Suomen Petanque-Liitto ry PETANQUE SM 2000 Lahden Matkustajasatamassa 4.-9.7.

Osallistuvat joukkueet ja lohkojako

Mukaan on ilmoittautunut kiitettävä määrä pelaajia ja joukkueita, noin 95% edellisvuoden Helsingin kisojen ennätyksellisestä kokonaisosallistujamäärästä.

SM-työryhmä suoritti arvonnan Lahdessa 25.6.2000. Pelitapana on cirkel-poule + cup. Lyhenteet löytyvät seuraluettelosta.

Mahdolliset virheilmoitukset: jpoyry@sci.fi.


Suluissa on osallistujamäärät vuosilta -99, -98 ja -97 Helsingissä. Merkintä "-" tarkoittaa, että paikka on tyhjä, näihin voidaan ottaa hyvin perusteltuja jälki-ilmoittautumisia.

SEKADUPPELI 64 joukkuetta (73, 70, 68)

01 A Eila Nummila, Erkki Rantanen (LOI/PSC)
01 B Riikka Antikainen, Mikko Soikkeli (KOK/LBO)
01 C Maarit Lindahl, Jari Santaluoto (TUR)
01 D Marja Mattila, Markku Peltonen (PEN/TAV)

02 A Päivi Kuvaja, Pentti Kuvaja (PSI)
02 B Mirja Martikainen, Marko Ahola (KIP)
02 C Jaana Tyyskä, Harri Tyyskä (DRO)
02 D Helena Forsbäck-Turunen, Harri Turunen (PCS)

03 A Anita Olkinuora, Simo Olkinuora (LIN)
03 B Terttu Talosela, Seppo Jalonen (PSI/BAL)
03 C Raili Ojonen, Jukka Ojonen (KOK)
03 D Eila Ahtola, Tarmo Sipilä (KOP)

04 A Vuokko Majander, Matti Manninen (KOU)
04 B Sinikka Lappalainen, Petri Lohman (KOK)
04 C Irja Kettunen, Tapio Valariutta (KOP)
04 D Ritva Pousi, Reijo Pousi (KUU)

05 A Eija Hurri, Tom Noro (HUL)
05 B Stiina Kamppuri, Tauno Sevon (MUN)
05 C Riitta Nurminen, Jukka Lehto (KVP)
05 D Ulla-Maija Holmfors-Andtbacka, Alf Holmström (VAA)

06 A Raisa Aaltonen, Matti Aaltonen (KIP)
06 B Helinä Grön, Mikko Jaanu (KOU/KOK)
06 C Seija Hukkanen, Kari Lehtonen (TUR)
06 D Tarja Roslöf, Eero Ravantti (PCP)

07 A Jaana Alkila, Jani Saarinen (MAP/LIN)
07 B Elvi Aaltonen, Tatu Kuusisto (LOI/TUR)
07 C Laura Kero, Osmo Lappalainen (KOK)
07 D Pirjo Peltonen, Mikael Udd (TAV)

08 A Tuula Ahonen, Jaakko Talosela (KAL/PSI)
08 B Maarit Flinck-Soini, Raimo Vesterlund (PCP)
08 C Seija Uusitalo, Bachir Benhammoud (LOI)
08 D Sirpa Moisio, Marko Jakonen (PSC)

09 A Päivi Kaunisto, Harri Koivunen (LOI)
09 B Anja Parviainen, Risto Poutiainen (KAL)
09 C Satu Lahtimo, Antti Lehtonen (LBO/SLP)
09 D Eila Sistonen, Heikki Parkkinen (KVP)

10 A Tarja Hämäläinen, Pertti Taipale (SLP/TAV)
10 B Pirjo Kivinen, Markku Nieminen (LOI)
10 C Seija Järvi, Seppo Saari (EPA)
10 D Seija Mäkynen, Jarmo Pitkäkangas (LIN)

11 A Pia Gripenberg, Mikael Gripenberg (HBY)
11 B Anna Rinkkala, Pertti Rinkkala (KVP)
11 C Seija Viertonen, Jari Hänninen (EPA)
11 D Outi Raitasuo, Mika Sallinen (TAV)

12 A Arja Ahlroth, Tapio Ahlroth (KOK)
12 B Hannele Siitonen, Seppo Lindman (LOI/TUR)
12 C Ritva Matikainen, Ossi Kekkonen (KOP)
12 D Mirva Näsilä, Harri Näsilä (PSC/SLP)

13 A Anu Sutinen, Jouni Hokkinen (SLP/HBY)
13 B Anu Uusio, Rauli Rämö (BIT)
13 C Maija-Liisa Lindqvist, Jari Koskinen (-VIP-)
13 D Katri Ripatti, Veli-Matti Verho (KOK)

14 A Ritva Peltomaa, Seppo Havukainen (PCP)
14 B Mirja Paatero, Kimmo Ollikainen (BIT)
14 C Jenni Ranta-Kahila, Sami Lukka (SLP)
14 D Sirpa Pantsar, Kari Pantsar (KVP)

15 A Sirkka Tikkanen, Jukka Tikkanen (TUR)
15 B Teija Tuukkanen-Muuri, Hannu Muuri (SLP/LIN)
15 C Erri Javola, Juha Paukku (PSI)
15 D Eila Kankare, Jukka Voivala (LIN)

16 A Pirjo Suksi, Jyri Suksi (KAL)
16 B Helena Kankaanpää, Harri Kankaanpää (PCP)
16 C Irma Europaeus, Esa Ylivarvi (LIN)
16 D Kati Nieminen, Kalle Järvi (PSI)

YLEINEN SINGELI 166 pelaajaa (169, 149, 150) Ennakkosuosikkeja

01 A Pekka Urponen (UTU)
01 B Arttu Poikolainen (PSC)
01 C Tero Nikki (LIN)
01 D Sulo Niiranen (ANJ)

02 A Jari Santaluoto (TUR)
02 B Ari Jokinen (DRO)
02 C Risto Poutiainen (KAL)
02 D Timo-Pekka Eväkoski (KAR)

03 A Antero Lehti (RIE)
03 B Tatu Kuusisto (TUR)
03 C Markku Pellikainen (VAR)
03 D Marko Nygrén (ANJ)

04 A Antti Tuukkanen (DRO)
04 B Juha Hyytiäinen (MAP)
04 C Raimo Karppinen (TUR)
04 D Arvo Haikonen (HUL)

05 A Osmo Joensuu (ANJ)
05 B Jarkko Kallio (NAS)
05 C Matti Kaseva (KUU)
05 D Sami Lukka (SLP)

06 A Jari Häkkinen (PSC)
06 B Anja Parviainen (KAL)
06 C Outi Raitasuo (TAV)
06 D Veli-Matti Verho (KOK)

07 A Harri Turunen (PCS)
07 B Unto Peri (TUR)
07 C Tero Mäkelä (DRO)
07 D Mikko Huohvanainen (HRD)

08 A Jaakko Talosela (PSI)
08 B Mikael Gripenberg (HBY)
08 C Jarmo Pitkäkangas (LIN)
08 D Hannu Kaatranen (DRO)

09 A Hannu Häkkinen (PCS)
09 B Mikko Simes (BAL)
09 C Ari-Pekka Mäkelä (LBO)
09 D Otto Rinne (BOU)

10 A Tero Haapanen (LOI)
10 B Pauli Piiparinen (KAL)
10 C Marko Ahola (KIP)
10 D Anita Olkinuora (LIN)

11 A -
11 B Mikko Lehto (KAL)
11 C Jaakko Kimari (HUL)
11 D Teemu Saari (HBY)

12 A Harri Koivunen (LOI)
12 B Asko Alkila (MAP)
12 C Ilkka Kankare (LIN)
12 D Stig Svens (ORA)

13 A Ossi Valpio (KUU)
13 B Raimo Vesterlund (PCP)
13 C Antti Lehtonen (SLP)
13 D Markku Immonen (KOU)

14 A Joni Soini (PCP)
14 B Marko Aalto (LIN)
14 C Harri Lehtinen (HBY)
14 D Heikki Pyrhönen (HUL)

15 A Daniel Duhamel (KVP)
15 B Kimmo Kellman (DRO)
15 C Helmer Karp (ORA)
15 D Vesa Tuominen (UTU)

16 A Seppo Koistiola (NAS)
16 B Pentti Kuvaja (PSI)
16 C Matti Välimaa (ORA)
16 D Pekka Puntanen (HUL)

17 A Seppo Jalonen (BAL)
17 B Kaarlo Vierula (VUF)
17 C Seppo Riikonen (TUR)
17 D Seppo Saari (EPA)

18 A Kari Poikolainen (SLP)
18 B Kari Oikarinen (BOU)
18 C Pekka Kiiskinen (SUS)
18 D Jukka Voivala (LIN)

19 A Kimmo Tuomainen (HRD)
19 B Jukka Holopainen (LBO)
19 C Seppo Havukainen (PCP)
19 D Kimmo Ollikainen (BIT)

20 A Tapio Valariutta (KOP)
20 B Tuula Ahola (MUN)
20 C Viljo Stenberg (PCP)
20 D Bachir Benhammoud (LOI)

21 A Tarmo Taipale (VAA)
21 B Martti Hakonen (EPA)
21 C Jukka Kouri (BOU)
21 D Matti Manninen (KOU)
22 A Tarmo Sipilä (KOP)
22 B Juhani Pälsi (HRD)
22 C Pasi Hämäläinen (PCS)
22 D Mika Lönnqvist (NAS)

23 A Tuula Ahonen (KAL)
23 B Jaakko Vuori (TAV)
23 C Antti Koponen (VAR)
23 D Tapio Lehto (KUU)

24 A Samuli Kankkunen (PSC)
24 B Kari Huttunen (PKP)
24 C Keijo Nykänen (DRO)
24 D Aimo Söderdahl (UTU)

25 A Pekka Jokinen (VUF)
25 B Juha-Pekka Siro (PSC)
25 C Janne Mansikkamäki (VAA)
25 D Mauno Lind (DRO)

26 A Petri Meripaasi (MAP)
26 B Juhani Nieminen (MEH)
26 C Janne Rissanen (BOU)
26 D Jukka Tikkanen (TUR)

27 A Torbjörn Ekstam (PCS)
27 B Mikko Jaanu (KOK)
27 C Risto Pihlainen (SLP)
27 D Mikko Soikkeli (LBO)

28 A Jani Hatanpää (VAA)
28 B Seppo Kaukiainen (HBY)
28 C Tauno Sevon (KUU)
28 D Heikki Kananen (NAL)

29 A Matti Halonen (TUR)
29 B Esa Saastamoinen (SUS)
29 C Reijo Ollikainen (VAA)
29 D Markku Nieminen (LOI)

30 A Petri Lohman (KOK)
30 B Antti Kortela (BOU)
30 C Pentti Simola (BIT)
30 D Reijo Mielikäinen (MEH)

31 A Eero Ravantti (PCP)
31 B Tommi Ahonen (LAR)
31 C Toivo Ahola (MUN)
31 D Marko Jakonen (PSC)

32 A Pekka Stark (KUU)
32 B Jukka Siikamäki (KAL)
32 C Tuomo Lehtinen (PCP)
32 D Kimmo Rantanen (PSC)

33 A Jyri Suksi (KAL)
33 B Jani Saarinen (LIN)
33 C Arto Savolainen (NAL)
33 D Jyrki Matikainen (PSI)

34 A Osmo Lappalainen (KOK)
34 B Pertti Rinkkala (KVP)
34 C Harri Tyyskä (DRO)
34 D Keijo Toikander (ANJ)

35 A Reijo Taka-Eilola (KVP)
35 B Sami Kallio (NAS)
35 C Kari Lehtonen (TUR)
35 D Jani Maaskola (HBY)

36 A Tuomas Leskinen (SLP)
36 B Kari Sihvonen (TUR)
36 C Timo Hyttinen (SUS)
36 D Seppo Lindman (LOI)

37 A Simo Olkinuora (LIN)
37 B Erkki Rantanen (PSC)
37 C Matti Aaltonen (KIP)
37 D Mika Sallinen (TAV)

38 A Jukka Lehto (KVP)
38 B Ari Piira (KOK)
38 C Harri Näsilä (SLP)
38 D Ville Järvi (PSI)

39 A Salla Kalliosalo (MUN)
39 B Keijo Kupiainen (UTU)
39 C Karl-Erik Romar (ORA)
39 D Jarkko Immonen (SUS)

40 A Matti Hiekkamäki (KVP)
40 B Esa Ylivarvi (LIN)
40 C Heikki Haapanen (LOI)
40 D Kenneth Semskar (ORA)

41 A Hannu Niemeläinen (NAS)
41 B Pertti Taipale (TAV)
41 C -
41 D Jari Hänninen (EPA)

42 A Hannu Muuri (LIN)
42 B Arto Stenberg (HBY)
42 C Jukka Salminen (DRO)
42 D Ismo Ristolainen (NAS)

NAISTEN SINGELI 48 pelaajaa (49, 41, 39)

01 A Jaana Tyyskä (DRO)
01 B Tuula Ahonen (KAL)
01 C Seija Tikka (BOU)
01 D Sirkka Tikkanen (TUR)

02 A Salla Kalliosalo (MUN)
02 B Anita Olkinuora (LIN)
02 C Irja Kettunen (KOP)
02 D Anu Sutinen (SLP)

03 A Ritva Matikainen (KOP)
03 B Anja Parviainen (KAL)
03 C Seija Mäkynen (LIN)
03 D Annikki Saarinen (LOI)

04 A Maarit Flinck-Soini (PCP)
04 B Katri Ripatti (KOK)
04 C Eila Nummila (LOI)
04 D Aila Tiilikka (RIE)

05 A Eila Ahtola (KOP)
05 B Jaana Alkila (MAP)
05 C Sinikka Lappalainen (KOK)
05 D Pirkko Holappa (MEH)

06 A Pia Gripenberg (HBY)
06 B Outi Raitasuo (TAV)
06 C Seija Järvi (EPA)
06 D Seija Hukkanen (TUR)
07 A Riitta Kangas (KAL)
07 B Tuula Ahola (MUN)
07 C Tarja Roslöf (PCP)
07 D Eija Hurri (HUL)

08 A Pirjo Kivinen (LOI)
08 B Kirsi Tikka (BOM)
08 C Hannele Siitonen (TUR)
08 D Jenni Ranta-Kahila (SLP)

09 A Anu Uusio (BIT)
09 B Elvi Aaltonen (LOI)
09 C Mona Karp (ORA)
09 D Helena Forsbäck-Turunen (PCS)

10 A Stiina Kamppuri (MUN)
10 B Kati Nieminen (PSI)
10 C Satu Leivonsalo (BOM)
10 D Mirva Näsilä (PSC)

11 A Helena Kankaanpää (PCP)
11 B Pirkko Vanhapiha (TAV)
11 C Teija Tuukkanen-Muuri (SLP)
11 D Päivi Kaunisto (LOI)

12 A Satu Lahtimo (LBO)
12 B Mirja Paatero (BIT)
12 C Maaret Komsi (BAL)
12 D Seija Uusitalo (LOI)

YLEINEN DUPPELI 102 joukkuetta (101, 100, 91)

01 A -
01 B Petri Lohman, Veli-Matti Verho (KOK)
01 C Ilkka Kankare, Marko Aalto (LIN)
01 D Samuli Kankkunen, Arttu Poikolainen (PSC)

02 A Hannu Niemeläinen, Tero Nikki (NAS/LIN)
02 B Matti Halonen, Tom Lindberg (TUR)
02 C Jyrki Matikainen, Kalle Järvi (PSI)
02 D Matti Hiekkamäki, Pertti Rinkkala (KVP)

03 A Risto Poutiainen, Jyri Suksi (KAL)
03 B Jarkko Kallio, Seppo Koistiola (NAS)
03 C Tapio Saarti, Risto Piippo (EPA)
03 D Markku Kauppi, Jari Kamaja (LBO)

04 A Mikko Lehto, Pauli Piiparinen (KAL)
04 B Reijo Ollikainen, Tarmo Taipale (VAA)
04 C Arto Stenberg, Harri Lehtinen (HBY)
04 D Eero Äikää, Eero Äijänaho (VUF)

05 A Pekka Koivunen, Raimo Vakkari (KAR)
05 B Onni Huttunen, Pekka Jokinen (VUF)
05 C Ismo Lidner, Mauno Lind (DRO)
05 D Jouni Heinonen, Yrjö Munukka (LAR)

06 A Juha Hyytiäinen, Ari Hakala (MAP)
06 B Kenneth Semskar, Stig Svens (ORA)
06 C Antti Tuukkanen, Hannu Muuri (DRO/LIN)
06 D Juha-Pekka Siro, Jari Häkkinen (PSC)

07 A Jani Saarinen, Simo Olkinuora (LIN)
07 B Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen (KVP)
07 C Keijo Kupiainen, Pekka Urponen (UTU)
07 D Marko Ahola, Hannu Kallio (KIP)

08 A Kari Huttunen, Jari Marttinen (PKP/TUR)
08 B Jari Santaluoto, Kari Lehtonen (TUR)
08 C Olli Rinne, Jukka Kouri (BOU)
08 D Juhani Pälsi, Mikko Huohvanainen (HRD)

09 A Mikko Lahti, Antero Lehti (RIE)
09 B Esa Kouvonen, Veijo Jääskeläinen (PSC)
09 C Satu Leivonsalo, Kirsi Tikka (BOM)
09 D Jani Hatanpää, Janne Mansikkamäki (VAA)

10 A Ismo Ristolainen, Tapio Hirvonen (NAS)
10 B Jani Maaskola, Erkki Rantanen (HBY/PSC)
10 C Jukka Virtanen, Tuomas Leskinen (SLP)
10 D Keijo Toikander, Arto Rantakaulio (ANJ)

11 A Kimmo Ollikainen, Rauli Rämö (BIT)
11 B Esa Saastamoinen, Anssi Viinikainen (SUS)
11 C Mikko Jaanu, Jouko Raschka (KOK)
11 D Tom Noro, Heikki Pyrhönen (HUL)

12 A Päivi Lehtonen, Henri Palmqvist (SLP)
12 B Marko Ahola, Tuukka Hursti (MAP)
12 C Christer Nyman, Esko Riste (BIT)
12 D Jukka Salminen, Markku Pellikainen (DRO/VAR)

13 A Rauno Kallio, Jukka Holopainen (TAV/LBO)
13 B Reijo Mielikäinen, Juhani Nieminen (MEH)
13 C Osmo Lappalainen, Ari Piira (KOK)
13 D Jarmo Pitkäkangas, Jukka Voivala (LIN)

14 A Tuukka Ylönen, Iivo Paaso (PSC)
14 B -
14 C Bachir Benhammoud, Markku Nieminen (LOI)
14 D Lasse Ahlroth, Matti Koste (KOK)

15 A Kari Oikarinen, Jussi Junttila (BOU)
15 B Pentti Kuvaja, Antti Koponen (PSI)
15 C Seppo Kaukiainen, Teemu Saari (HBY)
15 D Pekka Barck, Harri Frost (KAR)

16 A Keijo Nykänen, Tero Mäkelä (DRO)
16 B Matti Aaltonen, Timo Kankaanpää (KIP)
16 C Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen (PSC)
16 D Harri Koivunen, Pertti Taipale (LOI/TAV)

17 A Aimo Söderdahl, Vesa Tuominen (UTU)
17 B Kari Sihvonen, Seppo Riikonen (TUR)
17 C Arvo Haikonen, Pekka Puntanen (HUL)
17 D Daniel Duhamel, Jukka Tikkanen (KVP/TUR)

18 A Reijo Pousi, Tauno Sevon (KUU)
18 B Arto Savolainen, Heikki Kananen (NAL)
18 C Sami Lukka, Antti Lehtonen (SLP)
18 D Veli-Pekka Tolonen, Lauri Lantto (BOU)

19 A Pentti Mehtonen, Reijo Taka-Eilola (KVP)
19 B Jaakko Talosela, Seppo Jalonen (PSI/BAL)
19 C Kari Harsia, Hannu Häkkinen (PCS)
19 D Usko Koponen, Erkki Koponen (ANJ)

20 A Eero Ravantti, Raimo Vesterlund (PCP)
20 B Antti Kortela, Otto Rinne (BOU)
20 C Harri Turunen, Torbjörn Ekstam (PCS)
20 D Matti Välimaa, Janne Rissanen (ORA/BOU)

21 A Asko Alkila, Petri Meripaasi (MAP)
21 B Ari Reijonen, Lauri Kolehmainen (KVP)
21 C Timo Hyttinen, Jarkko Immonen (SUS)
21 D Helmer Karp, Mona Karp (ORA)

22 A Ossi Kekkonen, Tapio Valariutta (KOP)
22 B Kimmo Tuomainen, Veikko Söderström (HRD)
22 C Nils Broo, Juha Leppänen (ORA)
22 D Viljo Stenberg, Tuomo Lehtinen (PCP)

23 A Hannu Kaatranen, Pasi Matilainen (DRO)
23 B Martti Hakonen, Jari Hänninen (EPA)
23 C Mikko Soikkeli, Karl-Erik Romar (LBO/ORA)
23 D Pekka Stark, Ossi Valpio (KUU)

24 A Seppo Havukainen, Joni Soini (PCP)
24 B Tatu Kuusisto, Seppo Lindman (TUR/LOI)
24 C Jaakko Kimari, Martti Korhonen (HUL)
24 D Marko Jakonen, Ari-Pekka Mäkelä (PSC/LBO)

25 A Jukka Lehto, Ilkka Metsäsalo (KVP)
25 B Pasi Hämäläinen, Tommi Kiviranta (PCS)
25 C Ville Järvi, Tero Haapanen (PSI/LOI)
25 D Risto Pihlainen, Pentti Simola (SLP/BIT)

26 A Harri Tyyskä, Ari Jokinen (DRO)
26 B Jyri Sihvo, Antti Jutila (TOH)
26 C Mikael Gripenberg, Tommi Ahonen (HBY/LAR)
26 D Ari Tamminen, Matti Jurvanen (LIN)

NAISTEN DUPPELI 29 joukkuetta (25, 28, 26)

01 A Laura Kero, Katri Ripatti (KOK)
01 B Seija Mäkynen, Sirkka-Liisa Vinnari (LIN)
01 C Eila Nummila, Elvi Aaltonen (LOI)
01 D Tuula Ahonen, Riitta Kangas (KAL)

02 A -
02 B Liisa Schauman, Helena Forsbäck-Turunen (PCS)
02 C Seija Uusitalo, Pirjo Kivinen (LOI)
02 D Anu Sutinen, Anu Uusio (SLP/BIT)

03 A Tarja Roslöf, Helena Kankaanpää (PCP)
03 B Tarja Hämäläinen, Hanna Aalto (SLP/LIN)
03 C Reetta Koponen, Marja-Liisa Ingerö (PSI)
03 D Satu Leivonsalo, Kirsi Tikka (BOM)

04 A Maarit Flinck-Soini, Maija-Liisa Törnqvist (PCP)
04 B Eira Penna, Marjatta Viiman (LIN)
04 C Kati Nieminen, Outi Raitasuo (PSI/TAV)
04 D Seija Hukkanen, Hannele Siitonen (TUR)

05 A Arja Ahlroth, Sinikka Lappalainen (KOK)
05 B -
05 C Anita Olkinuora, Eila Kankare (LIN)
05 D Stiina Kamppuri, Anja Parviainen (MUN/KAL)

06 A Seija Järvi, Päivi Kaunisto (EPA/LOI)
06 B Pia Gripenberg, Katja Munukka (HBY/LAR)
06 C Eila Sistonen, Riitta Nurminen (KVP)
06 D Erri Javola, Päivi Kuvaja (PSI)

07 A Tuula Ahola, Salla Kalliosalo (MUN)
07 B Eila Ahtola, Irja Kettunen (KOP)
07 C Mirva Näsilä, Satu Lahtimo (PSC/LBO)
07 D Ritva Pousi, Leena Valpio (KUU)

08 A -
08 B Helinä Grön, Vuokko Majander (KOU)
08 C Maija Avaro, Raija Pasanen (SOU)
08 D Jaana Tyyskä, Eija Hurri (DRO/HUL)

YLEINEN TRIPPELI 62 joukkuetta (68, 63, 64)

01 A Arto Aalto, Raimo Karppinen, Juhani Sucksdorff (TUR)
01 B Pekka Stark, Ossi Valpio, Jouni Hokkanen (KUU/KUU/HBY)
01 C Kaj Boström, Onni Huttunen, Ensio Kuutamo (VUF)
01 D Seppo Pelkonen, Seppo Roponen, Antti Väisänen (KAL)

02 A Ari Hakala, Juha Hyytiäinen, Kari Vaaherkumpu (MAP)
02 B Jani Hatanpää, Janne Mansikkamäki, Karl-Erik Romar (VAA/VAA/ORA)
02 C Esko Kauhanen, Matti Kauhanen, Kari Uskelin (BAL)
02 D Markku Rinne, Petri Seppä, Matti Villanen (KAR)

03 A Pekka Mehtonen, Petri Mehtonen, Daniel Duhamel (KVP)
03 B Pirjo Peltonen, Markku Peltonen, Mikael Udd (TAV)
03 C Olli Sinnemaa, Jarmo Heinonen, Henri Palmqvist (SLP)
03 D Pentti Kuvaja, Jaakko Talosela, Jari Nieminen (PSI)

04 A Jari Hänninen, Tapio Saarti, Risto Piippo (EPA)
04 B Juha-Pekka Siro, Jari Häkkinen, Samuli Kankkunen (PSC)
04 C Arto Stenberg, Harri Lehtinen, Mikael Gripenberg (HBY)
04 D Marko Jakonen, Ari-Pekka Mäkelä, Jukka Holopainen (PSC/LBO/LBO)

05 A Pertti Taipale, Rauno Kallio, Mika Sallinen (TAV)
05 B Yannick Pelletier, Kenneth Semskar, Stig Svens (ORA)
05 C Kari Oikarinen, Juhani Junttila, Seija Tikka (BOU)
05 D Jouni Heinonen, Yrjö Munukka, Jorma Teräskallio (LAR)

06 A Reijo Mehtonen, Pauli Mehtonen, Pentti Mehtonen (KVP)
06 B Arttu Poikolainen, Iivo Paaso, Tuukka Ylönen (PSC)
06 C Jukka Voivala, Seppo Kankare, Harri Kankaanpää (LIN/LIN/PCP)
06 D Jari Santaluoto, Kari Lehtonen, Hannu Saari (TUR)

07 A Pasi Juurikkala, Pekka Korelin, Matti Lyyra (TAV/TAV/KAL)
07 B Kalevi Sinivaara, Ole Nyberg, Sulo Niiranen (ANJ)
07 C Jarkko Kallio, Seppo Koistiola, Hannu Niemeläinen (NAS)
07 D Esa Saastamoinen, Anssi Viinikainen, Jukka Willman (SUS/SUS/NAL)

08 A Matti Halonen, Seppo Riikonen, Kari Sihvonen (TUR)
08 B Ari Piira, Petri Lohman, Osmo Lappalainen (KOK)
08 C Ismo Lidner, Jukka Salminen, Keijo Nykänen (DRO)
08 D Esa Kouvonen, Veijo Jääskeläinen, Tuomas Autio (PSC)

09 A Bachir Benhammoud, Heikki Haapanen, Markku Nieminen (LOI)
09 B Juho Heikkinen, Reijo Mielikäinen, Juhani Nieminen (MEH)
09 C Tuukka Hursti, Armas Hursti, Jaana Alkila (MAP)
09 D Ilkka Kankare, Hannu Muuri, Marko Aalto (LIN)

10 A Antti Tuukkanen, Harri Tyyskä, Ari Jokinen (DRO)
10 B Arto Savolainen, Heikki Kananen, Kari Huttunen (NAL/NAL/PKP)
10 C -
10 D Antti Kortela, Otto Rinne, Olli Rinne (BOU)

11 A Matti Välimaa, Helmer Karp, Mona Karp (ORA)
11 B Harry Ulvi, Matti Lapveteläinen, Ilkka Miettinen (NAL/NAL/PKP)
11 C Martti Hakonen, Tuukka Syrjänen, Seppo Saari (EPA)
11 D Youssef Guezri, Timo Puska, Jukka Tikkanen (TUR)

12 A Antero Lehti, Jussi Lehti, Mikko Lehti (RIE)
12 B Mikko Jaanu, Jouko Raschka, Helinä Grön (KOK/KOK/KOU)
12 C Kari Ahonen, Mikko Lehto, Pauli Piiparinen (KAL)
12 D Jani Saarinen, Simo Olkinuora, Jarmo Pitkäkangas (LIN)

13 A Viljo Stenberg, Erkki Rantanen, Reijo Taka-Eilola (PCP/PSC/KVP)
13 B Kari Havas, Christer Nyman, Esko Riste (BIT)
13 C Seppo Kaukiainen, Teemu Saari, Jani Maaskola (HBY)
13 D Ismo Ristolainen, Tapio Hirvonen, Ville Sappinen (NAS)

14 A Kimmo Tuomainen, Juhani Pälsi, Mikko Huohvanainen (HRD)
14 B Harri Turunen, Helena Forsbäck-Turunen, Torbjörn Ekstam (PCS)
14 C Lasse Ahlroth, Matti Koste, Arja Ahlroth (KOK)
14 D Matti Hiekkamäki, Jukka Lehto, Pertti Rinkkala (KVP)

15 A Mikko Soikkeli, Janne Rissanen, Tero Haapanen (LBO/BOU/LOI)
15 B Tatu Kuusisto, Esa Tuominen, Seppo Lindman (TUR/TUR/LOI)
15 C Miikka Kouvonen, Kimmo Rantanen, Aleksi Leskinen (PSC/PSC/MAP)
15 D Kimmo Ollikainen, Mirja Paatero, Rauli Rämö (BIT)

16 A Tuomas Leskinen, Jukka Virtanen, Sami Lukka (SLP)
16 B -
16 C Timo Hyttinen, Jarkko Immonen, Tero Rasimäki (SUS/SUS/VAR)
16 D Hannu Kaatranen, Kimmo Kellman, Pasi Matilainen (DRO)

NAISTEN TRIPPELI 14 joukkuetta (16, 16, 17)

01 A Seija Uusitalo, Pirjo Kivinen, Annikki Saarinen (LOI)
01 B Anita Olkinuora, Eila Kankare, Seija Mäkynen (LIN)
01 C -
01 D Erri Javola, Päivi Kuvaja, Reetta Koponen (PSI)

02 A Tuula Ahonen, Riitta Kangas, Anja Parviainen (KAL)
02 B Eila Kuutamo, Anna-Liisa Valkeinen, Leena Viitala (VUF)
02 C Sinikka Lappalainen, Laura Kero, Katri Ripatti (KOK)
02 D Mira Kyllönen, Mirva Näsilä, Päivi Lehtonen-Palmqvist (PSC/PSC/SLP)

03 A Tarja Hämäläinen, Teija Tuukkanen-Muuri, Jenni Ranta-Kahila (SLP)
03 B Eila Sistonen, Riitta Nurminen, Sirpa Pantsar (KVP)
03 C Anu Sutinen, Anu Uusio, Marja Mattila (SLP/BIT/PEN)
03 D Tuula Ahola, Salla Kalliosalo, Stiina Kamppuri (MUN)

04 A Eila Nummila, Elvi Aaltonen, Seija Hukkanen (LOI/LOI/TUR)
04 B -
04 C Outi Raitasuo, Kati Nieminen, Helena Kankaanpää (TAV/PSI/PCP)
04 D Päivi Hakulinen, Liisa-Johanna Pesonen, Riitta Öhman (TAV)

JUNIORISINGELI 16 pelaajaa (17, 21, 24)

01 A Veli-Pekka Tolonen (BOU)
01 B Marko Ahola (MAP)
01 C Pontus Vainionpää (RIE)
01 D Juho Heikkinen (MEH)

02 A Olli Rinne (BOU)
02 B Jussi Lehti (RIE)
02 C Markus Aaltonen (RIE)
02 D Aleksi Leskinen (MAP)
03 A Henri Lukka (LIN)
03 B Ville Järvi (PSI)
03 C Mikko Lehti (RIE)
03 D Roope Kortela (BOU)

04 A Olli-Pekka Aaltonen (RIE)
04 B Henry Myyryläinen (DRO)
04 C Kalle Järvi (PSI)
04 D Markus Sohlman (RIE)

JUNIORIDUPPELI 7 joukkuetta (8, 9, 10)

     Jussi Lehti, Mikko Lehti (RIE)
     Markus Aaltonen, Pontus Vainionpää (RIE)
     Olli-Pekka Aaltonen, Markus Sohlman (RIE)
     Carla Selin, Vilma Ikäheimonen (TAV)
     Roope Kortela, Olli Rinne (BOU)
     Jani Ruuskanen, Henri Lukka (LIN)
     Kalle Järvi, Aleksi Leskinen (PSI/MAP)

JUNIORITRIPPELI 4 joukkuetta (4, 5, 5)

     Jussi Lehti, Mikko Lehti, Pontus Vainionpää (RIE)
     Roope Kortela, Olli Rinne, Jani Ruuskanen (BOU/BOU/LIN)
     Kalle Järvi, Ville Järvi, Aleksi Leskinen (PSI/PSI/MAP)
     Markus Aaltonen, Olli-Pekka Aaltonen, Markus Sohlman (RIE)


Paluu