Petanque - Tulospörssi talvi 2000-2001

Petanque Club de Pori

21.10.2000 Hallin avajaiskilpailu, 7 joukkuetta

1. Helena Kankaanpää, Tarja Roslöf (PCP)
2. Teuvo Myllymäki, Vesa Tuominen (UTU)
3. Vesa Korpunen, Jouni Väliviita (HAR)

18.11.2000 Sekaduppeli, 11 joukkuetta

1. Hannele Kuusisto, Seppo Lindman (Turku/Loimaa)
2. Pirjo Kivinen, Markku Nieminen (Loimaa)
3. Tarja Roslöf, Eero Ravantti (Pori)
4. Merja Pyykkö, Kari Pyykkö (Nokia)

20.1.2001 Ulvilatrippeli, 12 joukkuetta

1. Vesa Tuominen, Teuvo Myllymäki, Keijo Kupiainen (Rauma)
2. Viljo Stenberg, Tuomo Lehtinen, Eero Ravantti (Pori)
3. Seppo Lindman, Hannele Kuusisto, Tatu Kuusisto (Loimaa/Turku)

B-sarja
1. Seppo Havukainen, Seppo Tuominen, Harri Kankaanpää

10.2.2001 Pakkaskilpailu, 10 joukkuetta

1. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg (PC de Pori)
2. Seppo Tuominen, Jorma Kontia (Harjunpään Tuisku / PC de Pori)
3. Tarmo Taipale, Jani Hatanpää (Vaasa)
4. Helena Kankaanpää, Tarja Roslöf (PC de Pori)

17.3.2001 Kevätduppeli, ? joukkuetta

1. Seppo Lindman, Tatu Kuusisto
2. Markku Nieminen, Bachir Benhammoud
3. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg
4. Reijo Taka-Eilola, Kari Pyykkö


Turun Petanque-Seura

4.11.2000 Linnaduppeli, 16 joukkuetta

1. Pirjo Kivinen, Markku Nieminen (LOI)
2. Seija Hukkanen, Virk Narinder (TUR)
3. Hannele Kuusisto, Tatu Kuusisto (TUR)
4. Timo Aalto, Pekka Urponen (UTU)

B-sarja
1. Juhani Hirvonen, Erkki Hiltunen (MYN)

13.1.2001 Nuuttisingeli, 24 pelaajaa

1. Seppo Lindman (Loimaa)
2. Markku Nieminen (Loimaa)
3. Pekka Urponen (Rauma)
4. Juhani Sucksdorff (Turku)

B-sarja:
1. Matti Halonen (Turku)
2. Pekka Åhman (Turku)

3.2.2001 Torttutrippeli, 12 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bashir Benhammoud, Tatu Kuusisto (Loimaa/Turku)
2. Kari Lehtonen, Aatos Leikonoja, Hannu Saari (Turku)
3. Esa Tuominen, Jari Marttinen, Riitta Vesamäki (Turku)
4. Pekka Åhman, Unto Peri, Lassi Mäki (Turku)

11.3.2001 Atraintrippeli, 14 joukkuetta

1. Tuomas Kettunen, Tatu Kuusisto, Seppo Lindman (Loimaa/Turku)
2. Marja-Liisa Suhonen, Kari Lehtonen, Björn Loddby (Södertälje/Turku)
3. Youssef Guezri, Jari Marttinen, Esa Tuominen (Turku)
4. Kirsti Saarte, Pekka Aalto, Matti Halonen (Turku)

B-sarja:
1. Jussi Airaksinen, Raimo Karppinen, Juhani Sucksdorff (Turku)

7.4.2001 Trulliduppeli, 16 joukkuetta

1. Esa Tuominen, Youssef Quezri (Turku)
2. Vesa Tuominen, Keijo Kupiainen (Rauma)
3. Markku Nieminen, Pirjo Kivinen (Loimaa)
4. Harry Vierumäki, Raimo Tienhaara (Turku)

B-sarja:
1. Juhani Airaksinen, Tuukka Airaksinen (Turku)


Martin Petanque ry Hyvinkää

11.11.2000 Firmaliigojen Mestaruusfinaali, 6 joukkuetta

1. HLV/Kipinä Helsinki / Matti Aaltonen, Pauli Alanko, Pekka Eerola,
   Timo Kankaanpää, Samuli Kankkunen
2. NaVa ry Järvenpää / Marko Jakonen, Kai Kukkonen, Simo Kukkonen
3. Smöss MC II Hyvinkää / Juha Hyytiäinen, Minna Laine, Kari Mäkilä
4. Makeistukku Hämeenlinna / Simo Olkinuora, Jarmo Pitkäkangas, Jukka Ruuskanen

18.11.2000 Hyvinduppeli, 15 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Harri Lehtinen
2. Juha Hyytiäinen, Heikki Velin
3. Marko Ahola, Tuukka Hursti
4. Jukka Holopainen, Juha-Pekka Siro

17.2.2001 Hankitrippeli, 7 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Harri Lehtinen, Samuli Kankkunen
2. Miikka Kouvonen, Marko Jakonen, Tuomas Leskinen
3. Heikki Velin, Ismo Laakso, Jorma Rimpiläinen
4. Ari Hakala, Juha Hyytiäinen, Kari Vaaherkumpu


Koski-Kuula Kuusankoski

18.11.2000 Kouvolan Matkatoimiston duppeli, 11 joukkuetta

1. Veli-Matti Sillanpää, Juha Kansonen (KAR)
2. Markku Rinne, Petri Seppä (KAR)
3. Mikko Jaanu, Veli-Matti Verho (KOK)
4. Hannu Kaatranen, Ari Jokinen (DRO)

26.12.2000 Kinkunsulatusduppeli, 12 joukkuetta

1. Marko Jakonen, Jukka Holopainen (PSC/LBO)
2. Helinä Grön, Mikko Soikkeli (KOU/LBO)
3. Mikko Jaanu, Simo Linteri (KOK)
4. Raili Ojonen, Jukka Ojonen (KOK)

13.1.2001 Kymi-Voikkaa -Tour duppeli, 15 joukkuetta

1. Osmo Lappalainen, Henri Palmqvist (Kouvola/Hki)
2. Jarkko Kallio, Mikko Soikkeli (Lahti/Espoo)
3. Raimo Vakkari, Pekka Koivunen (Kotka)
4. Veikko Stavén, Sulo Niiranen (Anjalankoski)

3.3.2001 Merita-turnaus, 9 joukkuetta

1. Helinä Grön, Simo Linteri
2. Sulo Niiranen, Arto Rantakaulio
3. Jukka Holopainen, Jukka Pöyry
4. Kari Harsia, Tommi Kiviranta

24.3.2001 Sommelo Open, 7 joukkuetta

1. Jukka Holopainen, Simo Linteri
2. Petri Seppä, Markku Rinne
3. Jarkko Kallio, Mikko Soikkeli
4. Juha Kansonen, Veli-Matti Sillanpää


Linnan Petanquistit Hämeenlinna

25.11.2000 Trippeli, 15 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Harri Lehtinen, Arto Stenberg
2. Seppo Lindman, Tatu Kuusisto, Marko Jakonen
3. Anita Olkinuora, Simo Olkinuora, Jukka Ruuskanen
4. Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen, Juha-Pekka Siro

10.2.2001 AY-turnaus, 82 joukkuetta

A-SARJA
1. Nokia / Arto Stenberg, Lauri Kolehmainen, Jukka Ruuskanen
2. Sepät / Harri Näsilä, Matti Viljanen, Matti Vihavainen
3. Laki ja Asetus / Outi Raitasuo, Pertti Taipale, Matti Törrönen
4. Metalli 60 / Pentti Sutinen, Matti Lapveteläinen, Harri Ulvi

B-SARJA
1. Voikkaan Paperi / Veli-Matti Verho, Jouko Raska, Mikko Jaanu, Matti Koste
2. Mikkelin OAJ / Jari Alanen, Antti Veijonen, Jukka Salminen
3. SOON Tre / Risto Vartianmäki, Jukka Lehto, Pertti Nurminen, Ari Reijonen

C-SARJA
1. Kotkan APJ / Timo Toikka, Pekka Koivunen, Raimo Vakkari
2. Sokos HML / Anita Olkinuora, Mirja Pursiainen, Arja Viitanen

D-SARJA
1. Finnyards / Rauno Nieminen, Jussi Salminen, Pekka Urponen


Helsinki Petanque

9.12.2000 Yli 50-v. duppeli, 11 joukkuetta

1. Martti Hokkanen, Seppo Hirvonen (EPA)
2. Pekka Eerola, Kalle Vierula (IPC)
3. Martti Hakonen, Tuukka Syrjänen (EPA)

28.1.2001 24h-turnaus, 17 joukkuetta

1. Hannu Muuri, Tuomas Leskinen, Henri Palmqvist           20 voittoa (13-6, 8-12)
2. Daniel Gillian, Marcus Enbom, Kristian Eklund (Ruotsi)  20 voittoa (6-13, 12-8)
3. Sami Lukka, Jukka Virtanen, Marko Jakonen               19 voittoa
4. Lennart Wahlberg, Robin Öhman, Claes Wiberg (Ruotsi)    15 voittoa

25.2.2001 Trippeli, 19 joukkuetta

1. Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen, Arto Stenberg
2. Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen, Juha-Pekka Siro
3. Iivo Paaso, Veiko Proos, Olli Sinnemaa
4. Jarmo Heinonen, Markus Lähdesniemi, Pauli Ukkometso (?)

31.3.2001 Trippeli, 15 joukkuetta

1. Miikka Kouvonen, Juha-Pekka Siro, Kimmo Rantanen
2. Raimo Vakkuri, Veli-Matti Sillanpää, Nestori Miikkulainen
3. Arto Stenberg, Harri Lehtinen, Arttu Poikolainen
   Marko Aalto, Ari-Pekka Mäkelä, Jukka Holopainen


PSC Anjalankoski

16.12.2000 Jouluinen Kinkkukisa

DUPPELI, 30 joukkuetta
1. Sami Lukka, Henri Palmqvist (Hlinna/Hki)
2. Reijo Hakanen, Rauno Kallio (Lahti)
3. Ismo Ristolainen, Ville Sappinen (Lahti)
4. Mikko Jaanu, Jukka Ojonen (Kuusankoski)

Sami Lukka ja Rauno Kallio dopingtestissä!

SINGELI, 14 pelaajaa
1. Markku Uusi-Piuhari (Lahti)
2. Hannu Niemeläinen (Lahti)
3. Mikko Soikkeli (Espoo)
4. Sami Kallio (Lahti)

B-SARJA / Petankkimylly, 20 pelaajaa
1. Sulo Niiranen
2. Seija Viertonen
3. Pertti Taipale


Loimaan Petanque

28.10.2000 Loka-heitot, 7 joukkuetta

1. Päivi Kaunisto, Tuomas Kettunen, Harri Koivunen (Loimaa)
2. Elvi Aaltonen, Ossian Lindman, Eila Nummila (Loimaa)
3. Timo Aalto, Vesa Tuominen, Pekka Urponen (Rauma)

11.11.2000 Marras-duppeli, 14 joukkuetta

1. Tuomas Kettunen, Seppo Lindman (Loimaa)
2. Arto Kranttila, Kimmo Ollikainen (Helsinki)
3. Ossian Lindman, Erkki Pohjanoksa (Loimaa)

B-sarja
1. Päivi Kaunisto, Harri Koivunen (Loimaa)

26.11.2000 Marras-heitot, 16 joukkuetta

1. Tuomas Kettunen, Seppo Lindman (Loimaa)
2. Hannele Kuusisto, Tatu Kuusisto (Turku)
3. Juhani Airaksinen, Tuukka Airaksinen (Oulu)

B-sarja
1. Keijo Kupiainen, Vesa Tuominen (Rauma)

16.12.2000 Joulu-heitot, 16 joukkuetta

1. Bachir Benhammoud, Markku Nieminen (Loimaa)
2. Tuomas Kettunen, Seppo Lindman (Loimaa)
3. Elvi Aaltonen, Jari Santaluoto (Loimaa/Turku)

B-sarja
1. Pentti Mäki, Lasse Vehmas (Loimaa)

6.1.2001 Tammi-duppeli, 21 joukkuetta

1. Bachir Benhammoud, Tuomas Kettunen (Loimaa)
2. Seppo Lindman, Tatu Kuusisto (Loimaa/Turku)
3. Päivi Kaunisto, Harri Koivunen (Loimaa)

B-sarja
1. Heikki Haapanen, Tero Haapanen (Loimaa)

27.1.2001 Tammi-heitot, 10 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud (Loimaa)
2. Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg (Pori)
3. Tarja Roslöf, Eero Ravantti (Pori)

B-sarja
1.Ossian Lindman, Erkki Pohjanoksa (Loimaa)

17.2.2001 Ystävä-kisa trippeli, 13 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Bachir Benhammoud, Seija Uusitalo (Loimaa)
2. Elvi Aaltonen, Eila Nummila, Pertti Helin (Loimaa/Tampere)
3. Seppo Saarinen, Juhani Hirvonen, Riitta Heino (Mynämäki)

3.3.2001 Maalis-heitot, 16 arv. joukkuetta

1. Annikki Saarinen, Seppo Lindman (Loimaa)
2. Helena Kankaanpää, Markku Nieminen (Pori/Loimaa)
3. Tarja Roslöf, Ari Kivimäki (Pori/Turku)

B-sarja
1. Elvi Aaltonen, Kaarlo Viuhko (Loimaa/Turku) 

25.3.2001 Maalis-singeli 4 kuulalla, 23 pelaajaa

1. Kari Pyykkö (Nokia)
2. Seppo Lindman (Loimaa)
3. Harri Koivunen (Loimaa)

B-sarja
1. Pekka Urponen (Rauma)

15.4.2001 Seka-kisa, 14 joukkuetta

1. Seppo Lindman, Hannele Kuusisto (Loimaa/Turku)
2. Kimmo Rantanen, Susanna Rantanen (Salo)
3. Eero Ravantti, Maarit Flink-Soini (Pori)

B-sarja
1. Juhani Airaksinen, Merja Airaksinen (Turku)


Suomen Lisenssipelaajat Hki

Mestareitten Liiga, 10 joukkuetta

10.3.2001 Tilanne runkosarjan jälkeen:

1. Arto Stenberg, Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Harri Lehtinen                          17 v
2. Jukka Virtanen, Tuomas Leskinen, Antti Lehtonen, Henri Palmqvist                            14 v
3. Mikko Soikkeli, Jarkko Kallio, Simo Linteri, Marko Jakonen, Hannu Niemeläinen               14 v
4. Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen, Juuso Siro, Jukka Holopainen, Esa Kouvonen, Jari Häkkinen  13 v
5. Janne Rissanen, Reijo Taka-Eilola, Ari Reijonen, Kari Pyykkö                                 8 v
6. Kari Ahonen, Pauli Piiparinen, Mikko Lehto, Toni Ikonen                                      8 v
7. Harri Koivunen, Jukka Pöyry, Teemu Saari                                                     6 v
8. Jukka Lehto, Matti Hiekkamäki, Pertti Rinkkala                                               5 v
9. Veli-Matti Verho, Ari Piira, Mikko Jaanu, Seppo Koistiola                                    3 v
10. Kati Nieminen, Anu Uusio, Päivi Kaunisto                                                    3 v

7.4.2001 Lopputulokset:

1. Arto Stenberg, Arttu Poikolainen, Samuli Kankkunen, Harri Lehtinen
2. Mikko Soikkeli, Jarkko Kallio, Simo Linteri, Marko Jakonen, Hannu Niemeläinen, Ari-Pekka Mäkelä
3. Jukka Virtanen, Tuomas Leskinen, Antti Lehtonen, Henri Palmqvist, Marko Aalto, Tuukka Ylönen
4. Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen, Juuso Siro, Jukka Holopainen, Esa Kouvonen, Jari Häkkinen
5.-6. Janne Rissanen, Reijo Taka-Eilola, Ari Reijonen, Kari Pyykkö
5.-6. Kari Ahonen, Pauli Piiparinen, Mikko Lehto, Toni Ikonen


Femma Hki

13.4.2001 Tipukisat, 59 joukkuetta

1. Jarmo Heinonen, Ilkka Kankare, Antti Riihikanto
2. Jarkko Kallio, Simo Linteri, Mikko Soikkeli
3. Mehmet Güzel, Aimo Leinilä, Harri Leinilä
4. Harri Lehtinen, Samuli Kankkunen, Arto Stenberg

B-sarja
1. Kalle Munck-Lagus, Raija Pasanen, Vilppu Pasanen
2. Markku Pellikainen, Esa Saastamoinen, Jukka Salminen
3. Hannu Paju, Martti Silvennoinen, Kaarlo Vierula


Ulkomaat

11-12.11.2000 Eurooppa Cup välierät/finaali Sveitsi

1. PC Elite (Belgia)
2. La Petanque Genevoise (Sveitsi)
3. BK Rövarekulan (Ruotsi)
4. Suomen Lisenssipelaajat (Suomi) /
   Teija Muuri, Henri Palmqvist, Sami Lukka,
   Antti Lehtonen, Jukka Virtanen, Tuomas Leskinen

9.12.2000 Luciatåget duppeli Tukholma, 51 joukkuetta

1. Arttu Poikolainen, Arto Stenberg (Suomi)
2. Harri Lehtinen, Samuli Kankkunen (Suomi)
3. Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen (Suomi)
4. Niklas Marklund, Marcus Enbom (Ruotsi)

Suomen Petanque-Liitto ry