Petanque / Sarjat / 2005 Loppuottelut ja karsinnat

La-su 13.-14.8.2005 Järvenpää Rantapuisto

PSC Järvenpään tiedote/kutsu (PDF 96kt)

Yleisen mestaruussarjan loppuottelut

Lauantai 13.8. alkaen klo 10

Puolivälierä HPK2 - LBO 0-2 (7-13, 5-13)
Puolivälierä PCP - TUR 1-2 (9-13, 13-12, 3-13)

Välierä CDC - LBO 2-1 (12-13, 13-7, 13-3)
Välierä HBY - TUR 2-1 (13-3, 9-13, 13-9)

Pronssiottelu LBO - TUR 7-13

Sunnuntai 14.8. alkaen klo 10

Finaali CDC - HBY 3-2 (11-13, 5-13, 13-11, 13-7, 13-11)

Lopulliset sijoitukset

1. CDC / Jarmo Heinonen, Sami Lukka, Iivo Paaso, Arttu Poikolainen, Olli Sinnemaa, Tuukka Ylönen
2. HBY / Mikael Gripenberg, Samuli Kankkunen, Jussi Lehti, Juha-Pekka Siro
3. TUR / Jari Häkkinen, Tatu Kuusisto, Seppo Lindman
4. LBO / Marko Aalto, Antti Lehtonen, Ari-Pekka Mäkelä, Jukka Pöyry
5.-6. HPK2 / Marko Jakonen, Miikka Kouvonen, Henry Myyryläinen
5.-6. PCP / Arto Stenberg, Juha Jutila, Patrick Simon-Bellamy, Ari Nevo, Harri Näsilä, Sauli Ylirönni

Mestaruussarjan karsinta

Lauantai 13.8. alkaen klo 13

Pelitapana poule, kaksi joukkuetta pääsee mestaruussarjaan

A  SM  9. HPK1 Helsingin Petanque Klubi 1    +++
B  1D  4. KVP2 KOO-VEE 2                     +++
C  SM 10. HUL  Hullu Hirvi Petanque           -
D  1D  3. SUS  Susirajan Petanque             -

I-divisioonan karsinta

Lauantai 13.8. alkaen klo 13

Pelitapana cirkel-poule, kuusi joukkuetta pääsee I-divisioonaan

1A  1D  7. DRO2 Droppi Petanque 2             -
1B  2DE 4. MAP1 Martin Petanque 1             -
1C  1D 10. PCP  Petanque Club de Pori        +++
1D  2DL 1. MYN1 Mynämäen Petanque-seura 1     -

2A  1D  8. KOU  Petanque Kouvola             +++
2B  2DE 2. HPK  Helsingin Petanque Klubi      -
2C  2DL 2. TUR2 Turun Petanque-Seura 2       +++
2D  2DI 1. KAR1 Karhu Petankki 1              -

3A  1D  9. ANJ  PSC Anjalankoski              -
3B  2DE 1. KAL2 Kallion Kirkas 2             +++
3C  2DI 2. KAN  Savo-Karjalan PS Kanuunat    +++
3D  2DE 3. MAP2 Martin Petanque 2            +++

Naisten sarjan loppuottelut

Lauantai 13.8. alkaen klo 10

Välierä HATA - Kalvola 2-0 (13-6, 13-7)
Välierä MM OK - Pelinaiset 2-0 (13-6, 13-10)

Pronssiottelu Kalvola - Pelinaiset 0-13

Finaali HATA - MM OK 2-1 (2-13, 13-12, 13-5)

Lopulliset sijoitukset

1. HATA / Helena Kankaanpää (PCP), Tarja Roslöf (PCP), Anita Olkinuora (LIN), Anja Parviainen (HPK)
2. MM OK / Mira Kyllönen (PSC), Mirva Näsilä (PSC), Outi Raitasuo (HBY), Kati Nieminen (PSI)
3. Pelinaiset / Ritva Peltomaa (PCP), Maarit Flink-Soini (PCP), Arja Ahlroth (KOK)
4. Kalvola / Maire Kinnunen (KIS), Niina Rajala (KIS), Maire Sinkkonen (KIS), Anja Välimaa (KIS), Kirsi Tikka (BOM)

Veteraanien sarjan loppuottelut

Lauantai 23.7. Mikkeli

Välierä KAL - PCP 0-2 (9-13, 11-13)
Välierä KAR2 - UTU 0-2 (11-13, 6-13)

Pronssiottelu KAR2 - KAL 6-13

Finaali UTU - PCP 1-2 (8-13, 13-3, 3-13)

Lopulliset sijoitukset

1. PCP / Tuomo Lehtinen (PCP), Lasse Pakkanen (PCP), Viljo Stenberg (PCP)
2. UTU / Pekka Urponen (UTU), Eero Vaahtera (UTU), Jussi Salminen (UTU), Jorma Mäkitalo (UTU), Olavi Nieminen (UTU)
3. KAL / Kari Ahonen (KAL), Jorma Lahtinen (KAL), Martti Hokkanen (EPA), Tuukka Syrjänen (EPA)
4. KAR2 / Ari Autio (KAR), Reijo Sintero (KAR), Timo Toikka (KAR), Pekka Barck (KAR)

Sarjat 2006

Yleinen SM-sarja 2006

CDC, HBY, TUR, LBO, HPK1, HPK2, PCP, KOT, LIN, NAS, DRO, KVP

Yleinen I-divisioona 2006

PCP, KOU, TUR, KAL, KAN, MAP, HUL, SUS, KVP, TYR, IPC, RIE

Muut ovat taas tervetulleita yleiseen alueelliseen II-divisioonaan sekä naisten ja veteraanien SM-sarjoihin!