Petanque - SM-sarjat ja divisioonat 2002

Naisten SM-sarja

1. pelipäivä 8.6.2002 Tampere
2. pelipäivä 29.6.2002 Espoo
Finaalit 20.7.2002 Loimaa

1. Kaskas / Salla Kalliosalo, Anu Uusio, Kati Nieminen
2. Amica-Tytöt / Tuula Ahola, Seija Järvi, Stiina Kamppuri, Paula Nummelin
3. Bomlinhar / Anita Olkinuora, Kirsi Tikka, Tarja Roslöf
4. Hymykät / Katri Ripatti, Laura Kero, Helinä Grön, Vuokko Majander
5. PC de Pori / Ritva Peltomaa, Helena Kankaanpää, Maarit Flink-Soini
6. Tarja, Heli ja Jaana / Tarja Grönvall, Heli Kinnunen, Jaana Alkila
7. Loimaan Petanque / Pirjo Kivinen, Seija Uusitalo, Annikki Saarinen, Päivi Kaunisto
8. Bibendum / Pia Gripenberg, Kirsi Lampinen, Katri Hilden, Päivi Kuvaja
9. Tussilago Farfara / Tuula Ahonen, Riitta Kangas, Sirpa Kiviruusu
10. Turun Petanque-Seura / Hannele Kuusisto, Seija Hukkanen, Mirja Laine, Riitta Vesamäki
11. Koski-Kuula / Paula Järvisalo, Hilkka Kauppinen, Maj-Britt Malmberg, Raili Ojonen
12. KOO-VEE / Eila Sistonen, Riitta Nurminen, Sirpa Pantsar, Martta Poutiainen
Luov. Varkauden Tarmo / Pirkko Anttonen, Ellen Keituri, Irja Hämäläinen, Minna Argihander


Yleinen SM-sarja

1. pelipäivä 8.6.2002 Tampere
2. pelipäivä 29.6.2002 Espoo
3. pelipäivä 20.7.2002 Loimaa

Runkosarjan lopputilanne
 
 1. Linnan Petanquistit        Iivo Paaso, Jarmo Heinonen, Ilkka Kankare, Tuukka Ylönen, Markus Lähdesniemi
 2. PSC Järvenpää III          Juha-Pekka Siro, Marko Jakonen, Jari Häkkinen, Seppo Lindman
 3. Helsingin Petanque Klubi   Joachim Eriksson, Alexander Gullichsen, Olli Sinnemaa, Arttu Poikolainen
 4. SLP I                      Sami Lukka, Henri Palmqvist, Kimmo Rantanen, Henri Lukka
 5. Helsinki Boule I           Arto Stenberg, Harri Lehtinen, Samuli Kankkunen, Antti Riihikanto
 6. Droppi Petanque            Hannu Kaatranen, Pasi Matilainen, Henry Myyryläinen, Antti Tuukkanen
 7. PSC Järvenpää I            Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen, Jukka Holopainen
 8. Loimaan Petanque           Markku Nieminen, Tuomas Kettunen, Bachir Benhammoud
 9. PSC Järvenpää II           Mikko Soikkeli, Simo Linteri, Harri Tyyskä
10. PC de Pori                 Tuomo Lehtinen, Harri Kankaanpää, Patrick Simon-Bellamy, Viljo Stenberg
11. Susirajan Petanque         Marko Aalto, Jari Lukkarila, Esa Saastamoinen, Anssi Viinikainen
12. PC de Strömfors ENSTO      Harri Turunen, Tommi Kiviranta, Petri Seppä, Markku Rinne
13. Riemukaari                 Antero Lehti, Mikko Lehti, Jussi Lehti, Mikko Lahti
14. Kouvola I                  Mikko Jaanu, Seppo Koistiola, Veli-Matti Sillanpää, Veli-Matti Verho
15. SLP HP                     Antti Kortela, Jyrki Matikainen, Mika Sallinen, Jukka Tikkanen, Heli Kinnunen
16. Karhupetankki C            Pekka Koivunen, Nestori Miikkulainen, Raimo Vakkari, Timo Toikka
17. SLP Dubonnet               Päivi Lehtonen, Mirva Näsilä, Outi Raitasuo
18. Helsinki Boule II          Mikael Gripenberg, Hannu Muuri, Pasi Hämäläinen, Anja Parviainen
19. KOO-VEE III                Reijo Taka-Eilola, Ari Reijonen, Kari Pyykkö, Janne Rissanen
20. Anjalankoski I             Petri Lohman, Ari Piira, Veikko Staven

Sijat 1.-2. välieriin ja 3.-6. puolivälieriin. Sijat 1.-10. säilyttävät sarjapaikkansa, 11.-16. karsintaan ja 17.-20. putoavat suoraan.


Yleinen I-divisioona

1. pelipäivä 8.6.2002 Tampere
2. pelipäivä 29.6.2002 Espoo
3. pelipäivä 20.7.2002 Kotka

Runkosarjan lopputilanne

 1. Kallion Kirkas             Kari Ahonen, Toni Ikonen, Pauli Piiparinen, Henri Koskinen
 2. Turun Petanque-Seura       Tatu Kuusisto, Jari Marttinen, Lassi Mäki, Juhani Sucksdorff, Esa Tuominen
 3. Kanuunat                   Timo Hyttinen, Jarkko Immonen, Tero Rasimäki, Erkki Hyttinen, Markku Pellikainen
 4. Linnan Petanquistit        Mika Metsä-Eerola, Simo Olkinuora, Esa Ylivarvi
 5. Les Bombardiers            Kari Anttonen, Jarno Lahti, Satu Leivonsalo, Pekka Pesonen, Jukka Voivala, Mika Vuori
 6. Karhupetankki B            Timo-Pekka Eväkoski, Juha Kansonen, Arttu Vantola
 7. Espoon Patonki             Seppo Saari, Tuukka Syrjänen, Martti Hakonen, Martti Hokkanen, Jari Hänninen
 8. Nassu                      Tapio Hirvonen, Ismo Ristolainen, Ville Sappinen, Jarkko Kallio, Tero Nikki, Reijo Hakanen
 9. Anjalankoski III           Arto Rantakaulio, Marko Latvanen, Markku Larvanen
10. Varkauden Tarmo            Antti Koponen, Matti Penttinen, Samuli Ilmonen
11. Karhupetankki A            Kai Aalto, Pekka Barck, Harri Frost
12. Martin Petanque            Ari Hakala, Juha Hyytiäinen, Heikki Velin
13. Tavastia III               Matti Lyyra, Pertti Taipale, Rauno Kallio
14. Riemukaari II              Ari Koskela, Alpo Turkulainen, Tommy Turkulainen, Markus Sohlman
15. Tavastia II                Pirjo Peltonen, Markku Peltonen, Mikael Udd
16. Anjalankoski II            Ole Nyberg, Kalevi Sinivaara, Sulo Niiranen, Jorma Huttu
17. Kouvola II                 Pekka Helminen, Markku Immonen, Mauri Kuitunen, Matti Manninen
18. Koski-Kuula                Seppo Järvisalo, Matti Koste, Jorma Nöjd, Lasse Ahlroth
Luov. Susirajan Petanque         Sakari Kettunen, Pekka Kiiskinen, Matti Lehtinen

Sijat 1.-10 nousukarsintaan.


Yleisen SM-sarjan nousukarsinta 17.8.2002 Lahti (lisätietoja, valokuvia)

Karsinnassa olivat mukana SM-runkosarjan sijat 11.-16. ja I-divisioonan sijat 1.-10. Kahden cirkel-poulekierroksen jälkeen jatkoon päässeet neljä joukkuetta säilyttivät sarjapaikkansa / nousivat sarjaan.

1. kierros                  2. kierros                  Jatkoon

1A Turun Petanque-Seura     Karhupetankki C             Susirajan Petanque      (säilyi)
1B Espoon Patonki           SLP HP                      PC de Strömfors ENSTO   (säilyi)
1C Karhupetankki B          Kallion Kirkas              SLP HP                  (säilyi)
1D Kouvola I                Karhupetankki B             Nassu                   (nousi)

2A Kallion Kirkas           Nassu
2B Varkauden Tarmo          PC de Strömfors ENSTO
2C Linnan Petanquistit      Turun Petanque-Seura
2D Riemukaari               Susirajan Petanque

3A Karhupetankki C
3B Anjalankoski III
3C Kanuunat
3D Susirajan Petanque

4A PC de Strömfors ENSTO
4B Nassu
4C Les Bombardiers
4D SLP HP


Yleisen SM-sarjan loppuottelut 17.-18.8.2002 Lahti (lisätietoja, valokuvia)

Voittajajoukkue edustaa Suomea Grenoblen MM-kilpailuissa lokakuun alussa.

Puolivälierät  3. Helsingin Petanque Klubi      13  13
               6. Droppi Petanque                4   9

               4. SLP I                          6   8
               5. Helsinki Boule I              13  13

Välierät       1. Linnan Petanquistit           12  13   4
               5. Helsinki Boule I              13   9  13

               2. PSC Järvenpää III              0   6
               3. Helsingin Petanque Klubi      13  13

Pronssiottelu  PSC Järvenpää III                (Ei pelattu, pronssi-
               Linnan Petanquistit              mitalit puolitettiin)

Finaali        Helsingin Petanque Klubi          2  13  13  13
               Helsinki Boule I                 13   6  12   3

1. Helsingin Petanque Klubi / Joachim Eriksson, Alexander Gullichsen, Olli Sinnemaa, Arttu Poikolainen
2. Helsinki Boule I / Arto Stenberg, Harri Lehtinen, Samuli Kankkunen, Antti Riihikanto
3. Linnan Petanquistit / Iivo Paaso, Jarmo Heinonen, Ilkka Kankare, Tuukka Ylönen, Markus Lähdesniemi
3. PSC Järvenpää III / Juha-Pekka Siro, Marko Jakonen, Jari Häkkinen, Seppo Lindman


Yleinen SM-sarja 2003 (16 seurajoukkuetta)

3 x PSC Järvenpää
2 x Suomen Lisenssipelaajat Hki
1 x Helsingin Petanque Klubi
1 x Helsinki Boule
1 x Linnan Petanquistit Hlinna
1 x Droppi Petanque Mikkeli
1 x Loimaan Petanque
1 x PC de Pori
1 x Susirajan Petanque Joensuu
1 x PC de Strömfors
1 x Nassu Nastola
2 paikkaa jaossa kevään ylimääräisessä karsinnassa


SM-sarjat ja divisioonat - Suomen Petanque-Liitto ry