Petanque / Sarjat / 2006 Loppuottelut ja karsinnat

Yleisen mestaruussarjan loppuottelut

Lauantai 12.8. klo 10 Mikkeli, Droppi Petanque

Puolivälierä DRO - KVP 2-0 (13-4, 13-12)
Puolivälierä CDC - HBY 2-0 (13-6, 13-5)

Välierä LBO - CDC 0-2 (6-13, 3-13)
Välierä PCP - DRO 1-2 (13-5, 4-13, 9-13)

Pronssiottelu LBO - PCP 3-13

Sunnuntai 13.8. klo 10 Mikkeli

Finaali CDC - DRO 3-0 (13-7, 13-11, 13-11)

Lopulliset sijoitukset

1. CDC / Olli Sinnemaa, Tuukka Ylönen, Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro, Sami Lukka, Iivo Paaso, Mikko Soikkeli
2. DRO / Pasi Matilainen, Anssi Viinikainen, Jari Lukkarila, Antti Tuukkanen, Harri Tyyskä
3. PCP / Patrick Simon-Bellamy, Michel Simon-Bellamy, Juha Jutila, Arto Stenberg
4. LBO / Jukka Pöyry, Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen, Marko Jakonen, Ari-Pekka Mäkelä
5.-6. HBY / Jari Häkkinen, Harri Lehtinen, Mikael Gripenberg, Pasi Hämäläinen
5.-6. KVP / Jukka Lehto, Timo Salminen, Ilkka Metsäsalo, Reijo Taka-Eilola, Janne Rissanen

Mestaruussarjan karsinta

Lauantai 12.8. klo 10 Mikkeli

Kolme joukkuetta pelaa kaksinkertaisen sarjan, kaksi parasta nousee SM-sarjaan

KOT - DRO2 13-10
KAL - KOT 1-13
DRO2 - KAL 13-7
DRO2 - KOT 13-11
KOT - KAL 13-8
KAL - DRO2 13-10

Nousijat KOT ja DRO2

I-divisioonan karsinta

Lauantai 12.8. klo 10 Mikkeli

Pelitapana osittainen poule ja sarja: Ensin pelaavat vastakkain A-B ja C-D, seuraavaksi näiden pelien voittajat ja hävinneet. Kaksi peliä voittaneet 3 joukkuetta nousevat ja kaksi peliä hävinneet 3 joukkuetta putoavat. Loput kuusi joukkuetta arvotaan kahteen lohkoon, jotka pelataan sarjana, molemmista kaksi parasta nousee.

1A  1D  7. TUR 12, 9 --
1B  2DE 2. PSC1 13, 3
1C  1D 10. MAP 7, 13
1D  2DL 1. LOI2 13, 13 ++

2A  1D  8. KOU 13, 13 ++
2B  2DH 2. KOP4 11, 13
2C  2DL 2. HAR2 9, 10 --
2D  2DK 1. KOT 13, 3

3A  1D  9. KAN1 11, 13
3B  2DE 1. KAL 13, 13 ++
3C  2DK 2. KOK 13, 2
3D  2DH 1. TPQ 1, 10 --

KAN1 4, 13 ++
KOP4 13, 13 ++
KOK 5, 10 --

MAP 12, 13 ++
KOT 13, 0 --
PSC1 4, 13 ++

Nousijat LOI2, KOU, KAL, KAN1, KOP4, MAP ja PSC1

Naisten sarjan loppuottelut

Lauantai 12.8. klo 10 Mikkeli

Välierä PSC1 - PSC2 2-1 (13-7, 10-13, 13-11)
Välierä MOKA - PCP 1-2 (7-13, 13-6, 12-13)

Pronssiottelu PSC2 - MOKA 9-13

Finaali PSC1 - PCP 2-1 (11-13, 13-3, 13-3)

Lopulliset sijoitukset

1. PSC1 / Mira Kyllönen, Ninna Hätönen, Mirva Näsilä, Laura Kyllönen
2. PCP / Helena Kankaanpää, Tarja Roslöf, Ritva Peltomaa, Anja Parviainen (HPK)
3. MOKA / Mari Lohman (KOT), Katri Piira (ANJ), Outi Raitasuo (HBY), Anu Uusio (HBY)
4. PSC2 / Pia Anttonen, Päivi Vainio, Riitta Selenius

Veteraanien sarjan loppuottelut

Lauantai 15.7. klo 10 Helsinki

Välierä PCP - PSC 2-0 (13-8, 13-6)
Välierä UTU1 - HAR 0-2 (11-13, 2-13)

Pronssiottelu PSC - UTU1 10-13

Finaali PCP - HAR 2-0 (13-5, 13-11)

Lopulliset sijoitukset

1. PCP / Tuomo Lehtinen, Lasse Pakkanen, Viljo Stenberg
2. HAR / Seppo Tuominen, Tapio Laine, Tauno Lahdenperä, Tapani Terho, Reino Kaartinen
3. UTU1 / Pekka Urponen, Jussi Salminen, Eero Vaahtera, Jorma Mäkitalo
4. PSC / Erkki Hätönen, Leevi Myllymäki, Veijo Jääskeläinen, Simo Kukkonen, Esa Kouvonen, Kyösti Sarkkinen

Sarjat 2007

Yleinen SM-sarja 2007

CDC, DRO1, DRO2, PCP, LBO, HBY, KVP, NAS, HPK, RIE, HUL, KOT

Yleinen I-divisioona 2007

LIN, TUR, KVP, PCP, LOI, KOU, KAL1, KAL2, KAN, KOP, MAP, PSC

Muut ovat taas tervetulleita yleiseen alueelliseen II-divisioonaan sekä naisten ja veteraanien SM-sarjoihin!

Edit