Tulospörssi talvi 98-99


Helsinki Petanque

24.10.1998 Kuka etelään? singeli, 33 pelaajaa

1. Arttu Poikolainen
2. Matti Törrönen
3-4. Miska Nieminen
3-4. Samuli Kankkunen

15.11.1998 Naisten trippeli, 7 joukkuetta

1. Sari Pohjola-Penttilä, Tuula Ahola, Stiina Kamppuri
2. Tuula Ahonen, Ritva Juurinen, Anja Parviainen
3. Ritva Pousi, Anu Sutinen, Leena Valpio
4. Seija Hukkanen, Eila Nummila, Elvi Aaltonen

15.11.1998 Junnusingeli

Ei pelattu osanottajien vähäisyyden vuoksi

28.11.1998 Pikkujoulukisat trippeli, 26 joukkuetta

1. Samuli Kankkunen, Iivo Paaso, Arttu Poikolainen
2. Jarmo Heinonen, Veli-Matti Myllymäki, Olli Sinnemaa
3-4. Jorma Lahtinen, Miska Nieminen, Juha-Pekka Siro
3-4. Marko Aalto, Veiko Proos, Suido Suursalu

19.12.1998 5 päivää Jouluun duppeli, 15 joukkuetta

1. Iivo Paaso, Olli Sinnemaa
2. Jarmo Heinonen, A-P Mäkelä
3-4. Aleksi Leskinen, Tuomas Leskinen
3-4. Marko Jakonen, Arttu Poikolainen

09.01.1999 24 h turnaus, 10 joukkuetta / 24 peliä

1. Miikka Kouvonen, Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen  19 / 5
2. Jukka Virtanen, Jukka Holopainen, Marko Jakonen   17 / 7
3. Rauno Kallio, Mika Sallinen, Jari Hakuli          15 / 9

30.01.1999 Hpet-trippeli, 8 joukkuetta

1. Ilkka Railio, Arto Stenberg, Joachim Eriksson
2. Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa, Antti Lehtonen
3-4. Iivo Paaso, Arttu Poikolainen, Sami Lukka
3-4. Ritva Juurinen, Pauli Piiparinen, Jukka Siikamäki

06.02.1999 Yli 50 v duppeli, 9 joukkuetta

1. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg
2. Väinö Rautamäki, Henrik Gripenberg
3. Seppo Kaukiainen, Jorma Lahtinen
4. Tuula Ahola, Topi Ahola

07.02.1999 Naisten duppeli, 6 joukkuetta

1. Ritva Pousi, Anu Sutinen
2. Stiina Kamppuri, Tuula Ahola
3. Ritva Juurinen, Kati Nieminen

28.02.1999 Helmitrippeli, 12 joukkuetta

1. Miska Nieminen, Arttu Poikolainen, Juha-Pekka Siro
2. Marko Aalto, Jorma Lahtinen, Ari-Pekka Mäkelä
3-4. Marko Jakonen, Miikka Kouvonen, Jukka Virtanen
3-4. Sami Lukka, Ilkka Railio, Arto Stenberg

14.03.1999 Suomi-Viro hallimaaottelu

Suomi 1  Petri Turkkila, Hannu Muuri, Henri Palmqvist         5 voittoa
Suomi 2  Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Iivo Paaso      4 voittoa
Suomi 3  Harri Lehtinen, Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen      3 voittoa
Suomi 4  Arto Stenberg, Jani Saarinen, Marko Jakonen          4 voittoa
Suomi 5  Marko Aalto, Kimmo Rantanen, Tuukka Ylönen           4 voittoa

Viro 1   Indrek Osila, Suido Suursalu, Veiko Proos            3 voittoa
Viro 2   Indrek Reiter, Veiko Vahimets, Ülo Vahimets          0 voittoa
Viro 3   Priit Pajusaar, Heikki Põhi, Andrus Treiman          2 voittoa
Viro 4   Allan Elerand, Paul Pärna, Erko Tamuri, Mati Timusk  0 voittoa
Viro 5   Marek Lehis, Margo Peebo, Peeter Mäeots              0 voittoa

Suomi 1    13 -  6    Viro 5
Suomi 2    13 -  5    Viro 4
Suomi 3     7 - 13    Viro 3
Suomi 4    13 -  5    Viro 2
Suomi 5    10 - 13    Viro 1

Suomi 1    13 -  2    Viro 4
Suomi 2    13 -  3    Viro 3
Suomi 3    13 -  6    Viro 5
Suomi 4    13 -  8    Viro 1
Suomi 5    13 -  4    Viro 2

Suomi 1    13 -  7    Viro 3
Suomi 2    13 -  9    Viro 2
Suomi 3     1 - 13    Viro 1
Suomi 4    13 -  8    Viro 4
Suomi 5    13 -  5    Viro 5

Suomi 1    13 -  4    Viro 2
Suomi 2    11 - 13    Viro 1
Suomi 3    13 -  2    Viro 4
Suomi 4    13 -  0    Viro 5
Suomi 5    13 -  8    Viro 3

Suomi 1    13 -  7    Viro 1
Suomi 2    13 -  3    Viro 5
Suomi 3    13 - 12    Viro 2
Suomi 4     9 - 13    Viro 3
Suomi 5    13 -  0    Viro 4

  SUOMI    20 -  5    VIRO

21.03.1999 Yli 50 v duppeli, 13 joukkuetta

1. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg
2. Aimo Leinilä, Tauno Lyytikäinen
3. Raija Pasanen, Vilppu Pasanen
4. Veikko Staven, Sulo Niiranen

27.03.1999 Duppeli, 22 joukkuetta

1. Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro
2. Antti Lehtonen, Jukka Virtanen
3-4. Marko Jakonen, Henri Palmqvist
3-4. Harri Lehtinen, Arto Stenberg

11.04.1999 Naisten trippeli, 6 joukkuetta

1. Anita Olkinuora, Marjatta Viiman, Eira Penna
2. Saija Havana, Maija Avaro, Raija Pasanen
3. Outi Raitasuo, Helena Kankaanpää, Kati Nieminen

17.04.1999 Huhtihulinat, 10 joukkuetta

1. Miska Nieminen, Iivo Paaso, Juha-Pekka Siro
2. Harri Lehtinen, Ilkka Railio, Arto Stenberg
3-4. Jukka Holopainen, Miikka Kouvonen, Ari-Pekka Mäkelä
3-4. Marko Kuivasniemi, Tuomas Leskinen, Jukka Pöyry


PSC Järvenpää

07.11.1998 Rivoli-trippeli, 12 joukkuetta

1. Hannu Muuri, Henri Palmqvist, Petri Turkkila
2. Marko Aalto, Miska Nieminen, Juuso Siro
3. Jarmo Heinonen, Antti Lehtonen, Olli Sinnemaa
4. Veli-Matti Myllymäki, Antti Riihikanto, Matti Törrönen

23.01.1999 Jäpe-trippeli, 9 joukkuetta

1. Marko Aalto, Jorma Lahtinen, Ari-Pekka Mäkelä
2. Aleksi Leskinen, Tuomas Leskinen, Marko Ahola
3. Miikka Kouvonen, Miska Nieminen, Juha-Pekka Siro
4. Petri Turkkila, Hannu Muuri, Henri Palmqvist

20.03.1999 Setri-sekatrippeli, 9 joukkuetta

1. Marja-Liisa Koskivirta, Tuomas Leskinen, Marko Pengermaa
2. Satu Lahtimo, Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen
3. Kati Nieminen, Miska Nieminen, Juha-Pekka Siro
4. Jaana Virtanen, Marko Jakonen, Jukka Virtanen


SLP Helsinki, Mestareitten liiga

05.12.1998 Tilanne runkosarjan jälkeen:

1. Hannu Muuri, Henri Palmqvist, Petri Turkkila                       14 /  0
2. Miikka Kouvonen, Miska Nieminen, Juuso Siro                         8 /  6
3. Marko Ahola, Tuukka Hursti, Tuomas Leskinen                         8 /  6
4. Jocke Eriksson, Ilkka Railio, Kimmo Rantanen, Arto Stenberg         7 /  7
5. Marko Kuivasniemi, Aleksi Leskinen, Eki Rantanen                    7 /  7
6. Simo Olkinuora, Jani Saarinen, Jukka Voivala                        7 /  7
7. Marko Jakonen, Jarkko Leskinen, Jukka Virtanen, Sami Lukka          3 / 11
8. Päivi Lehtonen, Teija Muuri, Jenni Ranta-Kahila, Jukka Ruuskanen,   2 / 12
   Ilkka Kankare

16.01.1999 Lopputulokset finaalin jälkeen:

1. Jari Häkkinen, Miska Nieminen, Juuso Siro
2. Simo Olkinuora, Jani Saarinen, Jukka Voivala
3. Hannu Muuri, Henri Palmqvist, Petri Turkkila
4. Ilkka Railio, Kimmo Rantanen, Arto Stenberg


Koski-Petankki Valkeakoski

13.02.1999, VIII Valtakunnallinen AY-turnaus, 53 joukkuetta

A-SARJA (16 joukkuetta):
1. Mikkelin Mlk / Markku Lidner, Ari Jokinen, Hannu Kaatranen
2. Kotkan APJ / Timo Toikka, Pekka Koivunen, Raimo Vakkari
3. Jassun Tieto Oulu / Kari Hellman, Janne Rissanen, Kari Oikarinen
4. Tuisku-Metalli Pori / Harri Näsilä, Matti Viljanen, Simo Vierijärvi
5. Tiedon Janoiset Espoo / Pentti Kuvaja, Harri Laitinen, Jouni Lestelin
6. Työmiehet os 43 Hämeenlinna / Aarno Salonoja, Markku Salonoja, Pentti Ojanen, Esa Rantanen

B-SARJA (16 joukkuetta):
1. Niuvanniemen Sairaala Kuopio / Jukka Willman, Ari Jäntti, Heikki Kananen
2. Teräsmiehet 23 Lahti / Rauno Kallio, Jorma Hupli, Tero Nikki
3. Penq Kempele / Veli-Matti Laakso, Eero Määttä, Petri Turkkila

C-SARJA (10 joukkuetta)
1. Tähtisikermä Helsinki / Pertti Taipale, Hanna Aalto, Tarja Hämäläinen
2. Ilves II Lääninvankila Hämeenlinna / Esa Ylivarvi, Heikki Niemelä, Tuomo Viikki
3. Paperi os 15 Inkeroinen / Sulo Niiranen, Pauli Merivirta, Harri Peltola

D-SARJA (10 joukkuetta)
1. Paperi os 70 Valkeakoski / Rauno Mäkilä, Viljo Pietilä, Antti Seppälä
2. AOL Valkeakoski / Eija Mäkinen, Hannu Ranta, Kerttu Riikonen
3. Liikealan os 56 I Hämeenlinna / Eila Kankare, Eira Penna, Marjatta Wiiman

Yksi joukkue suljettiin alkusarjasta tuomarin toimesta.


Martin Petanque Hyvinkää

20.02.1999, Hankitrippeli, 16 joukkuetta

1. JB-Team / Arto Stenberg, Ilkka Railio, Harri Lehtinen
2. PSC / Juha-Pekka Siro, Miska Nieminen, Jukka Holopainen
3. PSC / Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Aku Haljoki
4. SLP / Ilkka Kankare, Henri Palmqvist, Petri Turkkila

13.03.1999 Sprint-duppeli, 12 joukkuetta

1. Aleksi Leskinen, Matti Törrönen
2. Tuomas Leskinen, Ilkka Railio
3. Iivo Paaso, Arttu Poikolainen
4. Jukka Holopainen, Antti Lehtonen


PSC Anjalankoski

Syystalvensarja Myllykoskella, 49 kilpailijaa

1. Matti Manninen    104 pist.
2. Osmo Lappalainen  101
3. Ole Nyberg         98
4. Usko Koponen       96

19.12.1998 Jouluinen kinkkukisa duppeli, 20 joukkuetta

1. Antti Lehtonen, Jarkko Kallio
2. Juha Kansonen, Antti Vantola
3. Usko Koponen, Tauno Mänttäri
4. Sinikka Lappalainen, Vuokko Majander


Femma ry Helsinki

02.04.1999 Tipukisat trippeli, 58 joukkuetta

1. Markus Lähdesniemi, Iivo Paaso, Veiko Proos
2. Harri Lehtinen, Arto Stenberg, Ilkka Railio
3. Tatu Kuusisto, Jouko Tikkanen, Jukka Tikkanen
4. Aku Haljoki, Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen

B-sarja
1. Marko Jakonen, Jarkko Leskinen, Jukka Virtanen
2. Seija Hukkanen, Kari Lehtonen, Jari Santaluoto
3. Jukka Lehto, Ari Reijonen, Reijo Taka-Eilola


Turun Petanque-seura

05.12.1998 Trippeli, 11 joukkuetta

1. Bachir Benhammoud, Markku Nieminen, Seppo Lindman
2. Jari Santaluoto, Tatu Kuusisto, Esa Tuominen
3. Juhani Sucksdorff, Marko Rajaniemi, Youssef Guezri
4. Tuomas Kettunen, Elvi Aaltonen, Juha Aaltonen

06.02.1999 Helmitrippeli, 16 joukkuetta

1. Marko Jakonen, Marko Kuivasniemi, Tuomas Leskinen
2. Seija Hukkanen, Pekka Aalto, Jari Santaluoto
3. Daniel Duhamel, Ari Reijonen, Reijo Taka-Eilola
4. Terttu Lamminpää, Reijo Lamminpää, Erkki Hiltunen

06.03.1999 Maalistrippeli, 15 joukkuetta

1. Esa Tuominen, Tatu Kuusisto, Youssef Guezri
2. Juhani Sucksdorff, Raimo Karppinen, Arto Aalto
3. Vesa Tuominen, Teuvo Myllymäki, Aimo Söderdahl
4. Raimo Tienhaara, Harry Vierumäki, Pekka Aalto


Loimaan Petanque

18.10.1998 Loka-trippeli, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud, Daniel Duhamel
2. Heikki Haapanen, Tero Haapanen, Seija Uusitalo
3. Jari Santaluoto, Tatu Kuusisto, Hannele Siitonen

31.10.1998 Naistenhaku-duppeli, 16 joukkuetta

1. Ellu Siitonen, Seppo Lindman
2. Eila Kankare, Pekka Parviainen
3. Elvi Aaltonen, Teuvo Myllymäki

14.11.1998 Marras-trippeli, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud, Markku Nieminen
2. Eero Ravantti, Raimo Westerlund, Mauri Salonen
3. Pekka Urponen, Vesa Tuominen, Jussi Salminen

29.11.1998 Pikkujoulu-duppeli, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud
2. Eero Ravantti, Tuomo Lehtinen
3. Antti Jutila, Jyri Sihvo

12.12.1998 Tonttu-trippeli, 16 joukkuetta

1. Jari Santaluoto, Tatu Kuusisto, Hannele Siitonen
2. Harri Koivunen, Tuomas Kettunen, Päivi Kaunisto
3. Teuvo Myllymäki, Jussi Salminen, Eila Nummila

27.12.1998 Joulu-duppeli, 16 joukkuetta

1. Eero Ravantti, Tuomo Lehtinen
2. Markku Nieminen, Pirjo Kivinen
3. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud

06.01.1999 Miestenhaku-duppeli, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Tiia Tuominen
2. Pekka Aalto, Pirjo Kivinen
3. Kari Lehtonen, Terttu Mäki

23.01.1999 Tammi-trippeli, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud, Markku Nieminen
2. Viljo Stenberg, Tuomo Lehtinen, Vesa Korpunen
3. Jari Santaluoto, Esa Tuominen, Tatu Kuusisto

14.02.1999 Ystävä-duppeli, 12 joukkuetta

1. Päivi Kaunisto, Markku Nieminen
2. Seppo Lindman, Tuomas Kettunen
3. Harri Koivunen, Tarja Roslöf

27.02.1999 Tuisku-trippeli, 13 joukkuetta

1. Kari Lehtonen, Hannu Miettinen, Seija Hukkanen
2. Eero Ravantti, Raimo Westerlund, Jari Lind
3. Matti Halonen, Jukka Tikkanen, Reijo Taka-Eilola

14.03.1999 Maalis-duppeli, 16 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud
2. Tatu Kuusisto, Hannele Siitonen
3. Kari Lehtonen, Hannu Miettinen

28.03.1999 Tipu-duppeli, 9 joukkuetta

1. Kirsi Westerlund, Sari Korpunen
2. Elvi Aaltonen, Eila Nummila
3. Seija Hukkanen, Hannele Siitonen

10.04.1999 Seka-duppeli, 16 joukkuetta

1. Elvi Aaltonen, Esa Tuominen
2. Päivi Kaunisto, Harri Koivunen
3. Tiia Tuominen, Seppo Lindman


Ulkomaat

Tukholma 12.12.1998, Luciatåget duppeli, 42 joukkuetta

1. Kjell Pettersson, Jurgen Keuter (Sittin Bull)
2. Matti Törrönen, Arto Stenberg (Suomi)
3-4. Kenneth Öttenius, Daniel Johansson (LaFleure)
3-4. Tommy Lindqvist (DIF), Miska Nieminen (Suomi)

Las Palmas 21.12.1998, VI Andalucia Open singeli, 16 pelaajaa

1. Miska Nieminen, Espoo
2. Kati Nieminen, Espoo
3. Tuomo Lehtinen, Ulvila
4. Tuula Ahola, Helsinki


Suomen Petanque-Liitto ry