Tulospörssi kesä 97


Ricard Trophy WG-karsinta Helsinki 10.5.97

MIESTEN TRIPPELI, 23 joukkuetta

1. SLP Ricard, Henri Palmqvist, Olli Sinnemaa, Petri Turkkila (SLP)
2. PSC Karofobia, Jukka Virtanen, Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen (PSCJ)
3. Helsinki-Boule 1, Marko Aalto, Iivo Paaso, Hamid Mokhtar (HeBo)
4. Kouvola 3, Petri Lohman, Veli-Matti Verho, Mikko Soikkeli (Pet. Kouvola)

NAISTEN DUPPELI, 12 joukkuetta

1. RiittaVuokko, Riitta Asplund, Vuokko Majander (KEP/Kouv.Pet.)
2. SLP Dubonnet, Mirva Näsilä, Päivi Lehtonen (SLP)
3. Mamsellit, Raija Olkkola, Maaret Komsi (Boule Balt.)
4. Arja & Stiina, Arja Kotilainen, Stiina Kamppuri (KK Vantaa)

B-SARJA, duppeli, 12 joukkuetta

1. Tero Koskinen, Kari Ahonen
2. Jukka Pöyry, Jukka Holopainen
3. Harri Näsilä, Tatu Ikonen
4. Osmo Lappalainen, Sinikka Lappalainen


Loimaa Open PR-duppeli 10.5.97, 28 joukkuetta

A-sarja
1. Markku Nieminen, Bachir Benhammoud, Loimaa
2. Ossian Lindman, Erkki Rantanen, Loimaa
3. Vesa Tuominen, Aimo Söderdahl, Rauma
4. Teuvo Myllymäki, Pentti Mäkelä, Rauma

B-sarja
1. Tatu Kuusisto, Juhani Suksdorff, Turku
2. Heikki Haapanen, Kirsti Mäkelä, Loimaa
3. Pentti Enqvist, Risto Vartiamäki, Tampere


Botnia Cup Vaasa

DUPPELI 10.5.97, 26 joukkuetta

1. Rickard Berggren, Niklas Marklund, Bodens Petank
2. Per Aronsson, Morgan Karlström, Bodens Petank
3. Stig Svens, Kenneth Semskar, Oravais
4. Juhani Airaksinen, Janne Rissanen, Oulu

TRIPPELI 11.5.97, 12 joukkuetta

1. Tarmo Taipale, Raimo Levo, Reino Pykälämäki, Vaasa
2. Staffan Karp, Stefan Andersson, Thomas Bäck, Umeå
3. Rickard Berggren, Niklas Marklund, Morgan Karlström, Boden
4. Alf Holmfors, Olli Salonen, Janne Mansikkamäki, Vaasa


Tavastia Helsinki 17.5.97

PIRATTITURNAUS

1. Arttu Poikolainen, Jarmo Heinonen, Samuli Kankkunen (PSCJ)
2. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso (Helsinki Boule)
3. Veli-Matti Myllymäki, Aku Haljoki, Hannu Häkkinen (SLP/HB/PSCJ)
4. Pirjo Kuronen, Pasi Juurikkala, Pekka Korelin (Tavastia Pallo)

MERIROSVOTRIPPELI

1. Kari Ahonen, Ritva Juurinen, Jorma Lahtinen (Kallion Kirkas/HB)
2. Veli-Matti Myllymäki, Aku Haljoki, Hannu Häkkinen (SLP/HB/PSCJ)
3. Mikael Gripenberg, Matti Ihalainen, Tommi Ahonen (HB/Laru)
4. Juha-Pekka Siro, Jukka Virtanen, Miska Nieminen (PSCJ)


Tampere-turnaus 18.5.97

TRIPPELI, 13 joukkuetta

1. Henri Palmqvist, Aku Haljoki, Samuli Kankkunen
2. Markku Nieminen, Seppo Lindman, Bachir Benhammoud
3. Mika Sallinen, Rauno Kallio, Jari Hakuli
4. Mikko Haljoki, Harri Näsilä, Mauri Kärjenniemi

NAISTEN PM-KARSINTA, 11 joukkuetta

1. Kaarina Nieminen, Outi Raitasuo, Helena Kankaanpää
2. Päivi Lehtonen, Mirva Näsilä, Arja Kotilainen
3. Marita Railio, Salla Kalliosalo, Tuula Ahola
4. Päivi Kuvaja, Reetta Koponen, Erri Javola


Petankkihulinat Lahti 24.5.97

MIESTEN WG-KARSINTA, 20 joukkuetta

1. PSC 1, Arttu Poikolainen, Jarmo Heinonen, Samuli Kankkunen (PSCJ)
2. HB JJJ/I, Joachim Eriksson, Jorma Lahtinen, Ilkka Railio (HeBo)
3. Hennessy-Team, Marko Aalto, Iivo Paaso, Hamid Mokhtar (HeBo)
4. PSC Karofobia, Jukka Virtanen, Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen (PSCJ)

NAISTEN WG-KARSINTA, 11 joukkuetta

1. SLP Dubonnet, Mirva Näsilä, Päivi Lehtonen (SLP)
2. OKA, Outi Raitasuo, Kati Nieminen (Tavastia/Peesi)
3. Arja & Stiina, Arja Kotilainen, Stiina Kamppuri (KK Vantaa)
4. Tarja ja Helena, Tarja Roslöf, Helena Kankaanpää (PC de Pori)

PR-SINGELI, 18 pelaajaa

1. Rauno Kallio (Lahti Boule)
2. Jorma Hupli (Lahti Boule)
3. Tommi Walther (Lahti Boule)
4. Tapio Sappinen (Lahti Boule)

Kaikkien sarjojen yhteinen B-cup duppeli, 16 joukkuetta

1. Olli Kaarela, Unto Setälä
2. Olli Sinnemaa, Henri Palmqvist
3-4. Reijo Hakanen, Ismo Ristolainen, Jani Maaskola, Kalle Suvilehto

Snadin asetuskisa

1. A-P Mäkelä (11 pistettä)
2-4. Harri Tyyskä, Ville Sappinen, Petri Lohman (10 pistettä)


Peesi-trippeli Espoo 1.6.97

1. Arto Stenberg, Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen (PSCJ)
2. Veli-Matti Myllymäki, Sami Lukka, Hannu Häkkinen (SLP/LP/PSCJ)
3-4. A-P Mäkelä, Jarmo Heinonen, Jukka Holopainen (PSCJ/LP)
3-4. Ari Herttuainen, Pentti Kuvaja, Jari Nieminen (PEESI)


IPC Shell-turnaus Helsinki 7.6.97

1. Mika Ahonen, Mika Sallinen, Rauno Kallio (Lahti Boule)
2. Miikka Kouvonen, Jukka Virtanen, Antti Lehtonen (PSCJ)
3. Jenni Ranta-Kahila, Jukka Holopainen, Ilkka Kankare (Linnan Petanquistit)
4. Jani Saarinen, Sami Lukka, Veli-Matti Myllymäki (LP/SLP)


Turku Open PR-trippeli 7.6.97, 19 joukkuetta

1. Jari Santaluoto, Kari Lehtonen, Pekka Åhman (Turku)
2. Esa Kallio, Esa Tuominen, Youssef Guezri (Turku)
3. Matti Halonen, Tatu Kuusisto, Tom Lindberg (Turku)
4. Erkki Hiltunen, Timo Palola, Seppo Heinonen (Mynämäki)


Oravainen 8.6.97

MIESTEN WG-KARSINTA

1. Arto Stenberg, Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen (PSCJ)
2. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso (Helsinki Boule)
3. Petri Turkkila, Olli Sinnemaa, Henri Palmqvist (SLP)
4. Miikka Kouvonen, Jukka Virtanen, Antti Lehtonen (PSCJ)

NAISTEN WG-KARSINTA

1. Outi Raitasuo, Kati Nieminen (Tavastia/PEESI)
2. Päivi Lehtonen, Mirva Näsilä (SLP)
3. Raija Olkkola, Maaret Komsi (Laru/BB)
4. Tarja Roslöf, Helena Kankaanpää (PC de Pori)


Hennessy Open Helsinki 14.6.97

YLEINEN MM-KARSINTA

1. Arto Stenberg, Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen (PSCJ)
2. Petri Turkkila, Olli Sinnemaa, Henri Palmqvist (SLP)
3. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso (Helsinki Boule)
4. Mika Ahonen, Mika Sallinen, Rauno Kallio (Lahti Boule)

NAISTEN PM-KARSINTA

1. Raija Olkkola, Raija Pasanen, Stiina Kamppuri (Laru/Soukka/KK)
2. Helinä Grön, Sinikka Lappalainen, Riitta Asplund (Kouvola/KE-P)
3. Arja Kotilainen, Mirva Näsilä, Päivi Lehtonen (KK/SLP)
4. Salla Kalliosalo, Tuula Ahola, Marita Railio (Munkan Petankki)


Jannen Kilkkaus Järvenpää 15.6.97, 17 joukkuetta

1. Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen, Jarno Mansikka (PSCJ)
2. Kai Kukkonen, Rainet Kukkonen, Simo Kukkonen (PSCJ)
3. Mikko Soikkeli, Petri Lohman, Veli-Matti Verho (Petanque Kouvola)
4. Hannu Kaatranen, Ari Jokinen, Harri Tyyskä (Droppi Mikkeli)


Pori-Open 15.6.97

1. Jean de Cerval, Arto Stenberg (PC de Pori/PSCJ)
2. Matti Halonen, Tatu Kuusisto (Turun Petanque-seura)
3. Pirjo Kivinen, Markku Nieminen (Loimaan Petanque)
4. Viljo Stenberg, Harri Kankaanpää (KOO-VEE/PC de Pori)


Pori 12.7.97

YLEINEN MM-KARSINTA, 8 joukkuetta

1. Arto Stenberg, Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen (PSCJ)
2. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso (Helsinki Boule)
3. V-M Myllymäki, Miikka Kouvonen, Jukka Virtanen (SLP/PSCJ)
4. Petri Turkkila, Olli Sinnemaa, Henri Palmqvist (SLP)

NAISTEN PM-KARSINTA, 3 joukkuetta

1. Arja Kotilainen, Mirva Näsilä, Päivi Lehtonen (KK/SLP)
2. Helena Kankaanpää, Outi Raitasuo, Kati Nieminen (Pori/Tavastia/PEESI)
3. Raija Olkkola, Raija Pasanen, Stiina Kamppuri (Laru/Soukka/KK)


Heinäheitot Hämeenlinna 13.7.97, 25 joukkuetta

1. Ari ja Seppo Hämeenlinna, Ari Tamminen, Seppo Salo
2. Eppu Koski-Petankki, Juha Hotari, Aulis Haavisto
3. Femma Helsinki, Matti Marjanen, Unto Salonen
4. Hillstreet Hämeenlinna, Irja Haljoki, Mikko Haljoki


Nassu Duppeli Lahti 19.7.97, 20 joukkuetta

1. Mika Sallinen, Jari Hakuli (Lahti Boule)
2. Jarkko Kallio, Antti Lehtonen (Lahti Boule/PSCJ)
3. Unto Setälä, Tero Lehto (Lahti Boule/-)
4. Markku Kauppi, Jari Kamaja (Lahti Boulen Heinolan osasto)


Meripäivä-turnaus Karhu-Petankki Kotka 26.7.97

Lisenssitrippeli, 10 joukkuetta
1. PSC Järvenpää, Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro
2. Punakone, Marko Aalto, Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa
3. Helsinki Boule, Seppo Kaukiainen, Hilkka Kytönen, Teemu Saari
4. Kuulankierittäjät, Jouni Hokkinen, Kari Vartiainen, Ossi Valpio

PR-duppeli, 12 joukkuetta
1. Karhu-Petankki, Pekka Koivunen, Veli-Matti Sillanpää
2. PSC Järvenpää, Pekka Siro, Veli-Matti Myllymäki
3. PSC Anjalankoski, Sulo Niiranen, Jarmo Kuosmanen
4. Kotka-Loviisa, Tommi Kiviranta, Pasi Hämäläinen


SM-SARJAN FINAALI Järvenpää 27.7.97

1. Henri Palmqvist, Olli Sinnemaa, Petri Turkkila (SLP)
2. Jarmo Heinonen, Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen (PSCJ)
3. Marko Aalto, Iivo Paaso, Tuukka Ylönen (HB)
4. Miska Nieminen, Juha-Pekka Siro, Arto Stenberg (PSCJ)

PR-duppeli, 10 joukkuetta

1. Sinikka Lappalainen, Mikael Gripenberg (Kouvola/HB)
2. Simo Kukkonen, Kai Kukkonen (PSCJ)
3. Jari Korvenaro, Jukka Pöyry (Lahti Boule)
4. Jukka Holopainen, Rauno Kallio (Lahti Boule)


Hyvinkää Grand Prix 3.8.97, Martin Petanque, 19 joukkuetta

1. Matti Törrönen, Samuli Kankkunen, V-M Myllymäki HB/PSCJ/SLP
2. Tuomas Autio, Esa Kouvonen, Veijo Jääskeläinen PSCJ
3. Matti Ihalainen, Tommi Ahonen, Mikael Gripenberg HB/Larun Petankki
4. Toni Lindholm, Marko Jakonen, Marko Pengermaa PSCJ


Munkkiniemi Open Helsinki 23.8.97, 30 joukkuetta

1. PSC 100, Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Pekka Siro
2. Sami Lukka, Veli-Matti Myllymäki, Jani Saarinen
3. Kari Kaipasi, Kari Harsia, Pasi Hämäläinen, Kai Markkanen
4. Body Talk, Päivi Lehtonen, Harri Näsilä, Mirva Näsilä


Waltikka-turnaus Valkeakoski 23.8.97, 23 joukkuetta

1. Linnan Petanquistit Hämeenlinna, Eila Kankare, Ilkka Kankare, Jenni Ranta-Kahila
2. KooVee Matti ja Tepot Tampere, Jari Hirvonen, Pertti Rinkkala, Matti Hiekkamäki
3. Foreign Legionnaires Toijala, Robin Millard, Jari Loikkanen, Ari Saliniemi
4. Kallion Kirkas Helsinki, Kari Ahonen, Toni Ikonen, Mika Nyström


Yli 50-v. SM-duppeli Loimaa 24.8.97, 36 joukkuetta

1. Irja Haljoki, Mikko Haljoki (Helsinki Boule)
2. Seppo Kaukiainen, Jorma Lahtinen (Helsinki Boule)
3. Martti Hokkanen, Seppo Jalonen (Peesi / Boule Baltique)


PR-singeli Loimaa 24.8.97, 24 pelaajaa

1. Arto Stenberg
2. Seppo Kankare
3. Seppo Lindman


Patonkipetankki Tampere 30.8.97, 26 joukkuetta

1. Testing, Arto Stenberg, Ilkka Metsäsalo, Jukka Virtanen
2. Voittajat -96, Ilkka Railio, Ilkka Kankare, Veli-Matti Myllymäki
3. Linkosuo/KOO-VEE, Daniel Duhamel, Pertti Helin, Reijo Taka-Eilola
4. PP-team/KOO-VEE, Annukka Onni, Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen


Koo-Vee -duppeli Tampere 31.8.97, 27 joukkuetta

1. Testing, Arto Stenberg ja Matti Hiekkamäki
2. Jouko ja Jukka, Jouko ja Jukka Tikkanen
3. Seppo ja Markku, Seppo Lindman ja Markku Nieminen
4. Los Locos, Pertti Rinkkala ja Jari Hirvonen


Pallo Hukassa trippeli Turku 13.9.97, 21 joukkuetta

1. Testing, Arto Stenberg, Jukka Virtanen, Ilkka Metsäsalo (PSCJ/KOO-VEE)
2. Pointer, Tom Lindberg, Matti Halonen, Tatu Kuusisto (Turku)
3. Idefix II, Jari Santaluoto, Seija Hukkanen, Kari Lehtonen (Turku)
4. ESR-Tiimi, Erkki Hiltunen, Seppo Saarinen, Reijo Lamminpää (Mynämäki)


Lahti Boule PR-duppeli 21.9.97, 21 joukkuetta

1. Vellu & Jaksu, Veli-Matti Myllymäki ja Marko Jakonen, Järvenpää
2. EK-Team, Erkki ja Kimmo Rantanen, Salo
3. The Rock, Jake ja Rane Kallio, Lahti
4. Pois Vaan, Sami Lukka ja Jani Saarinen, Hämeenlinna


Ruska-Duppeli Karhu-Petankki Kotka 28.9.97, 20 joukkuetta

1. Kari Harsia, Tommi Kiviranta
2. Veli-Matti Sillanpää, Timo-Pekka Eväkoski
3. Sulo Niiranen, Veikko Staven
4. Erkki Koponen, Juha Kansonen


Lokakuun kisat, Helsinki Boule 10 v.

Lisenssitrippeli 4.10.97, 26 joukkuetta

1. Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen PSCJ
2. Mikko Haljoki, Seppo Jalonen, Martti Hokkanen LP/BB/Peesi
3-4. Sami Lukka, V-M Myllymäki, Jani Saarinen SLP/LP
3-4. Ilkka Railio, Matti Törrönen, Jari Hakuli HB/Lahti Boule

PR-duppeli 5.10.97, 50 joukkuetta

1. Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen
2. Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen
3-4. Marko Aalto, Tuukka Ylönen
3-4. Pasi Kahelin, Markus Lähdesniemi


Seura-SM Myllykoski 11.10.97, 13 seuraa

                          S+D+T

1. PSC Järvenpää I        2+4+1=7
Antti Lehtonen, Miikka Kouvonen, Miska Nieminen
Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro, Jukka Virtanen

2. Droppi Petanque        1+5+2=8
Ari Jokinen, Kimmo Kellman, Seppo Korhonen
Hannu Kaatranen, Jukka Siivonen, Harri Tyyskä

3. Turun Petanque-seura   3+1+8=12
Tatu Kuusisto, Marko Rajaniemi, Esa Tuominen
Jari Santaluoto, Kari Lehtonen, Seija Hukkanen

4. PSC Järvenpää II       5+3+4=12
5. Petanque Kouvola       4+8+6=18
6. Karhu-Petanque         12+2+5=19
7. Lahti Boule            6+9+9=24
8. PC de Strömfors        11+7+7=25
9. Petosen Nallet         9+6+10=25
10. PEESI Espoo           10+13+3=26
11. TOHTY Tampere         7+10+11=28
12. PSC Anjalankoski      8+12+12=32
13. Martin Petanque       13+11+13=37


Lopulliset ARVOPISTEET 1997

YLEINEN. Pisteitä yhteensä 84 pelaajalla (82 miestä ja 2 naista)

 1. Stenberg Arto      PSC Järvenpää          39
 2. Aalto Marko        Helsinki Boule         33
 3. Paaso Iivo         Helsinki Boule         32
 4. Poikolainen Arttu  PSC Järvenpää          31
 5. Nieminen Miska     PSC Järvenpää          29
 6. Ylönen Tuukka      Helsinki Boule         26
 7. Siro Juha-Pekka    PSC Järvenpää          25
 8. Kankkunen Samuli   PSC Järvenpää          22
    Sinnemaa Olli      SLP                    22
10. Eriksson Joachim   Helsinki Boule         17
    Svens Daniel       Oravais Petanque       17
12. Haljoki Aku        Helsinki Boule         15

MIEHET. Pisteitä yhteensä 82 miehellä

 1. Stenberg Arto      PSC Järvenpää          48
 2. Aalto Marko        Helsinki Boule         39
 3. Paaso Iivo         Helsinki Boule         37
 4. Poikolainen Arttu  PSC Järvenpää          35
 5. Nieminen Miska     PSC Järvenpää          32
 6. Siro Juha-Pekka    PSC Järvenpää          30
 7. Ylönen Tuukka      Helsinki Boule         28
    Kankkunen Samuli   PSC Järvenpää          28
 9. Sinnemaa Olli      SLP                    22
10. Eriksson Joachim   Helsinki Boule         17
    Svens Daniel       Oravais Petanque       17
12. Haljoki Aku        Helsinki Boule         15

JUNIORIT. Pisteitä yhteensä 7 juniorilla

 1. Siro Juha-Pekka    PSC Järvenpää          30
 2. Rantanen Kimmo     Linnan Petanquistit     8
 3. Haapanen Tero      Loimaan Petanque        7
    Saarinen Jani      Linnan Petanquistit     7
 5. Olkinuora Simo     Linnan Petanquistit     5
 6. Huoviala Olli      Boulistit Oulu          3
 7. Koistiola Jani     Lahti Boule             1

NAISET. Pisteitä yhteensä 22 naisella

 1. Kankaanpää Helena  Petanque Club de Pori  16
 2. Lehtonen Päivi     SLP                    14
    Näsilä Mirva       SLP                    14
    Raitasuo Outi      Tavastia Pallo         14
 5. Nieminen Kati      PEESI                  12
 6. Ahola Tuula        Munkan Petankki        10
 7. Kamppuri Stiina    Kuulankierittäjät       9
    Kalliosalo Salla   Munkan Petankki         9
 9. Pasanen Raija      Soukka Petanque         8
10. Kotilainen Arja    Kuulankierittäjät       5
11. Asplund Riitta     KE-P                    4
    Olkkola Raija      Larun Petankki          4
    Kivinen Pirjo      Loimaan Petanque        4
    Roslöf Tarja       Petanque Club de Pori   4
15. Lahtimo Satu       Lahti Boule             3


Suomen Petanque-Liitto ry