Petanque - Tulospörssi kesä 1999


SM-sarja ja divisioonat - Rautatientorin SM-viikko - PM-kilpailut - Seura-SM

LIN - KAR - BAL - KVP - TPQ - IPC - LOI - PCP - DRO - PSI - TYR - SLP - LBO - KOP - MUN - PSC - BOU - HBY - TUR - MUUT

Kilpailujen / tapahtumien osallistujamääriä


Linnan Petanquistit

2.5.1999, Vapputrippeli, 26 joukkuetta

1. PSC Arttu / Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Aku Haljoki
2. Munkka Team / Ilkka Railio, Arto Stenberg, Harri Lehtinen
3. SLP Ricard / Henri Palmqvist, Hannu Muuri, Petri Turkkila
4. Viipurin Pamaus / Matti Törrönen, Esa Saastamoinen, Jukka Willman

2.5.1999, Kaiken Kansan Kisa, 12 joukkuetta

1. Jukka Tikkanen, Tatu Kuusisto, Jouko Tikkanen
2. Sami Lukka, Jukka Ruuskanen, Ilkka Kankare
3. Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Tarja Roslöf
4. Tauno Sevon, Kalevi Lehtinen, Jukka Pöyry

19.-20.6.1999, II Aulanko International GP

A. Lisenssiduppeli, 28 joukkuetta
1. Juha-Pekka Siro, Jukka Virtanen (PSC, SLP)
2. Marko Aalto, Olli Sinnemaa (HBO, SLP)
3. Iivo Paaso, Tuukka Ylönen (PSC, HBO)
4. Miikka Kouvonen, Miska Nieminen (PSC)

B. PR-duppeli, 42 joukkuetta
1. Juha Hyytiäinen, Heikki Velin (Hyvinkää)
2. Tapio Ahlroth, Matti Koste (Kuusankoski)
3. Juhani Rantanen, Jukka Ruuskanen (Hämeenlinna)
4. Jani Maaskola, Ismo Ristolainen (Lahti)


Karhu-Petankki Kotka

13.5.1999, Helatorstai-duppeli, 19 joukkuetta

1. Juha Kansonen, Erkki Koponen
2. Pekka Koivunen, Matti Villanen
3. Mika Rantala, Petri Seppä
4. Aila Tiilikka, Pentti Vainionpää


Boule Baltique Helsinki

13.5.1999, Baltique Duppeli, 47 joukkuetta

1. Erkki Rantanen, Kimmo Rantanen (Salo)
2. Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen (Jpää/Hki)
3. Juuso Siro, Jukka Virtanen (Jpää/Lahti)
4. Teija Muuri, Hannu Muuri (Hki)

Pintamuta:
1. Ritva Juurinen, Jorma Lahtinen (Hki)
2. Anu Sutinen, Jouni Hokkinen (Hki)

Pohjamuta:
1. Tuula Ahola, Topi Ahola (Hki)


KOO-VEE Tampere

16.5.1999, Naisten 1. PM-karsinta, 11 joukkuetta

1. Mira, Mirva ja Satu / Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Satu Lahtimo (PSC/HAR/LBO)
2. Turku Team / Marja-Liisa Suhonen, Hannele Siitonen, Seija Hukkanen (TUR)
3. Oheka / Outi Raitasuo, Kati Nieminen, Helena Kankaanpää (TAV/PSI/PCP)
4. Miranol Team / Tuula Ahonen, Riitta Kangas, Anja Parviainen (KAL)

16.5.1999, KOO-VEE PR-duppeli, 11 joukkuetta

1. Ilkka Railio, Arto Stenberg
2. Seppo Lindman, Markku Nieminen

28.8.1999 Patonkipetankki, 13 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Tuomas Kettunen, Markku Nieminen (Loimaa)
2. Arto Stenberg, Ville Stenberg, Reijo Taka-Eilola (PC de Pori / KOO-VEE)
3. Raimo Westerlund, Vesa Tuominen, Eero Ravantti (PC de Pori)
4. Risto Salo, Henri Salo, Kari Pyykkö (KOO-VEE)

B-sarja:
1. Pertti Helin, Matti Vasama, Heikki Parkkinen (KOO-VEE)
2. Pertti Rinkkala, Jari Hirvonen, Jari Haapanen. (KOO-VEE)

29.8.1999 KOO-VEE Duppeli, 16 joukkuetta

Lisenssiduppeli
1. Tapio Salomäki, Jari Huovila (TPQ)
2. Arto Stenberg, Matti Hiekkamäki (Munkka / KOO-VEE)
3. Ville Stenberg, Tuomo Lehtinen (PC de PORI)
4. Seppo Lindman, Tatu Kuusisto (Loimaa / Turku)

PR-duppeli (lisenssikisan B-sarja):
1. Markku Nieminen, Pirjo Kivinen (Loimaa)
2. Jorma Kukkola, Jari Kontoniemi (Tohty)
3. Päivi Kaunisto, Harri Koivunen (Loimaa)


Tampere Petanque TPQ

22.5.1999 Tampere-Turnaus trippeli, 9 joukkuetta

1. Natalie / Tatu Kuusisto, Tuomas Kettunen, Seppo Lindman (TUR/LOI/LOI)
2. Kanaalin Pojat / Jalo Korhonen, Aimo Söderdahl, Vesa Tuominen (UTU)
3. Matti ja pojat / Matti Lehtimäki, Petri Mehtonen, Pekka Mehtonen (KVP)
4. 3-T / Daniel Duhamel, Youssef Guezri, Ali Tebrerron (KVP/TUR/KVP)


Itäkeskuksen Petanque Club (IPC) Helsinki

22.5.1999, Guy Petterssonin muistoturnaus singeli, 41 pelaajaa

1. Arttu Poikolainen
2. Miska Nieminen
3. Selhatti Güzel
4. Tuula Ahola

B-sarja
1. Olli Sinnemaa
2. Mikael Gripenberg
3. Mikko Soikkeli

23.5.1999, IPC-turnaus trippeli, 17 joukkuetta

1. Marko Jakonen, Juha-Pekka Siro, Jukka Virtanen
2. Aimo Leinilä, Harri Leinilä, Ilkka Railio
3. Ari-Pekka Mäkelä, Veli-Matti Myllymäki, Miska Nieminen
4. Pekka Eerola, Mehmet Güzel, Selhatti Güzel


Loimaan Petanque

30.5.1999, Loimaa Open, 24 joukkuetta

1. Kari Vartiainen, Jouni Hokkinen (Vantaa)
2. Eero Ravantti, Raimo Westerlund (Pori)
3. Sirkka Tikkanen, Jukka Tikkanen (Turku)

B-sarja
1. Vesa Tuominen, Jalo Korhonen (Rauma)
2. Bachir Benhammoud, Pentti Mäki (Loimaa)
3. Tuulikki Kouvonen, Esa Kouvonen (Järvenpää)

17.7.1999, Hirviheitot, 29 joukkuetta

1. Bachir Benhammoud, Seppo Lindman
2. Youssef Guezri, Tatu Kuusisto
3. Heikki Haapanen, Tero Haapanen

B-sarja
1. Anita Olkinuora, Simo Olkinuora
2. Björn Loddby, Marja-Liisa Suhonen
3. Jussi Baran, Veijo Hakokari


Petanque Club de Pori

6.6.1999, Naisten duppeli, 3 joukkuetta

1. Tiina Rosnell, Kirsi Vesterlund (PCP)
2. Elvi Aaltonen, Eila Nummila (LOI)
3. Sari Korpunen, Terttu Mäki (HAR/LOI)

6.6.1999, Alle 16-v. duppeli, 1 joukkue

Ei pelattu

6.6.1999, PR-duppeli, 11 joukkuetta

1. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg (PCP)
2. Matti Vihavainen, Seppo Vihavainen (PCP)
3. Jarmo Kuohukoski, Tarja Roslöf (PCP)

14.-15.8.1999 Siikarantaturnaus

14.8.1999 Trippeli, 14 joukkuetta
1. Daniel Duhamel, Petri Mehtonen, Pekka Mehtonen (KOO-VEE)
2. Eero Ravantti, Jarmo Kuohukoski, Raimo Vesterlund (PCP)
3. Helena Kankaanpää, Harri Kankaanpää, Hannu Krank (PCP)
4. Kimmo Rosnell, Seppo Vihavainen, Pertti Vihavainen (PCP)

15.8.1999 Singeli, 23 pelaajaa
1. Kimmo Rantanen (Helsinki Boule)
2. Vesa Korpunen (Harjunpään Tuisku)
3. Erkki Rantanen (Loimaa)
4. Kari Lehtonen (Turku)

12.9.1999 Pori Open lisenssiduppeli, 14 joukkuetta

1. Arto Stenberg, Viljo Stenberg (HBY/PCP)
2. Jalo Korhonen, Vesa Tuominen (UTU)
3. Helena Kankaanpää, Harri Kankaanpää (PCP)
4. Bachir Benhammoud, Markku Nieminen (LOI)

B-sarja
1. Raimo Vesterlund, Joni Soini (PCP)


Droppi Petanque Mikkeli

12.6.1999, Pelimanni-duppeli, 16 joukkuetta

1. Ari Jokinen, Harri Tyyskä (DRO)
2. Kimmo Kellman, Tero Mäkelä (DRO)
3. Jari Lukkarila, Jyri Hiltunen (SUS)
4. Simo Linteri, Osmo Lappalainen (KOP)

31.7.1999 Mikkeli-trippeli, 18 joukkuetta

1. Miikka Kouvonen, Juha-Pekka Siro, Marko Jakonen (PSC)
2. Antti Veijonen, Mikko Neuvonen, Jukka Salminen (DRO)
3. Timo Hyttinen, Jouni Ylelä, Anssi Viinikainen (VAR)
4. Kimmo Kellman, Hannu Kaatranen, Tero Mäkelä (DRO)


PEESI Espoo

13.6.1999, Naisten 2. PM-karsinta, 10 joukkuetta

1. Åbo III / Seija Hukkanen, Hannele Siitonen, Piia Tuominen (TUR)
2. Mira Kyllönen, Satu Lahtimo, Mirva Näsilä (PSC/LBO/HAR)
3. HB / Tarja Hämäläinen, Hanna Aalto, Marita Railio (HBY)
4. Sinikka Lappalainen, Sari Kerha, Arja Ahlroth (KOK/MUN/KOK)

13.6.1999, PEESI-trippeli, 10 joukkuetta

1. Juuso Siro, Miikka Kouvonen, Miska Nieminen
2. Samuli Kankkunen, Jukka Virtanen, Olli Sinnemaa
3-4. Terttu Talosela, Jaakko Talosela, Pentti Kuvaja
3-4. Seppo Kaukiainen, Väinö Rautamäki, Taisto Pekkarinen


Tyrvää Petanque Vammala

17.7.1999 Vammala Open, 40 joukkuetta

1. Päivi Kuvaja, Pentti Kuvaja (PSI)
2. Irene Koskela, Kari Koskela (KVP)
3. Jorma Kontia, Simo Vierijärvi (HAR)
4. Vesa Tuominen, Markku Korkeamäki (UTU)

B-sarja
1. Tarja Roslöf, Eero Ravantti (PCP)
2. Pertti Rinkkala, Jari Hirvonen (KVP)
3. Nelson Ruzza, Matti Nieminen (TYR)

C-sarja
1. Jaana Katve, Pirjo Kuronen (TAV)


SLP Helsinki

8.8.1999 IV Ricard Trophy

Pääkilpailu trippeli, 35 joukkuetta
1. Ilkka Railio, Arto Stenberg, Harri Lehtinen
2. Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro, Jukka Virtanen
3. Kati Nieminen, Helena Kankaanpää, Harri Kankaanpää
4. Torsten Lagerkvist, Hasse Larsson, Anette Sylvander (SWE)

Ensikertalaisten Finnair-cup duppeli, 15 joukkuetta
1. Hannu Harva, Heikki Rausmaa
2. Raili Ojonen, Jukka Ojonen

Naisten Dubonnet-duppeli, 14 joukkuetta
1. Tuula Ahola, Stiina Kamppuri
2. Eila Kankare, Marjatta Viman
3. Mirva Näsilä, Mira Kyllönen
4. Sinikka Lappalainen, Arja Ahlroth


Lahti Boule

13.-15.8.1999 Sinfonia Petanque

14.8.1999 Yli 50-vuotiaiden SM-duppeli, 50 joukkuetta
1. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg (Petanque Club de Pori)
2. Jorma Lahtinen, Kari Ahonen (Helsinki Boule, Kallion Kirkas Hki)
3. Raimo Vakkari, Pekka Koivunen (Karhu-Petankki Kotka)
4. Esa Kouvonen, Veijo Jääskeläinen (PSC Järvenpää)
5. Jussi Salminen, Pekka Urponen (UTU-Petankki Rauma)
6. Martti Hakonen, Tuukka Syrjänen (Espoon Patonki)
7. Harry Ulvi, Pentti Sutinen (Petosen Nallet Kuopio)
8. Sinikka Lappalainen, Esko Saarela (Koski-Kuula Kuusankoski)

14.8.1999 Avoin Oheissingeli, 36 pelaajaa
1. Anita Olkinuora (Hämeenlinna)
2. Tuomas Leskinen (Hyvinkää)
3. Aleksi Leskinen (Hyvinkää)
4. Jan-Erik Grön (Kouvola)

15.8.1999 Avoin Lahti Boule Duppeli, 16 joukkuetta
1. Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro (Järvenpää)
2. Aleksi Leskinen, Tuomas Leskinen (Hyvinkää)
3. Jouni Hokkinen, Matti Törrönen (Vantaa)
4. Jukka Holopainen, Antti Lehtonen (Lahti)


Koski-Petankki Valkeakoski

15.8.1999 Waltikka-turnaus, 20 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud, Markku Nieminen (Loimaa)
2. Pertti Rinkkala, Jari Haapanen, Matti Hiekkamäki (Tampere)
3. Sami Lukka, Henri Lukka, Jani Ruuskanen (Hämeenlinna)
4. Jussi Rantanen, Jarmo Pitkäkangas, Jukka Ruuskanen (Hämeenlinna)

B-Lippissarja
1. Pentti Mehtonen, Reijo Mehtonen, Petri Mehtonen (Tampere)
2. Mikko Haljoki, Lasse Heine, Esa Ylivarvi (Hämeenlinna)
3. Toivo Kettunen, Irja Kettunen, Kaija Nylund (Valkeakoski)


Munkan Petankki Helsinki

21.8.1999 Munkkiniemi Open, 20 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Iivo Paaso, Tuukka Ylönen
2. Miikka Kouvonen, Miska Nieminen, Juha Kalliosalo
3. Ari-Pekka Mäkelä, Jukka Virtanen, Sami Lukka
4. Petri Turkkila, Hannu Muuri, Marko Jakonen

B-sarja
1. Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa, Mustapha Ouzir
2. Aimo Leinilä, Harri Leinilä, Selhattin Güzel
3. Juha-Pekka Siro, Jani Saarinen, Veiko Proos

Asetuskilpailu
1. Iivo Paaso


PSC Järvenpää

22.8.1999 Järvenpää -48 PR-duppeli, 11 joukkuetta

1. Juha-Pekka Siro, Marko Jakonen (PSC)
2. Harri Turunen, Torbjörn Ekstam (PCS)
3. Miikka Kouvonen, Aleksi Leskinen (PSC/MAP)
4. Sami Lukka, Simo Olkinuora (LIN)


Boulistit Oulu

4.-5.9.1999 Oulunpäiväturnaus / Boulistit 15 v

4.9.1999 PR-trippeli, 12 joukkuetta
1. Jani Hatanpää, Janne Mansikkamäki, Tarmo Taipale (Vaasa)
2. Antti Kortela, Janne Rissanen, Otto Rinne (Oulu)
3. Risto Immonen, Harri Lindroos, Kari Miettunen (Oulu)
4. Raimo Ahonen, Juhani Junttila, Olli Raasakka (Oulu)

5.9.1999 PR-duppeli, 18 joukkuetta
1. Jani Hatanpää, Janne Mansikkamäki (Vaasa)
2. Karl-Erik Romar, Daniel Svens (Oravainen)
3. Henrik Sabel, Tarmo Taipale (Vaasa)
4. Mikko Melamies, Kari Oikarinen (Oulu)


Helsingin Boule-yhdistys

4.-5.9.1999 Lokakuun Kisat

4.9.1999 Trippeli, 9 joukkuetta
1. Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro, Jari Häkkinen
2. Marko Aalto, Tuukka Ylönen, Arttu Poikolainen
3. Miikka Kouvonen, Sami Lukka, Jukka Virtanen
4. Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa, Veiko Proos

5.9.1999 Viking Open duppeli, 20 joukkuetta
1. Miikka Kouvonen, Marko Jakonen
2. Marko Aalto, Ilkka Kankare
3. Juha-Pekka Siro, Sami Lukka
4. Tuula Ahola, Stiina Kamppuri


Turun Petanque-seura

11.9.1999 Pallo Hukassa -lisenssitrippeli, 17 joukkuetta

1. Marko Jakonen, Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen
2. Päivi Kaunisto, Harri Koivunen, Hannu Miettinen
3. Bachir Benhammoud, Tuomas Kettunen, Seppo Lindman
4. Markku Nieminen, Jari Santaluoto, Pekka Åhman

B-SARJA
1. Ari Reijonen, Kari Pyykkö, Reijo Taka-Eilola


Ulkomaat:

5.-6.6.1999 La Mayonnaise Tukholma

Pääkilpailu trippeli, 174 joukkuetta
1. Tero Haapanen, Tuomas Leskinen, Aleksi Leskinen - Finland J
2. Nicklas Holgersson, Leif Bäckström, Kamel Bouro - MAR
3. Kader Chamil, Amal Moufid, Vittorio Cataldo - MAR/klubblös/GRÖ
3. Håkan Berg, Stefan Giza, Lasse Merens - LID

Rydbergs Majonnäs Cup duppeli, 64 joukkuetta
1. Arttu Poikolainen, Jukka Virtanen - Finland
2. Vittorio Cataldo, Pablo Patron

10.7.1999 Baltic Cup Tanska, 36 joukkuetta

1. Ruotsi
2. Tanska
3. SUOMI
4. Viro
5. Norja
5. Saksa

Joukkuekilpailu:
1. Ruotsi / Freddie Tapper, Johnny Patron, Pablo Patron
2. Tanska / Glenn Bernstein, Henrik Toft, Michael Svendsen
3. Ruotsi / Jonas Fyhr, Niklas Marklund, Håkan Åslin

Suomalaiset: (alkulohkon voitot / häviöt)
Tero Haapanen, Tuomas Leskinen, Kimmo Rantanen (4V / 1H, ei jatkoon)
Marko Aalto, Olli Sinnemaa, Jukka Virtanen (3V / 2H, ei jatkoon)

17.7.1999 Viro-Suomi -maaottelu Tallinna

Yleinen   VIRO  5 - 20  SUOMI
Naiset    VIRO  2 -  1  SUOMI
Juniorit  VIRO  2 -  1  SUOMI

Yhteensä  VIRO  9 - 22  SUOMI                                V / H

Viro 1  Indrek Osila, Andres Pebre, Suido Suursalu           2 / 3
Viro 2  Indrek Reiter, Andrus Treiman, Rain Uusküla          1 / 4
Viro 3  Marek Lehis, Margo Peebo, Margus Strööm              1 / 4
Viro 4  Paul Pärna, Raivo Tomingas, Margo Veskimeister       1 / 4
Viro 5  Raimond Kvelstein, Kalju Olmre, Are Saarne           0 / 5
Viro N  Merike Aava, Angelika Tauk, Kaja Pebre               2 / 1
Viro J  Kreet Saarma, Lennard Lõpp, Priidu Kull              2 / 1

Suomi 1 Reijo Taka-Eilola, Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg    4 / 1
Suomi 2 Hannu Kaatranen, Pasi Matilainen, Kimmo Kellman      4 / 1
Suomi 3 Pertti Taipale, Mika Sallinen, Jukka Pöyry           4 / 1
Suomi 4 Henri Palmqvist, Petri Turkkila, Hannu Muuri         4 / 1
Suomi 5 Ari-Pekka Mäkelä, Miikka Kouvonen, Jukka Holopainen  4 / 1
Suomi N Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Satu Lahtimo            1 / 2
Suomi J Otto Rinne, Olli Rinne, Jani Ruuskanen               1 / 2

Turnauksen paras joukkue piste-erolla oli Suomi 2,
eli Hannu, Pasi ja Kimmo Mikkelin Droppi Petanquesta.

18.7.1999 Hipodroomi -trippeli Tallinna, 23 joukkuetta

1. Ari-Pekka Mäkelä, Miikka Kouvonen, Jukka Holopainen (PSC)
2. Pertti Taipale, Mika Sallinen, Jukka Pöyry (TAV/TAV/LBO)
3. Indrek Osila, Andres Pebre, Suido Suursalu (Viro)
4. Veiko Proos, Toomas Proos, Toomas Tauk (Viro)


Ilmoita kalenterikilpailujen tulokset liiton tiedottaja Jukka Pöyrylle:


Email:    jpoyry@sci.fi
Puhelin:  050-5963855
Osoite:   Lettokatu 4, 15340 Lahti

Tulokset menevät samalla ilmoituksella näille nettisivuille ja Suomen Petanquelehteen.

Ilmoita osallistujamäärä ja vähintään neljä parasta joukkuetta ja niiden pelaajat. Isommista kisoista myös mahdollisten alempien loppusarjojen kolme parasta.

Lyhyet kilpailukertomuksetkin ovat tervetulleita.

Lisenssikilpailuista tulee toimittaa lisäksi tuomarilomake ja tulokset (8 parasta) liiton kilpailuvaliokunnalle.

Kiitos!


Suomen Petanque-Liitto ry