Petanque - Tulospörssi talvi 1999-2000

Loimaan Petanque

24.10.1999 Loka-heitot, 15 joukkuetta

1. Team-Thaimaa / Tero Haapanen, Tuomas Leskinen, Kimmo Rantanen
2. Rehelliset / Bachir Benhammoud, Pirjo Kivinen, Seija Uusitalo
3. Huru-ukot+ / Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg, Eero Ravantti

B-SARJA
1. MÅS / Jari Marttinen, Pekka Åhman, Jari Santaluoto
2. Utupetankki / Pekka Urponen, Jari Salminen, Pekka Simula
3. Lo-Sa-Team / Heikki Haapanen, Erkki Rantanen, Kari Randel

27.11.1999 Marras-trippeli, 13 joukkuetta

1. Touhot / Seppo Lindman, Tuomas Kettunen, Henry Nero (Loimaa)
2. ISPOPY / Markku Nieminen, Tero Haapanen, Heikki Haapanen (Loimaa)
3. EEK / Elvi Aaltonen, Kimmo Rantanen, Erkki Rantanen (Loimaa/Salo)

B-SARJA
1. VIA-KARA / Antti Jutila, Jyri Sihvo, Risto Vartiamäki (Tampere)

1.4.2000 Singeli 4 kuulalla, 24 pelaajaa

1. Harri Koivunen / Loimaa
2. Seppo Lindman / Loimaa
3. Heikki Haapanen / Loimaa


PSC Järvenpää

6.11.1999 Rivoli-trippeli, 9 joukkuetta

1. Antti Lehtonen, Sami Lukka, Jukka Virtanen
2. Marko Jakonen, Ari-Pekka Mäkelä, Juha-Pekka Siro
3. Mauri Moisio, Esa Kouvonen, Marko Pengermaa

22.1.2000 Jäpe-trippeli, 15 joukkuetta

1. Samuli Kankkunen, Henri Palmqvist, Juha-Pekka Siro
2. Jukka Holopainen, Miikka Kouvonen, Antti Lehtonen
3. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg, Reijo Taka-Eilola
4. Jani Maaskola, Seppo Kaukiainen, Teemu Saari

1.4.2000 Setri-sekatrippeli, 11 joukkuetta

1. Mira Kyllönen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro (PSC)
2. Jaana Alkila, Tuomas Leskinen, Petri Meripaasi (MAP)
3. Helinä Grön, Mikko Jaanu, Simo Linteri (KOK)
4. Tuulikki Kouvonen, Jukka Holopainen, Marko Jakonen (PSC)


Martin Petanque Hyvinkää

13.11.1999 Firmaliigojen mestaruus, 8 joukkuetta

1. Kipinä, Helsinki / Timo Kankaanpää, Marko Ahola, Samuli Kankkunen, Paavo Alanko
2. Opiskelijat, Hyvinkää / Marko Ahola, Aleksi Leskinen, Tuomas Leskinen
3. Nava-La, Järvenpää / Kai Kukkonen, Simo Kukkonen, Marko Jakonen
4. Toplite, Lahti
5. Varkaus
6. TPO yj, Tampere
7. Mäenpääntie 1, Kuusankoski
8. PKAMK, Joensuu

27.11.1999 Hyvinduppeli, 16 joukkuetta

1. Juha-Pekka Siro, Jukka Holopainen
2. Harri Lehtinen, Ilkka Railio
3. Kari Vartiainen, Matti Törrönen
4. Jukka Virtanen, Henri Palmqvist

19.2.2000 Hankitrippeli, 7 joukkuetta

1. Jaana & pojat / Jaana Alkila, Allan Degerstedt, Armas Hursti
2. HEBO / Harri Lehtinen, Ilkka Railio, Arto Stenberg
3. PSC-Eski / Tuomas Autio, Veijo Jääskeläinen, Esa Kouvonen
4. Trio Erectus / Asko Alkila, Aleksi Leskinen, Petri Meripaasi


Helsinki Petanque

20.11.1999 Pikkujoulukisat, 21 joukkuetta

1. SLP / Henri Palmqvist, Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa
2. Tavastia / Pertti Taipale, Mika Sallinen, Rauno Kallio/Jaakko Vuori
3. PSC-Ajoissa / Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen, Miska Nieminen
   EKK / Erkki Rantanen, Kari Randell, Kati Nieminen

28.11.1999 Naisten trippeli, 6 joukkuetta

1. Riviera / Outi Raitasuo, Helena Kankaanpää, Kati Nieminen
2. Piparit / Sari Kerha, Ritva Pousi, Anu Sutinen
3. Miranol Team / Sirpa Kiviruusu, Riitta Kangas, Tuula Ahonen

4.12.1999 Yli 50-v. duppeli, 12 joukkuetta

1. Matti Marjanen, Kari Ahonen
2. Tuula Ahola, Toivo Ahola
3. Aimo Leinilä, Tauno Lyytikäinen
4. Onni Huttunen, Seppo Kaukiainen

18.12.1999 6 päivää Jouluun, 26 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Jukka Virtanen (Hki/Lahti)
2. Jukka Holopainen, Mika Sallinen (Lahti)
3. Veiko Proos, Andrus Treiman (Viro)
   Harri Lehtinen, Ilkka Railio (Hlinna/Hki)

31.12.1999-1.1.2000 Millennium-duppeli, 12 arvottua joukkuetta

1. Seppo Rehumäki, Mika Sallinen
2. Jarmo Piiroinen, Tapani Neiramo
3. Väinö Rautamäki, Anu Sutinen
4. Jaana Virtanen, Jukka Virtanen

8.-9.1.2000 24 h turnaus, 8 joukkuetta / 21 pelikierrosta

1. Robin Johansson, Robin Öhman, Lennart Wahlberg (Djurgården IF Ruotsi)  17 voittoa
2. Kimmo Rantanen, Tuomas Leskinen, Miikka Kouvonen                       15 voittoa
3. Daniel Duhamel, Jukka Tikkanen                                         15 voittoa

15.1.2000 Eurooppa-Cup Suomen karsinta, 5 joukkuetta

1. Suomen Lisenssipelaajat / Teija Muuri, Sami Lukka, Jarmo Heinonen,
   Olli Sinnemaa, Antti Lehtonen, Jukka Virtanen
2. Droppi Petanque 1 / Jaana Tyyskä, Harri Tyyskä, Ari Jokinen,
   Hannu Kaatranen, Kimmo Kellman, Pasi Matilainen
3. Droppi Petanque 2
   Droppi Petanque 3
5. Bitankki

30.1.2000 Hpet-trippeli, 18 joukkuetta

1. Marko Jakonen, Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen
2. Markus Lähdesniemi, Veli-Matti Myllymäki, Tuukka Ylönen
3. Jarmo Heinonen, Olli Sinnemaa, Henri Palmqvist
   Toni Ikonen, Mika Sallinen, Pauli Piiparinen

6.2.2000 Yli 50-v. duppeli, 14 joukkuetta

1. Tuomo Lehtinen, Ville Stenberg
2. Eero Äikäs, Jaakko Vuori
3. Pentti Simola, Risto Pihlainen
4. Pekka Jokinen, Christer Nyman

13.2.2000 Naisten duppeli, 7 joukkuetta

1. Sirkka Tikkanen, Raija Pasanen
2. Teija Tuukkanen-Muuri, Päivi Lehtonen-Palmqvist
3. Stiina Kamppuri, Sari Kerha
4. Salla Kalliosalo, Tuula Ahola

26.2.2000 Helmitrippeli, 20 joukkuetta

1. Veiko Proos, Indrek Reiter, Andrus Treiman (Viro)
2. Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen, Jallu Nieminen
3. Aimo Leinilä, Harri Leinilä, Mehmet Güzel
   Viljo Stenberg, Tuomo Lehtinen, Raimo Vesterlund

26.2.2000 Duppeli, 21 joukkuetta

1. Erkki Rantanen, Kari Randell
2. Ville Järvi, Outi Raitasuo
3. Joachim Eriksson, Sebastian Mantel (Ruotsi)
   Katrin Nael, Allan Remmelkoor (Viro)

27.2.2000 Suomi-Viro -hallimaaottelu

SUOMI 20-5 (voitot-häviöt)

Suomi 1. Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen, Miikka Kouvonen (PSC)  5-0
Suomi 2. Viljo Stenberg, Tuomo Lehtinen, Raimo Vesterlund (PCP)    3-2
Suomi 3. Jukka Holopainen, Sami Lukka, Jukka Virtanen (SLP)        2-3
Suomi 4. Jukka Tikkanen, Esa Tuominen, Tatu Kuusisto (TUR)         5-0
Suomi 5. Hannu Kaatranen, Pasi Matilainen, Kimmo Kellman (DRO)     5-0

Viro 1. Sander Tiks, Allan Remmelkoor, Jaanus Otsman               0-5
Viro 2. Veiko Proos, Indrek Reiter, Andrus Treiman                 1-4
Viro 3. Toomas Proos, Suido Suursalu, Margo Peebu                  1-4
Viro 4. Heikki Põhi, Priit Pajusaar, Ivi Kimber                    2-3
Viro 5. Are Saarne, Katrin Nael, Mati Timmusk                      1-4

19.3.2000 Yli 50-v. duppeli, 12 joukkuetta

1. Tuula Ahola, Topi Ahola
2. Pekka Koivunen, Raimo Vakkari
3. Kari Ahonen, Matti Marjanen
4. Eero Äijänaho, Matti Vesterinen

25.3.2000 Duppeli, 21 joukkuetta

1. Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro
2. Erkki Rantanen, Kimmo Rantanen
3. Päivi Kaunisto, Harri Koivunen
   Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg

25.3.2000 Duppeli, 12 joukkuetta

1. Pertti Taipale, Jukka Virtanen
2. Marko Jakonen, Miikka Kouvonen
3. Kalle Järvi, Jyrki Matikainen
   Sami Lukka, Miska Nieminen

1.4.2000 Helsinki - Tukholma -kaupunkiottelu

Helsinki Petanque  25 - 11  Djurgården IF Tukholma

HPET 1  Kalle Järvi, Pentti Kuvaja, Kati Nieminen           4-2
HPET 2  Pauli Piiparinen, Miikka Kouvonen, Anja Parviainen  4-2
HPET 3  Ville Järvi, Pertti Taipale, Teija Tuukkanen-Muuri  3-3
HPET 4  Outi Raitasuo, Mika Sallinen, Mehmet Guzel          4-2
HPET 5  Hannu Muuri, Matti Törrönen, Salla Kalliosalo       6-0
HPET 6  Mikko Soikkeli, Topi Ahola, Tuula Ahola             4-2

DIF 1   Lotta Larsson, Lennart Wahlber, Pelle Wieveg        4-2
DIF 2   Anders Karlsson, Lena Nylén, Robin Öhman            2-4
DIF 3   Lotta Brohult, Thomas Eklöf, Hasse Hagberg          0-6
DIF 4   Anette Eklöf, Mikael Olsson, Sture Öhman            2-4
DIF 5   Maths Lind, Linda Silfverberg, Katarina Wallanger   2-4
DIF 6   Leif Eklöf, Ursula Fogelström, Hasse Södergren      1-5

2.4.2000 Duppeli, 19 joukkuetta

1. Lotta Larsson, Lennart Wahlberg (DIF Ruotsi)
2. Arttu Poikolainen, Veiko Proos
3. Kati Nieminen, Outi Raitasuo
   Juha-Pekka Siro, Samuli Kankkunen

9.4.2000 Naisten trippeli, 6 joukkuetta

1. Amica-tytöt / Stiina Kamppuri, Salla Kalliosalo, Tuula Ahola
2. SLP / Päivi Lehtonen-Palmqvist, Teija Tuukkanen-Muuri, Tarja Hämäläinen
3. Riviera / Kati Nieminen, Outi Raitasuo, Päivi Kaunisto
4. Miranol-team / Riitta Kangas, Tuula Ahonen, Anja Parviainen

15.4.2000 Huhtihulinat trippeli, 15 joukkuetta

1. Iivo Paaso, Arttu Poikolainen, Veiko Proos
2. Marko Jakonen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro
3. Jouni Hokkinen, Aimo Leinilä, Harri Leinilä
   Topi Ahola, Jyrki Matikainen, Jari Nieminen

15.4.2000 Duppeli, 12 joukkuetta

1. Tuula Ahola, Salla Kalliosalo
2. Tuomas Autio, Esa Kouvonen
3. Pertti Taipale, Jaakko Talosela
   Jani Maaskola, Erkki Rantanen


Boulistit Oulu

Santa Claus '99

4.12.1999 Trippeli, ? joukkuetta
1. KV (Tampere) / Arto Stenberg, Kari Pyykkö, Reijo Taka-Eilola
2. Olli (Boulistit) / Lauri Lantto, Veli-Pekka Tolonen, Olli Rinne
3. SSS (Oravainen) / Stig Svens, Daniel Svens, Kenneth Semskar
4. Pietarsaaren Pommi (Oravainen) / 3 x Pelletier

5.12.1999 Duppeli, ? joukkuetta
1. Arto Stenberg, Reijo Taka-Eilola (Tampere)
2. Olli Rinne, Otto Rinne (Boulistit)
3. Daniel Svens, Karl-Erik Romar (Oravainen)
4. Eero Määttä, Veli-Matti Laakso (Boulistit)


PSC Anjalankoski

18.12.1999 Jouluinen Kinkkukisa

Singeli, 9 pelaajaa
1. Hannu Niemeläinen (Lahti)
2. Leena Hakanen (Lahti)
3. Osmo Joensuu (Anjalankoski)
4. Osmo Jalkanen (Anjalankoski)

Duppeli, 21 joukkuetta
1. Jarkko Kallio, Seppo Koistiola (Lahti)
2. Jari Lukkarila, Esa Saastamoinen (Joensuu)
3. Mikko Soikkeli, Jukka Pöyry (Espoo/Lahti)
4. Jukka Ojonen, Veli-Matti Verho (Kuusankoski)

11.3.2000 IX AY-turnaus, 52 joukkuetta

Monista yhteensattumista huolimatta yli puolitoistasataa kilpailijaa, eli 52 joukkuetta oli hallissa mukana. Jo sellaisenaan se oli yksi talvikauden suurimmista petankkitapahtumista Suomessa. TUL:n AY-liikunnan järjestämänä ja PSC Anjalankosken toimeenpanemana kisa onnistui hyvin ja oli varsin värikäs ja mielenkiintoinen tapahtuma.
Tällä kertaa mukana oli runsaasti myös uusia lajiin mukaan tulleita, koska huippupelaajista useita oli toisissa tapahtumissa.
Ottelut aloitettiin cirkel-poulella, josta sijoitusottelujen kautta selvittiin A, B, C ja D-finaaleihin. Osanottajat olivat pelitapaan ja järjestelyihin tyytyväisiä ja eri tavoin palkituiksi pyrittiin saamaan mahdollisimman moni. Kymmenen joukkuetta palkittiin sekä lisäksi eri tavoin useita yksittäisiä pelaajia, joten joka kolmas osallistuja pääsi palkinnoista osalliseksi.
Petankki osoitti sopivansa hyvin jopa pientenkin työpaikkojen ja ammattiosastojen kunto- ja kilpaurheilulajiksi, varsinkin kesällä, jolloin sitä voi harrastaa lähes missä tahansa. - Veikko Stavén.

A-SARJA
1. Mikkelin MLK
2. Kipinä I Hki
3. Kotkan APJ I
4. TEHY

B-SARJA
1. Patria-Vammas II
2. Sepät Pori
3. Sähköl. os. 30 Anjalankoski

C-SARJA
1. Kouvolan Sosiaalitoimi

D-SARJA
1. FSL (OAJ) Vasa


Koski-Kuula Kuusankoski

26.12.1999 PR-duppeli, 12 joukkuetta

1. Jukka Holopainen, Jarkko Kallio
2. Jukka Pöyry, Mikko Soikkeli
3. Esa Saastamoinen, Petri Lohman
4. Jouko Raschka, Veli-Matti Verho

16.1.2000 Kymi-Voikkaa Tour, 16 joukkuetta

1. Osmo Lappalainen, Petri Lohman
2. Jukka Holopainen, Henri Palmqvist
3. Jarkko Kallio, Seppo Koistiola
4. Jukka Pöyry, Mikko Soikkeli

B-SARJA
1. Veikko Lavonen, Esko Saarela


Turun Petanque-Seura

5.2.2000 Torttutrippeli, 12 joukkuetta

1. Heikki Haapanen, Harri Koivunen, Markku Nieminen (Loimaa)
2. Youssef Guezri, Jukka Tikkanen, Pekka Åhman (Turku)
3. Seppo Lindman, Tuomas Kettunen, Tero Haapanen (Loimaa)
4. Päivi Kaunisto, Tatu Kuusisto, Esa Tuominen / Hannele Siitonen (Turku/Loimaa)

4.3.2000 Atraintrippeli, 10 joukkuetta

1. Tatu Kuusisto, Tuomas Kettunen, Seppo Lindman (Turku/Loimaa)
2. Daniel Duhamel, Jukka Tikkanen, Youssef Guezri (Tampere/Turku)
3. Jari Santaluoto, Seija Hukkanen, Pekka Aalto (Turku)
4. Marja-Liisa Suhonen, Teuvo Kyllönen, Unto Peri (Turku)


Suomen Lisenssipelaajat Helsinki

Mestareitten liiga

Alkusarjan lopputilanne 2 pelipäivän jälkeen:                         Voitot / 9+9 peliä

 1. Jari Häkkinen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro, Marko Jakonen               7+7=14
 2. Harri Lehtinen, Ilkka Railio, Arto Stenberg                                   8+6=14
 3. Miikka Kouvonen, Miska Nieminen, Kimmo Rantanen                               7+6=13
 4. Jarmo Heinonen, Henri Palmqvist, Olli Sinnemaa, Sami Lukka, Arttu Poikolainen 7+6=13
 5. Ilkka Kankare, Marko Aalto, Hannu Muuri, Jarmo Pitkäkangas                    5+6=11
 6. Toni Ikonen, Mikko Lehto, Pauli Piiparinen                                    2+5=7
 7. Marko Ahola, Marko Kuukasjärvi, Tuomas Leskinen                               4+3=7
 8. Päivi Kaunisto, Kati Nieminen, Outi Raitasuo                                  2+4=6
 9. Harri  Koivunen, Jukka Pöyry, Janne Rissanen, Mikko Soikkeli                  2+2=4
10. Risto Poutiainen, Jyri Suksi, Anu Sutinen                                     1+0=1

8.4.2000 Finaalit

 1. Jari Häkkinen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro
 2. Harri Lehtinen, Ilkka Railio, Arto Stenberg
 3. Miikka Kouvonen, Miska Nieminen, Kimmo Rantanen
 4. Henri Palmqvist, Sami Lukka, Arttu Poikolainen


Femma Helsinki

21.4.2000 Tipukisat trippeli, 62 joukkuetta

1. PSC Royal / Iivo Paaso, Arttu Poikolainen, Tuukka Ylönen
2. PSC Marko / Marko Jakonen, Samuli Kankkunen, Juha-Pekka Siro
3. Hamid / Marko Aalto, Ilkka Kankare, Veiko Proos
4. Tavastia / Mika Ahonen, Rauno Kallio, Pertti Taipale

B-SARJA
1. Mämmikourat / Seija Hukkanen, Kari Lehtonen, Jari Santaluoto
2. Idefix / Tatu Kuusisto, Seppo Lindman, Jukka Tikkanen
3. Miikka Kouvonen, Sami Lukka, Kimmo Rantanen


Ulkomaat

11.12.1999 Luciatåget duppeli Tukholma, 54 joukkuetta

1. Robert Beijmo, Dennis Landegren (BSJ)
2. Juha-Pekka Siro, Jari Häkkinen (SUOMI)
3. Alexander Björkroth, Joakim Hydén (DIF)
4. Harko Verhagen, Ilkka Kankare (GRÖ/SUOMI)

Suomen Petanque-Liitto ry