Petanque SM 7.-12.7.98 Rautatientori Helsinki

Petanque SM '98 Tulokset



SEKADUPPELI 08.07.1998, 70 joukkuetta

1. KultaaSalla Kalliosalo, Iivo PaasoMunkan Petankki / Helsinki Boule
2. HopeaaTarja Hämäläinen, Marko AaltoHelsinki Boule
3. PronssiaMarita Railio, Ilkka RailioPSC Anjalankoski
4.Jenni Ranta-Kahila, Aku HaljokiSLP / PSC Järvenpää
5.Kati Nieminen, Miska NieminenPEESI / PSC Järvenpää
6.Merja Airaksinen, Juhani AiraksinenBoulistit
7.Päivi Kuvaja, Pentti KuvajaPEESI
8.Tuula Ahola, Topi AholaMunkan Petankki



YLEINEN SINGELI 09.07.1998, 149 pelaajaa

1. KultaaHarri LehtinenLinnan Petanquistit
2. HopeaaJari LukkarilaSusirajan Petanque
3. PronssiaArttu PoikolainenPSC Järvenpää
4.Tuukka YlönenHelsinki Boule
5.Iivo PaasoHelsinki Boule
6.Marko JakonenPSC Järvenpää
7.Miska NieminenPSC Järvenpää
8.Erkki RantanenLoimaan Petanque


NAISTEN SINGELI 09.07.1998, 41 pelaajaa

1. KultaaHelena KankaanpääPetanque Club de Pori
2. HopeaaSeija HukkanenTurun Petanque-Seura
3. PronssiaMirva NäsiläHarjunpään Tuisku
4.Kati NieminenPEESI
5.Erri JavolaPEESI
6.Tarja RoslöfPetanque Club de Pori
7.Anu SutinenKuulankierittäjät
8.Terttu MäkiLoimaan Petanque


JUNIORISINGELI 09.07.1998, 21 pelaajaa

1. KultaaKimmo RantanenLinnan Petanquistit
2. HopeaaAleksi LeskinenMartin Petanque
3. PronssiaTuomas LeskinenMartin Petanque
4.Simo LinteriPetanque Kouvola
5.Markus AaltonenRiemukaari
6.Jarno MansikkaPSC Järvenpää
7.Mikko LehtiRiemukaari
8.Lauri LanttoBoulistit



YLEINEN DUPPELI 10.07.1998, 100 joukkuetta

1. KultaaMarko Aalto, Iivo PaasoHelsinki Boule
2. HopeaaAku Haljoki, Arttu PoikolainenPSC Järvenpää
3. PronssiaViljo Stenberg, Reijo Taka-EilolaPetanque Club de Pori / KOO-VEE
4.Matti Hiekkamäki, Arto StenbergKOO-VEE / PSC Anjalankoski
5.Jukka Pöyry, Olli KaarelaLahti Boule
6.Kalle Suvilehto, Ari-Pekka MäkeläLahti Boule / PSC Järvenpää
7.Ari Jokinen, Harri TyyskäDroppi Petanque
8.Pentti Simola, Risto PihlainenBitankki / SLP


NAISTEN DUPPELI 10.07.1998, 28 joukkuetta

1. KultaaTuula Ahola, Salla KalliosaloMunkan Petankki
2. HopeaaMirva Näsilä, Mira KyllönenHarjunpään Tuisku / PSC Järvenpää
3. PronssiaMaija Avaro, Raija PasanenSoukka Petanque
4.Outi Raitasuo, Kati NieminenTavastia Pallo / Peesi
5.Satu Lahtimo, Sinikka LappalainenLahti Boule / Petanque Kouvola
6.Pirjo Frangen, Outi PietarinenMunkan Petankki
7.Päivi Hakulinen, Liisa-Johanna PesonenTavastia Pallo
8.Reetta Koponen, Marja-Liisa IngeröPEESI


JUNIORIDUPPELI 09.07.1998, 9 joukkuetta

1. KultaaKimmo Rantanen, Tero HaapanenLinnan Petanquistit / Loimaan Petanque
2. HopeaaVeli-Pekka Tolonen, Lauri LanttoBoulistit
3. PronssiaMarko Ahola, Tuomas LeskinenMartin Petanque
4.Hannu Koskivirta, Toni SiroPSC Järvenpää
5.Jussi Lehti, Mikko LehtiRiemukaari
6.Tuukka Hursti, Aleksi LeskinenMartin Petanque
7.Olli Rinne, Otto RinneBoulistit
8.Olli Huoviala, Jukka-Pekka StrandBoulistit



YLEINEN TRIPPELI 12.07.1998, 63 joukkuetta

1. KultaaMiikka Kouvonen, Miska Nieminen, Antti LehtonenPSC Järvenpää
2. HopeaaJani Saarinen, Sami Lukka, Kimmo RantanenLinnan Petanquistit
3. PronssiaKalevi Lehtinen, Marko Lehtinen, Harri LehtinenLinnan Petanquistit
4.Juha Leppänen, Yannick Pelletier, Karl-Erik RomarOravais Petanque
5.Aimo Leinilä, Toivo Rokkanen, Tauno SevonKuulankierittäjät
6.Marko Aalto, Iivo Paaso, Tuukka YlönenHelsinki Boule
7.Jari Nieminen, Pentti Kuvaja, Seppo JalonenPEESI / Boule Baltique
8. Aku Haljoki, Jarmo Heinonen, Olli SinnemaaPSC Järvenpää


NAISTEN TRIPPELI 12.07.1998, 16 joukkuetta

1. KultaaTuula Ahola, Salla Kalliosalo, Stiina KamppuriMunkan Petankki
2. HopeaaTuula Ahonen, Anja Parviainen, Ritva JuurinenKallion Kirkas
3. PronssiaTiina Rosnell, Kirsi Westerlund, Mirva NäsiläPetanque Club de Pori / Harjunpään Tuisku
4.Erri Javola, Reetta Koponen, Päivi KuvajaPEESI
5.Outi Raitasuo, Helena Kankaanpää, Kati NieminenTavastia Pallo / Petanque Club de Pori / PEESI
6.Seija Mäkynen, Anita Olkinuora, Marjatta ViimanLinnan Petanquistit
7.Pirjo Frangen, Outi Pietarinen, Kristina Rauman-AaltoMunkan Petankki
8.Susanna Saarikoski, Helka Juurmaa, Marja MattilaPenninki


JUNIORITRIPPELI 10.07.1998, 5 joukkuetta

1. KultaaMarkus Aaltonen, Jussi Lehti, Mikko LehtiRiemukaari
2. HopeaaJarno Mansikka, Kimmo Rantanen, Tero HaapanenPSC Järvenpää / Linnan Petanquistit / Loimaan Petanque
3. PronssiaMarko Ahola, Tuukka Hursti, Tuomas LeskinenMartin Petanque
4.Jukka-Pekka Strand, Lauri Lantto, Veli-Pekka TolonenBoulistit
5.Olli Rinne, Otto Rinne, Olli HuovialaBoulistit



OHEISKILPAILUT:

Näytösottelu 08.07.1998

KIEKKO-ESPOO / Joonas Jääskeläinen, Juha Ikonen ja Hannu Saintula voitti joukkueen Purtsi Purhonen, Mandi Malek ja Toni Lehti.

Näytösottelu 09.07.1998

TOPO / Sakari Pehkonen ja Jukka Matinen voitti joukkueen Juhamatti ja Kicke Paananen.

Näytösottelu 11.07.1998

VALTATEAM / Matti Kaseva, Pauliina Lunna ja Martti Merra voitti joukkueen Anssi Kukkonen, Karita Tuomola ja Kurre.

Avoin PR-duppeli 12.07.1998, 44 joukkuetta

1.Aleksi Leskinen, Tuomas LeskinenMartin Petanque
2.Mehmet Güzel, Selhatti GüzelItäkeskuksen Petanque Club
3.Janne Järvinen, Martti LehtorantaPT Kilkkikset
4.Kenneth Semskar, Stig SvensOravaisten Petanque

MISS PETANQUE 12.07.1998, 9 osallistujaa

Kukin osallistuja heitti yhden asetusheiton, jonka tekniikalle, lopputulokselle ja taiteelliselle vaikutelmalle antoivat tuomarit Jorma Kujanpää ja Jouko Ojala 0-5 pistettä. Tämän jälkeen yleisö sai äänestää omaa suosikkiaan lippuäänestyksellä ja tuomaripisteiden sekä yleisöäänten yhteistulos ratkaisi kilpailun:

VoittajaLaura Kyllönen (3 vuotta)PSC Järvenpää(2,5+2,5+5+39=49)
1. perintöprinsessaSalla KalliosaloMunkan Petankki(5+3+5+25=38)
2. perintöprinssiMika AhonenLahti Boule(2+1+0+14=17)

Lisäksi lähes jokaisena päivänä pelattiin avoimia Eväspussi-Cupeja, yhteensä noin 20 kpl, joihin kuhunkin osallistui 16 pelaajaa.



Etusivu