Tulospörssi talvi 96-97


Helsinki Petanque

Trippeli 30.11

1. Kimmo Rantanen, Erkki Rantanen, Kari Randell
2. Olli Sinnemaa, Petri Turkkila, Henri Palmqvist
3-4. Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Jarmo Heinonen
Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso

Duppeli 15.12

1. Iivo Paaso, Samuli Kankkunen
2. Mika Sallinen, Jukka Pöyry
3-4. Marko Aalto, Olli Sinnemaa
Henri Palmqvist, Petri Turkkila

Trippeli 18.1

1. Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Jarmo Heinonen
2. Ilkka Railio, Jorma Lahtinen, Joachim Eriksson
3-4. Schnelli I / Tallinna
Raija Olkkola, Raija Pasanen, Vilppu Pasanen

Naisten duppeli 9.2

1. Salla Kalliosalo, Tuula Ahola
2. Outi Raitasuo, Kaarina Nieminen
3-4. Raija Pasanen, Maija Avaro
Stiina Kamppuri, Ritva Pousi

Yli 50 v. duppeli 9.2

1. Topi Ahola, Rainer Lindgren
2. Kai Boström, Onni Huttunen
3. Vilppu Pasanen, Jorma Lahtinen
4. Eero Äijänaho, Jorma Lindholm

Trippeli 16.2

1. Ilkka Railio, Juuso Siro, Arto Stenberg
2. Henri Palmqvist, Samuli Kankkunen, Veli-Matti Myllymäki
3-4. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso
Jarmo Piiroinen, Pertti Taipale, Reijo Penttilä

Sekatrippeli 1.3

1. Ritva Juurinen, Jorma Lahtinen, Iivo Paaso
2. Kaarina Nieminen, Ari Herttuainen, Jari Nieminen
3. Päivi Lehtonen, Henri Palmqvist, Samuli Kankkunen
4. Tuula Ahola, Topi Ahola, Vilppu Pasanen

Junnusingeli 15.3

1. Jani Saarinen
2. Lauri Lantto
3. Kimmo Rantanen
4. Joonas Ollikainen

Naisten duppeli 15.3

1. Outi Raitasuo, Kaarina Nieminen
2. Raija Pasanen, Maija Avaro
3. Tarja Roslöf, Helena Kankaanpää
4. Eila Linden, Raija Olkkola


Hallikisoja Loimaalla

Duppeli 26.1

1. Seppo Lindman, Heikki Haapanen
2. Markku Nieminen, Bachir Benhammoud
3. Matti Poutiainen, Arto Muro

Trippeli 15.2

1. Markku Nieminen, Bachir Benhammoud, Kari Suovuori
2. Tuomo Lehtinen, Jarmo Kuohukoski, Reino Kaartinen
3. Pekka Aalto, Veijo Hakokari, Pekka Åman

Trippeli 15.3

1. Seppo Lindman, Markku Nieminen, Bachir Benhammoud
2. Pekka Aalto, Veijo Hakokari, Pekka Åman
3. Eero Ravantti, Pasi Lehto, M. Simon-Bellamy

Duppeli 28.3

1. Markku Nieminen, Bachir Benhammoud
2. Tuomo Lehtinen, Jarmo Kuohukoski
3. Juha Aaltonen, Tuomas Kettunen

Duppeli 19.4

1. Seppo Lindman, Heikki Haapanen
2. Hannu Miettinen, Kari Lehtonen
3. Bachir Benhammoud, Pekka Åman


PSC Järvenpää

Jäpe-Trippeli 25.1.97, 17 joukkuetta:

1. Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Jarmo Heinonen
2. Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen, Arto Stenberg
3. Henri Palmqvist, Olli Sinnemaa, Petri Turkkila
4. Eila Kankare, Anita Olkinuora, Simo Olkinuora
5-8. Jari Lukkarila, Esa Saastamoinen, Jyri Hiltunen
A-P Mäkelä, Vili Lindström, Jarkko Leskinen
Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso
Henrik Gripenberg, Seppo Kaukiainen, Väinö Rautajoki


Linnan Petanquistit

Hallitrippeli 23.2.97, 10 joukkuetta:

1. Samin Porukka, Sami Lukka, Aku Haljoki, Mika Ahonen
2. Lahti, Rauno Kallio, Mika Sallinen, Jukka Pöyry
3. LP-Lehtiset, Kalevi Lehtinen, Harri Lehtinen, Juhani Rantanen
4. SeReJo, Seppo Koistiola, Reijo Hakanen, Jorma Ruotsalainen


Hyvinkää, Martin Petanque

Hankitrippeli 1.3.97, 10 joukkuetta:

1. Juuso & Vellu & Miikka Järvenpää, Juha-Pekka Siro, Veli-Matti Myllymäki, Miikka Kouvonen
2. FBI Lahti, Rauno Kallio, Mika Sallinen, Jukka Pöyry
3. Peräseinäjoen Voitto Hämeenlinna, Jani Saarinen, Sami Lukka, Simo Olkinuora
4. MM2002 Hyvinkää, Tuomas Leskinen, Marko Ahola, Petri Meripaasi


Tiedonjano on voimaa - VI AY-Petankkiturnaus Anjalankoskella

Ay-petankista on muodostunut talven suurtapahtuma, tänä vuonna MYPA:n halliin oli kerääntynyt 56 joukkuetta eri puolilta maata, menestyneimmät tulosuunnat olivat Tampere, Hämeenlinna, Lahti, Kotka ja Helsinki, mutta huiput tulivat Espoosta.

Viime vuonna Valkeakoskella jyräsi Vankeinhoitohallinto, jota nyt ei onni suosinut. Tietokonemiehet näpyttelivät tarkimmin. Keskimäärin joukkueille tuli kahdeksan ottelua, mikä oli kelpo urakka.

A-sarja:
1. Tiedonjanoiset/Tieto Oy Espoo (Pentti Kuvaja, Jouni Lestelin, Harri Laitinen)
2. Teräsmiehet 23 Lahti (Rauno Kallio, Tero Nikki, Jorma Hupli)
3. Mikkelin MLK (Kimmo Kellman, Ari Jokinen, Markku Lidner)
4. Anttila Oy Hämeenlinna
5. ISKU ao 14 Lahti
6. Postiterminal Kotka
7. SOKOS Hämeenlinna
8. VVL/HLV 1 Helsinki
9. VR Kotka
10. Nuohoojat II Tampere
11. Tampereen Sähkölaitos
12. VALMET Kotka
13. Laki ja asetus Helsinki
14. Paperi 36 VAPA Kuusankoski
15. Aapisruisku AKAVA Heinola
16. FANNY II Yleisradio Helsinki

B-sarja:
1. Metalli/postil. Kuopio
2. SUHI II (Hgin Sataman urh. kerho) Helsinki
3. KTV 49 Hämeenlinna
4. Paperi 36 Voikkaa BG
5. KTV Nuohoojamestarit Tampere
6. Vammas II Vammala
7 - 8. VR-DATA I Helsinki ja RL
147 Hamina

C-sarja:
1. Rautamäki-Partners Helsinki
2. Sähkö ao.30 Anjalankoski
3. Lämpö-Set Hyvinkää
4. Tekniset Tampere
5. Konepaja Oksanen Hämeenlinna
6. Paperi 17 Kotka
7. Vammas I Vammala
8. Amerplast-kassit Tampere

D-sarja:
1. SUHI I (Hgin sataman urh. kerho) Helsinki
2. Fanny I (Yleisradio) Helsinki
3. Ilves II Hämeenlinna
4. VVL/HLV 3 Helsinki
5. Kotkan Apj.
6. Paperi 35 Anjalankoski
7. Rakennus os 157 Anjalankoski
8. Amerplast-pakkaus Tampere


Tuloksia muista Anjalankosken hallikisoista:

Duppeli 9.3.97

Mukana 17 joukkuetta

1. Jarkko Kallio, Antti Lehtonen
2. Petri Lohman, Matti Manninen
3-4. Sami Kallio, Jukka Virtanen
Seppo Koistiola, Reijo Hakanen
5-8. Kari Harsia, Tommi Kiviranta
Arto Rantakallio, Marko Nygren
Mika Ahonen, Jukka Pöyry
Pekka Koivunen, Timo Eväkoski

Yli 50-v Singeli 9.3.97

Mukana 13 pelaajaa

1. Sinikka Lappalainen
2. Osmo Jalkanen
3. Kalevi Sinivaara
4. Sulo Niiranen


Tipukisa 28.3.97

Jo perinteeksi muodostunut petankkikauden avaus kilpailtiin jälleen Myllypuron kuplahallissa Helsingissä. Osallistujia oli 52 joukkuetta. Loppuottelu päättyi illalla yhdeltätoista.

A-sarja
1. Montpellier / JJJ, Jokke Eriksson, Jorma Lahtinen, Jari Häkkinen
2. PSC Jam, Miska Nieminen, Juha-Pekka Siro, Arto Stenberg
3. Helsinki Boule 1, Marko Aalto, Iivo Paaso, Tuukka Ylönen
4. Penkki, Veiko Proos, Kaapeli Kahelin, Eki Penkk
5-8. Aku, Vellu & Ile, Lahti 3, Hale Bopp, Kokeilijat

B-Sarja
1. Kallion Kukot, Kari Ahonen, Toni Ikonen, Mika Nyström
2. Ampu Tulee, Kimmo Ollikainen, Elias Ollikainen, Kalle Lindholm
3. Pamput, Ilkka Joki, Pekka Eerola, Timo Kankaanpää
4. Parvi Pirtuu, Arja Parviainen, Pirjo Suksi, Tuula Ahonen
5-8. JSS, Soukka 1, Lahti 12, LP Linnaiset


Suomi - Eesti Maaottelu Helsingin hallilla 29.3.97

Suomi voitti maaottelun luvuin 19-6

Suomi II ja Suomi III voittivat kaikki viisi otteluaan. Suomi III:n pisteet olivat 65-26 ja II:n 65-30. Suomi I voitti neljä, Suomi V kolme ja Suomi IV kaksi ottelua.

Eestin parhaat olivat Eesti I ja Eesti IV, jotka voittivat kaksi ottelua.

Suomi I Marko Aalto, Iivo Paaso, Aku Haljoki
Suomi II Henri Palmqvist, Petri Turkkila, Olli Sinnemaa
Suomi III Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Veli-Matti Myllymäki
Suomi IV Jarkko Leskinen, Vili Lindström, A-P Mäkelä
Suomi V Ilkka Railio, Miikka Kouvonen, Juha-Pekka Siro

Eesti I Andres Pebre, Veiko Proos, Suido Suursalu / Tabasalu Petanque
Eesti II Arti Lindvest, Jaanus Ostman, Allan Remmelkoor / Schnelli
Eesti III Priit Pajusaar, Heikki Pöhi, Margo Veskimeister / Tabasalu Petanque
Eesti IV Allan Elerand, Toomas Proos, Erko Tamuri / Harju Boule
Eesti V Paul Pärna, Kersti Saarma, Are Saarne / Harju Boule


Pori

Yli 50-v. duppeli 12.4, 15 joukkuetta

1. Pekka Vihtalahti, Reino Kaartinen, Pori
2. Reijo Taka-Eilola, Viljo Stenberg, Tre/Pori
3. Jarmo Kuohukoski, Tuomo Lehtinen, Pori
4. Matti Halonen, Tomi Lindberg, Turku


Suomen Petanque-Liitto ry