Petanque - Sarjat 2004 - Finaalit ja nousukarsinta 14.-15.8.2004 Järvenpää


Yleinen mestaruussarja

Puolivälierät 14.8.

3. Itäkeskuksen Petanque Club    13   8  12     1
6. Lahti Boule                    7  13  13     2

4. Helsingin Boule-yhdistys       5  13  13     2
5. Linnan Petanquistit           13   1   6     1

Välierät 14.8.

1. Turun Petanque-Seura          13  13         2
6. Lahti Boule                   10   6         0

2. Helsingin Petanque Klubi      11  13   8     1
4. Helsingin Boule-yhdistys      13   0  13     2

Pronssiottelua ei pelattu, pronssin sai välierissä hävinneistä runkosarjassa korkeammalle sijoittunut joukkue

Finaali 15.8.

1. Turun Petanque-Seura          13  13   2  13     3
4. Helsingin Boule-yhdistys       3   4  13  10     1

Lopputulokset

1. Turun Petanque-Seura / Jari Häkkinen, Tatu Kuusisto, Seppo Lindman
2. Helsingin Boule-yhdistys / Mikael Gripenberg, Marko Jakonen, Jari Lukkarila, Anssi Viinikainen
3. Helsingin Petanque Klubi / Antti Riihikanto, Henry Myyryläinen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro, Arttu Poikolainen
4. Lahti Boule / Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen, Jukka Pöyry, Mikko Soikkeli, Jukka Holopainen
5. Itäkeskuksen Petanque Club / Aimo Leinilä, Ilkka Railio, Mehmet Güzel, Selhattin Güzel, Seppo Kaukiainen
5. Linnan Petanquistit / Harri Lehtinen, Mika Metsä-Eerola, Hannu Muuri, Antti Kortela, Ilkka Kankare


Naisten mestaruussarja

Välierät 14.8.

1. HAT              13  13     2
4. Nice-joukkue      0   3     0

2. Outsa            13  13     2
3. Kas Kas          10   0     0

Pronssiottelu 14.8.

3. Kas Kas          13
4. Nice-joukkue      2

Finaali 14.8.

1. HAT              13  13     2
2. Outsa            12   9     0

Lopputulokset

1. HAT / Helena Kankaanpää PCP, Anita Olkinuora LIN, Tarja Roslöf PCP
2. Outsa / Mira Kyllönen PSC, Mari Lohman ANJ, Mirva Näsilä HBY, Anja Parviainen HBY, Outi Raitasuo HBY
3. Kas Kas / Salla Kalliosalo PSI, Kati Nieminen PSI, Katri Ripatti HPK, Anu Uusio PSI
4. Nice-joukkue / Tuula Ahonen KAL, Riitta Kangas KAL, Kirsi Aalto (Lampinen) KAL
5. Pori / Maarit Flink-Soini PCP, Ritva Peltomaa PCP, Maija-Liisa Törnqvist PCP
6. Bitankki / Marja Mattila BIT, Irja Niemelä BIT, Mirja Paatero BIT, Leni Pakkala BIT, Aura Siikava BIT
7. Loimaa / Annikki Saarinen LOI, Pirjo Kivinen LOI, Seija Uusitalo LOI, Katariina Mäkelä LOI
8. Linna / Hanna Alkila LIN, Jaana Alkila LIN, Päivi Karvonen LIN, Teija Muuri LIN, Merja Airaksinen TUR


Yleinen I-divisioona

Finaali 14.8.

YDL 1. Helsingin Petanque Klubi   13  13     2
YDI 1. Kotka Petanque              1   4     0

Molemmat nousivat mestaruussarjaan

Lopputulokset

1. Helsingin Petanque Klubi / Kari Vartiainen, Jouni Hokkinen, Mika Taavila, Matti Törrönen
2. Kotka Petanque / Simo Linteri, Petri Seppä, Markku Rinne, Kari Harsia, Joel Björkqvist, Tommi Kiviranta
3. Club des Champions / Tuukka Ylönen, Jarmo Heinonen, Pekka Stark, Jani Laasonen
3. Petanque Kouvola 1 / Mikko Jaanu, Kai Markkanen, Veli-Matti Verho


Yleinen nousukarsinta 14.8.

Säilytti mestispaikan / nousi mestikseen:

Riemukaari / Antero Lehti, Jussi Lehti, Mikko Lehti, Markus Sohlman
Club des Champions / Tuukka Ylönen, Jarmo Heinonen, Pekka Stark, Jani Laasonen, Markus Lähdesniemi, Olli Sinnemaa


Ylimääräinen karsinta PKP:n luovuttamasta I-divisioonan paikasta 14.8.

KOO-VEE 2       13  13     2
Kanuunat 1       0   8     0


Sarjat 2005

Mestaruussarja: TUR, HBY, HPK1, HPK2, LBO, IPC, LIN, PCP, HUL, KOT, RIE, CDC
I-divisioona: DRO1, DRO2, NAS, LOI, SUS, TYR, KVP1, KVP2, PCP, KOU, HUL, ANJ
Kaikki muut tervetuloa uuteen alueelliseen II-divisioonaan ja naiset edelleen omaan mestaruussarjaansa!