Suomen
Petanque-
Liitto ry
Yli 50-v. SM-duppeli 9.-10.8.2002
SM-sekaduppeli 10.-11.8.2002
Hämeenlinna

Kilpailut järjesti Linnan Petanquistit

Cirkel-poulelohkojen arvonnat tehtiin 1.8.2002, arpojina toimivat: Jukka Pöyry (liiton kilpailuvaliokunnan ja kilpailun järjestäjän edustajana), Mika Ahonen (liittohallituksen ja tuomarien edustajana) ja Marko Jakonen (pelaajien edustajana).

Kahdeksan joukkuetta rankattiin edellisvuoden (ja toissavuoden) menestyksen perusteella ja sijoitettiin, joukkueet erottuvat lihavoituina.

Kilpailut käytiin mahtavassa säässä, pelipaikka oli upea ja järjestelyt toimivat erinomaisesti! Valokuvia


Yli 50-v. SM-duppeli

01A Aimo Söderdahl, Jorma Mäkitalo (UTU)
01B Tuula Ahonen, Jari Nieminen (KAL/PSI)
01C Reijo Pusa, Veli-Matti Lapveteläinen (PKP/NAL)
01D Väinö Rautamäki, Henrik Gripenberg (HBY)

02A Kaj Boström, Onni Huttunen (VUF)
02B Gun Pelletier, Gerard Pelletier (ORA)
02C Pentti Simola, Allan Degerstedt (BIT)
02D Veijo Jääskeläinen, Ari Luoma (PSC)

03A Jussi Salminen, Timo Aalto (UTU)
03B Erkki Hätönen, Kyösti Sarkkinen (PSC)
03C Christer Nyman, Esko Riste (BIT/KAL)
03D Tauno Lahdenperä, Seppo Tuominen (HAR)

04A Tuula Ahola, Toivo Ahola (MUN)
04B Jenny Nyberg, Ole Nyberg (ANJ)
04C Alf Holmfors, Henrik Sabel (VAA)
04D Jukka Siivonen, Erkki Muinonen (DRO)

05A Ritva Pousi, Reijo Pousi (KUU)
05B Pekka Urponen, Pertti Nieminen (UTU)
05C -
05D Seija Hukkanen, Pekka Åhman (TUR)

06A Reijo Mehtonen, Pentti Mehtonen (KVP)
06B Reijo Taka-Eilola, Seppo Kankare (KVP/LIN)
06C Matti Huttunen, Mikko Pasanen (PKP/NAL)
06D Arja Ahlroth, Hilkka Kauppinen (KOK)

07A Tuomo Lehtinen, Viljo Stenberg (PCP)
07B Seppo Järvisalo, Paula Järvisalo (KOK)
07C Stig Seiplax, Uno Holmström (ORA)
07D Eero Ravantti, Armas Hursti (HAR/MAP)

08A Stig Svens, Matti Välimaa (ORA)
08B Olli Salonen, Juhani Frangén (VAA)
08C Pertti Helin, Rauno Heinäkoski (KVP)
08D Matti Halonen, Kari Lehtonen (TUR)

09A Harry Ulvi, Pentti Sutinen (NAL)
09B Ossi Kekkonen, Tapio Valariutta (KOP)
09C Martti Hokkanen, Seppo Jalonen (EPA/BAL)
09D Matti Koskue, Eero Äijänaho (VUF)

10A Kari Ahonen, Jorma Lahtinen (KAL)
10B Nestori Miikkulainen, Raimo Vakkari (KAR)
10C Aimo Alm, Vesa Ala-Kulju (KOP)
10D Mikko Lahti, Alpo Turkulainen (RIE)

11A Heikki Kananen, Matti Ruotsalainen (PKP)
11B Matti Kaseva, Tapio Lehto (KUU/HPK)
11C Pekka Koivunen, Timo Toikka (KAR)
11D Mauri Kuitunen, Matti Manninen (KOU)

12A Eila Kankare, Esko Korhonen (LIN)
12B Martta Rantanen, Matti Rantanen (TAV)
12C Eero Vaahtera, Seppo Myllylä (UTU)
12D Esa Kouvonen, Nils Gers (PSC)

13A Maaret Komsi, Juha Komsi (BAL)
13B Reijo Ollikainen, Reino Pykälämäki (VAA)
13C Tapio Sappinen, Rauno Kallio (NAS/TAV)
13D Yngve Tallberg, Jukka Salonoja (TYR)
Kilpailu alkaa
pe 9.8. klo 11

Mukana 51 joukkuetta


Joukkueiden määrät
edellisinä vuosina

2001 Pori       36
2000 Järvenpää  52
1999 Lahti      50
1998 Tampere    43
1997 Loimaa     36


Hallitsevat mestarit

Harry Ulvi (NAL)
Pentti Sutinen (NAL)


TULOKSET:

1. Tuomo Lehtinen (PCP)
   Viljo Stenberg (PCP)

2. Eila Kankare (LIN)
   Esko Korhonen (LIN)

3. Tapio Sappinen (NAS)
   Rauno Kallio (TAV)

4. Pertti Helin (KVP)
   Rauno Heinäkoski (KVP)

5. Tauno Lahdenperä (HAR)
   Seppo Tuominen (HAR)

6. Yngve Tallberg (TYR)
   Jukka Salonoja (TYR)

7. Jukka Siivonen (DRO)
   Erkki Muinonen (DRO)

8. Tuula Ahola (MUN)
   Toivo Ahola (MUN)
 

SM-sekaduppeli

01A Tarja Roslöf, Eero Ravantti (HAR)
01B Aura Lehikoinen, Henri Koskinen (KAL)
01C Helena Kankaanpää, Harri Kankanpää (PCP)
01D Seija Herukka, Jari Kuvaja (PSI)

02A Eila Kuutamo, Ensio Kuutamo (VUF)
02B Anita Olkinuora, Simo Olkinuora (LIN)
02C Pirjo Peltonen, Mikael Udd (TAV)
02D Vuokko Majander, Matti Manninen (KOU)

03A Satu Lehtonen, Antti Lehtonen (PSC)
03B Jenny Nyberg, Ole Nyberg (ANJ)
03C Niina Löflund, Mikko Rajala (KIS)
03D Seija Mäkynen, Pekka Mäkynen (LIN)

04A Pirjo Kuronen, Pasi Juurikkala (TAV)
04B Marie Nevala, Tuukka Hursti (MAP)
04C Päivi Kaunisto, Martti Hokkanen (LOI/EPA)
04D Martta Poutiainen, Reijo Taka-Eilola (KVP)

05A Seija Uusitalo, Bachir Benhammoud (LOI)
05B Arja Ahlroth, Lasse Ahlroth (KOK)
05C Kirsi Tikka, Jarno Lahti (BOM)
05D Eila Kangasniemi, Tarmo Sipilä (KOP)

06A Merja Airaksinen, Juhani Airaksinen (TUR)
06B Mirja Paatero, Arto Kranttila (BIT)
06C Outi Raitasuo, Mikko Soikkeli (SLP/PSC)
06D Riitta Nurminen, Matti Lehtimäki (KVP)

07A Helena Forsbäck-Turunen, Harri Turunen (PCS)
07B Tuula Ahola, Toivo Ahola (MUN)
07C Helinä Grön, Tero Nikki (KOU/NAS)
07D Stiina Kamppuri, Jukka Pöyry (MUN/LBO)

08A Tuula Ahonen, Kari Ahonen (KAL)
08B -
08C Tarja Ristolainen, Ismo Ristolainen (NAS)
08D Gun Pelletier, Gerard Pelletier (ORA)

09A Kati Nieminen, Marko Jakonen (PSI/PSC)
09B Seija Viertonen, Jari Hänninen (EPA)
09C Maija Palmu, Seppo Havukainen (PCP)
09D Eila Ahtola, Ilpo Vuorinen (KOP)

10A Pirjo Frangen, Mikko Kamppuri (MUN)
10B Riitta Vesamäki, Seppo Lindman (TUR/PSC)
10C Mirja Laine, Lassi Mäki (TUR)
10D Kirsi Lampinen, Ville Järvi (PSI)

11A Terttu Talosela, Seppo Jalonen (PSI/BAL)
11B Ulla-Maija Holmfors-Andtbacka, Olli Salonen (VAA)
11C Anni Aalto, Kai Aalto (KAR)
11D Laura Kero, Ari Piira (ANJ)

12A Anna Rinkkala, Pertti Rinkkala (KVP)
12B Anna Valtonen, Unto Peri (TUR)
12C Tarja Grönvall, Marko Aalto (HBY/SUS)
12D Salla Kalliosalo, Miska Nieminen (MUN/PSI)

13A Mira Kyllönen, Samuli Kankkunen (PSC/HBY)
13B Leni Pakkala, Christer Nyman (BIT)
13C Jaana Tyyskä, Harri Tyyskä (DRO/PSC)
13D Päivi Kuvaja, Pentti Kuvaja (PSI)

14A Anneli Laitila, Rauli Rämö (KOP/BIT)
14B Marja-Liisa Taipale, Teuvo Kamunen (TAV)
14C Pie Jeremejew, Mikko Lahti (RIE)
14D Pirkko Vanhapiha, Matti Törrönen (HPK)

15A Katri Ripatti, Veli-Matti Verho (ANJ/KOU)
15B Maarit Flink-Soini, Raimo Vesterlund (PCP)
15C Pirkko Autio, Tuomas Autio (PSC)
15D Heli Kinnunen, Antti Kortela (SLP)

16A Eija Hurri, Jaakko Kimari (HUL)
16B Sari Laine, Pertti Taipale (TAV)
16C Anu Uusio, Pauli Piiparinen (PSI/KAL)
16D Katja Hildén, Kalle Järvi (HBY)

17A Aila Tiilikka, Antero Lehti (MAP/RIE)
17B Seija Hukkanen, Kimmo Keränen (TUR)
17C Ritva Pousi, Reijo Pousi (KUU)
17D Minna Jaakkola, Jouni Väliviita (HAR)

18A Anja Laine, Vesa Ala-Kulju (KOP)
18B Katja Lehti, Jussi Lehti (RIE)
18C Martta Rantanen, Matti Rantanen (TAV)
18D Satu Leivonsalo, Jukka Voivala (BOM)

19A Päivi Kairamo-Hella, Olli Hella (KAL)
19B Terttu Lamminpää, Reijo Lamminpää (MYN)
19C Pia Gripenberg, Mikael Gripenberg (HBY)
19D Pirjo Kivinen, Markku Nieminen (LOI)

20A Jaana Alkila, Mika Metsä-Eerola (MAP/LIN)
20B Marja Mattila, Kimmo Ollikainen (BIT)
20C Tuula Jokinen, Tapio Valariutta (KOP)
20D Seija Järvi, Seppo Saari (MUN/EPA)

21A Paula Järvisalo, Seppo Järvisalo (KOK)
21B Ritva Peltomaa, Joni Soini (PCP)
21C Anja Parviainen, Hannu Muuri (HBY)
21D Riitta Kangas, Seppo Roponen (KAL)
Kilpailu alkaa
la 10.8. klo 14

Mukana 83 joukkuetta


Joukkueiden määrät
edellisinä vuosina

2001 Lahti      72
2000 Lahti      64
1999 Helsinki   73
1998 Helsinki   70
1997 Helsinki   68
1996 Tampere    64


Hallitsevat mestarit

Mira Kyllönen (PSC)
Samuli Kankkunen (HBY)


TULOKSET:

1. Satu Lehtonen (PSC)
   Antti Lehtonen (PSC)

2. Seija Hukkanen (TUR)
   Kimmo Keränen (TUR)

3. Salla Kalliosalo (MUN)
   Miska Nieminen (PSI)

4. Outi Raitasuo (SLP)
   Mikko Soikkeli (PSC)

5. Pia Gripenberg (HBY)
   Mikael Gripenberg (HBY)

6. Kati Nieminen (PSI)
   Marko Jakonen (PSC)

7. Aila Tiilikka (MAP)
   Antero Lehti (RIE)

8. Mira Kyllönen (PSC)
   Samuli Kankkunen (HBY)