Petanque - Tulospörssi kesä 2001

Tampere Petanque

12.5.2001 Tampere-trippeli (L), 13 joukkuetta

1. Loimaa / Pirjo Kivinen, Markku Nieminen, Tuomas Kettunen (LOI)
2. Linnan Petanquistit / Mika Metsä-Eerola, Simo Olkinuora, Jarmo Pitkäkangas (LIN)
3. Lobotomy / Esa Saastamoinen, Tuomas Leskinen, Marko Jakonen (SUS/SLP/PSC)
4. UTU Rauma / Pekka Urponen, Keijo Kupiainen, Vesa Tuominen (UTU)


PEESI Espoo

20.5.2001 PEESI-trippeli, 9 joukkuetta

1. Jarmo Heinonen, Samuli Kankkunen, Ilkka Kankare
2. Harri Lehtinen, Arto Stenberg, Arttu Poikolainen
3. Väinö Rautamäki, Mehmet Güzel, Selhattin Güzel


Boule Baltique Helsinki

24.5.2001 Baltique-duppeli, 52 joukkuetta

1. Veiko / Ilkka Kankare, Veiko Proos (LIN/Tapasalu PC)
2. Pravda / Joachim Eriksson, Alexander Gullichsen (HPK)
3. Helppo Kuha / Olli Sinnemaa, Arttu Poikolainen (HPK/HBY)
4. Paasot / Iivo Paaso, Markus Lähdesniemi (HPK/SLP)

Pintamuta-cup
1. Apollo Oy / Marko Ahola, Tuomas Leskinen (MAP/SLP)
2. Jukka ja Matti / Jukka Lehto, Matti Hiekkamäki (KVP)

Pohjamuta-cup
1. Seija ja Pekka / Seija Hukkanen, Pekka Parviainen (TUR)


Karhu-Petankki Kotka

24.5.2001 Helatorstai-duppeli, 18 joukkuetta

1. Jari Häkkinen, Timo-Pekka Eväkoski
2. Matti Villanen, Juha Kansonen
3. Markku Rinne, Petri Seppä
4. Markku Paronen, Ole Nyberg

28.7.2001 Meripäiväturnaus

YLEINEN DUPPELI, 21 joukkuetta

1. Helena Forsbäck-Turunen, Harri Turunen
2. Katri Ripatti, Veli-Matti Verho
3. Pekka Siro, Hannu Kallio
4. Jukka Ojonen, Mikko Jaanu

NAISTEN DUPPELI, 4 joukkuetta

1. Aija Sundell, Tuula Jyrälä
2. Irmeli Miikkulainen, Arja Miikkulainen
3. Hilppa Kimpanpää, Kaarina Haatanen

1.9.2001 Yli 60-v. duppeli, 24 joukkuetta

1. Osku Joensuu, Usko Koponen
2. Onni Huttunen, Kaj Boström (Femma)
3. Veikko Stavén, Tauno Sevon (ANJ/KUU)
4. Eeva Björninen, Rauno Kauppinen (KAR)

B-sarja
1. Voitto Juutila, Taisto Kolehmainen (Karkkila)
2. Aarre Kaipiainen, Timo Malin (KAR)

15.9.2001 Ruska-duppeli, 19 joukkuetta

1. Jari Häkkinen, Timo-Pekka Eväkoski
2. Timo Toikka, Veli-Matti Sillanpää
3. Pekka Barck, Harri Frost
4. Usko Koponen, Osku Joensuu

B-sarja
1. Erkki Kuismanen, Matti Villanen
2. Pekka Koivunen, Raimo Vakkari


Turun Petanque-Seura

26.5.2001 Turku Open, 13 joukkuetta

1. Tatu Kuusisto, Seppo Lindman, Tuomas Kettunen (Turku/Loimaa)
2. Pekka Aalto, Matti Halonen, Seppo Riikonen (Turku)
3. Arto Aalto, Kimmo Keränen, Lassi Mäki (Turku)
4. Riitta Heino, Jukka Järvinen, Seppo Saarinen (Mynämäki)

B-sarja:
1. Veijo Hakokari, Keijo Jäntti, Pauli Paimander (Turku)

16.6.2001 Neljän kuulan singeli, 35 pelaajaa

1. Kari Randell (Salo)
2. Tuukka Airaksinen (Turku)
3. Heikki Haapanen (Loimaa)
4. Tero Haapanen (Loimaa)
  
B-sarja:
1. Juhani Sucksdorff (Turku)

1.9.2001 Pallo Hukassa (L), 6 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud, Tuomas Kettunen (PSC/LOI/LOI)
2. Seija Hukkanen, Kari Lehtonen, Hannu Saari (TUR)
3. Esa Tuominen, Keijo Jäntti, Jari Nieminen (TUR/TUR/PSI)


PSC Järvenpää

27.5.2001 Jannen Kilkkaus, 10 joukkuetta

1. Miikka Kouvonen, Marko Jakonen, Jukka Pöyry (PSC/PSC/LBO)
2. Antti Riihikanto, Ilkka Kankare, Jarmo Heinonen (LIN)
3. Mikko Lehti, Jussi Lehti, Antero Lehti (RIE)
4. Esa Kouvonen, Veijo Jääskeläinen, Tuomas Autio (PSC)

11.8.2001 Järvenpää -50, 42 joukkuetta

1. Jarmo Heinonen, Ilkka Kankare (Hki/Hlinna)
2. Tatu Kuusisto, Seppo Lindman (Turku/Loimaa)
3. Miska Nieminen, Kalle Järvi (Espoo)
4. Olli Sinnemaa, Tuukka Ylönen (Hki/Vantaa)


Loimaan Petanque

27.5.2001 Puistokisa, 19 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Tatu Kuusisto (Loimaa/Turku)
2. Pontus Vainionpää, Pentti Mäki (Hämeenlinna/Loimaa)
3. Jukka Ruuskanen, Esa Ylivarvi (Hämeenlinna)
4. Merja Pyykkö, Kari Pyykkö (Nokia)

B-sarja:
1. Eila Nummila, Erkki Rantanen (Loimaa/Salo)

14.7.2001 Hirviheitot, 22 joukkuetta

1. Arto Stenberg, Jukka Lehto (Tampere)
2. Seija Hukkanen, Kari Lehtonen (Turku)
3. Viljo Stenberg, Tuomo Lehtinen (Pori)

B-sarja:
1. Jukka Ruuskanen, Pekka Salminen (Hämeenlinna)


Itäkeskuksen Petanque Club Hki

2.6.2001 IPC-turnaus singeli, 25 pelaajaa

1. Arttu Poikolainen
2. Miska Nieminen
3. Juha-Pekka Siro
4. Selhattin Güzel

B-sarja:
1. Kimmo Rantanen
2. Miikka Kouvonen

3.6.2001 IPC-turnaus trippeli, 14 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Juha Yrjänä
2. Jyrki Matikainen, Pauli Piiparinen, Toni Ikonen
3. Matti Törrönen, Ossi Valpio, Pekka Stark
4. Selhattin Güzel, Mehmet Güzel, Väinö Rautamäki


Koski-Kuula Kuusankoski

3.6.2001 Kymi Voikkaa Tour, 8 joukkuetta

1. Simo Linteri, Seppo Koistiola
2. Jukka Holopainen, Ari-Pekka Mäkelä
3. Markus Barck, Paavo Kinnunen
4. Sulo Niiranen, Arto Rantakaulio

8.9.2001 Sommelo Open, 8 joukkuetta

1. Simo Linteri, Mikko Jaanu
2. Pekka Koivunen, Matti Villanen
3. Nestori Miikkulainen, Raimo Vakkari
4. Katri Ripatti, Veli-Matti Verho


Linnan Petanquistit Hämeenlinna

21.6.2001 Mittumaari-duppeli, 43 joukkuetta

1. Simo Linteri, Mikko Soikkeli (Kouvola/Espoo)
2. Jukka Pöyry, Teemu Saari (Lahti)
3. Ilkka Kankare, Ari-Pekka Mäkelä (Hlinna/Lahti)
4. Anita Olkinuora, Simo Olkinuora (Hlinna)

B-cup:
1. Hannu Muuri, Antti Tuukkanen
2. Harri Lehtinen, Marko Lehtinen
3. Kirsi Tikka, Satu Leivonsalo

C-cup:
1. Jukka Ruuskanen, Esa Ylivarvi
2. Eila Valkeakoski, Anneli Valkeakoski

D-cup:
1. Mika vuori, Jarno Lahti


Riemukaari Järvelä

1.7.2001 10-v. Juhladuppeli, 12 joukkuetta

1. Ismo Ristolainen, Ville Sappinen
2. Antero Lehti, Mikko Lehti
3. Jussi Lehti, Markus Sohlman
4. Aarre Alander, Mikko Lahti

B-finaali:
1. Henrik Gripenberg, Seppo Kaukiainen
2. Rauno Kiviniemi, Alpo Turkulainen
3. Pie Jeremejev, Maarit Hinkkala

C-finaali:
1. Ari Koskela, Jari Virtanen
2. Teuvo Lahti, Leo Värränkivi


Tyrvään Petanque Vammala

28.7.2001 Vammala Open, 36 joukkuetta

1. Päivi Kuvaja, Pentti Kuvaja (Espoo)
2. Tarja Roslöf, Eero Ravantti (Pori)
3. Seppo Tuominen, Jouni Väliviita (Ulvila)
4. Matti Hiekkamäki, Jukka Lehto (Tampere)


Droppi Petanque Mikkeli

28.7.2001 Mikkeli-trippeli, 11 joukkuetta

1. Hannu Kaatranen, Pasi Matilainen, Harri Tyyskä (DRO)
2. Keijo Nykänen, Antti Veijonen, Jukka Salminen (DRO)
3. Mauno Lind, Teemu Liukkonen, Arvo Haikonen (DRO/HUL)
4. Kirsti Muinonen, Erkki Muinonen, Ari Heikkinen (DRO)

18.8.2001 Pelimanni-duppeli, 19 joukkuetta

1. Pasi Matilainen, Hannu Kaatranen (DRO)
2. Kimmo Kellman, Seppo Korhonen (DRO)
3. Mauno Lind, Jaakko Kimari (DRO/HUL)
4. Jukka Holopainen, Jukka Pöyry (Lahti)


Lahti Boule

12.8.2001 Sinfonia Petanque / LB duppeli, 18 joukkuetta

1. Jukka Holopainen, Jukka Pöyry (Lahti)
2. Hannu Niemeläinen, Markku Uusi-Piuhari (Lahti)
3. Mika Sallinen, Arto Stenberg (Muu Suomi)
4. Mika Ahonen, Marko Jakonen (Lahti)


Petanque Club de Pori

18.-19.8.2001 Yli 50-v. SM-duppeli, 36 joukkuetta

1. Harry Ulvi, Pentti Sutinen (Petosen Nallet Kuopio)
2. Tauno Sevon, Toivo Rokkanen (Kuulankierittäjät Vantaa)
3. Seppo Kaukiainen, Rauno Kallio (Helsinki Boule/Tavastia Pallo Hki)
4. Ritva Pousi, Reijo Pousi (Kuulankierittäjät Vantaa)
5. Aimo Söderdahl, Jorma Mäkitalo (UTU-Petankki Rauma)
6. Hugo Laine, Juhani Hirvonen (Mynämäen Petanque-seura)
7. Matti Ruotsalainen, Heikki Kananen (Petanque Kuopio Petku)
8. Hannu Laukkanen, Erkki Jouppi (Tavastia Pallo Hki)

19.8.2001 15-v. Juhlakisa, 19 joukkuetta

1. Mirva Näsilä, Harri Näsilä
2. Patrick Simon-Bellamy, Michel Simon-Bellamy
3. Erkki Rantanen, Kimmo Rantanen
4. Vesa Tuominen, Pekka Simula

8.9.2001 Pori Open (L), 11 joukkuetta

1. Pirjo Kivinen, Markku Nieminen (LOI)
2. Patrick Simon-Bellamy, Pekka Vihtalahti (PCP)
3. Arto Stenberg, Viljo Stenberg (HBY/PCP)
4. Vesa Tuominen, Pekka Urponen (UTU)


KOO-VEE Petanque Tampere

25.8.2001 Patonkipetankki, 14 joukkuetta

1. Kalle Järvi, Jyrki Matikainen, Miska Nieminen (Espoo)
2. Tuomas Kettunen, Harri Koivunen, Markku Nieminen (Loimaa)
3. Kati Nieminen, Mirva Näsilä, Outi Raitasuo (Espoo/Pori/Hki)
4. Gerald Pelletier, Gun Pelletier, Matti Vasama (Pori)

26.8.2001 KOO-VEE -duppeli, 23 joukkuetta

1. Reijo Taka-Eilola, Viljo Stenberg (KOO-VEE/Pori)
2. Jukka Lehto, Ilkka Metsäsalo (KOO-VEE)
3. Petri Mehtonen, Pekka Mehtonen (KOO-VEE)
4. Janne Rissanen, Ari Reijonen (KOO-VEE)


Espoon Patonki

1.9.2001 EPA-trippeli, 8 joukkuetta

1. Maajoukkuemiehet / Jukka Pöyry, Miikka Kouvonen, Marko Jakonen
2. Ysynä / Sisko Ylikorpi, Harri Näsilä, Tuukka Syrjänen
3. Delta / Karri Aahls, Peter Zukale, Kari Poikolainen
4. Outi, Mirva, Kati / Outi Raitasuo, Mirva Näsilä, Kati Nieminen


PSC Anjalankoski / Koski-Kuula / Petanque Kouvola

13.10.2001 Seura-SM, 33 seuraa

                                  S + D + T = Yht.

 1. PSC Järvenpää I               1   3   9   13
    Marko Jakonen, Miikka Kouvonen, Juha-Pekka Siro,
    Jari Häkkinen, Tatu Kuusisto, Seppo Lindman

 2. Petanque Kuopio Petku         6   7   1   14
    Arto Savolainen, Harri Reinikainen, Matti Ruuskanen,
    Heikki Laitinen, Reijo Pusa, Jussi Savolainen

 3. Droppi Petanque Mikkeli      13   2   5   20
    Mauno Lind, Antti Tuukkanen, Harri Tyyskä,
    Pasi Matilainen, Hannu Kaatranen, Jukka Salminen

 4. Helsingin Boule-yhdistys     11   1  10   22
 5. Kallion Kirkas Hki            9   5  11   25
 6. Espoon Patonki                3  21   3   27
 7. Turun Petanque-Seura          2  17   8   27
 8. Riemukaari Kärkölä           20   6   2   28
 9. Varkauden Tarmo              18  11   7   36
10. Petanque Kouvola              8  15  13   36
11. Karhu-Petankki Kotka         24  13   4   41
12. Suomen Lisenssipelaajat Hki  17  19   6   42
13. Nassu Nastola                10   9  23   42
14. PEESI Espoo                  12   8  25   45
15. Tavastia Pallo Hki            5  14  28   47
16. Petosen Nallet Kuopio         4  22  22   48
17. Boulistit Oulu                7  27  19   53
18. KOO-VEE Tampere              19  18  18   55
19. PSC Järvenpää II             26  16  14   56
20. Susirajan Petanque Joensuu   25  10  24   59
21. Munkan Petankki Hki          28  20  12   60
22. Hullu Hirvi Mikkeli          16  24  20   60
23. Petanque Club de Pori        33   4  27   64
24. Kuulankierittäjät Vantaa     22  23  21   66
25. Martin Petanque Hyvinkää     23  12  33   68
26. Koski-Kuula Kuusankoski      30  25  15   70
27. Bitankki Hki                 14  32  26   72
28. Koski-Petankki Valkeakoski   31  30  16   77
29. Larun Petankki Hki           21  26  30   77
30. UTU-Petankki Rauma           15  31  31   77
31. Petanque Club de Strömfors   29  33  17   79
32. PSC Anjalankoski             27  28  29   84
33. Femma Hki                    32  29  32   93

Singeli
1. Marko Jakonen PSC
2. Kari Lehtonen TUR
3. Seppo Saari EPA

Duppeli
1. Samuli Kankkunen, Hannu Muuri HBY
2. Antti Tuukkanen, Harri Tyyskä DRO
3. Miikka Kouvonen, Juha-Pekka Siro PSC

Trippeli
1. Heikki Laitinen, Reijo Pusa, Jussi Savolainen PKP
2. Antero Lehti, Alpo Turkulainen, Markus Sohlman RIE
3. Jari Hänninen, Seija Järvi, Martti Hokkanen EPA


28.7.2001 Viro-Suomi Tallinna

Yleinen sarja:  Suomi voitti otteluin 15-10
Naisten sarja:  Viro voitti
Juniorisarja:   Suomi voitti


4.-5.8.2001 PM-kisat Göteborg

Yleinen:
1. Ruotsi 2 / Björn Johansson, Magnus Wedel, Johan Eisersjö
2. Suomi 2  / Juha-Pekka Siro, Anssi Viinikainen, Hannu Muuri
3. Ruotsi 1 / Håkan Berg, Kenneth Köhalmi, Stefan Giza
4. Suomi 1  / Marko Jakonen, Tatu Kuusisto, Seppo Lindman
5. Tanska 1 / Teis Knudsen, Per Fischer, Mikael L Laursen
6. Norja 2  / Ronny Gudmundsen, Bjørn Lyster, Stephane Guillemenot
7. Tanska 2 / Launy Larsen, Jan Kristiansen, Claus Bentzen
8. Norja 1  / Erik Johansen, Trond Rekdahl, Jean Jacques Razaka

Naiset:
1. Ruotsi 2 / Lotta Larsson, Eva Carlsson, Sara Lindelöf
2. Ruotsi 1 / Anna Thomasson, Ann-Marie Carlsson, Tove Næss
3. Tanska 1 / Tine Sejberg Hansen, Linda Larsen, Anette Pedersen
4. Norja 2  / Hanne Arnesen, Karl-Lill Arnesen, Lisbeth Bruu
5. Norja 1  / Ingrid Hauger, Signe Hovind, Maija Juva
6. Suomi 2  / Mirva Näsilä, Outi Raitasuo, Anja Parviainen
7. Tanska 2 / Bente Kristiansen, Beth Sewerin, Lone Hjortlund
8. Suomi 1  / Maarit Flink-Soini, Helena Kankaanpää, Ritva Peltomaa

Juniorit:
1. Tanska 1 / Anders Bonde, Michael Stengaard, Jesper Dreyer
2. Ruotsi 2 / Henri von Eggers Patron, Albin Plantin, Edward Karp
3. Ruotsi 1 / Daniel Wennberg, Patrik Norén, Tonni van Houten
4. Tanska 2 / Anders Bonde, Michael Stengaard, Jesper Dreyer
5. Suomi 2  / Henry Myyryläinen, Pontus Vainionpää, Veli-Pekka Tolonen
6. Suomi 1  / Jussi Lehti, Jussi Savolainen, Henri Lukka
7. Norja 1  / Caroline Hovind, Steinar Næss, Thomas Bjørnerud
8. Norja 2  / -


26.-30.9.2001 Yleiset MM-kisat Monaco

TRIPPELI, 42 joukkuetta

1. Ranska / Philippe Quintais, Philippe Suchaud, Henri Lacroix, Eric Sirot
2. Tunisia / Mohamed Ferjani, Khalid Lakhal, T. Lakili, ?
3. Belgia / Michel Van Campenhout, Andre Lozano, Jean-Francois Hemon, Claudy Weibel
...
9.-12. Suomi / Harri Lehtinen, Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Arto Stenberg

AMMUNTA, 41 kilpailijaa

1. Ranska / Philippe Quintais
2. Senegal / Francois Ndiaye
3. Belgia / Claudy Weibel
...
23. Suomi / Arttu Poikolainen

6.-7.10.2001 Naisten EM-kisat Strasbourg Ranska

20 joukkuetta

1. Ranska / Ranya Kouadri, Angelique Papon, Cynthia Quennehen, Florence Schopp
2. Espanja / Rosario Ines, Catalina Mayol, Yolanda Matarranz, Jeronima Ballesta
3. Iso-Britannia / Vanessa Webb, Leesa Rhodes, Diz Murray, Christine Hughes
...
5.-8. Suomi / Kati Nieminen, Mirva Näsilä, Anja Parviainen, Outi Raitasuo

2.-4.11.2001 Juniorien MM-kisat Lons le Saunier Ranska

TRIPPELI, 29 joukkuetta

1. Belgia / Jeremy Pardoens, Julien Goblet, Renaat Borre, Robin Henderyckx
2. Ruotsi / Jimmy Van Houten, Tonny Van Houten, Patrik Noren, Edward Karp
3. Espanja / Antonio Ciguentes, Sergio Fernandez, Sergio Heredia, Javier Hidalgo

NATIONS CUP, 12 joukkuetta

1. Suomi / Jussi Lehti, Henri Lukka, Henry Myyryläinen, Jussi Savolainen

AMMUNTA, 27 kilpailijaa

1. Tanska / Johnni Chortzen
2. Belgia / Jeremy Pardoen
3. Espanja / Sergio Fernandez
...
20.-22. Suomi / Jussi Lehti


Suomen Petanque-Liitto ry