klubi    10  13  13
                PSC Järvenpää I             13   7   2

                Helsinki Boule              13  13
                PSC Järvenpää II             4   6

PUOLIVÄLIERÄT   Helsinki Boule              13   6  13
                Hämeenlinna I                1  13  11

                PSC Järvenpää I             13  13
                SLP III                     11   0

Runkosarjan lopputilanne:

 1. Helsingin Petanque Klubi   16 /  3   13-05    +8
 2. PSC Järvenpää II           16 /  3   05-13    -8
----------------------------------------------------
 3. Helsinki Boule             15 /  4   13-11    +2
 4. PSC Järvenpää I            15 /  4   11-13    -2
 5. SLP III                    13 /  6   13-11    +2
 6. Hämeenlinna I              13 /  6   11-13    -2
----------------------------------------------------
 7. SLP I Ricard               12 /  7
 8. Droppi Petanque            11 /  8
 9. SLP II Duponnet            10 /  9
10. Loimaa                      9 / 10   26-08   +18
11. Pori                        9 / 10   17-13    +4
12. KOO-VEE III                 9 / 10   04-26   -22
----------------------------------------------------
13. Kallion Kirkas              8 / 11   13-10    +3
14. Susirajan Petanque          8 / 11   10-13    -3
15. Boulistit Oulu              6 / 13   26-13   +13
16. PSC Järvenpää III           6 / 13   19-19    +0
----------------------------------------------------
17. Turku                       6 / 13   13-26   -13
18. Tavastia                    3 / 16   13-12    +1
19. LP-HK                       3 / 16   12-13    -1
20. Karhu-Petankki              2 / 17

Nousukarsinta 25.8.2001 Tampere:

SM-runkosarjan sijat 17.-20. putosivat suoraan. Sijat 13.-16. pelasivat karsinnassa kummankin divisioonan kuuden parhaan kanssa (yhteensä 16 joukkuetta) neljästä nousupaikasta. Karsinnan tulokset:

Sarjapaikkansa säilyttivät   Susirajan Petanque
                             PSC Järvenpää III

Uusina sarjaan nousivat      PC de Strömfors
                             Helsinki Boule II


DIVISIOONAT

ITÄLOHKO (10 joukkuetta)

 1. Riemukaari I          7 / 2   13-04    +9
 2. Kouvola I             7 / 2   04-13    -9
 3. PC de Strömfors       6 / 3   13-02   +11
 4. Karhu-Petankki III    6 / 3   02-13   -11
 5. Kouvola II            5 / 4   13-04    +9
 6. Susiraja              5 / 4   04-13    -9
---------------------------------------------
 7. Karhu-Petankki II     3 / 6   13-00   +13
 8. PSC Anjalankoski      3 / 6   00-13   -13
 9. Riemukaari II         2 / 7   19-24    -5
10. Karhu-Petankki IV     1 / 8

Mitalistit:

1. Riemukaari I / Mikko Lahti, Antero Lehti, Mikko Lehti, Jussi Lehti
2. Kouvola I / Mikko Jaanu, Veli-Matti Verho, Seppo Koistiola, Markku Immonen, Esko Piepponen
3. PC de Strömfors / Markku Rinne, Harri Turunen, Petri Seppä, Tommi Kiviranta

LÄNSILOHKO (12 joukkuetta)

 1. Helsinki Boule II     9 / 2
 2. Helsinki Boule III    8 / 3
 3. Nassu                 7 / 4   26-17    +9
 4. Tavastia IV           7 / 4   21-24    -3
 5. KOO-VEE               7 / 4   20-26    -6
 6. Helsinki Boule IV     6 / 5
---------------------------------------------
 7. Pori                  5 / 6   13-12    +1
 8. Larun Petankki I      5 / 6   12-13    -1
 9. Martin Petanque II    4 / 7   11-13    -2
10. Martin Petanque I     4 / 7   19-13    +6
11. Tavastia II           3 / 8
12. Larun Petankki II     1 / 10

Mitalistit:

1. Helsinki Boule II / Pasi Hämäläinen, Mikael Gripenberg, Hannu Muuri, Ilkka Railio
2. Helsinki Boule III / Seppo Kaukiainen, Väinö Rautamäki, Jaakko Talosela, Jani Maaskola
3. Nassu / Ismo Ristolainen, Tapio Sappinen, Ville Sappinen, Tapio Hirvonen

Kuusi parasta kummastakin lohkosta SM-sarjan karsintoihin Tampereella 25.8.


NAISTEN SM-SARJA (11 joukkuetta)

Tilanne runkosarjan jälkeen (finaaleihin päässeet):

1. Näsilä, Raitasuo, Roslöf   9v 1h
2. Amica                      7v 3h
3. Turku                      6v 4h
4. Pori                       6v 4h

Finaalit 22.7.2001 Joensuu:

VÄLIERÄT          Pori                          8  13  13
                  Näsilä, Raitasuo, Roslöf     13   4   4

                  Amica                         1  13  13
                  Turku                        13   8   8

PRONSSIOTTELU     Näsilä, Raitasuo, Roslöf     13
                  Turku                         1

FINAALI           Pori                         13  13
                  Amica                         7   9

Lopputulokset / pelaajat:

1. Pori / Helena Kankaanpää, Ritva Peltomaa, Maarit Flinck-Soini
2. Amica / Tuula Ahola, Stiina Kamppuri, Salla Kalliosalo
3. Mirva Näsilä, Outi Raitasuo, Tarja Roslöf (SLP,Tavastia,Pori)
4. Turku / Riitta Vesamäki, Seija Hukkanen, Merja Airaksinen, Hannele Kuusisto


Suomen Petanque-Liitto ry