Petanque / Sarjat / 2005 Yleinen I-divisioona

Pelipäivät:

JoukkuePelaajat
HULHullu Hirvi PetanqueMartti Korhonen, Heikki Pyrhönen, Arvo Haikonen, Seppo Härkönen, Mikko Neuvonen, Pekka Puntanen, Juha Rajalainen
ANJPSC AnjalankoskiArto Rantakaulio, Petri Lohman, Ari Piira, Seppo Koistiola, Jarmo Kuosmanen, Risto Huusari
DRO2Droppi Petanque 2Jari Alanen, Ismo Lidner, Jukka Salminen, Jussi Savolainen
KVP1KOO-VEE 1Pentti Mehtonen, Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen, Ari Reijonen
KOUPetanque KouvolaMarkkanen Kai, Jaanu Mikko, Verho Veli-Matti
SUSSusirajan PetanqueJari Lukkarila, Matti Lehtinen, Raimo Piiroinen, Kauko Juvonen, Pekka Suihko, Anssi Viinikainen
TYRTyrvää Petanque Jukka Salonoja, Kai Näse, Yngve Tallberg, Toni Kulmala, Voitto Yliaho
PCPPetanque Club de PoriRaimo Vesterlund, Eero Ravantti, Joni Soini
KVP2KOO-VEE 2Jukka Lehto, Ilkka Metsäsalo, Janne Rissanen, Timo Salminen, Reijo Taka-Eilola
DRO1Droppi Petanque 1Antti Tuukkanen, Pasi Matilainen, Harri Tyyskä
NASNassuIsmo Ristolainen, Ville Sappinen, Jarkko Kallio, Tero Nikki, Rauno Kallio
KANSavo-Karjalan PS KanuunatMatti Hoffren, Erkki Hyttinen, Samuli Ilmonen, Antti Koponen, Martti Soininen

Loimaan Petanque luovutti sarjapaikkansa, tilalle nousi Savo-Karjalan PS Kanuunat.

Kierros 1
HUL13 - 10ANJ
DRO25 - 13DRO1
KVP16 - 13KVP2
KOU5 - 13PCP
KAN13 - 12TYR
SUS10 - 13NAS

Kierros 2
HUL3 - 13DRO2
KVP15 - 13DRO1
KOU3 - 13KVP2
KAN13 - 8PCP
SUS4 - 13TYR
ANJ2 - 13NAS

Kierros 3
HUL9 - 13KVP1
ANJ13 - 2DRO2
KOU0 - 13DRO1
KAN2 - 13KVP2
SUS13 - 6PCP
TYR11 - 13NAS

Kierros 4
HUL10 - 13KOU
ANJ13 - 8KVP1
KAN4 - 13DRO1
SUS13 - 9KVP2
TYR4 - 13PCP
DRO20 - 13NAS

Kierros 5
HUL13 - 2KAN
ANJ0 - 13KOU
DRO24 - 13KVP1
SUS1 - 13DRO1
TYR6 - 13KVP2
PCP7 - 13NAS

Kierros 6
HUL8 - 13SUS
ANJ13 - 3KAN
DRO22 - 13KOU
TYR1 - 13DRO1
PCP3 - 13KVP2
KVP13 - 13NAS

Kierros 7
HUL10 - 13TYR
ANJ4 - 13SUS
DRO213 - 12KAN
KVP113 - 7KOU
PCP7 - 13DRO1
KVP213 - 4NAS

Kierros 8
HUL11 - 13PCP
ANJ6 - 13TYR
DRO27 - 13SUS
KVP113 - 11KAN
KVP24 - 13DRO1
KOU1 - 13NAS

Kierros 9
HUL1 - 13KVP2
ANJ13 - 5PCP
DRO213 - 8TYR
KVP18 - 13SUS
KOU13 - 6KAN
DRO112 - 13NAS

Kierros 10
HUL4 - 13DRO1
ANJ10 - 13KVP2
DRO213 - 1PCP
KVP19 - 13TYR
KOU5 - 13SUS
KAN4 - 13NAS

Kierros 11
HUL6 - 13NAS
ANJ4 - 13DRO1
DRO213 - 2KVP2
KVP14 - 13PCP
KOU4 - 13TYR
KAN1 - 13SUS

Yleinen I-divisioona123456789101112V-HSija
1. HUL XXX 13 3 9 10 13 8 10 11 1 4 6 2-9 1-0 11.
2. ANJ 10 XXX 13 13 0 13 9 6 13 10 4 2 4-7 0-1 9.
3. DRO2 13 2 XXX 4 2 13 7 13 13 13 5 0 5-6 1-1 -4 7.
4. KVP1 13 8 13 XXX 13 13 8 9 13 6 5 3 5-6 1-1 +5 5.
5. KOU 13 13 13 7 XXX 13 5 4 5 3 0 1 4-7 1-0 8.
6. KAN 2 3 12 11 6 XXX 1 13 13 2 4 4 2-9 0-1 12.
7. SUS 13 13 13 13 13 13 XXX 4 13 13 1 10 8-3 1-0 3.
8. TYR 13 13 8 13 13 12 13 XXX 4 6 1 11 5-6 1-1 -1 6.
9. PCP 13 5 1 12 13 8 6 13 XXX 3 7 7 3-8   10.
10. KVP2 13 13 2 13 13 13 9 13 13 XXX 4 13 8-3 0-1 4.
11. DRO1 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 XXX 12 10-1 0-1 2.
12. NAS 13 13 13 13 13 13 13 13 13 4 13 XXX 10-1 1-0 1.

Lopulliset sijoitukset

 1. NAS  Nassu
 2. DRO1 Droppi Petanque 1
 3. SUS  Susirajan Petanque
 4. KVP2 KOO-VEE 2
 5. KVP1 KOO-VEE 1
 6. TYR  Tyrvää Petanque
 7. DRO2 Droppi Petanque 2
 8. KOU  Petanque Kouvola
 9. ANJ  PSC Anjalankoski
10. PCP  Petanque Club de Pori
11. HUL  Hullu Hirvi Petanque
12. KAN  Savo-Karjalan PS Kanuunat

Kaksi parasta nousee SM-sarjaan.
Sijat 3.-4. nousukarsintaan Järvenpäässä 13.8.
Sijat 7.-10. karsintaan Järvenpäässä 13.8.
sijat 11.-12. putoavat II-divisioonaan.

Karsinnat