Tulospörssi kesä 98


Linnan Petanquistit Hämeenlinna 03.05.1998

Lisenssitrippeli, 29 joukkuetta

1. PSC MLK / Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro
2. PSC Riidankylväjät / Antti Lehtonen, Mikka Kouvonen, Miska Nieminen
3. Velikullat Pori / Viljo Stenberg, Tuomo Lehtinen, Harri Kankaanpää
4. KOO-VEE Tampere / Ari Reijonen, Petri Mehtonen, Lauri Kolehmainen

Naisten MM-karsinta 1/3, 11 joukkuetta

1. Mira, Mirva, Päivi / Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Päivi Lehtonen (PSCJ, HT, SLP)
2. Loimaan Likat / Elvi Aaltonen, Eila Nummila, Terttu Mäki (Loimaa)
3. Amica-Tytöt / Salla Kalliosalo, Tuula Ahola, Stiina Kamppuri (Munkka)
4. Mona-Lisa / Tuula Ahonen, Ritva Juurinen, Anja Parviainen (Kallio)


Tampere Petanque TPQ 09.05.1998

Tampere-turnaus lisenssitrippeli, 24 joukkuetta

1. 666 / Tuomas Kettunen, Markku Nieminen Markku, Seppo Lindman (Loimaan)
2. KOO-VEE / Jukka Lehto, Ari Reijonen, Lauri Kolehmainen (KOO-VEE)
3. PSC-Jakonen / Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen, Marko Jakonen (PSCJ)
4. Toivottomat / Seppo Kankare, Jukka Ruuskanen, Jukka Willman (Linnan Pet., Petosen Nallet)


Boule Baltique Helsinki 21.05.1998

Baltique duppeli, 54 joukkuetta

1. Bad to the Bone / Jarmo Heinonen (PSCJ), Iivo Paaso (HB)
2. Heinonen / Jukka Virtanen (PEESI), Olli Sinnemaa (PSCJ)
3. MaSa / Unto Salonen, Matti Marjanen (Femma)
4. Nuija ja Tosi Nuija / Miska Nieminen, Juuso Siro (PSCJ)

Pintamuta-cup:
1. Kale & Tuomas / Kale Leskinen, Tuomas Leskinen (Martin Petanque)
2. SLP/Dubri / Hannu Muuri, Teija Muuri (SLP)

Pohjamuta-cup:
1. LB Rane & corp / Jari Hakuli, Mika Sallinen (Lahti Boule)


Karhu-Petankki Kotka 21.05.1998

Helatorstai-duppeli, 20 joukkuetta

1. PSC / A-P Mäkelä, Jarkko Leskinen
2. Tarmon Petanque Varkaus / Jouni Ylelä, Timo Hyttinen
3. Petanque Kouvola / Veli-Matti Verho, Osmo Lappalainen
4. Karhu-Petankki / Pekka Koivunen, Reijo Mikkola


Lahti Boule, Petankkihulinat 23.05.1998

Yleinen MM-karsinta 1/4, 14 joukkuetta

1. Helsinki Boule I / Marko Aalto, Iivo Paaso, Tuukka Ylönen (HB)
2. PSC Lokki / Jukka Holopainen, Jarkko Leskinen, A-P Mäkelä (PSCJ)
3. PSC Apinalauma / Aku Haljoki, Olli Sinnemaa, Jarmo Heinonen (PSCJ)
4. PSC MLK / Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro (PSCJ)

PR-kisa SDT, 9 joukkuetta

1. Atletico Hämeenlinna / Risto Saarinen, Mikko Haljoki
2. Heikki & Tapio Lahti / Heikki Liipola, Tapio Sappinen
3. Kaupit Heinola / Markku Kauppi, Jaakko Kauppi
4. Nils Gers Järvenpää


PEESI Espoo 24.05.1998

PEESI-trippeli, 15 joukkuetta

1. Martin Petanque / Tuomas Leskinen, Marko Ahola, Marko Kuivasniemi
2. PSC-I / Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro
3. PSC-II / Antti Lehtonen, Miikka Kouvonen, Miska Nieminen
3. PSC-Heiska & co. / Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa, Tuukka Ylönen

Naisten MM-karsinta 2/3, 12 joukkuetta

1. Oheka / Outi Raitasuo, Helena Kankaanpää, Kati Nieminen (TP, PCdP, PEESI)
2. Mamsellit / Maaret Komsi, Raija Olkkola, Raija Pasanen (BB, Laru, Soukka)
3. Amica-Tytöt / Tuula Ahola, Salla Kalliosalo, Stiina Kamppuri (Munkka)
4. Mira, Mirva, Pirkko / Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Pirkko Autio (PSCJ, HT, PSCJ)


IPC Helsinki 30.05.1998

Guy Pettersonin muistokilpailu, singeli, 36 pelaajaa

1. Jukka Virtanen (PEESI)
2. Iivo Paaso (Helsinki Boule)
3. Ilkka Railio (PSC Anjalankoski)
4. Kaarlo Vierula (IPC)


SLP Helsinki 31.05.1998

3. Ricard Trophy, 23 joukkuetta

1. Puksu / Jukka Holopainen, A-P Mäkelä, Jukka Pöyry (PSCJ, PSCJ, LaBo)
2. Jakonen & Co / Aku Haljoki, Marko Jakonen, Jukka Virtanen
3. SLP Ricard / Hannu Muuri, Henri Palmqvist, Petri Turkkila
4. Femma / Runar Lindholm, Matti Marjanen, Unto Salonen

Ensikertalaisten Finnair Cup: 1. Timo Harmo, Henri Koskinen
Tallink Cup: 1. Rauno Kallio, Mika Sallinen
Ravintola Pikku Parlamentti Cup: 1. Mikko Haljoki, Seppo Kankare
Vuoden Högöimmät & Peliasu: Margit Vekkeli, Krister Cederlöf
Vuoden Asettaja: Marko Jakonen
Vuoden Ampuja: Jukka Holopainen


IPC Helsinki 31.05.1998

IPC-turnaus trippeli, 8 joukkuetta

1. V.S.K / Väinö Rautamäki, Seppo Kaukiainen, Kaarlo Vierula (HB, HB, Femma)
2. Pori 1 / Viljo Stenberg, Tuomo Lehtinen, Harri Kankaanpää (PC de Pori)
3. JB-Team / Aimo Leinilä, Harri Leinilä, Ilkka Railio (KK, KK, PSCA)
4. KOO-VEE / Lauri Kolehmainen, Ari Reijonen, Jukka Lehto (KOO-VEE)


Helsinki Boule 06.06.1998

Kesäkuun Kisat / Viking Open, duppeli, 29 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Marko Jakonen (PSCJ)
2. Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa (PSCJ)
3. Matti Törrönen, Ilkka Railio (HB, PSCA)
4. Harri Leinilä, Aimo Leinilä (KK)

B-sarja
1. Arto Stenberg, Matti Hiekkamäki


Petanque Club de Pori, Karhukisa 14.06.1998

Yleinen MM-karsinta 2/4, 17 joukkuetta

1. LP Tamagotsi / Jani Saarinen, Kimmo Rantanen, Sami Lukka (LP)
2. Helsinki Boule I / Marko Aalto, Iivo Paaso, Tuukka Ylönen (HB)
3. PSC Apinalauma / Aku Haljoki, Olli Sinnemaa, Jarmo Heinonen (PSCJ)
4. JB-Team / Ilkka Railio, Arto Stenberg, Joachim Eriksson (PSCA, PSCA, HB)

Naisten MM-karsinta 3/3, 6 joukkuetta

1. Mira, Mirva, Päivi / Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Päivi Lehtonen (PSCJ, HT, SLP)
2. Porittaret / Tarja Roslöf, Kirsi Westerlund, Tiina Rosnell (PC de Pori)
3. Amica-Tytöt / Salla Kalliosalo, Tuula Ahola, Stiina Kamppuri (Munkka)
4. Vaasa Petanque
Karsinnan lopputulokset


Linnan Petanquistit, Aulanko 27.-28.06.1998

GP-Lisenssiduppeli, 37 joukkuetta

1. 66 / Seppo Lindman, Markku Nieminen (Loimaa)
2. Helsinki Boule / Aku Haljoki, Marko Aalto (HB)
3. Warriors / Tuukka Ylönen, Iivo Paaso (HB)
4. PSC 100 / Esa Saastamoinen, Marko Jakonen (Susiraja, PSCJ)

PR-Duppeli, 68 joukkuetta

1. Kimmo Rantanen, Tero Haapanen (LP, Loimaa)
2. Marko Ahola, Tuomas Leskinen (Hyvinkää)
3. Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa (PSCJ)
4. Simo Olkinuora, Jukka Virtanen (LP, Peesi)


III Baltic Cup, EPKL Tallinna 04.-05.07.1998

Maittain (4 maata):

1. Suomi     26 pist.
2. Viro      14 pist.
3. Ruotsi     5 pist.
4. Norja      3 pist.

Joukkueittain (22 joukkuetta):

1. Suomi III / Sami Lukka, Kimmo Rantanen, Jani Saarinen (Linnan Petanquistit)
2. Suomi II / Miikka Kouvonen, Miska Nieminen, Matti Törrönen (PSCJ/HB)
3. Estonia I / Indrek Osila, Suido Suursalu, Veiko Proos (Viro)
4. Raua / Merike Aava, Indrek Vaho, Heikki Pöhi (Viro)


SM '98 tulokset


Loimaan Petanque 18.07.1998

Hirviheitot PR-duppeli, 30 joukkuetta

1. Tero Haapanen, Kimmo Rantanen (Loimaa / Salo)
2. Seppo Lindman, Heikki Haapanen (Loimaa)
3. Bachir Benhammoud, Markku Nieminen (Loimaa)

B-sarja
1. Ensi Hemmilä, Viljo Lehto (Mynämäki)


Tyrvään Petanque 18.07.1998

Vammala Open PR-duppeli, 37 joukkuetta

1. Jari Hirvonen, Pertti Rinkkala (KOO-VEE Tampere)
2. Pekka Parviainen, Hannu Miettinen (Turku)
3. Aimo Söderdahl, Vesa Tuominen (Rauma)
4. Tarja Roslöf, Eero Ravantti (Pori)

B-sarja
1. Pertti Taipale, Päivi Hakulinen (Tavastia Hki)
2. Päivi Kuvaja, Pentti Kuvaja (Peesi Espoo)


PSC Järvenpää 25.07.1998

SM-sarjan finaali

1. SLP Ricard / Hannu Muuri, Henri Palmqvist, Petri Turkkila
2. LP Eila ja Pojat / Sami Lukka, Kimmo Rantanen, Jani Saarinen
3. Helsinki Boule I / Mikael Gripenberg, Iivo Paaso, Matti Törrönen
4. PSC II / Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen, Miska Nieminen


Suomi - Viro maaottelu, PSC Järvenpää 26.07.1998

YLEINEN:

Suomi I    Miska Nieminen, Antti Lehtonen, Miikka Kouvonen    5 voittoa
Suomi II   Kimmo Rantanen, Jani Saarinen, Sami Lukka          3 voittoa
Suomi III  Kalevi Lehtinen, Harri Lehtinen, Marko Lehtinen    3 voittoa
Suomi IV   Yannick Pelletier, Karl-Erik Romar, Juha Leppänen  3 voittoa
Suomi V    Tauno Sevon, Toivo Rokkanen, Aimo Leinilä          5 voittoa

Viro I     Indrek Reiter, Veiko Vahimets, Ülo Vahimets        2 voittoa
Viro II    Indrek Osila, Veiko Proos, Priit Pajusaar          2 voittoa
Viro III   Allan Elerand, Toomas Proos, Erko Tamuri           1 voittoa
Viro IV    Arti Lindvest, Jaansu Otsman, Marek Veiberg        0 voittoa
Viro V     Rimo Lõiv, Heikki Põhi, Indrek Vaho                1 voittoa

NAISET:

Suomi      Tuula Ahola, Stiina Kamppuri, Salla Kalliosalo     13   4  13
Viro       Juta Kuuse, Merike Lomp, Helve Martin               2  13   3

JUNIORIT:

Suomi      Tuukka Hursti, Jarno Mansikka, Tero Haapanen       13  13
Viro       Allar Elerand, Lennart Lõpp, Kreet Saarma           1   5

KOKONAISKILPAILU:

Suomi      21 voittoa
Viro        6 voittoa


Karhu Petankki Karhula, Meripäiväturnaus 26.07.1998

PR-trippeli, 6 joukkuetta

1. PC de Strömfors / Kari Harsia, Pasi Hämäläinen, Tommi Kiviranta
2. Dirty Harri ja pojat / Harri Leinilä, Petri Lohman, Mikko Soikkeli
3. Kuulankierittäjät / Anu Sutinen, Jouni Hokkinen, Kari Vartiainen
4. Karhu-Petankki / Heikki Rissanen, Timo Toikka, Raimo Vakkari

PR-duppeli, 15 joukkuetta

1. PSC Järvenpää / Marko Jakonen, Pekka Siro
2. Petanque Kouvola / Simo Linteri, Osmo Lappalainen
3. Martin Petanque / Aleksi Leskinen, Tuomas Leskinen
4. Martin Petanque / Marko Ahola, Toni Siro


Kuulankierittäjät, Vantaa 01.08.1998

Elokuula, 10-vuotis juhlaturnaus

PR-Duppeli miehet, 22 joukkuetta:

1. Matti Törrönen, Ossi Valpio (HB,KK)
2. Reijo Pousi, Pekka Stark (KK)
3. Marko Jakonen, Miikka Kouvonen (PSCJ)
4. Tuomas Autio, Esa Kouvonen (PSCJ)

PR-Duppeli naiset, 9 joukkuetta:

1. Anja Parviainen, Tuula Ahonen (Kallio)
2. Stiina Kamppuri, Sari Pohjola-Penttilä (Munkka,KK)
3. Pirjo Frangen, Salla Kalliosalo (Munkka)
4. Eila Linden, Raija Olkkola (Laru)


Droppi Petanque, Mikkeli 01.08.1998

Mikkeli -trippeli, 20 joukkuetta

1. Mika Soisalo, Matti Mäkinen, Martti Lehtoranta (PT Kilkkikset)
2. Antti Veijonen, Hannu Kaatranen, Tero Mäkelä (Droppi Petanque)
3. Toivo Hyvärinen, Jarmo Sainio, Kari Kuusisto (Säynätsalo)
4. Jukka Siivonen, Vesa Siivonen, Erkki Muinonen (Droppi Petanque)


Tavastia Pallo, Helsinki 02.08.1998

Yleinen MM-karsinta 3/4, 8 joukkuetta

1. PSC MLK / Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro (PSCJ)
2. Helsinki Boule I / Marko Aalto, Iivo Paaso, Tuukka Ylönen (HB)
3. PSC Apinalauma / Aku Haljoki, Olli Sinnemaa, Jarmo Heinonen (PSCJ)
4. PSC Riidankylväjät / Antti Lehtonen, Miikka Kouvonen, Miska Nieminen (PSCJ)

PR-singeli, 40 pelaajaa

1. Tuomo Lehtinen (Petanque Club de Pori)
2. Toni Ikonen (Kallion Kirkas)
3. Harri Leinilä (Kuulankierittäjät)
4. Marko Jakonen (PSC Järvenpää)


KOO-VEE, Tampere 08.08.1998

Yli 50-vuotiaiden SM-duppeli, 43 joukkuetta

1. Heikki Kananen ja Matti Ruotsalainen (Petosen Nallet / Petku)
2. Tuula Ahola ja Toivo Ahola (Munkan Petankki)
3. Juhani Sucksdorff ja Pekka Åhman (Turun Pétanque-seura)
4. Maaret Komsi ja Raija Olkkola (Boule Baltique / Larun Petankki)
5. Jussi Salminen ja Pekka Urponen (UTU-Petankki)
6. Vesa Haatanen ja Leevi Myllymäki (PSC Järvenpää)
7. Nils Gers ja Kaarlo Vierula (Femma)
8. Henrik Gripenberg ja Väinö Rautamäki (Helsinki Boule)


PM-kilpailut, Oslo 15.-16.08.1998

Yleinen

1. SUOMI 2 / Jarmo Heinonen, Arttu Poikolainen, Olli Sinnemaa (PSCJ)
2. Tanska 1
3. Tanska 2
4. Ruotsi 2

Naiset

1. Ruotsi 2
2. Tanska 1
3. Ruotsi 1
4. SUOMI 1 / Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Päivi Lehtonen (PSCJ/HT/SLP)

Juniorit

1. Ruotsi 1
2. SUOMI 1 / Juha-Pekka Siro, Tero Haapanen, Kimmo Rantanen (PSCJ/Loimaa/Linnan Pet.)
3. Ruotsi 2
4. SUOMI 2 / Marko Ahola, Tuomas Leskinen, Lauri Lantto (Martin Pet./Boulistit)


Munkan Petankki, Helsinki 22.08.1998

Munkkiniemi Open duppeli, 23 joukkuetta

1. Ilkka Railio, Arto Stenberg, Joachim Eriksson (PSCA, PSCA, HB)
2. Marko Aalto, Iivo Paaso, Tuukka Ylönen (HB)
3. Samuli Kankkunen, Antti Lehtonen, A-P Mäkelä (PSCJ)
4. Tauno Sevon, Toivo Rokkanen, Aimo Leinilä (KK)

B-sarja:
1. Olli Sinnemaa, Jarmo Heinonen, Jani Saarinen (PSCJ, LP)


Karhu Petankki Karhula, 22.08.1998

60-v. PR-duppeli, 17 joukkuetta

1. PSC Anjalankoski / Ole Nyberg, Kalevi Sinivaara
2. Femma Hki / Matti Marjanen, Unto Salonen
3. Loimaan Petanque / Terttu Mäki, Pentti Mäki
4. Karhu-Petankki / Aarre Kaipiainen, Reijo Mikkola


Helsinki Boule, Elokuun Kisat 23.08.1998

Yleinen MM-karsinta 4/4, 6 joukkuetta

1. PSC Riidankylväjät / Antti Lehtonen, Miikka Kouvonen, Miska Nieminen (PSCJ)
2. PSC Apinalauma / Aku Haljoki, Olli Sinnemaa, Jarmo Heinonen (PSCJ)
3. PSC MLK / Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro (PSCJ)
4. JB-Team / Ilkka Railio, Arto Stenberg, Joachim Eriksson (PSCA, PSCA, HB)
Karsinnan lopputulokset

PR-duppeli, 14 joukkuetta

1. Erkki Rantanen, Kimmo Rantanen
2. Marko Jakonen, Jukka Virtanen
3. Seppo Kaukiainen, Selhatti Güzel
4. Jari Nieminen, Jukka Pöyry


Petanque Club de Pori, 29.-30.08.1998

SAS-Open duppeli, 30 joukkuetta

1. Aku Haljoki, Arttu Poikolainen (PSCJ)
2. Tuukka Ylönen, Olli Sinnemaa (HB,PSCJ)
3. Simo Vierijärvi, Harri Näsilä (HT)
4. Veli-Matti Myllymäki, Miska Nieminen (PSCJ)

SAS-Open junioriduppeli, 3 joukkuetta

1. Jani Leppäkorpi, Tero Vaarila (HT)
2. Kimmo Saarinen, Markus Soini (PCdePori)
3. Kaisu Lindholm, Sebastian Simon-Bellamy (PCdePori)


Kuulankierittäjät Vantaa, 29.08.1998

PR-singeli, 20 kilpailijaa

1. Mehmet Güzel (IPC)
2. Tapio Lehto (KK)
3. Kaj Boström (Femma)
4. Seppo Kaukiainen (IPC)


KOO-VEE Tampere

Patonkipetankki PR-trippeli 05.09.1998, 22 joukkuetta

1. Loimaa / Seppo Lindman, Markku Nieminen, Bachir Benhammoud (Loimaan Petanque)
2. JB-Team / Ilkka Railio, Aimo Leinilä, Harri Leinilä (KK, PSCA)
3. Black Hawks / Risto Salo, Henry Salo, Kari Pyykkö (KOO-VEE)
4. HHH / Riitta Nurminen, Matti Lehtimäki, Arto Brand (KOO-VEE)

Lisenssiduppeli 06.09.1998, 30 joukkuetta

1. SATA / Kimmo Rantanen, Tuomas Leskinen (HB, Martin Pet.)
2. Entiset Voittajat / Arto Stenberg, Matti Hiekkamäki (PSCA, KOO-VEE)
3. LP J&S / Simo Olkinuora, Jukka Ruuskanen (LP)
4. EK-Team / Erkki Rantanen, Kari Rantanen (Loimaan Pet., Salon V.)

PR-duppeli 06.09.1998, 16 joukkuetta

1. Daniel Duhamel, Ali Tebrerrou (KOO-VEE)
2. Mikko Haljoki, Seppo Kankare (LP)
3. Reijo Taka-Eilola, Pertti Helin (KOO-VEE)
4. Martta Poutiainen, Antti Jutila (Tohty)


Turun Petanque-seura 12.09.1998

Pallo Hukassa, lisenssitrippeli, 16 joukkuetta

1. PRO-V / Bachir Benhammoud, Tuomas Kettunen, Seppo Lindman (Loimaa Pétanque)
2. PSC-Aina Ajoissa / Marko Jakonen, Miikka Kouvonen, Miska Nieminen (PSC Järvenpää)
3. Tuisku / Mirva Näsilä, Harri Näsilä, Simo Vierijärvi (Harjunpään Tuisku)
4. ÄTT-98 / Aimo Lindgren, Jouko Tikkanen, Jukka Tikkanen (Turun Pétanque-seura)

B-sarja:
1. Les Miserables / Arto Aalto, Juhani Sucksdorff ja Pekka Åhman (Turun Pétanque-seura)


Petanque Club de Pori 13.09.1998

Pori-Open lisenssiduppeli, 20 joukkuetta

1. Harri Näsilä, Simo Vierijärvi (Harjunpään Tuisku)
2. Viljo Stenberg, Arto Stenberg (PCdPori, PSCA)
3. Patrick Simon-Bellamy, Michel Simon-Bellamy (PCdPori)
4. Pekka Urponen, Jussi Salminen (UTU-Petankki)


Lahti Boule 20.09.1998

PR-duppeli, 26 joukkuetta

1. PSC / Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro (Järvenpää)
2. Sika-1 / Rauno Kallio, Mika Sallinen (Lahti)
3. LP Vankka / Eila Kankare, Anita Olkinuora (Hämeenlinna)
4. Mahonen / Mika Ahonen, Sami Lukka (Lahti, Hämeenlinna)

B-SARJA
1. E.S.A / Esa Saastamoinen, Arto Stenberg (Joensuu, Tampere)
2. Riemukaari II / Aarre Alander, Antero Lehti (Kärkölä)


Helsinki Boule 03.10.1998

Lokakuun Kisat, pr-trippeli, 20 joukkuetta

1. Markus Lähdesniemi, Iivo Paaso, Arttu Poikolainen
2. Marko Ahola, Tuomas Leskinen, Aleksi Leskinen
3. Marko Aalto, Arto Stenberg, Ilkka Railio


Seura-SM 10.10.1998

Myllykoski / PSC Anjalankoski, 20 seuraa / 21 joukkuetta

                                   S +  D +  T = Yht.

 1. Droppi Petanque Mikkeli        2 +  4 +  9 = 15
    Ari Jokinen, Kimmo Kellman, Seppo Korhonen,
    Hannu Kaatranen, Jukka Salminen, Pasi Matilainen

 2. PEESI Espoo                    1 +  7 + 10 = 18
    Jukka Virtanen, Pentti Kuvaja, Jari Nieminen,
    Martti Hokkanen, Kati Nieminen, Jaakko Talosela

 3. Petosen Nallet Kuopio         11 +  2 +  5 = 18
    Jukka Willman, Harry Ulvi, Matti Vartiainen,
    Pentti Sutinen, Matti Lapveteläinen, Arto Savolainen

 4. Turun Petanque-Seura          12 +  3 +  4 = 19
 5. PSC Järvenpää I                5 +  1 + 14 = 20
 6. Petanque Club de Pori          7 +  5 +  8 = 20
 7. Kallion Kirkas Helsinki        6 + 15 +  3 = 24
 8. Lahti Boule                   13 + 14 +  1 = 28
 9. Petanque Club de Strömfors     3 +  6 + 21 = 30
10. Kuulankierittäjät Vantaa      18 +  8 +  6 = 32
11. Martin Petanque Hyvinkää       4 + 11 + 18 = 33
12. PSC Anjalankoski              14 + 18 +  2 = 34
13. Boulistit Oulu                 9 + 19 +  7 = 35
14. Tarmon Petanque Varkaus       16 +  9 + 13 = 38
15. Koski-Kuula Kuusankoski       10 + 12 + 16 = 38
16. PSC Järvenpää II              15 + 10 + 17 = 42
17. Espoon Patonki                17 + 13 + 15 = 45
18. Petanque Kouvola               8 + 20 + 20 = 48
19. Nassu Nastola                 20 + 17 + 12 = 49
20. Karhu-Petankki Kotka          19 + 21 + 11 = 51
21. Koski-Petankki Valkeakoski    21 + 16 + 19 = 56

Osalajien voittajat:

Singeli    PEESI Espoo / Jukka Virtanen
Duppeli    PSC Järvenpää / Marko Jakonen, Arttu Poikolainen
Trippeli   Lahti Boule / Satu Lahtimo, Jukka Pöyry, Mika Sallinen


Suomen Petanque-Liitto ry