Tulospörssi talvi 97-98


Helsinki Petanque

Areenan avajaiset 18.10.97, 16 joukkuetta

1. LANCEERAUS / Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa, Aku Haljoki
2. PSC-467 / Esa Kouvonen, Miikka Kouvonen, Miska Nieminen
3. PSC 0 POIS / Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Markus Lähdesniemi
4. PSC & HB / Jukka Virtanen, Ilkka Railio, Matti Törrönen

Naisten trippeli 23.11.97, 8 joukkuetta

1. Tuula Ahola, Outi Pietarinen, Salla Kalliosalo
2. Outi Raitasuo, Helena Kankaanpää, Kati Nieminen
3-4. Anita Olkinuora, Eira Penna, Marjatta Viiman
3-4. Jenni Ranta-Kahila, Marita Railio, Jaana Virtanen

Suomen Petanque-Liiton 15-vuotisjuhlakisat 29.11.97, 21 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen
2. Antti Lehtonen, Miikka Kouvonen, Miska Nieminen
3-4. Tuomas Leskinen, Marko Ahola, Marko Kuivasniemi
3-4. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso

Duppeli 13.12.97, 23 joukkuetta

1. Aku Haljoki, Samuli Kankkunen
2. Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen
3-4. Kimmo Rantanen, Erkki Rantanen
3-4. Arto Stenberg, Matti Hiekkamäki

Trippeli 17.01.98, 37 joukkuetta

1. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso
2. Päivi Lehtonen, Petri Turkkila, Henri Palmqvist
3-4. Jarno Mansikka, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro
3-4. Harri Laitinen, Pentti Kuvaja, Jouni Lestelin

Naisten trippeli 08.02.98, 13 joukkuetta

1. Raija Olkkola, Raija Pasanen, Maija Avaro
2. Jenni Ranta-Kahila, Marita Railio, Jaana Virtanen
3. Eila Kankare, Arja Kotilainen, Stiina Kamppuri
4. Tuula Ahonen, Anja Parviainen, Ritva Juurinen

Yli 50 v. duppeli 08.02.98, 24 joukkuetta

1. Mikko Haljoki, Rauno Kallio
2. Aimo Leinilä, Pekka Eerola
3. Viljo Stenberg, Jorma Lahtinen
4. Topi Ahola, Rainer Lindgren

Sekatrippeli 01.03.98, 13 joukkuetta

1. Kati Nieminen, Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen
2. Sinikka Lappalainen, Osmo Lappalainen, Miikka Kouvonen
3. Päivi Lehtonen, Henri Palmqvist, Ilkka Kankare
4. Raija Olkkola, Jouni Sandberg, Vilppu Pasanen

Yli 50 v. duppeli 22.03.98, 24 joukkuetta

1. Seppo Kaukiainen, Nils Gers
2. Mikko Haljoki, Risto Saarinen
3. Pentti Simola, Risto Pihlainen
4. Topi Ahola, Rainer Lindgren

Duppeli 28.03.98, 23 joukkuetta

1. Aku Haljoki, Arttu Poikolainen
2. Tuula Ahola, Topi Ahola
3-4. Jarmo Heinonen, Marko Aalto
3-4. Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen

Naisten trippeli 29.03.98, 8 joukkuetta

1. Tuula Ahola, Salla Kalliosalo, Stiina Kamppuri
2. Sinikka Lappalainen, Satu Lahtimo, Helinä Grön
3. Helena Kankaanpää, Outi Raitasuo, Kati Nieminen
4. Erri Javola, Reetta Koponen, Päivi Kuvaja

Huhtihulinat 25.04.98, 18 joukkuetta

1. Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen
2. Jarmo Heinonen, Sami Lukka, Jani Saarinen
3-4. Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen, Miska Nieminen
3-4. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso


Loimaan Petanque

Loka-trippeli 18.10.97, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Markku Nieminen, Bachir Benhammoud
2. Pentti Mehtonen, Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen
3. Reijo Taka-Eilola, Pertti Helin, Daniel Duhamel

Naistenhaku-duppeli 16.11.97, 16 joukkuetta

1. Seija Hukkanen, Seppo Lindman
2. Päivi Lehtonen, Harri Koivunen
3. Riitta Nurminen, Eero Ravantti

Marras-trippeli 29.11.97, 16 joukkuetta

1. Esa Tuominen, Tatu Kuusisto, Youssef Guezri
2. Reijo Mehtonen, Pentti Mehtonen, Pauli Mehtonen
3. Reijo Taka-Eilola, Pertti Helin, Daniel Duhamel

Tonttu-trippeli 14.12.97, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud, Seija Uusitalo
2. Reijo Taka-Eilola, Heikki Lossi, Taru Lossi
3. Kari Lehtonen, Hannu Miettinen, Seija Hukkanen

Miestenhaku-duppeli 11.01.98, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Anita Olkinuora
2. Veijo Hakokari, Elvi Aaltonen
3. Eero Ravantti, Seija Hukkanen

Tuisku-trippeli 31.01.98, 16 joukkuetta

1. Bachir Benhammoud, Markku Nieminen, Henry Nero
2. Antti Jutila, Jorma Kukko, Jyri Sihvo
3. Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen, Annukka Onni

Laskiais-duppeli 21.02.98, 16 joukkuetta

1. Tatu Kuusisto, Youssef Guezri
2. Kirsi Westerlund, Raimo Westerlund
3. Juha Aaltonen, Tuomas Kettunen

Tipu-duppeli 08.03.98, 9 joukkuetta

1. Elvi Aaltonen, Eila Nummila
2. Tiina Rosnell, Kirsi Westerlund
3. Riitta Nurminen, Eila Sistonen

Maalisnaukujaiset-trippeli 21.03.98, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Markku Nieminen, Bachir Benhammoud
2. Eero Ravantti, Tuomo Lehtinen, Jarmo Kuohukoski
3. Pekka Aalto, Matti Halonen, Tom Lindberg

Sekaduppeli 12.04.98, 19 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Elvi Aaltonen
2. Bachir Benhammoud, Seija Uusitalo
3. Kari Lehtonen, Maarit Kärkkäinen


Lahti Boule

Avajaiskisa 15.11.97, 17 joukkuetta (2S,13D,2T)

1. Arttu & Samuli / Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen
2. EK-Team / Erkki Rantanen, Kimmo Rantanen
3. Iivo & Iivo / Iivo Paaso
4. Pojat / Ilkka Railio, Jukka Virtanen

Wappua odotellessa 04.01.98, 16 joukkuetta (2S,11D,3T)

1. Rane & Co / Rauno Kallio, Mika Sallinen, Jari Hakuli
2. Aku / Aku Haljoki
3. Mikko ja Sami / Mikko Haljoki, Sami Lukka
4. Tulevaisuus / Jarmo Heinonen, Miska Nieminen

Juhannusta odotellessa 01.02.98, 11 joukkuetta (8D,3T)

1. Antti ja Timppa / Antti Lehtonen, Timo Hiltunen
2. PSC 0 / Juha-Pekka Siro, Marko Jakonen
3. Sorsa ja Hillo / Reijo Hakanen, Jarkko Kallio


Petanque Club de Pori

Non-stop 24 tunnin duppeli 1-2.11.97, 14 joukkuetta

1. Sami Lukka, Jukka Virtanen, Jani Saarinen
2. Markku Nieminen, Bachir Benhammoud, Seppo Lindman
3. Eero Ravantti, Raimo Vesterlund
4. Hannu Saari, Emmanuel Simon-Bellamy

Halli -Open duppeli 25.01.98, 22 joukkuetta

1. Markku Nieminen, Seppo Lindman
2. Harri Kankaanpää, Viljo Stenberg
3. Tuomo Lehtinen, Jarmo Kuohukoski
4. Hannu Saari, Emmanuel Simon-Bellamy

Pakkaskisa trippeli 07.02.98, 22 joukkuetta

1. Päivi Lehtonen, Henri Palmqvist, Harri Näsilä
2. Vesa Korpunen, Hannu Saari, Reino Kaartinen
3. Pekka Vihtalahti, Tuomo Lehtinen, Jarmo Kuohukoski
4. Harri Kankaanpää, Viljo Stenberg, Pasi Lahti

Sekaduppeli 15.03.98, 18 joukkuetta

1. Maarit Flink-Soini, Eero Ravantti
2. Tarja Roslöf, Tuomo Lehtinen
3. Tiia Tuominen, Youssef Guezri
4. Tarja Hämäläinen, Marko Aalto

Yli 50-v duppeli 05.04.98, 23 joukkuetta

1. Viljo Stenberg, Reijo Taka-Eilola
2. Pertti Helin, Rauno Heinäkoski
3. Tuomo Lehtinen, Jarmo Kuohukoski
4. Tom Lindberg, Matti Halonen

Hallikauden päätöstrippeli 26.04.98, 16 joukkuetta

1. Vesa Korpunen, Hannu Saari, Reino Kaartinen
2. Helena Kankaanpää, Tarja Roslöf, Seppo Vihavainen
3. Vesa Tuominen, Teuvo Myllymäki, Aimo Söderdahl
4. Tuomo Lehtinen, Eero Ravantti, Jarmo Kuohukoski


VII Ay-turnaus Anjalankoskella

Myllykosken jalkapallohallissa 14.02.98, 70 joukkuetta

A-finaali:

1. Kipinä I /HLV Helsinki
2. Teräsmiehet 23 Lahti
3. Isku ao 14 II Lahti
4. Mikkelin mlk II
5. Kipinä II /HLV Helsinki
6. Porvoon kaupunki
7. Metalli/Posti Kuopio
8. Helprint Mikkeli

B-finaali:

1. Valmet Kotka
2. VR-Kotka II
3. Nuohoojat II Tampere

C-finaali:

1. Metalli 169 Toijala
2. TPO Tampere
3. Mikkelin mlk I

D-finaali:

1. Fanny I (Yleisradio) Helsinki

E-finaali:

1. Suomalainen Kirjakauppa


Martin Petanque Hyvinkää

Hankitrippeli 21.02.98, 14 joukkuetta

1. SLP / Petri Turkkila, Henri Palmqvist, Hannu Muuri
2. PSC / Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen
3. FBI / Rauno Kallio, Mikka Kouvonen, Antti Lehtonen
4. Janin Sakki / Jukka Ruuskanen, Jani Saarinen, Sami Lukka


Suomi-Viro hallimaaottelu 28.02.98, Helsinki

Suomi voitti 20 - 5.

Joukkue    Pelaajat                                         Voitot

Viro I     Indrek Osila, Veiko Proos, Suido Suursalu        2
Viro II    Allan Elerand, Andres Pebre, Erko Tamuri         1
Viro III   Merike Lomp, Helve Martin, Tiit Ojamaa           1
Viro IV    Indrek Reiter, Are Saarne, Veiko Vahimets        0
Viro V     Priit Pajusaar, Heikki Põhi, Indrek Vaho         1

Suomi I    Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro (viimeisessä
           ottelussa Marko Jakonen), Arttu Poikolainen      5
Suomi II   Jarmo Heinonen, Mika Ahonen, Olli Sinnemaa       4
Suomi III  Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Iivo Paaso           4
Suomi IV   Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen, Miska Nieminen  4
Suomi V    Ilkka Railio, Jukka Virtanen, Arto Stenberg      3


Eurooppa-Cupin Suomen karsinta 05.04.98, Helsinki

1. Helsinki Boule        10 voittoa
2. Lahti Boule            7 voittoa
3. Tavastia Pallo         4 voittoa
4. Kuulankierittäjät       luovutti
Helsinki Boulen tiimi (Marko Aalto, Mikael Gripenberg, Tarja Hämäläinen, Hanna Kohonen, Iivo Paaso, Matti Törrönen ja Tuukka Ylönen) jatkoi Viron Tabasalua vastaan. Helsingin hallilla pelatussa turnauksessa Helsinki Boule voitti 5-2. Seuraavaksi vastaan tulee Ruotsin edustaja Nobel Petanque Malmö loppukesällä.


Femma Helsinki

Tipukisat trippeli 10.04.1998, 56 joukkuetta

1. PSC Riidankylväjät / Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen, Miska Nieminen
2. JB-Team / Aimo Leinilä, Harri Leinilä, Veiko Proos
3. Big Reds / Aku Haljoki, Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa
4. Jakonen & Co

B-sarja
1. MPM / Mira Kyllönen, Päivi Lehtonen, Mirva Näsilä

Suomen Petanque-Liitto ry